I år kommer församlingarna i Helsingfors att strömma De vackraste julsångerna över nätet.

I år kommer julsångerna hem till oss

julmusik.

Juslångerna får oss att minnas jular som gått och komma i stämning inför den jul som kommer. I år kommer julsångerna hem till oss.

9.12.2020 kl. 09:00

– Musiken är jätteviktig för att skapa julkänsla. Det handlar mycket om det traditionella och om barndomsnostalgi, säger Christer Romberg.

Han tror att det är just nostalgin i julmusiken som gör den så viktig för oss.

– Det händer så mycket hela tiden, vi människor och världen förändras – men jul­psalmerna lever kvar. Ritualer är viktiga för att de ger stadga i en föränderlig tid.

I år är det inte möjligt att sjunga De vackraste julsångerna tillsammans i kyrkan – men man kan ta del av dem hemma i sin egen soffa. Hur gör man då för att komma i stämning om man ska gå på julkonsert hemifrån?

– Satsa på helheten. Tänd lite ljus och koka glögg så att du kan sitta där och njuta.

Romberg, som själv gett många julkonserter med sina syskon, vet att det händer något speciellt när man musicerar och sjunger tillsammans inför publik. Han sticker inte under stol med att upplevelsen hemma blir annorlunda än i en kyrka.

– När du går på en kyrkokonsert handlar det om så mycket mer än det du hör. Du kommer kanske in i en vacker gammal kyrka och tar del av en lång tradition. Det kan vara lite kallt, det doftar kanske annorlunda än hemma.

Det blir inte samma sak om man sitter hemma i en bekant miljö.

– Men å andra sidan infinner sig julkänslan också när man hittar sina favoritjulsånger på Spotify.

Till favoriterna hör klassiker som Stilla natt och Härlig är jorden.

– Jag har sjungit Härlig är jorden säkert tusen gånger, men när jag hör församlingen stämma in kommer jag inte ifrån hur speciellt det är att sjunga den tillsammans och veta att min farmor och farfar också sjöng samma julpsalm. Den är också väldigt bra textmässigt, det finns något i den som alltid fångar mig. Den är lite som ett bibelord som talar till en på ett helt annat sätt när man vuxit upp och blivit äldre.

Nostalgin har varit ett genomgående tema när han skrivit egna julsånger.

– Jag har velat fånga något av barndomens jular, försöka uppleva dem igen. Det är samma smaker och dofter av glögg och gröt som återkommer år efter år.

”Julmusiken bland det trevligaste”

Susanna Antolainen har sjungit i kören Roströsten i mer än tio år, även om körövningarna har paus just nu.

– Jag saknar verkligen körövningarna! Man blir energisk och glad av dem, även om man var trött när man kom dit. Och julmusiken är bland det trevligaste jag vet.

Har du någon favoritjulsång?

– Den amerikanska Mary, Did You Know? Man sjunger den till Maria: Visste du att din lilla baby en dag skulle rädda både dig och hela världen?

– Stilla natt var min mammas älsklingsjulsång, den fick jag alltid sjunga för henne på julafton. Hon finns inte mer, men den är en väldigt kär sång för mig.

Mary, Did You Know? är Susanna Antolainens favoritjulsång medan Christer Romberg gillar klassikerna Stilla natt och Härlig är jorden allra bäst. Foto: Privat / KP-arkiv


Julmusiken betyder mycket för hennes julstämning.

– Jag är 74 år nu, men när våra barn bodde hemma hade vi en favoritjulskiva med Jim Reeves, Twelve Songs of Christmas, som vi nog slitit ut, för vi lyssnade på den flera gånger varje kväll.

Antolainen har textat tv-program för hörselskadade i över femtio år. Just nu ger det henne en möjlighet att sjunga med i alla julpsalmer och julsånger.

– Jag tycker jättemycket om att texta gudstjänster och julen är bäst. Jag är själv troende och det är viktigt för mig att gudstjänsterna ska bli så fina som det bara är möjligt även vad textningen beträffar. Och jag lär mig en massa psalmer medan jag textar programmen!

