Johan Candelin ser hoppfullt på utgången av rättsprocessen.

Rättegång mot Martyrkyrkans vänner i höst – Candelin: "Vi är optimistiska" 

Johan Candelin.

Polisutredningen gällande Martyrkyrkans vänners
insamlingstillstånd är nu klar och ärendet går till rättegång i november. Två personer i styrelsen står åtalade.

6.8.2020 kl. 12:00

Under vintern 2019 stod det klart att Martyrkyrkans vänner (MKV), som grundades 1982 och har 5200 understödjare, misstänktes för brott mot insamlingslagen eftersom insamlingstillstånd saknades. Föreningens egna jurister menade att föreningen inte behöver något tillstånd då insamlingen riktas enbart till egna medlemmar.

Polisen valde ändå att fortsätta utredningen och åklagare Kosti Kurvinen har nu valt att väcka åtal mot två styrelsemedlemmar. Ärendet kommer att behandlas i tingsrätten den 25 november.

– Av 19 personer är 17 personer helt friade från alla misstankar om olaga penninginsamling. Två stycken ska prövas i rätten, undertecknad och en annan, säger Johan Candelin, som är ordförande i styrelsen för MKV.

– Styrelsen har handlat enhälligt i alla frågor och i övertygelse om att vi gjort allting rätt, så vi är beredda att prövas i rätten.

– Vi är optimistiska och hoppas allt ska bli klart så vi snart kan vara i full fart igen.

Tillgångar frysta

Tills rättsprocessen är över är föreningens tillgångar, på dryga 2,5 miljoner, belagda med kvarstad, det vill säga frysta.

– Föreningens verksamhet är inte avstängd, men så länge kassan är stängd kan vi inte ge ekonomisk hjälp. Vi kan endast be för förföljda kristna och ge information om dem.

Fattiga som lider oroar honom.

– Varje dag kommer det begäran om hjälp, människor som ska in på sjukhus och som behöver mediciner, som vi inte kan besvara. Det är det allra tyngsta.

En del understödsprojekt har tagits över av föreningen Operation Livbåten (se artikeln på nästa sida) som på helt eget initiativ ville hjälpa när MKV:s tillgångar frystes.

– De är helt fristående från oss. De har inte tagit över vår verksamhet på något sätt, utan ville bara hjälpa när de kan.

Saknade medel handlar rättsfallet inte om.

– Bokföringen för 38 år har gåtts igenom och inte en euro fattas, säger Johan Candelin.

Text: Ulrika Hansson



UK. Äktenskapsfrågan och samarbetet mellan kyrka och skola – det var frågor som väckte debatt när Borgå stifts ungdomsparlament Ungdomens kyrkodagar samlades i Karis i helgen. 3.2.2025 kl. 17:22

forskning. Läkarvetenskapen vet inte exakt vad som orsakar PMS, men många kvinnor vet vad det är att inte riktigt känna igen sig själv några dagar varje månad. Sara Högberg blev less på bristen på kunskap och skrev en forskningsplan. Nu doktorerar hon i teologi – och forskar på menscykeln. 29.1.2025 kl. 17:52

KYRKOR I USA. Mariann Edgar Budde medverkar vid ett präst- och diakonmöte i Uppsala i september. 25.1.2025 kl. 15:15

nykarleby. Håkan Ahlnäs har alltid varit aktiv i både kyrkliga och kulturella sammanhang. Enligt honom är kyrkans viktigaste uppdrag enkelt – att motverka ensamhet. 28.1.2025 kl. 10:25

Personligt. År 1995 i ett kaotiskt, nyfött Ryssland. En tioårig pojke i alltför stora kläder ser en grupp människor samlas på andra sidan gatan. De ska resa en kyrkspira. Pojken har aldrig hört talas om Gud. En man får syn på honom, går fram till honom och räcker honom en handske. Vill han hjälpa till? – Kyrkan räddade mig. Utan den skulle jag vara kriminell – eller död, säger Andrey Heikkilä, Svenskfinlands nyaste präst. 21.1.2025 kl. 14:00

PETRUS FÖRSAMLING. Enskilda församlingsrådsmedlemmar har inte besvärsrätt mot ett domkapitel, slog en av landets förvaltningsdomstolar fast. 28.4.2025 kl. 11:41

katolska kyrkan. Påven Franciskus är död. Han blev 88 år gammal och dog i sitt hem i morse, meddelade Vatikanen i ett pressmeddelande på annandag påsk. 21.4.2025 kl. 11:46

GT. Också hos flitiga bibelläsare tycks Gamla testamentet falla mer och mer i skymundan. Det visade en enkät som Kyrkpressen gjorde i vintras. Vi tog frågan med GT-teologerna Lotta Valve och Antti Laato. 17.4.2025 kl. 18:30

Personligt. – Jag har en sida som litar starkt på Gud – och en som lätt faller i tvivel, säger konstnären Robert Hedengren. 17.4.2025 kl. 13:59

katolska kyrkan. Påven Franciskus, 88, är på lång sjukledighet. Efter hans tolv år som ledare för den katolska kyrkan är det mänskligt sett dags att tänka på vem som kommer att efterträda honom. 16.4.2025 kl. 10:57