Allt har sin tid

Ledare. Allt har sin tid, allt som sker under himlen har sin stund, säger Predikaren. Födas har sin tid och dö har sin tid, plantera har sin tid och rycka upp det som planterats har sin tid. Dräpa har sin tid, och hela har sin tid. Bryta ner har sin tid, och bygga upp har sin tid. Gråta har sin tid, och le har sin tid. Sörja har sin tid, och dansa har sin tid. Kasta bort stenar har sin tid, och samla ihop stenar har sin tid. Och så vidare. 22.5.2008 kl. 00:00

Predikarens djupa visdomsord känns tröstande i tider av turbulens och strider. Det är skönt att höra att det svåra är övergående, att det en gång ska bli ljusare, varmare och lättare att andas.Att läsa Predikaren och ta åt sig av budskapet då allt är bra och läget – som det heter – är under kontroll hör förmodligen till det mera ovanliga. Budskapet bli ju då att också de goda, välsignade dagarna är räknade och att sämre tider med nödvändighet kommer.Men det vill vi ogärna höra.

En av de många lärdomarna i detta avsnitt av Predikaren är i alla fall att tillvaron här är i balans då allt har – och får ha – sin tid. Det som en gång byggts upp är en dag moget att rivas. Det som en gång planterats är en dag moget att ryckas upp.
Det utmanande är att se, inse och förstå när tiden för förändring är inne. Att se, inse och förstå när det är dags att bygga upp eller riva ner, när det är dags att planera eller riva upp. Utmanande är också att veta hur man ska bygga eller riva, plantera eller dra upp.

Kyrkan, inklusive Borgå stift, befinner sig i dag i en situation där Predikarens ord är brännande aktuella: gamla strukturer rivs och nya byggs, gamla mönster bryts sönder och nya formas. Ibland planerat och medvetet, ibland oplanerat och spontant.
Också då det gäller det andliga lever vi i en turbulent tid. Andligheten tar sig nya uttryck och former och det som i generationer har gällt som ”det enda rätta sättet” ifrågasätts.

För kyrkan, dess medlemmar och beslutsfattare, skulle det nu gälla dels att minnas Predikarens ord om att allt har sin tid, dels att så fördomsfritt som möjligt pröva allt och behålla det goda.
I vår kyrka bör detta ske på det sätt som formellt finns stadgat i kyrkoordningen: ”Kyrkan fasthåller som sitt rättesnöre den i dess bekännelseskrifter uttryckta principen, att all lära i kyrkan ska prövas och bedömas enligt Guds heliga ord”.

Samtidigt som behovet av öppenhet och förändringsberedskap understryks är det viktigt att understryka att både rivnings- och uppbyggnadsarbetet bör ske i god ordning. Det innebär bland annat att arbetet sker med respekt för varandra och enligt gällande spelregler.
Svartrivning och svartbyggen varken är eller kan betecknas som annat än illdåd.

Just för att situationen är så turbulent som den är finns ett stort och uppenbart behov av samtal och dialog på alla plan och i alla sammanhang.
Tyvärr har det visat sig vara svårt för olika parter att mötas och samtala i de situationer då det mest skulle behövas. Speciellt då söker man sig djupare in i sina egna argument, solidariserar sig allt blindare med dem som tänker som man själv eller gömmer sig bakom lagar och paragrafer.

För Borgå stifts del erbjuder höstens stiftsdagar i Jakobstad en unik möjlighet till gemenskap och samtal.
Det är att hoppas att alla så fördomsfritt som möjligt tar vara på denna möjlighet att tillsammans reflektera över hur vi ska bygga stiftets och kyrkans framtid.
Allt har som sagt sin tid. Kanske det nu är tid att börja bygga en djupare och större gemenskap och att riva murar och rasera fördomar?

Stig Kankkonen



MÄNNISKOMÖTEN. Robin Nyman är som bäst på väg att baxa en bastu genom Europa för att nå Basel den 17 maj där humorgruppen KAJ från Vörå ska delta i Eurovisionen. 8.5.2025 kl. 13:26

kyrkostyrelsen. 57-årig kyrkoherde från Uleåborg med ovanligt mångsidig erfarenhet inom kyrkan blir ny högsta chef för Kyrkostyrelsen och dess 300 anställda. 7.5.2025 kl. 09:58

ESTLAND. Estland hör till Europas mest konfessionslösa länder. Endast 29 procent av Estlands befolkning har en religiös övertygelse, uppger Estlands statistikcentral. Bland estlandssvenskarna har kyrkan en etablerad ställning. 6.5.2025 kl. 14:15

Begravningsplatser. Staten betalar allt mindre för att den evangelisk-lutherska kyrka sköter gravväsendet i Finland. Men ett förslag om att välfärdsområdena skulle ta över begravningsplatserna röstades ner med klar majoritet. 6.5.2025 kl. 19:36

betraktat. Det slår mig ibland hur lätt det är att missa det goda hos någon. Inte för att det inte skulle finnas där, utan för att man ofta söker efter något större, något mer iögonfallande. Godhet skriker sällan. Den viskar. Den sitter i ett sätt att se på världen och i en närvaro som inte kräver så mycket eller något tillbaka. 6.5.2025 kl. 13:55

samer. Ärkebiskopen böjde sitt huvud tre gånger i den liturgiska ångergesten och bad på kyrkans vägnar det samiska folket om förlåtelse. Kyrkan har inte alltid handlat rätt i Sápmi. Med vad händer nu? 2.6.2025 kl. 10:00

SAMER I KYRKAN. Kyrkan vill ibland framstå som den största av syndare och berätta hemska historier om sig själv från förr. Men det som räknas är var kyrkan står inför samernas framtid, säger den samiska teologen Lovisa Mienna Sjöberg. 2.6.2025 kl. 10:00

den blomstertid. Har du någonsin undrat hur ”Den blomstertid nu kommer” skulle låta på Vörådialekt? Nu behöver du inte undra längre. 30.5.2025 kl. 14:52

Kolumn. Vår första bön i lidandet ska inte i första hand vara att Gud tar oss ur lidandet – utan att vi bjuder in honom att vandra med oss genom det. 30.5.2025 kl. 13:35

Replot. Hans Boije har i sommar hållit i rodret i Replot i nästan 1,5 år – nu är det dags att dra vidare och låta ny krafter ta över. 30.5.2025 kl. 13:17