Ibland upplever vi något heligt när vi rör oss i skog och mark.

Skogen – Guds stora kyrka

BORGÅ.

Skogen kallar oss att vårda och vörda – det är temat för ett seminarium och en diskussion i Borgå. Hur ska vi bruka skogen ansvarsfullt? Och finns det en helig dimension av skogen?

31.3.2022 kl. 00:00

Den nationella ekofastakampanjen har i år fokus på vårt förhållande till skogen.

– Budskapet är att vi både ska kunna bruka skogen för att få vårt levebröd, samtidigt som vi ska göra det på ett hållbart sätt. De här sakerna ska inte behöva gå stick i stäv med varandra, säger Simon Lampenius som är kommunikationschef vid Borgå kyrkliga samfällighet.

Diskussionen, som modereras av journalisten Jan-Erik Andelin, tar sig an skogen från olika håll. En av deltagarna är exempelvis Anders Sirén som är miljöforskare och docent i förnybara naturresurser vid Turun Yliopisto.

Kyrkans klimatmål är att vara kolneutral år 2030, konstaterar Lampenius.

– Skogen har en viktig roll där. En växande skog suger upp kol, så det är bra att också ta bort gamla träd och låta ny skog växa upp, säger Gunvor Haddas, informationssekreterare i Borgå svenska domkyrkoförsamling.

Det finns också teologiska aspekter.

– Skogen kallar oss att stanna upp och ibland upplever vi det heliga när vi rör oss i skog och mark, säger Lampenius.

– Det blir Björn Vikströms roll att som teolog öppa upp det här, säger Gunvor Haddas.

– Vi ville också ha en skogsägares synvinkel, någon som livnär sig på sin skog, och därför deltar Beatrice Enroth, tillägger Haddas.

– Och ungdomsväsendet ville lyfta en ung röst, så studerande Ida Fellman medverkar också, säger Lampenius.

Samfälligheten i Borgå äger kring 60 hektar skog och enligt lag ska det finnas en skogsvårdsplan.

– Samtalet stöder på ett trevligt sätt vårt skogsvårdsarbete, påpekar Lampenius.

Vad betyder skogen för er personligen?

– Redan som liten gick jag alltid en promenad i skogen före morgonmålet. Och som vuxen går jag till Jonasbacken som finns mitt i stan här i Borgå, alla veckoslut och ibland före jobbet. Jag kramar också träd när jag är riktigt ledsen. Skogen betyder väldgit mycket för mig, säger Gunvor Haddas.

– Någon på Facebook skrev att det är skogsterapi att vara ute i skogen. Det kan jag känna igen. Jag blir så glad och nöjd när jag får gå i skogen en sväng, säger Simon Lampenius.

Gunvor Haddas far var skogsägare.

– Vi retades ibland med pappa om söndagarna, när han varit i skogen på jakt, och frågade: Nå, har du varit i kyrkan i dag? Då svarade han: Jo, jag har varit i Guds stora kyrka.

DISKUSSIONEN

  • Seminariet ordnas onsdag 6.4 kl. 18 i församlingshemmet på Lundagatan 5. Servering från kl. 17.30.
  • Medverkande: docent Anders Sirén, professor i systematisk teologi, Björn Vikström, studerande Ida Fellman och skogsägare Beatrice Enroth.
  • Moderator är Jan-Erik Andelin, redaktör för samhälle och opinion på Kyrkpressen. Kantor Anne Hätönen spelar musik av Jean Sibelius.
  • Diskussionen strömmas, länk på: domkyrkan.fi
  • Arrangör: Borgå svenska domkyrkoförsamling och Borgå kyrkliga samfällighet i samarbete med Kyrkpressen.
Ulrika Hansson


ENKÄT. Vi på Kyrkpressen är intresserade av hur finlandssvenskar läser och uppfattar Bibeln. Det är sista chansen - enkäten stänger i kväll. 26.12.2024 kl. 10:00

KÖRMUSIK. Bandmusik fyller Andreaskyrkan när Kyrkpressens redaktör kliver in under genrepet inför julkonserten med gospelkören His Master’s Noise. Koristerna Emilia Nylund, Viktor Nylund och Rabbe Tiainen sätter sig ner för en pratstund. 2.1.2025 kl. 16:11

KÖRSÅNG. Körsång skapar en känsla av samhörighet, säger Pia Bengts, stiftssekreterare för gudstjänstliv och musik i Borgå stift. 2.1.2025 kl. 16:17

MIRAKEL. För Tiina Kumpuvuori har det varit ett mål att trots sin cp-skada kunna leva ett så normalt liv som möjligt – och att bilda familj. – Jag vill inte vara den som man tycker synd om. 2.1.2025 kl. 08:56

Svenska kyrkan. I Svenska kyrkan med dess 5,5 miljoner medlemmar ser trenderna ut att vända. Finlandssvenska Emma Audas och Patrik Hagman som jobbar med prästrekrytering och opinionsbildning i Sverige ser ny glädje och nytt förtroende kring kyrkan. 30.12.2024 kl. 19:00

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Nytt från domkapitlets sammanträde 10 april 2025. 11.4.2025 kl. 10:56

ekumenik. Laura Häkli börjar i höst leda det dagliga arbetet med Ekumeniska rådet. Hon kommer från Finska Missionssällskapet. 10.4.2025 kl. 15:16

jakobstad. Det kommande året är det Catharina Englund som är tf kyrkoherde i Jakobstads svenska församling. Det är med ”skräckblandad förtjusning” hon går in i uppgiften. 10.4.2025 kl. 12:11

STRATEGI. Nu i vår tar arbetet med en ny strategi på allvar fart i Jakobstads svenska församling. Samtliga medlemmar i församlingen bjuds med i arbetet med den nya strategin. 10.4.2025 kl. 12:17

domprost. Domkyrkoförsamlingen i Borgå vill välja ny domprost i november. Församlingen har begärt att tjänsten lediganslås av domkapitlet i sommar. Valet skulle göras som ett direkt val av församlingsmedlemmarna. Valdagen blir preliminärt den 9 november. 9.4.2025 kl. 15:45