Du kan bidra till en bättre jul

korsholm.

En förväntansfull jultid – kanske inte för den som drabbats av ekonomiska svårigheter eller annan kris. Församlingarna vill hjälpa fler att få en fin jul och den som vill kan bidra.

12.11.2020 kl. 08:30

– Det finns människor som har stora problem med att få pengarna att räcka till under julhelgen. Det är en behjärtansvärd insats om man hjälper folk fast man inte känner dem, säger diakon Kristina Örn.

Solfs församling, i samarbete med olika aktörer, ger julhjälp till dem som är i behov av stöd: matkassar, presentkort till olika affärer och små julgåvor till barn. Den som vill hjälpa till kan donera presentkort eller till exempel hem­stickade sockor och vantar.

Leif Galls i Replot berättar att församlingen till sin julutdelning brukar få in presentkort från olika föreningar. I år är det utmanande eftersom föreningarna knappt kunnat samlas. Behoven har ökat, diakonikassan har inte gjort detsamma. Han har också noterat ökade samtalsbehov.

– Vi kommer att försöka komma ihåg och ha kontakt med de äldre i skärgården på ett eller annat sätt beroende på restriktionerna, säger Galls.

Samlar julkassar

– Vanligtvis hälsar vi på alla som är över 90 år, men det här året har vi valt att skicka en jultidning åt dem per post, säger diakon Hanna-Maria Hakala i Korsholms svenska församling.

Församlingen samlar i år in julkassar. De vill gärna uppmuntra de församlingsbor som har möjlighet att bidra med något till insamlingen – det kan vara mat, saker som behövs till hushållet, leksaker, presentkort.

Privatpersoner som tidigare år stått för insamlandet av mat och julkassar, har inte möjlighet att göra det i år. Istället ordnar församlingen i samarbete med Karperö och Singsby Marthaföreningar och Singsby Hembygdsförening insamling på några olika platser.

Allt som samlas in hamnar till slut hos församlingen, där det packas till färdiga julkassar. Bidrag från föreningar och företag är också välkomna.

– Vi hjälper gärna till med distributionen till behövande, säger Hakala.

Det brukar inte komma för mycket gåvor. Tidigare år har de haft ett par hundra kassar att dela ut. Och skulle något bli över är det saker som kommer till nytta också senare – behoven finns året runt.


Julkassarna delas ut
till behövande i olika livssituationer: barnfamiljer, ensamma, äldre. I huvudsak är de diakonins klienter.

– Ett visst samarbete med socialen har vi också, säger Hakala.

Diakonerna bjuder in de personer som finns på deras lista att komma och hämta en kasse en bestämd tid – eller kör ut den om de inte har möjlighet.

Också Kvevlax församling ordnar julinsamling. Den som vill bidra kan föra varor till pastorskansliet eller till församlingens sammankomster. Dessutom har församlingen samarbete med Röda korset – de samlar in varor i butikerna som delas ut via diakonins julutdelning – och Elimförsamlingen som engagerar sina barn och unga i insamlingen.

– Vi uppskattar stort att så många vill engagera sig ochhjälpa till på olika sätt, säger Nina Andrén.

INFORMATION

Korsholms insamling av julkassar

Insamlingsställen och datum:

30.11.2020 och 1.12.2020 kl. 12–19: Smedsby församlingshem (Niklasvägen 3 ingång C eller D)

30.11.2020 kl. 19–20: Karperö UF:s allaktivitetshus Strandlid (Karperövägen 526 Karperö. Ingång från baksidan.)

8.12.2020 kl. 16–20: UF-lokalen i Singsby (Singsbyvägen 431, 65710 Singsby)

Du kan donera: matvaror som inte behöver stå i kylskåp, textilier som handdukar, lakan, påslakan, hygien- och städprodukter, leksaker, böcker, pussel, presentkort

Har du frågor? Ta kontakt med Hanna-Maria Hakala 044 3226707 hanna-maria.hakala@evl.fi eller Sandra Mörk 044 3560530 sandra.mork@evl.fi

Replots julhjälp

Vill du skänka något eller hjälpa till, ta gärna kontakt. Diakoniarbetare Leif Galls: 044 352 0156.

Solfs julhjälp

Det går bra att ta kontakt med församlingens diakon Kristina Örn (050 541 4740) om du och din familj önskar få hjälp eller om du känner någon som skulle bli glad åt hjälp från församlingen.

Meddela före 2.12 så hinner vi organisera och distribuera hjälpen.

Kvevlax julinsamling

Donationer tas emot vid pastorskansliet och församlingens sammakomster, helst senast första veckan i december. För en lista på vad som kan doneras, se Korsholms ruta ovan.

Du kan ta kontakt med församlingen om du själv behöver hjälp, eller vet någon som kunde behöva julhjälp. Ta kontakt med diakonissan Nina Andrén tel. 044 0462312.

Emelie WikbladBjarne Boije på sin hundraårsdag 2021

Nekrolog. Bjarne Boije, Församlingsförbundets tidigare verksamhetesledare och en av intiativtagarna till Kyrkpressen har dött. 1.7.2022 kl. 15:54
Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00
– Jag värdesätter att rörelsen är driven mot gemenskap, säger Matti Aspvik.

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44
Kyrkan vinner på skattereformen, och det kommer på sina håll att leda till sänkt kyrkoskatt. Men antagligen inte på alla orter.

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41
Dennis Svenfelt och biskop Bo-Göran Åstrand.

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00
Mia Anderssén-Löf.

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29
Mats Lindgård har svårt att acceptera att en allt större bit av prästernas arbetstid går till byråkrati.

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02
Anne Holm-Haavisto har flyttat tillbaka till hembyn Vexala och har nu sin arbetsplats i Munsala kyrkby.

BÖNESVAR. En liten röst viskade i örat att hon inte ska återvända till Stockholm. Men Anne Holm-Haavisto lyssnade inte på rösten. Hennes längtan tillbaka var så stark. 9.6.2022 kl. 11:19
Åsa A Westerlund och Stefan Vikström har mycket gemensamt – men inte allt. När Stefan började i internatskola var han elva. Åsa var bara sju.

MISSIONÄRSBARN. Som barn till Afrikamissionärer bodde både Åsa A Westerlund och Stefan Vikström på internat i flera år då de växte upp. "Man blir slängd i sjön, och så måste man simma." Det har varit ett livsprojekt för båda att bearbeta vad de varit med om, och försonas med det. 8.6.2022 kl. 16:24
Många av dagens ledare inom kyrkan har haft Anna-Lisa Nylund-Nyström som sin ungdomsledare i Borgå. Men minnesplatsen över hennes arbete bland barn och unga kom att bli i en småstad, Viljandi i Estland.

BORGÅ. Hon var en legendarisk ungdomsledare för många årgångar av unga i Borgå. Inför sin död hade hon gett en gåva till människor i Estland – för vilka hon var helt okänd. 9.6.2022 kl. 10:46
Esbo svenska församling har egna utrymmen i Olars kyrka.

vigsel. Församlingsrådet i Esbo svenska församling öppnar sina lokaler för vigsel av personer som tillhör sexuella minoriteter. I går kväll fattade församlingsrådet beslutet med rösterna 12–3 att öppna upp kyrkor och övriga lokaler inom Esbo svenska församling för vigsel av samkönade par. Två avvikande meningar anmäldes. 8.6.2022 kl. 10:13

Bjarne Boije på sin hundraårsdag 2021

Nekrolog. Bjarne Boije, Församlingsförbundets tidigare verksamhetesledare och en av intiativtagarna till Kyrkpressen har dött. 1.7.2022 kl. 15:54
Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08