Neda kämpade länge med att kunna placera islams profet och Jesus i rätt ordning. När hon såg Jesus i en vision fick hon svar på sina frågor.

Fick klart besked av Gud

Hon tog religionen på allvar. Hon följde reglerna, gick klädd enligt föreskrifterna och bad regelbundet. Men ändå kände Neda en tomhet i sitt hjärta. I Finland mötte hon Jesus i en vision.
17.5.2013 kl. 12:00
– Jag var en stark muslim och jag lydde islams lagar, säger Neda. Men jag var ärlig mot mig själv och noterade att jag var tom i mitt hjärta. Jag var besviken på islam och försökte fylla tomheten genom att börja meditera. Men något hindrade mig från att fortsätta. Då förstod jag inte vad det var men nu förstår jag att det var Gud.
 
Neda har vuxit upp som muslim i Iran. Hon kom till Finland som flykting för fyra år sedan och fick uppehållstillstånd för ett halvt år sedan. Nu är hon bosatt i en sydösterbottnisk kommun.

Av säkerhetsskäl berättar hon inte om sin bakgrund. Neda är heller inte hennes riktiga namn..
 
Drömde om Jesus
Redan den första veckan på flyktingmottagningen i Helsingfors drömde Neda att hon stod utanför en gammal och liten kyrka.
 
Kyrkan i drömmen var omgiven av en stenmur. Hon stod utanför muren och såg den öppna dörren till kyrkan. Inne i kyrkan såg hon vitklädda kvinnor med ljus i sina händer. De sjöng och gick runt i kyrkan.

– De sjöng på ett språk som jag inte förstod. Men i mitt hjärta förstod jag att de sjöng till Gud. Det kändes heligt och fridfullt. Plötsligt hörde jag någon ropa på mig med mitt namn. Jag vände mig om och såg en man. Han bjöd mig in i kyrkan och lovade ge mig allt jag behöver, också allt det jag bett om. Jag frågade vem han är som kan ge allt det här till mig. Han var ju en människa. Han svarade: Jag är Jesus. Då vaknade jag.

Den här drömmen tänkte Neda på varje dag tills hon flyttade till Sydösterbotten någon vecka senare. Där fick hon ett rum med fönster mot en gammal kyrka som var omgiven av en stenmur.

– Det var nästan samma kyrka som jag sett i drömmen. Även om jag inte bad i Jesu namn utan till gud kände jag mig ändå nära Gud och trygg där jag var.
 
– Jag brukar följa de tecken och drömmar jag får i mitt liv.

På flyktingförläggningen fanns en kristen kvinna från Iran.

– En dag vågade jag börja fråga henne om hennes tro och jag berättade för henne om min dröm. Hon blev glad över drömmen och sa att Gud har en plan för mig. Kort därefter flyttade kvinnan till en annan ort.
 
Den första fotbollmatchen
Då drog det ihop sig till fotbollsmatch mellan det lokala laget och ett lag från Vasa. Något sade Neda att hon skulle gå på matchen.

– Det var första och troligen sista gången jag gick på fotboll, säger hon. Efter matchen ledde något mig till att gå fram till Vasalaget för att gratulera dem. Jag började tala med en man som erbjöd sig att hålla kontakt med mig.
 
Två dagar senare ringde han och frågade om han fick komma och hälsa på med sin fru. Kontakterna utvecklades till att mannen och hans familj blev Nedas vänner.

– I dag vet jag att han är pastor, men till en början talade han aldrig om kristen tro med mig. Först när jag berättade om min dröm för honom frågade han om jag ville komma med dem till kyrkan. Det ville jag, för jag ville veta mera om kristen tro. De gav mig också en bibel på persiska.

Neda märkte att mannen och hans familj hade en annan typ av kärlek, en kärlek som hon saknade.

–  De visade kärlek utan att förvänta sig att få något tillbaka. Jag såg att kristendomen var bra. Jag ville veta mera men började kämpa med frågan om Jesus är Gud.

Enligt den muslimska läran är Jesus en av de främsta profeterna, men han är varken Gud eller Guds son. För en muslim är det redan problematiskt att placera Jesus framför Mohammed som anses vara den störste och siste av profeterna.
 
– Det är svårt för muslimerna att acceptera att en människa är Gud. Så var det också för mig. Redan att säga orden ”Jesus är Gud” är mycket svårt, för det kan vara en stor synd. Muslimerna tror att gud är en. Man kan varken se eller röra vid honom. De accepterar inte att skapelsen kan vara Skaparen.
 
Såg Jesus i en vision
Men då visade sig Jesus för Neda på nytt. Till skillnad från den första gången var hon vaken när Jesus uppenbarade sig i en vision.

– Atmosfären ändrades plötsligt och jag omsveptes av ett ljus. Jag var som i en bubbla och jag såg en man som närmade sig mig. Han gav mig ett budskap. Jag frågade vem han är och han svarade Mohammed.

I den situationen kände Neda ingen rädsla utan bara en desperat längtan efter sanningen.

– Jag sa åt Mohammed att jag inte accepterar hans budskap. Jag sa att jag ville tala med någon som är i en högre position än han. I den situationen kände jag mig stark. Det var viktigt för mig att veta vad som skulle hända sedan. Jag var till och med beredd att dö. Jag hade många utmaningar i livet just då och sökte efter svar.

