Den evangelisk-lutherska kyrkan följer sedan 2001 en ramplan för konfirmandarbetet som heter Livet tron bönen. I arbetet med den deltog församlingsanställda från olika yrkesgrupper och det var ett medvetet val att undvika termen ”skriftskola”. I stället ville man fokusera på de ungas egna frågor kring både tro och liv.
För många blir den här sommaren chansen att plocka upp trådarna igen och tillåta sig att undra: Var finns Gud? Finns Gud? Frågor som ogenerat bubblade ur fyraåringen och som barnet med självklarhet räknade med att föräldrarna skulle besvara bums medan det röda ljuset växlade till grönt. Ibland var de lika svåra för föräldrarna själva, och i något skede tystnade de för de allra flesta. Det finns en tid i barndomen när frågor av det slaget blir tabu. Den här sommaren är frågornas återkomst och de kombineras med ett mognande jag, som väger och mäter: Tror jag att Gud finns?
I det arbetet behövs det trygga och sanna vuxna. Vi kan med glädje och tacksamhet konstatera att det finns en stor skara sådana bland kyrkans medarbetare.
Det som gör det finländska konfirmandarbetet så unikt är dessutom storasyskonen eller hjälpledarna, som själva bara för ett par år sedan blivit konfirmerade och som med sitt exempel och sitt medvandrarskap är oerhört viktiga för de unga.
På många håll i stiftet blåser det glada vindar i konfirmandarbetet just nu. Så till den grad att de också inspirerar föräldrarna, som smått avundsjukt kan undra om det inte finns något liknande för dem.
De flesta tycker nämligen om gemenskaper där man otvunget och fördomsfritt får ställa sina frågor och bemötas med respekt. I Matteus församling uppmanades därför föräldrarna att passa på och ta chansen och diskutera tro med sina konfirmander när de kommer hem från sina läger.
Nyfikenheten på Gud känner ingen ålder, trots att vi blir lite blygare med åren.
Skriftskolan – en unik chans
06.06.2013
Nu är det konfirmandlägrens tid. Just när lärarna pustat ut kör präster och ungdomsarbetsledare årets tuffaste race. I stora församlingar avlöser konfirmandlägren varandra sommaren igenom och fordrar dygnetruntnärvaro av de ansvariga anställda. Femtonåringarna som nyss tömt skolskåpen fortsätter ännu ett tag med inrutade dagar och program. Fast ändå inte riktigt på samma sätt. Det viktigt att minnas att konfirmandtiden inte handlar om en skola i samma bemärkelse som den vanliga. Konfirmandtiden är både självtid och Gudtid, i en miljö där vitsord och Gausskurvor saknas. Den är också tillsammanstid – på andra premisser än i skolvardagen. Många gånger är det just under sommaren efter åttan som klasskamrater hittar nya sidor av varandra, vågar se varandra på ett nytt sätt. Konfirmandtiden är därför ett nedslag av nåd, som erbjuds en ung människa just innan vuxenlivet börjar och plikterna börjar droppa in.
May Wikström
Åtta nya stugor på populärt lägerområde: ”Vi tar ett steg i tro – vi har inte ordnat hela finansieringen ännu men vi jobbar aktivt på det”
LÄGEROMRÅDE. Evangeliföreningen har tecknat avtal om att bygga en ny stugby på lägerområdet Klippan i Monäs, Nykarleby. Avtalet omfattar åtta stugor som ska stå färdigbyggda inom april 2027. 12.2.2026 kl. 15:38
Hur duktiga är vi på att ta in nya människor i vårt sammanhang? På att acceptera skillnader?
ANSVAR ATT STÅ UPP MOT RASISM. – Jag längtar efter ett forum där kyrkan och samhället kan mötas, och jag är mycket glad över att de här kvällarna har kommit i gång igen i Petruskyrkan, säger Pamela Granskog.
12.2.2026 kl. 14:52
KCSA minskar personalen, digitala mediet Nyckeln läggs ner
kyrkostyrelsen. Kyrkostyrelsen stryker 36 jobb i Helsingfors, tre anställda vid den svenska centralen berörs. 9.2.2026 kl. 15:02
Kyrkorådet i Närpes tackar nej till den enda som sökte kaplanstjänsten
kaplansval. Kyrkorådet röstade med rösterna 7-2 för att lämna tjänsten obesatt tillsvidare. 6.2.2026 kl. 13:05
Varför säger du inte förlåt? Säg förlåt.
URSÄKTENS TEORI. Vi vet alla att vi borde be om ursäkt när vi gör ett misstag eller sårar och skadar någon. Ändå är det så svårt. Varför? Vi reder ut ursäktens teori med hjälp av förlåtelseforskaren Cathrine Felix och terapeuten Jan-Erik Nyberg. 5.2.2026 kl. 19:42
Ett gott råd: ”Bara du måste vara nöjd med dig”
ETT GOTT RÅD. Med erfarenhet vidgas blicken. Livet går från svartvitt till melerat, och det gör det enklare att förlåta andra – och sig själv. Det säger Bernice Haglund-Wikström.
4.2.2026 kl. 12:27
”Tvångssyndromet tar allt ifrån dig och gör dig till fånge i din egen kropp”
PSYKISK HÄLSA. För Sonja Wikström började tvången i det lilla: en spis, ett strykjärn, en gnagande oro. Sedan tog sjukdomen över nästan hela hennes liv. Till slut kom vändningen.