Sjung julsånger hemma i soffan:

  • De vackraste julsångerna för hela familjen måndag 14.12 kl. 18 strömmas från Pauluskyrkan till Johannes församlings Facebooksida.

  • De vackraste julsångerna från Matteuskyrkan strömmas tisdag 15.12 kl. 18 via Matteus församlings Facebooksida.

  • De vackraste julsångerna från Johanneskyrkan strömmas onsdag 16.12 kl. 19 på Johannes församlings Facebooksida.

  • De vackraste julsångerna med Petrus församling strömmas söndag 20.12 kl. 18 via Petrus församlings Facebooksida.

  • Konserterna hittas också senare via församlingarnas hemsidor och Youtube-kanaler.
Erika Rönngård



KYRKOR I USA. Varumärket Proud Boys har betecknats stå för rasistisk nyfascism och våld i USA. Nu ägs rörelsens namn av en afroamerikansk kyrka i Washington som de vandaliserat. 7.2.2025 kl. 13:03

ANDLIG TORKA. Ivern är borta. Gud är tyst och bönen en ansträngning. Någon gång bestämde vi oss för att tro, kanske nyligen eller kanske för trettio år sedan. Det var så fint på den tiden! Det var så lätt att be. Vi var så ivriga. Vi tänkte att vi hade listat ut allt: så här skulle det härefter vara i vårt liv, så här helt och kärleksfullt och hängivet. Vi tänkte att det skulle vara lätt. Vi tänkte att vi hade hittat hem. 6.2.2025 kl. 12:10

ÅRETS KANTOR. Utmärkelserna har haglat tätt för Lisen Borgmästars. Under tre efterföljande dagar fick hon vetskap om en utmärkelse per dag. Nu senast har hon blivit utsedd till Årets kantor 2025. 5.2.2025 kl. 22:01

LAESTADIANERNAS FRIDSFÖRENINGARS FÖRBUND. Stig-Erik Enkvist har återkommit som verksamhetsledare för LFF efter fem års paus. Han kommer till en ny organisation och ny adress. 5.2.2025 kl. 13:40

slef. Trots att Evangeliföreningen sålt sin mjölkko, en industrifastighet i Esbo, satsar föreningen friskt på ny verksamhet och nyanställningar. En ny stugby på lägerområdet Klippan i Monäs, Nykarleby är också under planering. 2.2.2025 kl. 09:07

Teologi. Vi har kommit närmare varandra. Så säger Albert Häggblom från Slef om Kyrkfolkets teologiska symposium, en samling som varje termin samlar kristna rörelser som vill ha ”Jesus i centrum”, satsa på evangelisation och har en traditionell äktenskapssyn. 6.5.2025 kl. 11:43

FASTIGHET. Pedersöre kyrkliga samfällighet utreder en försäljning av det 25 år gamla församlingscentret i Jakobstad. Möjlig köpare är staden, som behöver utrymme för ett nytt stordagis. 5.5.2025 kl. 10:31

sociala medier. Vad hände med vår moral? Vad hände med vår viljestyrka? Varför bygger barnen så få kojor? Vad hände med vår koncentration? Varför har ungdomar så mycket ångest? Telefonen och de sociala medierna hände. Vad gör vi nu? 2.5.2025 kl. 10:59

flyktingar. Nej, det är inte rätt att prioritera flyktingar från ”kristna” länder som Kongo eller Venezuela.Justitiekanslern och diskrimineringsombudet kritiserar inrikes­minister Mari Rantanen både för hur man argumenterade och slarvade kring våra kvotflyktingar. 12.5.2025 kl. 19:00

TV-REPORTAGE. Att tvinga någon att förbli i ett äktenskap kan vara straffbart, säger juridikprofessor i Svenska Yles program Spotlight. 30.4.2025 kl. 10:48