Mohammed avlägsnade sig. I stället såg hon en stor och mäktig man som höll en stav i sin hand.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Johan Sandberg



ISRAEL-PALESTINA. Det norska initiativet kom plötsligt på – de flesta församlingarna i Borgå stift hann bara med en anonym klockringning för läget i Gaza. 8.8.2025 kl. 13:38

PULS. Den friare eftermiddagsgudstjänsten Petrus Puls läggs ner i sin gamla form, meddelar Petrus församlings tf kyrkoherde Pia Kummel-Myrskog. I stället ordnas nya Petrus Liv. 6.8.2025 kl. 10:00

STORM. Stormen slet av taket på Esse församlingshem igår – nu måste Pedersöre församling hitta nya utrymmen för sin verksamhet i Esse för ett år framåt. – Det som är glädjande är hur många samtal vi fått av folk som vill hjälpa till, säger kyrkoherde Daniel Björk. 5.8.2025 kl. 13:21

BORGÅ DOMKAPITEL. Fyra personer har sökt jobbet som lagfaren assessor vid domkapitlet i Borgå. Bland dem finns biskop Bo-Göran Åstrands son Sebastian Åstrand. 4.8.2025 kl. 16:35

domprost. Tjänsten som domprost i Borgå stift har lockat två sökande. Båda sökande uttrycker på sina privata Facebooksidor en tillit till processen och respekt för varandra. 1.8.2025 kl. 19:14

Personligt. Då hon fick sitt drömjobb tackade hon ja – sen blev hon diagnosticerad med cancer och sa upp sig. Plötsligt kände hon sig också väldigt ensam. Elin Nylund tror inte så mycket på att göra upp en tioårsplan för livet, men hon vet att det alltid blir kväll, hur tung dagen än varit. Det är en tröst. Kanske till och med nåd. 11.7.2025 kl. 13:41

israel. Under krigen i Israel har israelerna ofta vänt sig till sin Gud och till sina religiöst judiska traditioner, visar forskare. Så är det också nu, när kriget har utvidgat sig från Gaza till Iran. 2.7.2025 kl. 18:25

Konst. Susanna Sinivirta förlorade sitt barn. Sjutton år senare började hon måla kvinnor utan armar. – För mig är sorgens färg en silvrig nyans av grått. 23.6.2025 kl. 13:02

FETMA. En gynekolog diskuterar hennes fetma medan han undersöker henne. Bantningskurer. Skam. Varuhus som nästan aldrig har kläder i hennes storlek. Raisa Omaheimo skrev en bok om det som nästan är förbjudet: att vara fet. 10.6.2025 kl. 10:19

METODISTKYRKAN. Efter pensioneringen från Ekumeniska rådet blir Mayvor Wärn-Rancken ledare i den finskspråkiga metodistkyrkan. 16.6.2025 kl. 09:54

SAMKÖNAD VIGSEL. Biskoparna fick tack för sin vägledning och sin "medmänsklighet och sitt bejakande av kärleken mellan människor". 10.6.2025 kl. 14:31

PINGSTKONFERENS. Stefan Sigfrids är pingstpastor i fjärde generation. Förra veckan var han programchef för Världspingstkonferensen med över 6 000 deltagare i Helsingfors. 10.6.2025 kl. 10:35

BORGÅ STIFT. I Borgå domkyrka vigdes på söndagen fyra personer till tjänst i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland. 9.6.2025 kl. 19:43

SAMKÖNAD VIGSEL. Finlandssvenska laestadianer och evangeliska skrev på protestuppropet. Folkmissionen driver utvecklingen. 9.6.2025 kl. 14:00

Personligt. Då hon fick sitt drömjobb tackade hon ja – sen blev hon diagnosticerad med cancer och sa upp sig. Plötsligt kände hon sig väldigt ensam. Elin Nylund tror inte så mycket på att göra upp en tioårsplan för livet, men hon vet att det alltid blir kväll, hur tung dagen än varit. Det är en tröst. Kanske till och med nåd. 11.7.2025 kl. 12:54

Helsingfors. Kommer vi att upprepa de misstag som begicks under 90-talets depression? frågar familjerådgivare Anna Korkman-Lopes på familjerådgivningens 80-årsjubileum. 14.10.2025 kl. 15:06

skam. För Camilla Hellberg blev en teaterföreställning ett sätt att undersöka och förmedla hur skammen efter ett trauma kan se ut. – Jag vill visa hur skammen sipprar in på alla livsområden, men att det finns en väg ut. 14.10.2025 kl. 13:38

Äktenskap. Det finns en koppling mellan sex och bön. Gräset kanske faktiskt är grönare på andra sidan. Det finaste i vårt liv kan vi inte kontrollera. Bland annat så tänker Emma Audas om äktenskapet. 13.10.2025 kl. 13:21

musik. Marcus Granfors magnum opus föddes ur en separation – som landade i ett äktenskap. Han är en rektor från Vasa, men också frontfigur för The Heartbeat Band. Ett band som spridit vackert vemod sedan 2013. 9.10.2025 kl. 11:44

ledarskap. Som direktör vid en marknadsföringsbyrå gick Niklas Anderssons liv på höga varv. Sedan kom coronapandemin. Sedan frågade hans mopedgrabb därhemma om inte de skulle gå på Alphakurs tillsammans. 7.10.2025 kl. 15:58