3.2.2026 kl. 17:34
Bildsvep: Från plenum till nattvard – unga formar kyrkan på Ungdomens kyrkodagar
ungdomens kyrkodagar. I ett vintrigt Karis, på stiftsgården Lärkkulla, hörs musik. Det är fredag på Ungdomens kyrkodagar och plenum ska precis börja. Ett gäng ungdomar från Sibbo utgör årets kompband och salen är fylld av unga deltagare. 2.2.2026 kl. 18:54
Kran sparkade verksamhetsledaren – i föreningen som stiftet glömde
KRAN. Den finlandssvenska kristna rusvårdsföreningen Kran har varit i rubrikerna. Efter att ha blivit arbetsskyddsanmäld för sitt ledarskap har verksamhetsledaren fått sparken. Kyrkorna drog sig efterhand ur och en förening församlingarna tidigare engagerade sig i åkte ner i diket. 30.1.2026 kl. 17:06
Känslorna tar över då kyrkans fastigheter säljs – det visar erfarenheterna från Jakobstad och Borgå
fastigheter. Kyrkliga byggnader är inga lätta objekt att sälja. Varken marknadsmässigt eller känslomässigt. 2.2.2026 kl. 19:41
Brändö gymnasium samlar in pengar för att kunna köpa en ambulans till Ukraina – välgörenhetskonsert i Matteuskyrkan
Ukraina. – Det lilla vi gör här bidrar ändå positivt till den stora helheten, vi är ett litet gäng men vi kan faktiskt göra skillnad. Tänk att vi kan få påverka någon annans vardag, få vara till hjälp. Samtidigt blir man också så väldigt tacksam över hur bra vi har det här hemma.
29.1.2026 kl. 20:29
Sex vill jobba som diakonichef vid domkapitlet
STIFTSSEKRETERARE I FÖRSAMLINGSDIAKONI. Den femte februari väljer domkapitlet en ny stiftssekreterare i församlingsdiakoni. Tjänsten har lockat sex sökande från fem orter. 26.1.2026 kl. 12:41
Två vill bli kyrkoherde i Jakobstad – en i Hangö
KYRKOHERDETJÄNST. I Jakobstad får församlingen förbereda sig för kyrkoherdeval medan Hangö svenska församling fått en kyrkoherdekandidat. 26.1.2026 kl. 12:28
”Jag tänker satsa på det här jobbet och det hör till att vaktmästaren ska bo ganska nära kyrkan”
FÖRSAMLINGSMÄSTARE. Tony Storrank från Jakobstad är ny församlingsmästare i Munsala. Snart blir han och frun Inka dessutom Munsalabor.
24.1.2026 kl. 15:11
För landets kristna minoritet växte oron när Assadregimen föll i Syrien
syrien. Ett år har gått sedan Assadregimen föll i Syrien. För många innebar maktskiftet en efterlängtad frihet – men för landets kristna minoritet växte oron. Deras framtid är oklar, men vardagen fortsätter ändå. ”Det är en helt vanlig dag”, säger prästen Samer och slänger sig ut på dansgolvet. 22.1.2026 kl. 19:32
Mest läst
- Kyrkorådet i Närpes tackar nej till den enda som sökte kaplanstjänsten
- Kran sparkade verksamhetsledaren – i föreningen som stiftet glömde
- ”Tvångssyndromet tar allt ifrån dig och gör dig till fånge i din egen kropp”
- Bildsvep: Från plenum till nattvard – unga formar kyrkan på Ungdomens kyrkodagar
- Stödsamtal, svett och pizza
Vitmaktrörelse i USA förlorade varumärket till – en svart kyrka
KYRKOR I USA. Varumärket Proud Boys har betecknats stå för rasistisk nyfascism och våld i USA. Nu ägs rörelsens namn av en afroamerikansk kyrka i Washington som de vandaliserat. 7.2.2025 kl. 13:03
Vad gör en kristen när hon står i en andlig öken?
ANDLIG TORKA. Ivern är borta. Gud är tyst och bönen en ansträngning. Någon gång bestämde vi oss för att tro, kanske nyligen eller kanske för trettio år sedan. Det var så fint på den tiden! Det var så lätt att be. Vi var så ivriga. Vi tänkte att vi hade listat ut allt: så här skulle det härefter vara i vårt liv, så här helt och kärleksfullt och hängivet. Vi tänkte att det skulle vara lätt. Vi tänkte att vi hade hittat hem. 6.2.2025 kl. 12:10
Lisen Borgmästars är årets kantor: "För mig var det en dröm att sitta vid orgeln och spela"
ÅRETS KANTOR. Utmärkelserna har haglat tätt för Lisen Borgmästars. Under tre efterföljande dagar fick hon vetskap om en utmärkelse per dag. Nu senast har hon blivit utsedd till Årets kantor 2025. 5.2.2025 kl. 22:01
Stig-Erik Enkvist: "Jag är missionär och jag hör hemma här"
LAESTADIANERNAS FRIDSFÖRENINGARS FÖRBUND. Stig-Erik Enkvist har återkommit som verksamhetsledare för LFF efter fem års paus. Han kommer till en ny organisation och ny adress.
5.2.2025 kl. 13:40
Mjölkkon är såld men Slef satsar framåt
slef. Trots att Evangeliföreningen sålt sin mjölkko, en industrifastighet i Esbo, satsar föreningen friskt på ny verksamhet och nyanställningar. En ny stugby på lägerområdet Klippan i Monäs, Nykarleby är också under planering.
2.2.2025 kl. 09:07
I samarbete med Kyrkans central för det svenska arbetet


























