Alice Ahlfors, sopran, sjunger i mitten av fotot, klädd i blå tröja.

"Alla problem och allt som har att göra med vardagen försvinner när vi sjunger"

MAMMAKÖR.

”Nattmörkret sänker sig i våran stad, i alla fönster glimmar bågarna på rad”, sjunger mammakören Änglaklang i Grankulla. Snart har de sin första egna julkonsert.

8.12.2022 kl. 11:27

Klockan 18 en mörk onsdag kväll inför advent stiger de första mammorna in i Sebastos kapell i centrum av Grankulla. En del har barn med sig, och de försvinner snabbt in i klubbrummet. Mammorna söker sig till kapellet och börjar testa de nya, röda tunikorna som de ska ha på sig under sin första egna julkonsert den 22 december.

Koristen Alice Ahlfors har den här gången inte med sig sin tvååriga son.

– Min son föddes på sommaren och på hösten började jag i kören. Jag har sjungit mycket i kör men haft paus i ett tiotal år. Jag funderade på en del andra körer, men många kräver att man ska vara med på varje övning, säger hon.

Mammakören Änglaklang kändes som ett bra alternativ för det livsskede hon är i just nu. Övningarna är varannan onsdag, man får noterna på Whatsapp och dirigenten Heli Peitsalo, som är kantor i Grankulla svenska församling, sjunger till och med in stämmorna så att man kan spela upp dem därhemma.

– Så jag brukar kolla att jag kan min sopranstämma genom att sjunga den mot altstämman, säger Alice.

– Oj, det var ju avancerat av dig! säger Heli Peitsalo förvånat.


Heli Peitsalo, kantor i Grankulla svenska församling, är dirigent.



Stämningen är varm

På tisdagar brukar daglediga mammor i Grankulla samlas till Familjelyktan. Där har Heli ”bongat” många korister. Och kommer någon med till kören Änglaklang som tidigare sjungit i exempelvis Lyran så lockar hon snart med sig andra.

– Jag tycker att kören blivit bättre och bättre under de två år jag varit med, säger Alice Ahlfors.

Man måste inte vara mamma för att sjunga med i kören, men man måste klara av att det finns barn på plats på körövningen. Ibland finns det barnvakt, ibland inte. Barnen brukar lära sig sångerna och sjunger ibland med när mammorna uppträder.

Kören har fyllt fem år i höst och övar alltså nu för sin första alldeles egna julkonsert, med en kavalkad av olika julsånger de sjungit genom åren. Stilen är en blandning av pop och gospel.

Vad är roligast med att sjunga i den här kören?

– Att jag får egentid. Sång är jätteviktigt för mig. Alla problem och allt som har att göra med vardagen försvinner när jag sjunger. Jag får bara njuta och lära mig nya saker och nya sånger. Jag spelar och sjunger dem mycket därhemma också, både för mig själv och för min son. Den här kören känns som en trygg kör att hitta tillbaka till. Jag gillar också blandningen av olika språk och stilar, plus gemenskapen och den positiva stämningen, säger Alice Ahlfors.

Själv har hon tidigare sjungit i körer som letts av en dirigent, men Heli Peitsalo dirigerar ibland från pianot – i praktiken betyder det att hon svänger igång kören och sedan måste kören klara sig själv, och öva till exempel hur länge de håller ut en not.

– Heli brukar säga att vi har en underlig talang att ändå hitta vår egen rytm.

Till konserten klär sig koristerna i rött och svart, och platsen är nyrenoverade Grankulla kyrka. Kören ackompanjeras av ett band och dirigeras av Heli Peitsalo.

Vilken är din julsångsfavorit?

– Kanske den finska Jouluyön hymni. Den är jättefin, säger Alice Ahlfors.

Mammakören Änglaklang har julkonsert i Grankulla kyrka 22.12 kl. 18.

Text och foto: Sofia Torvalds


Gemensamma kyrkofullmäktige i Borgå beslöt i går att behålla kursgården på Pellinge. 9.3.2012 kl. 10:08

Bettina Sågbom förstod tidigt hur grymt elaka vuxna människor kan vara med varann. 8.3.2012 kl. 15:31

chatt. På chatten Sluta Panta får unga diskutera sina bekymmer. Nu är också kyrkligt anställda med på ungdomschatten. 8.3.2012 kl. 10:37

Kostnaderna för kapellet som byggs i Kampen i Helsingfors centrum beräknas öka från fem till sju miljoner. 6.3.2012 kl. 10:40

Påven har börjar twittra och ska hålla på åtminstone till påsk. Redan efter några tweets har han tiotusentals läsare. 3.3.2012 kl. 12:00

Är det lämpligt att ha en radioandakt som handlar om hur Abraham ska offra sin son Isak? 2.3.2012 kl. 15:37

Lagen om skydd av kyrkliga byggnader svarar inte mot dagens behov. 2.3.2012 kl. 15:29

Bibel förlag bibelsällskap bibelöversättning bibel2000. Svenska Bibelsällskapet har alltid varit beroende av andra förlag för utgivningen av Bibel 2000 och annat, men nästa gång tar man saken i egna händer. 2.3.2012 kl. 09:30

Rainer Holmgård leder teamet som ska ge vår svenska psalmbok ett tillägg. 29.2.2012 kl. 08:33

Hyreskontrakt hindrar Lutherstiftelsens gudstjänstgemenskap i Jakobstad från att ha kyrkkaffe. 28.2.2012 kl. 10:44

Den bibliska bilden av krukmakaren ligger nära till hands när man ser smeden i arbete. Den jämförelsen har också Kay Vikström gjort. 28.2.2012 kl. 09:49

Oppositionens kandidat i presidentvalet i Senegal leder knappt. 27.2.2012 kl. 16:53

Borgå kyrkliga samfällighet har kartlagt 450 kulturhistoriskt värdefulla föremål. 25.2.2012 kl. 12:00

Varför vill ingen studera teologi? Det är en fråga som teologiska fakulteten kämpar med när antalet nya studerande minskar. 24.2.2012 kl. 08:40

Finlands första mässa med elektronisk musik firas i Mikaelskyrkan i Åbo. 23.2.2012 kl. 10:37

massmedier. Tidningen Kirkko ja kaupunki har fällts av opinionsnämnden för massmedier för att ha avlägsnat en omstridd kolumn om köttproduktion från tidningens webbsida. 13.4.2021 kl. 10:24

Kolumn. "Även ett digitalt möte får en annan dimension när vi på riktigt stannar upp och ger av vår egen tid", skriver Elefteria Apostolidou. 14.4.2021 kl. 08:30

Förnyelse. "Hur skulle vi gå till väga om vi också skulle renovera kyrkan inifrån?" 14.4.2021 kl. 09:00

Studerande. Studerande behöver stöd under undantagstiden – och antagligen klarnar det verkliga stödbehovet först när livet börjar normaliseras. 14.4.2021 kl. 00:00

Akutvård. Andreas Ahlfors är akutvårdare och kör ambulans till vardags. För att klara jobbet måste man vara lugn och observant. Men minst lika viktigt är det med empati – att verkligen se den man vårdar. 13.4.2021 kl. 08:31