Andreas Andersson vill hjälpa människor att se det hoppfulla.

I prästskjorta på högskolorna

studentarbete.

Studentprästens jobb är att prata med människor i högskolmiljö – kanske om tro, men allra mest om livet.

5.9.2019 kl. 00:01

Andreas Andersson är studentpräst i Helsingfors. I våras blev han prästvigd efter att han i flera år känt att han vill tjäna kyrkan. Vägen dit var inte spikrak utan gick bland annat via två olika studieinriktningar. Han säger att det krävdes ödmjukhet för att komma fram till beslutet att bli präst.
– Jag förstod att jag inte kan sitta och vänta på att bli tillräckligt mogen eller tillräckligt helig. Hela livet består av processer och ibland måste man låta de olika processerna gå in i varandra.

Det här är något han också tar med sig till de studerande han möter i sitt arbete: Du måste inte veta vad du vill med hela ditt liv. Ibland måste man låta saker ta tid.
– Det är kanske något som alla inte har hört, utbildningspolitiken har gått i den riktningen att studenterna uppmuntras att bli färdiga en viss tid och följa en viss takt. Jag tror inte att det är det bästa för alla, utan att många i den här åldern behöver tid.

Lämna inte dig själv ensam

Det viktigaste i studentprästens arbete är att möta människor.
– Det innebär att vara närvarande i personalens och studerandenas vardag och fest, glädje och sorg, i det spännande och i det tråkiga.
– Det som vi strävar efter allra mest är att ge hopp – att stöda människor att se det hoppfulla och vandra med och stöda dem som mest ser det mörka.

Studentprästen finns till för alla. Man behöver vare sig en remiss eller ett uttalat problem för att ta kontakt med honom. Han tar emot både studerande och personal, oavsett om man har en religiös tillhörighet eller inte.
– Det finns ingen annan här som jobbar för existentiella och andliga frågor. Jag vill betjäna alla oberoende av övertygelse.

Trots ansvaret för de andliga frågorna handlar många av hans samtal med människor om helt andra saker än tro.
– Har man inte frågor om tro är det inte det vi ska prata om. Jag utgår från samtalspartnerns behov. Ensamhet är en känsla som kan drabba många studerande. Studentprästerna har kontakter till såväl församlingar som studentföreningar och kan förutom att lyssna och stöda också i viss mån hjälpa studerande att hitta sitt sammanhang.
– Men medstuderandena har också ett stort ansvar. Det är viktigt att se de andra omkring en och försöka ta med också dem som inte är de mest aktiva.
Han uppmuntrar alla att inte lämna vare sig andra eller sig själv ensamma, att prata med någon om man känner sig ensam.

Att börja studera innebär för de flesta ett helt nytt livsskede, och det kan ta tid att få bitarna att falla på plats.
– Försök acceptera att förändringar kräver en hel del arbete.
Att ta hand om grundfunktioner som att äta och sova ordentligt är viktigt för att man ska orka, men Andersson understryker att man inte ska behöva känna skam om man inte lyckas.
– Sömnproblem är väldigt vanliga bland studerande och det är värt att söka professionell hjälp.

Hans hälsning till studerande och personal är att man får komma fram och prata med honom när som helst.
– Ryck mig i prästskjortsärmen! Ser man mig på universitetet eller högskolan betyder det att jag är tillgänglig.

Studentprästen är tillgänglig utan tidsbokning:
Hanken tisdagar 14-16 på våning 4,5.
Soc&kom onsdagar 14-16 i rum 331.
Arcada torsdagar C3 (studiepsykologens rum) 13-14.

Andra tider och andra campusar? Boka tid genom epost (andreas.andersson@evl.fi) eller telefon 050 3800 662.

Erika Rönngård



sjukdom. Isak Snellman och Johanna Sundqvist-Snellman är i 20-årsåldern, men har redan tvingats hanterat nästan tio år av sjukdom tillsammans. De har blivit vana vid att ställa om och leta lösningar – men oron, tröttheten och dialysen har de alltid med sig. 26.3.2025 kl. 14:22

Lokalt. Tacos och lovsång står naturligtvis på programmet när Replot församling bjuder till Tacom och lovom-söndagar i församlingshemmet. 25.3.2025 kl. 16:48

hopp. – Hopp är inget som kommer till oss som en skänk från ovan, säger Heidi Juslin-Sandin. Tvärtom menar hon. 24.3.2025 kl. 18:48

psykologi. När Trump skällde ut Zelenskyj i Vita huset betraktade den kristna terapeuten Markku Veilo scenen med intresse. – Det var ett klassiskt exempel på hur en människa reagerar utifrån sina känslolås och inte klarar av att bete sig vuxet, säger han. Men vi har alla en del i oss som exploderar eller imploderar oväntat – och den kan vi jobba med. 20.3.2025 kl. 10:01

Begravningsplatser. Runt om i Svenskfinland finns små begravningsplatser som drivs av föreningar eller sammanslutningar. Två begravningsplatser stöds av den lokala församlingen eller samfälligheten. 19.3.2025 kl. 10:00

ESTLAND. Estland hör till Europas mest konfessionslösa länder. Endast 29 procent av Estlands befolkning har en religiös övertygelse, uppger Estlands statistikcentral. Bland estlandssvenskarna har kyrkan en etablerad ställning. 6.5.2025 kl. 14:15

Begravningsplatser. Staten betalar allt mindre för att den evangelisk-lutherska kyrka sköter gravväsendet i Finland. Men ett förslag om att välfärdsområdena skulle ta över begravningsplatserna röstades ner med klar majoritet. 6.5.2025 kl. 19:36

betraktat. Det slår mig ibland hur lätt det är att missa det goda hos någon. Inte för att det inte skulle finnas där, utan för att man ofta söker efter något större, något mer iögonfallande. Godhet skriker sällan. Den viskar. Den sitter i ett sätt att se på världen och i en närvaro som inte kräver så mycket eller något tillbaka. 6.5.2025 kl. 13:55

fred. Vem är du? Björn Wallén arbetar med fred och fredsfostran i en orolig tid. Nu är han aktuell med en ny bok om hur du kan jobba med frågan. 5.5.2025 kl. 10:48

Teologi. Vi har kommit närmare varandra. Så säger Albert Häggblom från Slef om Kyrkfolkets teologiska symposium, en samling som varje termin samlar kristna rörelser som vill ha ”Jesus i centrum”, satsa på evangelisation och har en traditionell äktenskapssyn. 6.5.2025 kl. 11:43