Kyrkokören och manskören i Kvevlax besöker Molde i Norge i sommar.
Kyrkokören och manskören i Kvevlax besöker Molde i Norge i sommar.

Omtyckt musik i skymningen

kvevlax.

Den populära traditionen med skymningsmusik i Kvevlax får sin fortsättning också denna sommar. – Traditionen har riktigt landat i bygden, säger Rodney Andrén.

13.6.2023 kl. 12:24

KVEVLAX De tre sista torsdagarna i augusti ljuder skymningsmusik i Kvevlax kyrka, som traditionen bjuder.

– Vi hade kring 250 personer på en av konserterna ifjol. Skymningsmusik drar folk, därför har vi sådana siffror. Traditionen har riktigt landat i bygden, säger kantor Rodney Andrén.

Det är inte bara musiken som lockar utan skymningsmusiken har också mycket med gemenskap att göra. Efter konserten, som avslutas med en andakt, bjuds det på te och kaffe och någon saltbit vid klockstapeln.

– Det är inte ovanligt att vi är kvar till halv tolv på natten. Marschaller lyser upp och det är lite av torgstämning där folk står eller sitter i grupper och pratar.

Somriga blommor från den lokala blomsterhandeln bidrar till stämningen.

– Blomsterarrangemangen brukar vara jättestora. Efter konserterna vandrar folk fram och tittar på blommorna, så det är en viktig sak för ögat också.

Musiken i år

Skymningsmusiken blir lite extra festlig i år i och med att Korsholms kommun firar 675 år.

– Kvevlax var självständig kommun till 1973, så i år har vi dessutom hört till Korsholms kommun i 50 år.

Under den tredje och sista konserten uppträder det internationellt kända operaparet Camilla Nylund-Saris och Anton Saris (se artikeln på s. 13). Den välgörenhetskonserten är ett samarbete mellan Kvevlax församling, Korsholms kommun och Kvevlax sparbank.

Under den inledande konserten i serien uppträder gitarristen Henri Aalto samt sångarna Ingemar Nylund och Sofie Jungarå, som alla uppträder var för sig.

– Jag är mycket nöjd med kombinationen av de här tre. Henri Aalto är en riktig virtuos, säger Rodney Andrén.

Aalto framför bland annat ett medley på sin sextonsträngande gitarr och Ingemar Nylund sjunger exempelvis ”Som en bro över mörka vatten”.

Sofie Jungarå planerar sin repertoar som bäst.

– Tanken är att hitta stämningsfulla låtar som berör och känns både för mej och publiken. Dessa brukar jag oftast inte hitta bland listan av de kändaste låtarna, men de brukar ändå på ett eller annat sätt komma till mig.

– Jag hoppas konserten kan förmedla glädje, lugn och ro till alla som besöker den, och att alla får med sig en favoritlåt hem, tillägger hon.

En resa till Norge

Seriens andra konsert blir körinspirerad där Kvevlax kyrkokör och församlingens manskör medverkar.

– Körerna är då hemkomna från Norge där vi sjungit bland annat i Molde domkyrka och vid ett evenemang ordnat av Molde stad. Vi kommer att dela med oss av repertoaren vi sjungit i Norge så det blir finlandssvenska visor och körsånger, säger Rodney Andrén.

Att det blir Molde har sin förklaring.

– Bakgrunden är att altartavlan i Kvevlax är en reproduktion av en tavla i Molde domkyrka. Den föreställer kvinnorna vid den tomma graven. Vi har länge pratat om att vi någon gång borde besöka Molde domkyrka, så nu kom vi till skott, säger Andrén.

Körerna framför sånger av lokala kompositörer och för fram det finlandssvenska körarvet.

– Till exempel Aftonens sång av Ole Jakobsson och Roger Wingren. Mans­kören sjunger en sång av Rainer Holmgård och kyrkokören en sång av Patrik Vidjeskog.

– Vår busschaufför Greger Lindell är duktig dragspelare. Så han kommer eventuellt att vara med på dragspel i vissa sånger.

Skymningsmusik ordnas 10, 17 och 24.8 i Kvevlax kyrka kl. 21.

Ulrika Hansson


Sley och Kansanlähetys lovar att "inte befrämja" ryska prästvigningar

INGERMANLANDS KYRKA. Missionsorganisationerna har svarat på biskopsmötets frågor om prästvigningarna i Sankt Petersburg. Den ena av dem utmanar biskoparna om hur man tillämpar och tolkar ett missionsavtal. 10.6.2024 kl. 15:50

lekholmen. Nora Sønnerstad är hjälpledare vid Johannes församlings skriftskolläger för tredje sommaren. Hon kommer också att jobba som holmungdomsledare med den öppna verksamheten. Bara tanken att vara på Lekis halva sommaren och kalla det för mitt sommarjobb är ganska ”win-win". 29.5.2024 kl. 20:32
Nya ungdomssakkunniga Christer Romberg är också musikartist.

ungdomsarbete. TV-talang blir ny sakkunnig för ungdomsfrågor vid kyrkans svenska central. Han får bland annat ansvar för UK - Ungdomens kyrkodagar 6.6.2024 kl. 12:00
Det kan räcka flera år innan det blir kyrkoherdeinstallation i Petrus församling.

BESVÄR. Två medlemmar i Petrus församlings församlingsråd har lämnat in ett så kallat kyrkobesvär till Helsingfors förvaltningsdomstol över domkapitlets beslut att välja Pia Kummel-Myrskog till kyrkoherde i Petrus församling. 5.6.2024 kl. 21:13
Ungdomsfoto på Yvonne ”Vonna” Terlinden. Hon installerades i slutet av maj som kyrkoherde i Karis-Pojo svenska församling.

