Avstå från sitt dop

10.12.2019

INKAST.

Medan vi bodde i Senegal kom vi överens med dåvarande chefredaktören May att mina Inkast skrivs med kryddor från den afrikanska kontinenten. Nu bor vi i Finland, men i tankarna är vi ofta i Senegal. Resan till grannlandet Gambia tillsammans med kyrkans fadderarbetare har funnits i tankarna de senaste dagarna. Allt vi upplevde under resan kunde fylla en bok, med de mest hisnande berättelser om resan som tog 14 timmar trots körsträckans 150 kilometer. Färjan som gick sönder, bilen med likkistan på taket, slagsmålet i hamnen i Banjul en tidig morgon när alla ansåg att de har förtur till första turen över floden.

Kan man avstå från sitt dop? Den frågan dök upp under Gambia-resan.

Efter skolbesöken med fadderbarn som fick stöd från FMS via Senegals lutherska kyrka, beslöt vårt sällskap plötsligt att köra ut i bushen. Det visade sig att vi var på palmvinsuppköp. Ingen av oss drack alkohol, men någon hade lovat att skaffa det, enligt beställaren, utsökta vinet medan vi var i trakten. Vi stannade i en liten by och satte oss under trädet. Vi bjöds på varsitt glas palmvin. Under åren lärde jag mig att vid behov diskret hälla ut det jag bjöds på, orent vatten, ljummen komjölk (långt från all pastörisering) osv.

”Psst”, sa min kollega Ndan, ”vårt motto, alla för en och en för alla gäller väl alltid?” ”Absolut”, svarade jag. ”Då får du dricka mitt vin.” ”Tack, men där går gränsen för vår överenskommelse.” Han drack inte upp sitt vin, hur han löste problemet såg jag aldrig. Bredvid oss arbetade en belgare med husbygge. En högljudd diskussion höll på att blossa upp i sällskapet. Efter en stunds samtal bjöd vår präst Moussa honom att bo i församlingens gästrum då han besöker Dakar. ”Du är också välkommen att delta i vår mässa som hålls varje söndag.”

”Glöm det, jag är inte kristen längre”, sa belgaren surt. ”Jag har skrivit till påven och bett honom återkalla mitt dop.” ”Ååh, det går inte”, sa pastorn. ”Det som Kristus har lovat, det håller han. Du kan avstå från ditt dop, men inte ens påven kan häva det. Även om du inte vill, så vill Han!” Tonen i diskussionen blev skarpare, men prästen höll sig lugn. Belgaren blev ännu surare. Till sist grep kollegan Niokhor in och sa på serere: ”Pastorn sluta nu, ser du inte hur arg han är. Öronen är alldeles röda!” Samtalet lugnade sig, belgaren tog några kraftiga spadtag på byggplatsen. ”Nu tackar vi för gemenskapen och vår Herre som är trogen, vad än hans barn tar sig för”, avslutade prästen besöket. Om vi köpte palmvin minns jag inte, men det europeiska rationella tankesättets möte med det afrikanska helhetstänkandet funderar jag ofta på.

Ann-Katrin Store är avdelningsskötare och intresserad av globala frågor och mission.

Ann-Katrin Store
Mari Valjakka har återvänt till hemtrakterna i Ivalo.

samiska. Mari Valjakka gläds över att som samepräst kunna bidra till att de samiska språken går vidare till en ny generation – något som inte var självklart när hon själv växte upp. 21.9.2020 kl. 13:16
Biskop Bo-Göran Åstrand och Johan Bärlund, professor i nordisk rätt, kommenterar HFD:s beslut för Kyrkpressen.

äktenskapssyn. I dag kom beslutet från Högsta förvaltningsdomstolen – Uleåborgs domkapitel hade rätt att utfärda en varning till präst som vigt ett samkönat par. Rättsväsendet griper inte in för att hjälpa kyrkan fatta beslut om äktenskapssynen – men kyrkan måste enligt biskop Bo-Göran Åstrand bestämma sig snart. 18.9.2020 kl. 16:15

Borgå stift. Se alla nyheter från domkapitlet i Borgå inne i artikeln. 18.9.2020 kl. 12:25
I skogen hittar Nina Lindfors tröst och frid.

diakoni. I många år kunde Nina Lindfors andas ut bara om veckosluten – då kom ingen post, och hon slapp högarna av obetalda räkningar och indrivningsbrev. Utan stöd från församlingens diakoniarbetare Taina Sandberg hade hon inte orkat. De brukar mötas på Ninas favoritplats: i skogen. 17.9.2020 kl. 15:20
Finland har handlat proaktivt, och det är bra, säger Peter Strang, professor i palliativ medicin vid Karolinska institutet.

coronaepidemin. Peter Strangs forskning visar att covid-19-döden var svårast för de unga och starka. Han ger Finland goda poäng för proaktivt handlande då coronaepidemin bröt ut. 16.9.2020 kl. 15:45
Ulrika Hansson är redaktör på Kyrkpressen. Jaktlaget är hennes första bok.

romandebut. En måsinvasion, civil olydnad och lojalitet. Förankrad i hembygdens landskap ställer Ulrika Hanssons debutroman frågan: Vad får man vara tacksam för? 16.9.2020 kl. 18:30
Katarina Gäddnäs har varit präst i två år. 
– Men jag började läsa teologi genast efter gymnasiet med inriktning på att bli sjukhuspräst.

döden. Förr höll man nästan alltid en visning av en död anhörig före begravningen. 15.9.2020 kl. 20:12
Helene Liljeström tycker att citatet vid domkyrkan
är väldigt väl valt. På svenska lyder motsvarande bibelställe: ”Jag skall ge er en framtid och ett hopp.”

hopp. Det är okej att vi oroar oss, men Gud har lovat oss ett hopp och en framtid. De orden tröstar Helene Liljeström som tar över som kyrkoherde i Matteus församling en höst när det är svårt att planera för framtiden. 16.9.2020 kl. 00:01
Johan Westerlund är kyrkoherde i Johannes församling. Hans favoritplats i stan: olika kaféer runt järnvägsstationen.

Kyrkflytt. "Om vi inte kan fira gudstjänst, lovsjunga, lyssna och be, så upphör vi att existera som församling." 16.9.2020 kl. 00:01

mathjälp. Helsingfors-hjälpen avslutades för att behoven inte längre ser likadana ut som i våras. Men församlingarna erbjuder fortfarande mathjälp och samtalsstöd, och dörrarna till de gemensamma måltiderna har öppnats på nytt. 16.9.2020 kl. 00:01