Katarina Gäddnäs är församlingspastor och sjukhuspräst i Mariehamn. Hon minns bland annat en överraskande taxiresa.
Katarina Gäddnäs är församlingspastor och sjukhuspräst i Mariehamn. Hon minns bland annat en överraskande taxiresa.

Överraskande vardag i prästkrage

PRÄSTLIV.

Att gå klädd i prästskjorta kan leda till en del riktigt otippade människomöten. Katarina Gäddnäs berättar här om oväntade frågor mellan butikshyllorna och en riktigt udda taxiresa.

22.2.2023 kl. 21:43
I den här serien berättar präster om det mest udda de upplevt när de gått klädda i prästskjorta.

Katarina Gäddnäs är församlingspastor och sjukhuspräst i Mariehamns församling. Hon har märkt att en synlig prästkrage ofta leder till överraskande möten och djupa samtal.

– När jag blev prästvigd sa man att prästkläderna bär prästen. Det är något fint i det. Det är själva prästrollen som hjälper mig och hjälper människor att ta kontakt.

Hon har flera minnen som sticker ut, inte minst första sommaren när hon gick med prästskjorta.

– Jag gick i matbutiken och plötsligt när jag gick där och tittade bland hyllorna kom en man fram till mig, spände mycket bestämt ögonen i mig och sa: Vad tror du om världens undergång? När kommer Jesus tillbaka?

– Det var lite svårt att ställa om där i butiken, jag hade inte tänkt hemskt mycket på apokalypsen. Men han var väldigt angelägen om att få höra mina åsikter. Så här kommer det att vara nu, tänkte jag.

Men hon kände sig inte avskräckt.

– Snarare lite upplyft och peppad!

En ovanlig taxiresa

En annan något otippad händelse inträffade i Helsingfors.

– Jag åkte taxi mellan några möten. Taxichauffören, som hade utländsk härkomst, var väldigt pratsam och berättade om hela sitt liv för mig. Han ville också att jag skulle be för honom där i taxin, vilket jag gjorde. Så hörde han sig för om prästerna här i Finland får gifta sig. Sedan sa han att jag är en utomordentligt vacker kvinna och frågade om jag vill gifta mig med honom.

Katarina Gäddnäs har insett att prästkläder kan signalera väldigt olika saker för olika människor. Som sjukhuspräst hinner hon sällan gå och knacka dörr, men försöker ibland.

– När jag kom in till en patient en gång utbrast han med eftertryck: Men vad tusan! Är jag så dålig?

Första sommaren som präst jobbade hon i Jomala och skulle uppvakta en jubilar i en avsides by. För att hitta använde hon navigatorn som hjälp.

Jag har jättedåligt lokalsinne.

– Jag har jättedåligt lokalsinne; jag körde genom skogen, slutligen såg jag ingen väg längre och någon skördetröska stod parkerad där. Det fanns människor där så jag frågade mig fram. ”Det här har inte varit någon väg sedan 30-talet!” sa en man.

När hon äntligen kom fram knackade hon på.

– Det var en mycket förskräckt människa som öppnade, när prästen kom i kostym. Jag fattade ingenting först, men tänkte sen att hon trodde säkert att jag kom med ett dödsbud.

När damen hörde att det var fråga om en födelsedagsfest skrattade hon glatt och lättat och sa:

– Nej, nej, det är grannen!

Vad vill folk oftast prata om när de kommer fram till dig?

– Ofta är det sorg. Oro och bekymmer, eller sådant man är bitter eller besviken på livet för. Varför gick det så här? Det kan också vara annat man gått och funderat på och sånt man har svårt med i kyrkans lära. Ibland frågar någon: Tror du verkligen på himlen och änglar? Men oftast är det ett sätt att få kontakt för att något annat ligger under: Hur ska jag orka med mitt liv?

Om hon själv är trött när någon kommer fram behöver det inte nödvändigtvis vara en negativ sak.

– Om man är trött och sliten är man ännu mer närvarande i stunden, hudlös och sårbar. Då kan samtalen bli ännu djupare. Jag försöker att aldrig ha någon agenda, men det går ännu lättare om man själv är trött och sliten.

