De virtuella allsångerna livas också upp av klipp och vyer utifrån – ungdomarna fick springa ut och kasta höstlöv som bildsättning till Carolas När löven faller.

Delta i allsången hemifrån – tröst och gemenskap teman för virtuella psalmkvällar

korsholm.

När psalmsången begränsas av säkerhetsskäl får traditionella koncept bli digitala. Körer i alla åldrar leder virtuell allsång under två höstkvällar.

7.10.2020 kl. 08:55

Att psalmsång skulle vara en riskfylld sysselsättning hade varit svårt att tänka sig för ett år sedan. Nu hör allsången till de aktiviteter som begränsas i virusbekämpningens namn.

Sjunga får man ändå möjlighet att göra. Korsholms svenska församling bjuder i höst på virtuell allsång.

– Kom med och sjung tillsammans med våra körer! hälsar kyrkomusiker Susanne Westerlund.

Själva konceptet psalmÅsång föddes för några år sedan.

– Det är en gemenskap där man får sjunga de mesta älskade psalmerna, men också inspireras av nytt, säger Susanne Westerlund.

I samband med De vackraste julsångerna såg hon hur gärna människor samlades för att sjunga tillsammans. Dessutom har församlingen många körer i alla åldrar, för dem blev allsångskvällarna inför höstlov och sportlov en höjdpunkt mitt i terminen och en chans att dela med sig till varandra.

– Jag tycker om när olika generationer möts och ser och lär sig av varandra.

Höstens psalmÅsång delas på två kvällar. Den första virtuella sångstunden som har premiär torsdag 8 oktober har gemenskapen i fokus; den 5 november är temat tröst. Sångstunderna premiärvisas klockan 18.30 på församlingens Facebook och Youtube-kanal. Den som klickar sig in då kan titta, lyssna och sjunga i gemenskap med andra – men videorna finns också kvar att njuta av i efterhand.

"Vi varvar friskt med psalmerna, lär ut några lite nyare som våra korister tycker om, och naturligtvis några välkända."


Intensiva inspelningskvällar

Sångerna har bandats in i förväg i kyrkan, i samband med körernas egna övningar, med Susanne Westerlund som dirigent, Ann-Christine Nordqvist-Källström på instrumenten och ungdomsarbetsledare Tommy Rannanpää bakom kameran.

Det gäller att hålla säkerhetsavstånden, vilket även bjöd på bildmässiga utmaningar.

– Barnen är små och kyrkbänkarna är höga, ler Susanne.

Körskolan som har sångare i årskurs 1–4 fick sjunga från koret. På den första allsångskvällen medverkar också Korall-kören och Kör för alla. I november syns och hörs förutom vuxenkörerna även församlingens ungdomskörer Germivox och Adelcrantz vokalensemble i rutan.

Kör för alla.

Körerna leder psalmsången
och uppträder med egna sånger. Psalmerna textas i rutan när rättigheterna tillåter (annars får man plocka fram psalmboken) så att de som sitter hemma kan sjunga med.

– Vi varvar friskt med psalmerna, lär ut några lite nyare som våra korister tycker om, och naturligtvis några välkända.

Sångarna får tänka till om teman och texter och vad de förmedlar.

– Intensivt men roligt, beskriver Susanne inspelningskvällarna.

Korall-kören.

Samtidigt som innehållet
ska vara intressant för församlingsborna att ta del av, ska det vara meningsfullt och roligt för körerna som medverkar. Och roligt har det varit att få vara i kyrkan och sjunga tillsammans – nu när de vanliga gudstjänsterna innehåller mindre psalmsång än vanligt.

Susanne Westerlund berättar att församlingen också märkt ett uppsving för Körskolan i höst: om det är för att det helt enkelt råkar vara fler intresserade eller för att det ordnas mindre andra fritidsaktiviteter vet hon inte. Att öva i den stora kyrkan med yngre korister – ett sätt att hålla avstånden – trodde hon skulle bli utmanande, så det har glatt henne att se barnen bli bekanta med kyrkorummet och det blir en trygg plats.

Emelie Wikblad



LÄGER. Varför får bara ungdomarna gå på läger? undrade några konfirmandföräldrar. Klart vuxna behöver läger också, tänkte de i Åbo svenska församling. Nu blir det av – välkommen på vuxenläger! 11.2.2025 kl. 14:07

kyrkomusiker. Fiona Chow är ny kantor i Borgå svenska domkyrkoförsamling. Under pandemin hade hon tråkigt medan kyrkorna stod tomma. Det var en perfekt tid att öva orgel! Och så blev hon kyrkomusiker. 10.2.2025 kl. 11:48

FÖRFÖLJELSE. 380 miljoner kristna i världen blir förföljda och diskriminerade, skriver Open Doors i sin senaste årsrapport. Finländare som turistar i Turkiet, Marocko, Egypten eller Vietnam tänker kanske inte ens på det. 7.2.2025 kl. 18:47

Personligt. Simon Westerlund har alltid fascinerats av berättelser – från barndomens sagor till historiens stora skeenden. Hans resa har tagit honom från från studier i historia till läraryrket, och från den Evangelisk-lutherska kyrkan till den ortodoxa tron. 29.1.2025 kl. 15:41

KYRKOR I USA. Varumärket Proud Boys har betecknats stå för rasistisk nyfascism och våld i USA. Nu ägs rörelsens namn av en afroamerikansk kyrka i Washington som de vandaliserat. 7.2.2025 kl. 13:03

PETRUS FÖRSAMLING. Enskilda församlingsrådsmedlemmar har inte besvärsrätt mot ett domkapitel, slog en av landets förvaltningsdomstolar fast. 28.4.2025 kl. 11:41

katolska kyrkan. Påven Franciskus är död. Han blev 88 år gammal och dog i sitt hem i morse, meddelade Vatikanen i ett pressmeddelande på annandag påsk. 21.4.2025 kl. 11:46

GT. Också hos flitiga bibelläsare tycks Gamla testamentet falla mer och mer i skymundan. Det visade en enkät som Kyrkpressen gjorde i vintras. Vi tog frågan med GT-teologerna Lotta Valve och Antti Laato. 17.4.2025 kl. 18:30

Personligt. – Jag har en sida som litar starkt på Gud – och en som lätt faller i tvivel, säger konstnären Robert Hedengren. 17.4.2025 kl. 13:59

katolska kyrkan. Påven Franciskus, 88, är på lång sjukledighet. Efter hans tolv år som ledare för den katolska kyrkan är det mänskligt sett dags att tänka på vem som kommer att efterträda honom. 16.4.2025 kl. 10:57