Laura Häkli ska administrera samarbetet mellan elva kyrkor.

Laura Häkli blir ny generalsekretare för Ekumeniska rådet i Finland

ekumenik.

Laura Häkli börjar i höst leda det dagliga arbetet med Ekumeniska rådet. Hon kommer från Finska Missionssällskapet.

10.4.2025 kl. 15:16

Laura Häkli, 48, blir ny generalsekreterare för Ekumeniska rådet i Finland. Valet gjordes vid rådets årsmöte i Helsingfors på torsdagen. Laura Häkli kommer till uppdraget från sin nuvarande post som kommunikations- och påverkanschef vid Finska Missionssällskapet.

Laura Häkli är inte teolog, utan är till utbildningen samhällsvetare. Hon har tidigare jobbat med kommunikation vid biståndsorganisationers takorganisation Fingo och varit expert vid utvecklingsfonden Sitra. Före det har hon arbetat som journalist och ledare vid olika medier.

– Den röda tråden i min yrkesbana har varit att arbeta i uppdrag där jag fått vara med och bygga en rättvisare, hållbarare och bättre värld utifrån kristna värderingar. Ekumeniska rådet gör ett unikt och värdefullt arbete genom att bygga gemenskap och samarbete mellan kyrkorna, säger hon.

"Ekumenik viktig i polariserade tider"

Enligt Laura Häkli verkar kyrkorna idag ofta i marginalen och religiös läskunnighet minskar. Kristna traditioner är inte välkända, religion betraktas med skepsis, och kristna uppfattas ibland som en splittrad och stridslysten grupp.

– I dessa tider av polariserade motsättningar är det viktigt att lyfta fram allt det vi har gemensamt, säger Laura Häkli.

Den nya generalsekreteraren tillträder i september som generalsekreterare. Han efterträder metodistpastor Mayvor Wärn-Rancken, 66, vars femårsperiod tar slut.

Samarbete mellan elva medlemskyrkor

Ekumeniska rådet är ett samarbetsorgan för elva kristna medlemskyrkor och -samfund. Vid höstmötet 2024 valdes sedermera ärkebiskopen Elia från Finlands ortodoxa kyrka till ordförande för rådets styrelse.

Ärkebiskop Elia säger att han betraktar Laura Häkli är en erfaren ledare som känner till det ekumeniska fältet både nationellt och internationellt och som kommunicerar med tydlighet.

"Jag tror att hon är väl rustad för att bygga samarbete mellan kyrkorna och främja kristen enhet i vårt alltmer pluralistiska samhälle. Generalsekreterarens roll som brobyggare är särskilt viktig nu", säger han i ett pressmeddelande från Ekumeniska rådet.

Laura Häkli är själv medlem i den evangelisk-lutherska kyrkan.

- - -

Uppdaterat torsdag kl. 16.15

Jan-Erik Andelin


BORGÅ STIFT. Borgå stift gör en ny strategi 18 år efter den föregående. Fast till mångas överraskning är den inget färdigt visionsdokument, utan ett arbetshäfte med frågor. Kyrkpressen frågade biskop Bo-Göran Åstrand varför. 3.2.2025 kl. 13:41

UK. Äktenskapsfrågan och samarbetet mellan kyrka och skola – det var frågor som väckte debatt när Borgå stifts ungdomsparlament Ungdomens kyrkodagar samlades i Karis i helgen. 3.2.2025 kl. 17:22

forskning. Läkarvetenskapen vet inte exakt vad som orsakar PMS, men många kvinnor vet vad det är att inte riktigt känna igen sig själv några dagar varje månad. Sara Högberg blev less på bristen på kunskap och skrev en forskningsplan. Nu doktorerar hon i teologi – och forskar på menscykeln. 29.1.2025 kl. 17:52

KYRKOR I USA. Mariann Edgar Budde medverkar vid ett präst- och diakonmöte i Uppsala i september. 25.1.2025 kl. 15:15

nykarleby. Håkan Ahlnäs har alltid varit aktiv i både kyrkliga och kulturella sammanhang. Enligt honom är kyrkans viktigaste uppdrag enkelt – att motverka ensamhet. 28.1.2025 kl. 10:25

MÄNNISKOMÖTEN. Robin Nyman är som bäst på väg att baxa en bastu genom Europa för att nå Basel den 17 maj där humorgruppen KAJ från Vörå ska delta i Eurovisionen. 8.5.2025 kl. 13:26

kyrkostyrelsen. 57-årig kyrkoherde från Uleåborg med ovanligt mångsidig erfarenhet inom kyrkan blir ny högsta chef för Kyrkostyrelsen och dess 300 anställda. 7.5.2025 kl. 09:58

ESTLAND. Estland hör till Europas mest konfessionslösa länder. Endast 29 procent av Estlands befolkning har en religiös övertygelse, uppger Estlands statistikcentral. Bland estlandssvenskarna har kyrkan en etablerad ställning. 6.5.2025 kl. 14:15

Begravningsplatser. Staten betalar allt mindre för att den evangelisk-lutherska kyrka sköter gravväsendet i Finland. Men ett förslag om att välfärdsområdena skulle ta över begravningsplatserna röstades ner med klar majoritet. 6.5.2025 kl. 19:36

betraktat. Det slår mig ibland hur lätt det är att missa det goda hos någon. Inte för att det inte skulle finnas där, utan för att man ofta söker efter något större, något mer iögonfallande. Godhet skriker sällan. Den viskar. Den sitter i ett sätt att se på världen och i en närvaro som inte kräver så mycket eller något tillbaka. 6.5.2025 kl. 13:55