Det är hela skalan av reaktioner och människor hon möter när hon är klädd i prästkläder, allt från vänliga människor och sådana som hälsar extra värdigt, till folk som projicerar negativa känslor på henne för att någon betett sig illa inom kyrkan.

Det är lätt att få hjälp om jag fått motorstopp.

– Människor är väldigt goda och snälla för det mesta. Och det är lätt att få hjälp om jag fått motorstopp. Det verkar finnas en stor tillit om man har prästskjortan på. Det tycker jag är fint, att det verkar finnas något sorts förtroende.

Varför tycker du det är viktigt att ha prästkrage ute bland folk?

– Gud är inte bara en söndags- och gudstjänstgud. Det är ett sätt att påminna människor om att vi finns och att vi vill möta dem där de är.

Så mycket handlar också om hur man kommunicerar.

– Det skulle kännas väldigt främmande för mig att inleda med: Är Jesus din herre? Folk börjar i en så konstig ända ibland.Lena Blomstedt jobbar som diakon i Sibbo svenska församling.

Kolumn. Lena Blomstedt önskar, hoppas och vill att våra församlingar har en stark diakonal profil. Att var och en som kommer till vår kyrka stiger in genom en öppen dörr till ett välkomnande rum där någon ser, lyssnar och bekräftar. 31.5.2023 kl. 16:29
På webbplatsen finns förslag på psalmer för bland annat livets stora fester.

psalmer. Med hjälp av webbplatsen psalmbok.fi i mobilen är det lätt att sjunga med också då det inte finns psalmböcker till hands. 2.6.2023 kl. 08:00
Enkäten besvarades av 7 356 finländare över 15 år.

UNDERSÖKNING. Hela 60 procent av kyrkans medlemmar uppgav att de mött församlingen via medier, som församlingstidningen, andra tidningar, tv:n och radion. Bland de som inte hör till kyrkan var siffran 33 procent. 1.6.2023 kl. 12:15
Helhetsbilden av förändringen är tydlig, menar forskare Kimmo Ketola.

ENKÄT. Församlingarnas empati- och imageundersökning visar att människor i stadsmiljö upplever att Evangelisk-lutherska kyrkans församlingar är mer närvarande än förr. 1.6.2023 kl. 12:22
Idag behöver marknadsföring inte kosta stora summor, bland annat tack vare sociala medier.

MARKNADSFÖRING. Min stilla vecka kändes allt annat än stilla, så jag gick på en aktläsning. Vet du vad det är? Det visste inte jag, men efteråt var jag en lite helare version av mig själv, åtminstone för en stund. Det ordnas mycket fint i kyrkan, men hur många vet om det? 1.6.2023 kl. 10:00
Kyrkan behåller netto från vårdreformen.

Kyrkskatt. Vårdreformen förändrade sättet att beräkna kyrkskatten. Du får mindre avdrag i år, men bara få församlingar som de i Raseborg kommer till mötes med att sänka din skatteprocent. 31.5.2023 kl. 15:10
Biskop Bo-Göran Åstrand fascineras av ChatGPT:s predikningar och tal – även om han känner att de saknar själ.

AI. En präst kan skriva ett halvbra doptal eller en medioker predikan med hjälp av artificiell intelligens. KP testade – och skickades resultatet till biskop Bo-Göran Åstrand. Märks det om det prästen säger inte är inspirerat av den heliga Anden utan en sammanfattning av ett ämne, skapat av en chattbott? 31.5.2023 kl. 10:00
– Kyrkoherden hamnar i en konstig roll om hen ska försvara sina beredningar, samla ihop åsikterna och samtidigt fatta beslut, säger Martina Harms-Aalto.

MÖTESORDFÖRANDE. – Jag ser bara fördelar för kyrkoherdarna med att övergå till det här systemet, säger Martina Harms-Aalto som leder ordet i Johannes församling i Helsingfors. 30.5.2023 kl. 10:00
– Vår förmåga att vara närvarande i våra egna liv går förlorad. Där tror jag att böckerna kan hjälpa oss, säger Joel Halldorf.