ETT GOTT RÅD. Om Yvonne Terlinden fick en pratstund med sitt yngre jag skulle hon diskutera sin rastlöshet och sin perfektionism. 6.6.2024 kl. 08:00
Lina Forsblom, här med hunden Lewis, har överlevt två livshotande sjukdomar.

Personligt. Som barn drabbades Lina Forsblom av leukemi och räddades till livet av en ryggmärgstransplantation. 23 år senare höll hon på att dö av blodförgiftning. – Jag tror inte det var Guds vilja att jag skulle bli sjuk. Men Gud kan använda sjukdomarna, bara jag låter mig bli använd, säger hon. 5.6.2024 kl. 10:18
Närheten till kyrkan förblir viktig.

KYRKANS EKONOMI. Kyrkan behöver se över sitt nätverk av församlingar. Omkring 40 av dem överlever inte årtiondet ekonomiskt. 5.6.2024 kl. 10:00
"För att bevara hoppet: möt din egen skuld och välj handling. Påminn dig själv och andra om att det finns hopp så länge vi agerar, för det finns det! Och hopp är en kollektiv kraft."

KLIMATKRISEN. KP-redaktören Rebecca Pettersson bevittnar en soluppgång hon aldrig borde ha sett. Det blir början till en ekologisk skuldspiral, och jakten på ett hopp som håller. 4.6.2024 kl. 09:46

SAMKÖNADE PAR. Jenny Jansson var delegat vid Metodistkyrkans generalkonferens när samfundet fattade beslut om att godkänna samkönade vigslar. 3.6.2024 kl. 20:28
– En annan kyrkas präster skaper en bild av vår kyrka, klagar ärkebiskop Tapio Luoma.

INGERMANLANDS KYRKA. Den ingermanländska kyrkans präster skapar förvirring bland kyrkfolket, säger ärkebiskop Tapio Luoma. I vems mässa går man, till vilken kyrka blir ens barn döpt? 3.6.2024 kl. 10:00
Stiftsfullmäktige var oenigt om personval från de olika "partierna"

STIFTSFULLMÄKTIGE. Anita Ismark fortsätter leda stiftsfullmäktige. Missnöje med att den konservativare kandidatlistan blev illa representerad i personvalen. 30.5.2024 kl. 18:45
Anna Finell har deltagit i Kyrkans Ungdoms sommarläger cirka 35 gånger.

SOMMARLÄGER. – Arrangörerna får akta sig, för jag tror det kommer mer folk i år än ifjol då de som avvaktade får höra att lägret funkar bra i Nykarleby också, tror Anna Finell. 29.5.2024 kl. 20:04

sverige. I Arjeplog i Norrbotten i Sverige har det varit tradition att hålla högstadiets avslutning i kyrkan. Under pandemin föll den traditionen bort och skolan började fira avslutning i klassrummet i stället. 29.5.2024 kl. 19:38

Kolumn. Jag stiger ut genom den lilla dörröppningen på båten, sätter min fot på bryggan. Den gungar i de skvalpande vågorna, träet knarrar. Vidare, upp mot ön. Solen gassar, den säregna doften av träd blandat med grus möter mig. 29.5.2024 kl. 20:25
Då man ännu för tio år sedan öppet kunde arrangera kristna samlingar och samla tusentals åhörare, har tonen mot de kristna nu skärpts i Indien.

Analys. I Indien har det hinduistiska religionsprogrammet ghar whapsi lett att förtrycket av landets över 100 miljoner kristna ökar, skriver Torsten Sandell i en analys. Han hade en unik möjlighet i februari att besöka den underjordiska kyrkan i Uttar Pradesh. 27.5.2024 kl. 10:51

Sley och Kansanlähetys lovar att "inte befrämja" ryska prästvigningar

INGERMANLANDS KYRKA. Missionsorganisationerna har svarat på biskopsmötets frågor om prästvigningarna i Sankt Petersburg. Den ena av dem utmanar biskoparna om hur man tillämpar och tolkar ett missionsavtal. 10.6.2024 kl. 15:50

lekholmen. Nora Sønnerstad är hjälpledare vid Johannes församlings skriftskolläger för tredje sommaren. Hon kommer också att jobba som holmungdomsledare med den öppna verksamheten. Bara tanken att vara på Lekis halva sommaren och kalla det för mitt sommarjobb är ganska ”win-win". 29.5.2024 kl. 20:32
Nya ungdomssakkunniga Christer Romberg är också musikartist.

ungdomsarbete. TV-talang blir ny sakkunnig för ungdomsfrågor vid kyrkans svenska central. Han får bland annat ansvar för UK - Ungdomens kyrkodagar 6.6.2024 kl. 12:00
Det kan räcka flera år innan det blir kyrkoherdeinstallation i Petrus församling.

BESVÄR. Två medlemmar i Petrus församlings församlingsråd har lämnat in ett så kallat kyrkobesvär till Helsingfors förvaltningsdomstol över domkapitlets beslut att välja Pia Kummel-Myrskog till kyrkoherde i Petrus församling. 5.6.2024 kl. 21:13
Ungdomsfoto på Yvonne ”Vonna” Terlinden. Hon installerades i slutet av maj som kyrkoherde i Karis-Pojo svenska församling.

ETT GOTT RÅD. Om Yvonne Terlinden fick en pratstund med sitt yngre jag skulle hon diskutera sin rastlöshet och sin perfektionism. 6.6.2024 kl. 08:00