Emelie Sund trivs med studierna i Umeå och har samtidigt flera små musik- och teaterprojekt på gång.

Emelie Sund: "Jag har inte valt bort något, bara skapat min egen väg"

emelie sund.

Vill beröra på scen och utmanas intellektuellt. När Emelie Sund får välja mellan studier och artistkarriär väljer hon både och.

22.6.2016 kl. 09:00

Musiken har alltid funnits med i Emelie Sunds liv, ända sedan hon som liten flicka lekte vid mormors piano. Drömmen om en karriär som artist väcktes när hon som femtonåring såg musikalen Wicked i London.

– Då visste jag att det var det här jag ville göra. Hur det skulle gå till, det visste jag däremot inte.

Två år senare dök annonsen för musikalen PlayMe upp på gymnasiets väggar. Sund ansökte. Hon var egentligen lite för ung, men skulle fylla arton före den riktiga provspelningen.

– Efter många om och men satt jag där med en huvudroll på Svenska teatern i Helsingfors. Det var nog inte väntat, säger hon.

Efter gymnasiet och musikerutbildning vid Yrkesakademin i Jakobstad flyttade Sund till Helsingfors för att jobba med nästa musikal: Kristina från Duvemåla. Därefter blev det en ettårig musikalutbildning i Stockholm och två år som Pippi Långstrump på Astrid Lindgrens värld.

Ett ”riktigt” jobb?

Sunds syn på en karriär som musikalartist har hunnit mogna en hel del med åren. Hon har insett vilka uppoffringar arbetet som frilansande artist kräver.

– Jag har alltid haft en inre dragkamp mellan Emelie som musikalartist och Emelie som vill jobba mellan åtta och fyra. Jag är medveten om att jag har två sidor i mig som behöver tillfredsställas för att jag ska kunna vara lycklig: Dels den som älskar att stå på scen och beröra människor, dels den som älskar att studera och utmanas intellektuellt.

I dag bor Emelie Sund i Umeå och har avklarat första året av sina studier i logopedi. Hur rösten fungerar intresserade henne redan under musikerutbildningen.

– En del tycker att jag nu ”äntligen skaffar mig ett riktigt jobb”, andra tycker att jag ger upp musikkarriären för lätt. Men inget av det stämmer. För mig handlar det om att vara trogen mig själv. Jag har inte valt bort något. Jag har bara skapat min egen väg och mitt sätt att göra det på.

Den närmaste framtiden innehåller studier, men också en mängd mindre projekt vid sidan om – både konserter och teater.

Tron skiner igenom

I Umeå har Emelie Sund hittat en gemenskap och en församling, något som inte alltid varit så lätt under de år hon flyttat mycket.

– Jag insåg nog först när jag fick tillbaka den pusselbiten hur mycket jag saknat den.

För Sund är tron ändå något grundläggande och självklart som syns i hennes liv även om hon inte själv tänker på det eller nämner det med ord.

– Det är snarare så att andra ser det tydligare än vad jag gör. När jag har börjat jobba med nya människor brukar det inte dröja länge innan de säger ”du är ju kristen”. På något sätt måste det synas det i de val jag gör, tänker jag.

Läs resten av intervjun med Emelie Sund i Kyrkpressen nummer 25–26/2016!

Emelie Sund
Emelie Melin



SAKNAD OCH SORG. När Johanna Evensons pappa plötsligt gick bort i en stroke förlorade hon en av de viktigaste personerna i sitt liv, den ständiga lyssnaren, den trygga basen, familjens nav. – Jag har tänkt sörja honom hela livet. Det kommer inte en dag då jag inte sörjer honom. 3.4.2025 kl. 10:00

Personligt. Migrationsforskaren Tobias Pötzsch växte upp i Östtyskland och Kanada, och har nu bott över halva livet i Finland. Han har upplevt rasism och orättvisor, men också skönhet, lycka och jämlikhet. 1.4.2025 kl. 15:45

NY I USA. Heidi Storbacka med familj blev erbjudna, via den firma hennes man jobbar på, att flytta till USA under en begränsad period. – Jag älskar äventyr, så vi tackade ja direkt. Jag började söka jobb redan förra året – att bli hemmafru var inte aktuellt. 1.4.2025 kl. 13:28

SKAPELSETRO. Kreationismen såg ut att ebba ut i slutet av 1900-talet. Men i delar av Borgå stift tar man fortfarande strid för att evolutionsteorin vetenskapligt en dag kommer att få vika för Bibelns berättelse om hur jorden och mänskligt liv kommit till. 1.4.2025 kl. 10:00

METODISTKYRKAN. Den tidigare metodistbiskopen Hans Växby är död. Han tjänstgjorde för den i Europa lilla frikyrkan i de nordiska länderna och efter Sovjetunionens fall i Ryssland. 31.3.2025 kl. 11:48

NY PÅVE. Vad betyder det för kristna som inte är katoliker att det valts en ny påve? Mycket är upp till var och en av oss tror Jimmy Österbacka. – Det är i våra personliga omständigheter som enheten dagligen både kan sökas och utmanas, säger han. 9.5.2025 kl. 13:39

NY PÅVE. När Emil Anton fick veta att amerikanen Robert Francis Prevost valts till ny påve blev han så förvånad att han blev stum. – Man jag tror att han kan bli en påve som förenar katoliker, säger Anton, som är finländsk katolik, teologie doktor och författare. 9.5.2025 kl. 13:31

SAMKÖNADE ÄKTENSKAP. Kyrkomötet nådde inte tre fjärdedelsmajoritet bakom biskoparnas kompromissförslag. 8.5.2025 kl. 16:54

MÄNNISKOMÖTEN. Robin Nyman är som bäst på väg att baxa en bastu genom Europa för att nå Basel den 17 maj där humorgruppen KAJ från Vörå ska delta i Eurovisionen. 8.5.2025 kl. 13:26

kyrkostyrelsen. 57-årig kyrkoherde från Uleåborg med ovanligt mångsidig erfarenhet inom kyrkan blir ny högsta chef för Kyrkostyrelsen och dess 300 anställda. 7.5.2025 kl. 09:58