I Senegal är det lite svalare i december, det vill säga kring 30 grader, berättar Anna-Lena Särs.
I Senegal är det lite svalare i december, det vill säga kring 30 grader, berättar Anna-Lena Särs.

Jul i Senegal: Det känns bra!

korsholm.

Julen i Senegal firas med god mat, kyrka och lite pynt. Anna-Lena Särs är missionär i Fatick, och har lärt sig att man inte visar ilska i Senegal.

16.12.2021 kl. 00:00

Anna-Lena Särs är missionär i staden Fatick i Senegal där hon jobbar med barn- och ungdomsarbete. I november återvände hon dit efter ett och ett halvt år i Finland.

Hur känns det att vara tillbaka i Senegal?

– Det känns bra att vara hemma igen! Det känns på ett sätt som om jag aldrig varit borta, men samtidigt har jag ännu lite fräscha perspektiv på livet här.

Hur firar du jul?

– Jag vet inte ännu hur min jul blir. Jag har inte flyttat in i eget hus och det är en massa rörliga delar i arbetet som gör att det är svårt att besluta något. Antagligen kommer jag att gå på julnattsmässa. I vanliga fall skulle jag göra glögg på bissap saft, kanske fara till ett hotell eller till någon senegalesisk kollega. Min adventsljusstake brukar finnas med, men nu vet jag inte om den finns bland mina saker som sparades under evakueringen 2020. De sakerna är täckta av ett tjockt lager damm, så jag tänker inte röra dem förrän jag flyttar till min nya bostad. Just nu bor jag i missionärernas gästhus i Fatick.

Hör exempelvis julmat, julkyrka och pynt till julen där?

– Traditionellt lagar man i Senegal helt enkelt god mat, oftast kött, som man delar med sig av till grannar.

– Kyrkokören kanske övar in några sånger till julnatten, men annars är julfirandet ganska småskaligt. Fastan och påsken är desto viktigare då vi lever i ett muslimskt land.

– I december brukar det vara lite svalare (24 på natten, kring 30 på dagen), vilket gör att adventstiden trots allt känns en aning mysig. I Fatick hade vi nyss den första riktigt svala natten. I vissa butiker och på vissa gator pyntas det ibland med julbelysning och Petit Papa Noël-sången spelas sönder i varuhusen i Dakar och Saly.

Vad kan en kulturkrock bestå av?

Exempelvis att jag blir arg för att någon inte kommer då den sagt att den ska komma. Senegaleser själva tar inte sådant så hårt. Personen fick helt enkelt ändrade planer. Fast jag har börjat vänja mig vid det här med åren. Problemet uppstår ifall jag faller in i finländska mönster och blir arg. Då reagerar jag inte enligt senegalesiska normer och då kan det uppstå relationsproblem som i värsta fall ställer till nya problem. I Senegal ska man egentligen aldrig visa ilska. Istället kan man använda humor eller liknelser för att kommunicera gränser.

Vilken tradition kan du inte vara utan?

– Att läsa julevangeliet. Jag tar gärna fram adventsljusstake, julkalender och julkrubban om det är möjligt.

Vad saknar du i Finland?

– Just nu ingenting faktiskt, om man inte räknar med släkt och vänner förstås.

Ville du bli missionär redan som ung?

– Jag visste att jag ville vara missionär och bo utomlands. Det var en stor sorg att det tog så länge (2014), för att jag helt enkelt inte hittade någon lämplig tjänst utomlands. Men jag tror jag behövde tiden för att mogna.

Ulrika Hansson


Pilgrimsprästen Maria Widén i samtal med Stefan Edman.

Franciskusfest. Sedan år 1979 har den ekumeniska Franciskusfesten firats på Kökar den första helgen i juli. Se foton från årets fest! 3.7.2022 kl. 19:41
Bjarne Boije på sin hundraårsdag 2021

Nekrolog. Bjarne Boije, Församlingsförbundets tidigare förlagschef och en av intiativtagarna till Kyrkpressen har dött. 1.7.2022 kl. 15:54
Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00
– Jag värdesätter att rörelsen är driven mot gemenskap, säger Matti Aspvik.

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44
Kyrkan vinner på skattereformen, och det kommer på sina håll att leda till sänkt kyrkoskatt. Men antagligen inte på alla orter.

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41
Dennis Svenfelt och biskop Bo-Göran Åstrand.

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00
Mia Anderssén-Löf.

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29
Mats Lindgård har svårt att acceptera att en allt större bit av prästernas arbetstid går till byråkrati.

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02
Anne Holm-Haavisto har flyttat tillbaka till hembyn Vexala och har nu sin arbetsplats i Munsala kyrkby.

BÖNESVAR. En liten röst viskade i örat att hon inte ska återvända till Stockholm. Men Anne Holm-Haavisto lyssnade inte på rösten. Hennes längtan tillbaka var så stark. 9.6.2022 kl. 11:19
Åsa A Westerlund och Stefan Vikström har mycket gemensamt – men inte allt. När Stefan började i internatskola var han elva. Åsa var bara sju.

MISSIONÄRSBARN. Som barn till Afrikamissionärer bodde både Åsa A Westerlund och Stefan Vikström på internat i flera år då de växte upp. "Man blir slängd i sjön, och så måste man simma." Det har varit ett livsprojekt för båda att bearbeta vad de varit med om, och försonas med det. 8.6.2022 kl. 16:24
Många av dagens ledare inom kyrkan har haft Anna-Lisa Nylund-Nyström som sin ungdomsledare i Borgå. Men minnesplatsen över hennes arbete bland barn och unga kom att bli i en småstad, Viljandi i Estland.

BORGÅ. Hon var en legendarisk ungdomsledare för många årgångar av unga i Borgå. Inför sin död hade hon gett en gåva till människor i Estland – för vilka hon var helt okänd. 9.6.2022 kl. 10:46

Pilgrimsprästen Maria Widén i samtal med Stefan Edman.

Franciskusfest. Sedan år 1979 har den ekumeniska Franciskusfesten firats på Kökar den första helgen i juli. Se foton från årets fest! 3.7.2022 kl. 19:41
Bjarne Boije på sin hundraårsdag 2021

Nekrolog. Bjarne Boije, Församlingsförbundets tidigare förlagschef och en av intiativtagarna till Kyrkpressen har dött. 1.7.2022 kl. 15:54
Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30