– Att jag pratar finska har vi använt som "partytrick" på diverse ungdomssamlingar och föräldraträffar, säger Daniel Jakobsson.

En rikssvensk bjuder på sin finska – missen med årets adventskalender används kreativt

Kalender.

Rikssvenska Daniel Jakobsson, som jobbar i Matteus församling i Helsingfors, bjuder frikostigt på sig själv så här i adventstid. I en virtuell språkbadskalender öppnar han kalenderluckor, läser det finska innehållet och försöker förstå budskapet. Och allt tog avstamp i ett stort misstag.

2.12.2020 kl. 11:59

Församlingarna i huvudstadsregionen har som tradition att skicka ut en uppskattad adventskalender till sina församlingsmedlemmar på flera olika språk. I de svenska församlingarna distribueras kalendern instucken i Kyrkpressen.

I år orsakade ett mänskligt misstag på tryckeriet Hämeen kirjapaino att de flesta av de svenskspråkiga kalendrarna fick finskt innehåll, till stor besvikelse för mottagarna och alla som jobbat hårt med kalendern. Sofie Björkgren-Näse gjorde illustrationer och innehåll till årets kalender.

I Matteus församling bestämde man sig för att tänka utanför boxen och använda sig av kalendern på ett kreativt sätt. Ungdomsarbetsledare Daniel Jakobsson kommer från Rusksele i norra Sverige. Varje dag i advent kan du följa med hur han öppnar dagens lucka och försöker tillgodogöra sig det finska innehållet.


Hur kom ni på att göra en språkbadskalender efter att den traditionella kalendern inte blev som det var tänkt?

– Många av våra vänner och medarbetare har kämpat och satsat massor på att göra en fin adventskalender och så blev det en sådan här jättemiss på tryckeriet. Idén föddes nog ur den sorgen och frustrationen. Krisen är kreativitetens moder.

Vad gör att du modigt vågar bjuda på dig själv?

Att jag pratar finska har vi använt som "partytrick" på diverse ungdomssamlingar och föräldraträffar i Matteus under många år. I något skede slutar man tycka det är pinsamt och omfamnar bara det omöjliga, ofta till glädje för de flesta runtomkring.

Vad hoppas ni kunna förmedla med språkbadskalendern denna adventstid?

Språkkärlek och glädje framförallt! Men vi vill också hjälpa till att rikta fokuset på den superfina och mångsidiga adventskalendern.

Hurdan är din relation till finskan?

Finskan är som den enerverande hackspetten i Kalle Ankas jul. Obegriplig och irriterande men ändå kan man inte låta bli att älska den.

Den virtuella språkbadskalendern hittar man bland annat på Matteus församlings Facebooksida och Matteus ungdoms Instagramkonto.

Ulrika Hansson



NY PÅVE. Vad betyder det för kristna som inte är katoliker att det valts en ny påve? Mycket är upp till var och en av oss tror Jimmy Österbacka. – Det är i våra personliga omständigheter som enheten dagligen både kan sökas och utmanas, säger han. 9.5.2025 kl. 13:39

NY PÅVE. När Emil Anton fick veta att amerikanen Robert Francis Prevost valts till ny påve blev han så förvånad att han blev stum. – Man jag tror att han kan bli en påve som förenar katoliker, säger Anton, som är finländsk katolik, teologie doktor och författare. 9.5.2025 kl. 13:31

SAMKÖNADE ÄKTENSKAP. Kyrkomötet nådde inte tre fjärdedelsmajoritet bakom biskoparnas kompromissförslag. 8.5.2025 kl. 16:54

MÄNNISKOMÖTEN. Robin Nyman är som bäst på väg att baxa en bastu genom Europa för att nå Basel den 17 maj där humorgruppen KAJ från Vörå ska delta i Eurovisionen. 8.5.2025 kl. 13:26

kyrkostyrelsen. 57-årig kyrkoherde från Uleåborg med ovanligt mångsidig erfarenhet inom kyrkan blir ny högsta chef för Kyrkostyrelsen och dess 300 anställda. 7.5.2025 kl. 09:58

val. Två kaplanstjänster är lediga i stiftet. De sökande bör bland annat ha god social förmåga, vara initiativrika, flexibla och samarbetsinriktade. 22.5.2025 kl. 10:55

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Lagfarne assessorn Lars-Eric Henricson avgår – när blir assessorstjänsten i Borgå ledig att sökas? Pia Kummel-Myrskog fortsätter som tf kyrkoherde i Petrus församling. Vem har fått kaplanstjänsten i Esbo svenska församling? Läs mera i notisen från domkapitlets senaste sammanträde. 21.5.2025 kl. 13:36

KORSNÄS. Vad ska man tänka på när man förbereder en radiogudstjänst? Allra viktigast: att göra det levande för lyssnarna. 20.5.2025 kl. 12:51

kyrkoherde. Jukka Hildén, för tillfället församlingspastor i finska Martins församling i Åbo, föreslås bli tf kyrkoherde i Larsmo från juli 2025 till juni 2026. Hildén är redan kring 65 år, men har sagt att han möjligen kan ställa sig till förfogande för herdeuppdraget i fyra år. 15.5.2025 kl. 13:28

Personligt. Under en livskris sökte sig journalisten Mikael Sjövall till kyrkan. Han gick en Alphakurs, en grundkurs i kristen tro. Och allt förändrades. Nu bor tecken och mirakel runt hörnet. 14.5.2025 kl. 09:29