Jag svarar alltid: ”Jesu död och uppståndelse.” Det är ett för mig självklart svar. Och hela vår civilisation bygger på detta svar, som är kärnan i kristen tro.
Men nästan varje gång skapar svaret svårt bryderi och förvirring hos den uppringande reportern. Menar jag allvar? Reportern förväntade sig ju ett helt annat svar: ”umgås med familjen”, ”ta det lugnt och ha det skönt”.
Han/hon väntade sig inte ”Jesu död och uppståndelse”. Därför att man som regel bara har dimmiga föreställningar om att detta på något sätt hänger ihop med påsken.
Nu är det ju inte tidningarnas mest erfarna och kunniga stjärnjournalister som ringer runt och ställer enkätfrågor. Det är de unga, nybörjarna. Men det är just detta som är problemet. Att de unga nybörjarna inte vet vad påsken är.
Men jag är inte förvånad, egentligen inte ens upprörd. Jag tycker faktiskt mest synd om alla dem som visserligen bor i ”ett kristet land”, men som undanhålls även elementära kunskaper om kristendom.
Det är synd om dem. För de missar så kolossalt mycket. De utlämnas till både spirituell och kulturell fattigdom. ”Den förlorade sonen?” Inte en aning. ”Bergspredikan?” Aldrig hört talas om. ”Vända andra kinden till?” Öööh … vaddå?
Orsaken är naturligtvis den kristendomsfobi som kännetecknar stora delar av det offentliga livet i Sverige. Beröringsskräcken.
Plus ett närmast puerilt behov att provocera och reta de kristna. Bara ett av tusen exempel: En känd modeskribent skrev i en ansedd tidning (Svenska Dagbladet) under påsken en stor artikel om att det i exklusivt mode är populärt att använda kors. Det retade henne. Hon ville istället – på allvar – ha burka på modevisningarna. Rubrik på första sidan: ”Hellre burka än kors.”
Det är lätt att bli deprimerad inför sådana perspektiv. Men för egen del vägrar jag att bli deprimerad. Istället gläder jag mig över att jag är kristen.
Jag är tacksam för att jag får vara en del i denna rika verklighet som heter kyrka och kristet liv. Jag jublar över det faktum att kristendomen växer så det knakar i stora delar av världen. Det har aldrig tidigare i historien funnits så många kristna som nu i världen.
Även i Sverige händer det härliga saker. Kyrkor som tidigare stod tomma är plötsligt fyllda till sista plats. Ateister kommer till tro. Journalister talar offentligt om sin tro. Och kanske är det så att det aldrig tidigare har funnits så många verkligt fromma kristna i Sverige som i dag. Ty förr var vi ju tvingade att gå i kyrkan – nu går vi frivilligt.
Så, trots okunnighet och motstånd hos många, ser jag ljust på framtiden. (Fattas väl bara annat – jag tror ju på Gud, som kan förvandla allt!)
Jag vägrar vara deprimerad
19.04.2012
”Vad betyder påsken för dig?”
Den frågan har jag fått från olika journalister inför påsken ända sedan jag blev offentligt bekännande kristen, på nittiotalet.
Den frågan har jag fått från olika journalister inför påsken ända sedan jag blev offentligt bekännande kristen, på nittiotalet.

Göran Skytte
John Vikström, snart 94, gör bokslut om bibeltvisterna han mött
bibeln. Vad väger tyngre i teologi och bibelsyn? Orden i sig? Eller den sak orden pekar på? Emeritusbiskop John Vikström lämnar en text till några biskopskolleger och till andra i kyrkan. Det är ett slags bokslut, skriver han. 11.9.2025 kl. 14:49
Evangelicum, stiftets äldsta ungdomskör ska ha bra Jesustexter
UNGDOMSKÖR. Niklas Lindvik är en av själarna i den evangeliska rörelsens musikliv. Han leder Slefs ”intervallkör” Evangelicum. 10.9.2025 kl. 17:43
Metodisterna står kvar bakom traditionellt äktenskap
METODISTKYRKAN. De finlandssvenska metodisterna använder rätten att avvika från samfundets internationella linje, som sedan 2024 bejakar samkönade äktenskap. 7.9.2025 kl. 11:51
"På Lärkkulla är det fullt hela tiden”
LÄRKKULLA. Språkvetaren Juhani Jäntti är direktor för Lärkkulla stiftsgård som har verkat sedan 1950 och nu firar sina 75 år 2.9.2025 kl. 20:00
"Vi är inte Norden längre" – FMS och KUA klagar över biståndsbudgeten
BISTÅNDSSAMARBETE. Finska Missionsällskapet och Kyrkans utlandshjälp påminner om att Petteri Orpos regering redan har skurit ner biståndet till de fattigare i världen med en miljard euro. 4.9.2025 kl. 18:51
Bakom varje sjukdom finns en människa – men hur ge själavård åt någon som inte minns?
