"Han orkar och hinner också fundera på vilka våra älsklingsfärger är"

betraktat.

”Kom ihåg att ni kan berätta om alla era problem till Jesus”, säger barnledaren under miniorandakten. Jag är nio år och lyssnar uppmärksamt medan lågan från andaktsljuset i mitten av ringen fladdrar. Bredvid ljuset på golvet ligger den lilla ljussläckaren av metall. Snart ska någon av barnen få använda den när andaktsstunden är slut. Det är inte min tur idag.

8.9.2024 kl. 15:09

Medan jag betraktar ljuslågan går jag igenom det som barnledaren just har sagt. Jag ser för min inre syn världens befolkning: barn och vuxna som svälter, svårt sjuka och människor i omöjliga livssituationer. Alla sträcker de ut sina händer mot Jesus. Hjälp! Hjälp!

Jag betraktar också min egen livssituation: en nioåring i ett rikt land med mer mat än någon orkar äta, med grundskoleutbildning och med balanserade föräldrar som kan ge mig en god grund för livet. Och jag tänker: ”Tack Jesus, jag uppskattar det verkligen, men jag ska nog inte störa dig med mina minimala problem. Du har fullt upp med miljoner av andra människor med verkligt stora problem.” Så jag fortsätter att leva nära honom, men besvärar honom bara i nödfall. Detta av hänsyn till hans enorma arbetsbörda.

Många år senare, när jag har varit präst i hans kyrka i många år redan, ska en kvinna måla en tavla av honom till mitt hem. Under mitt vuxna liv har jag varit tvungen att besvära honom otaliga gånger. Stormar har kommit och gått. Jag tänker nog inte längre att mina problem är så minimala att det inte finns någon orsak att besvära honom. Och jag har märkt att han håller, han orkar gå tillsammans med mig både genom snålblåst och riktiga stormar.

Kvinnan frågar mig vilken bild av Jesus hon ska måla och i vilken färgskala. Jag har skyndsamt, som vanligt, och säger att hon får välja.

En tid senare meddelar kvinnan att tavlan är klar. Jag och min man åker för att hämta den. När vi kommer fram stiger vi in i en källare med en lång rad med tavlor målade i mörka varma färger. Förutom en, som är målad i ljusa pastellfärger. Kvinnan går fram till tavlan och säger: ”Här är den. Jag tänkte måla den i samma färger som de andra, men sedan frågade jag honom vilken färg det ska vara. Han svarade: Hon gillar pastellfärger. Och sedan blev det så.”

Sedan den dagen hänger tavlan på väggen i mitt hem. Varje gång jag ser de ljusa pastellfärgerna blir jag glad. Tänk att han visste! Tänk att han tog sig tid att göra mig glad!

Och jag inser nu att han har ännu mera kraft och styrka än att bara orka streta sig fram tillsammans med oss genom stormar och orkaner. Han orkar och hinner också fundera på vilka våra älsklingsfärger är.


Hanna Eisentraut-Söderström är kaplan i Borgå svenska domkyrkoförsamling. Hon älskar att simma och dyka i havsvattnet. Hennes tips: Kom ihåg att tacka Gud för livet varje morgon du vaknar.

Hanna Eisentraut-Söderström


klosterliv. Om man älskar något måste man offra något. Så är det för alla, oberoende av om det är sin frihet, sin familj eller sin Gud man älskar. Det här säger birgittinnunnan och abbedissan syster Dia i Åbo. 20.2.2024 kl. 16:43

ISRAEL-PALESTINA. Noga Ronen från Israel ville i åratal lyssna till palestinierna och vara pacifist. Men fyra månader efter 7 oktober-massakern vet hon inte om hon vill det längre. 19.2.2024 kl. 13:29

ISRAEL-PALESTINA. Mohammed från Nasaret går här fram. Själv är han inte född i Jesus barndoms stad, utan i en före detta fransk armébarack i Syrien. Sedan över 30 år bor han i Borgå. Men sitt blåa palestinska flyktingpass ska han aldrig ge upp. 19.2.2024 kl. 13:55

UTSEENDE. Eva Kela blev förskräckt när hon plötsligt såg sig bli en ”medelålders tant” och gjorde ett tv-program om det som hon aldrig trodde skulle drabba henne själv. 19.2.2024 kl. 16:41

Kolumn. Då jag skriver dessa ord är det några dagar kvar tills valet till kyrkomöte. Då du läser dessa ord är valet över och vi har fått en ny samling människor som får fatta beslut om kyrkans framtid. 19.2.2024 kl. 08:00

slef. Trots att Evangeliföreningen sålt sin mjölkko, en industrifastighet i Esbo, satsar föreningen friskt på ny verksamhet och nyanställningar. En ny stugby på lägerområdet Klippan i Monäs, Nykarleby är också under planering. 2.2.2025 kl. 09:07

BORGÅ STIFT. Borgå stift gör en ny strategi 18 år efter den föregående. Fast till mångas överraskning är den inget färdigt visionsdokument, utan ett arbetshäfte med frågor. Kyrkpressen frågade biskop Bo-Göran Åstrand varför. 3.2.2025 kl. 13:41

UK. Äktenskapsfrågan och samarbetet mellan kyrka och skola – det var frågor som väckte debatt när Borgå stifts ungdomsparlament Ungdomens kyrkodagar samlades i Karis i helgen. 3.2.2025 kl. 17:22

forskning. Läkarvetenskapen vet inte exakt vad som orsakar PMS, men många kvinnor vet vad det är att inte riktigt känna igen sig själv några dagar varje månad. Sara Högberg blev less på bristen på kunskap och skrev en forskningsplan. Nu doktorerar hon i teologi – och forskar på menscykeln. 29.1.2025 kl. 17:52

KYRKOR I USA. Mariann Edgar Budde medverkar vid ett präst- och diakonmöte i Uppsala i september. 25.1.2025 kl. 15:15