LÄSNING. Vi lever inte längre i en galax som kretsar kring den tryckta boken. I stället strålar skärmen som vår nya sol, skriver Joel Halldorf. Revolutionen stöper om vår civilisation i grunden – hur och varför försöker han förklara i boken ”Bokens folk”. 29.5.2023 kl. 19:19

diakoner. Biskop Bo-Göran Åstrand vigde två diakoner och en diakonissa till diakoniämbetet på pingstdagen. 28.5.2023 kl. 21:48
Mari Parkkinen leder i biskopsvalet i St Michels stift

biskopar. Kyrkoherden i Imatra har varit både musikjournalist och missionär i Jerusalem. Nu kandiderar hon i en andra valomgång mot den förra fältbiskopen. 25.5.2023 kl. 17:57
Enkätresultaten visar att prästernas och kantorernas eget trosliv har en viktig roll som stöd för att orka i arbetet.

MEDLEMSENKÄT. Fastän majoriteten av prästerna och kantorerna fortsättningsvis upplever att de är nöjda med sitt arbete och känner ett starkt arbetsengagemang, har välbefinnandet i arbetet minskat enligt många olika mätare. 25.5.2023 kl. 09:00
Monica Heikel-Nyberg.

PRÄSTASSESSOR. Monica Heikel-Nyberg har enligt det premiminära valresultatet valts till prästassesor för perioden 1.9.2023-31.8.2026. 24.5.2023 kl. 15:58
– Som kyrkoherde vill jag kunna medge att det finns saker jag inte är bra på. Jag vill kunna be om hjälp i stället för att delegera, säger Patricia Högnabba.

MATTEUS FÖRSAMLING. – Jag tror att vår kärna alltid måste vara andlighet. Visst kan vi bjuda på brunch, men Fazers gör det bättre, säger Patricia Högnabba, som installeras som kyrkoherde i Matteus församling i september. 31.5.2023 kl. 19:31
– Kyrkan är unik både vad gäller kalkmålningar, struktur och arkitektur. Den har så mycket av allting kvar, säger Åsa Ringbom.

FINSTRÖM. Finströms kyrka är en av Finlands viktigaste kyrkor. Det säger konsthistoriker Åsa Ringbom som ägnat en stor del av sin karriär åt att forska i kyrkorna på Åland. Nu är hon aktuell med en bok om Finströms kyrka. 22.5.2023 kl. 18:33

Lena Blomstedt jobbar som diakon i Sibbo svenska församling.

Kolumn. Lena Blomstedt önskar, hoppas och vill att våra församlingar har en stark diakonal profil. Att var och en som kommer till vår kyrka stiger in genom en öppen dörr till ett välkomnande rum där någon ser, lyssnar och bekräftar. 31.5.2023 kl. 16:29
På webbplatsen finns förslag på psalmer för bland annat livets stora fester.

psalmer. Med hjälp av webbplatsen psalmbok.fi i mobilen är det lätt att sjunga med också då det inte finns psalmböcker till hands. 2.6.2023 kl. 08:00
Enkäten besvarades av 7 356 finländare över 15 år.

UNDERSÖKNING. Hela 60 procent av kyrkans medlemmar uppgav att de mött församlingen via medier, som församlingstidningen, andra tidningar, tv:n och radion. Bland de som inte hör till kyrkan var siffran 33 procent. 1.6.2023 kl. 12:15
Helhetsbilden av förändringen är tydlig, menar forskare Kimmo Ketola.

ENKÄT. Församlingarnas empati- och imageundersökning visar att människor i stadsmiljö upplever att Evangelisk-lutherska kyrkans församlingar är mer närvarande än förr. 1.6.2023 kl. 12:22
Idag behöver marknadsföring inte kosta stora summor, bland annat tack vare sociala medier.

MARKNADSFÖRING. Min stilla vecka kändes allt annat än stilla, så jag gick på en aktläsning. Vet du vad det är? Det visste inte jag, men efteråt var jag en lite helare version av mig själv, åtminstone för en stund. Det ordnas mycket fint i kyrkan, men hur många vet om det? 1.6.2023 kl. 10:00