SJUKHUSPRÄST. Döden. Det är vad Benjamin Häggblom upplever som den allra svåraste delen av sitt jobb som sjukhuspräst. Han står själv svarslös inför den. Men oberoende av om han kommer i kontakt med minnessjukdom, psykos eller cancer så är hans främsta verktyg det samma: närvaro. 2.9.2025 kl. 19:00
Vad är det i mig som gjorde mig arg på dig?
relationer. Nej, det kommer ingen perfekt partner på en vit häst och räddar oss. Och nej: konflikter är inte farliga. De är en möjlighet! Jan-Erik Nyberg har skrivit en bok om det som är det finaste och svåraste i livet: relationer. 1.9.2025 kl. 14:39
Nytt forskningsprojekt ska skärskåda Åbo domkyrka
ARKITEKTURHISTORIA. Nu vill finländska forskare räta ut alla frågetecken kring Åbo domkyrkas ålder och medeltida interiör. – Man kan säga att Åbo domkyrka är landets viktigaste byggnad, säger Panu Savolainen, biträdande professor i arkitekturhistoria. 1.9.2025 kl. 10:55
LFF med flera vill viga egna präster
NÄTVERKET KYRKFOLKET. Under laestadianernas sensommarmöte i Kållby informerade Stig-Erik Enkvist, verksamhetsledare för LFF, att nätverket Kyrkfolket planerar att börja viga egna präster. Till organisationerna inom nätverket hör bland annat LFF och Slef. 28.8.2025 kl. 18:57
Två väckelserörelsers kollekter nedgraderade – Borgå stifts ledamot drev frågan i Kyrkostyrelsen
KOLLEKTER. Martina Harms-Aalto som är svensk representant i Kyrkostyrelsens plenum föreslog strykningen av Kansanlähetys och evangeliska Sley i kollektlistan. 29.8.2025 kl. 18:24
”Vi behöver bli bättre på att bemöta familjer som inte ryms i våra modeller”
Kolumn. – Jag hoppas att jag för egen del kunde ta Jesus som exempel och kunna vara välkomnande och bemöta andra mänskor som han skulle ha gjort. 28.8.2025 kl. 19:16
Församlingen bjöd på kaffe efter dopp
ÖSTERSJÖN. I Esbo firade församlingen Östersjödagen med kaffe och dopp – det vill säga ett alldeles fysiskt dopp på stranden i Stensvik. 28.8.2025 kl. 09:13
John Vikström: Text och kontext
Bibel. Tankar om vår diskussion, dess orsak och centrala fråga. Vad är det ytterst fråga om i våra fortsatta debatter om kvinnliga präster, homosexualitet, köns- och sexuella minoriteter och samkönade äktenskap? frågar ärkebiskop emeritus John Vikström. 10.9.2025 kl. 10:35
Borgå stift i augusti: Avsked, förordnanden och val
NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Domkapitlet har beviljat en präst avsked från prästämbetet. 22.8.2025 kl. 15:59
Erik bevittnade kyrkans färd i Kiruna
kyrkobyggnader. Efter tre års förberedelser har kyrkan i Kiruna nu flyttat intill den grund den ska stå på. I morgon ska den flyttas upp på grunden. 20.8.2025 kl. 16:09
Mest läst
- LFF med flera vill viga egna präster
- Metodisterna står kvar bakom traditionellt äktenskap
- Två väckelserörelsers kollekter nedgraderade – Borgå stifts ledamot drev frågan i Kyrkostyrelsen
- ”Vi behöver bli bättre på att bemöta familjer som inte ryms i våra modeller”
- Vad är det i mig som gjorde mig arg på dig?
Tre präster söker kaplanstjänst i Esbo svenska församling
val. Den ledigförklarade kaplanstjänsten i Esbo svenska församling har fått tre sökande. 25.2.2025 kl. 13:58
Under fastan får vi släppa taget om våra begär
fastan. Under fastan får vi andas ut vår rädsla för att andas in kärlek, godhet, vila – ja, nåd. Det är inget vi måste, kan eller borde göra. Men vi får fasta.
24.2.2025 kl. 19:42
”För sörjande är gravgården jätteviktig”
BEGRAVNINGSVÄSENDET. Det händer mycket inom begravningsväsendet just nu, men på gravkontoret i Jakobstad är man van vid att hitta lösningar och möta människor i sorg.
24.2.2025 kl. 15:16
Matte Fontell: "Jag blev helad bit för bit från skammen"
Personligt. För Matte Fontell var hans stamning och hans överaktivitet en skam – men också en källa till kreativitet. – Jag var livlig och överaktiv, men jag hade också tusen bilder och berättelser i huvudet. 20.2.2025 kl. 18:53
Hjälper pengar jakten på herdar? Kanske.
PRÄSTBRIST. På vissa orter är det svårt att hitta kyrkoherdar. Prästvikarier är det också brist på. Notarie Linus Stråhlman vid domkapitlet i Borgå tror att pengar kunde vara ett lockbete i jakten på kyrkoherdar. – Man tror kanske att det är ett heligt jobb att vara präst, men lönen spelar helt klart en roll.
20.2.2025 kl. 12:00
I samarbete med Kyrkans central för det svenska arbetet