Du kan bidra till en bättre jul

korsholm.

En förväntansfull jultid – kanske inte för den som drabbats av ekonomiska svårigheter eller annan kris. Församlingarna vill hjälpa fler att få en fin jul och den som vill kan bidra.

12.11.2020 kl. 08:30

– Det finns människor som har stora problem med att få pengarna att räcka till under julhelgen. Det är en behjärtansvärd insats om man hjälper folk fast man inte känner dem, säger diakon Kristina Örn.

Solfs församling, i samarbete med olika aktörer, ger julhjälp till dem som är i behov av stöd: matkassar, presentkort till olika affärer och små julgåvor till barn. Den som vill hjälpa till kan donera presentkort eller till exempel hem­stickade sockor och vantar.

Leif Galls i Replot berättar att församlingen till sin julutdelning brukar få in presentkort från olika föreningar. I år är det utmanande eftersom föreningarna knappt kunnat samlas. Behoven har ökat, diakonikassan har inte gjort detsamma. Han har också noterat ökade samtalsbehov.

– Vi kommer att försöka komma ihåg och ha kontakt med de äldre i skärgården på ett eller annat sätt beroende på restriktionerna, säger Galls.

Samlar julkassar

– Vanligtvis hälsar vi på alla som är över 90 år, men det här året har vi valt att skicka en jultidning åt dem per post, säger diakon Hanna-Maria Hakala i Korsholms svenska församling.

Församlingen samlar i år in julkassar. De vill gärna uppmuntra de församlingsbor som har möjlighet att bidra med något till insamlingen – det kan vara mat, saker som behövs till hushållet, leksaker, presentkort.

Privatpersoner som tidigare år stått för insamlandet av mat och julkassar, har inte möjlighet att göra det i år. Istället ordnar församlingen i samarbete med Karperö och Singsby Marthaföreningar och Singsby Hembygdsförening insamling på några olika platser.

Allt som samlas in hamnar till slut hos församlingen, där det packas till färdiga julkassar. Bidrag från föreningar och företag är också välkomna.

– Vi hjälper gärna till med distributionen till behövande, säger Hakala.

Det brukar inte komma för mycket gåvor. Tidigare år har de haft ett par hundra kassar att dela ut. Och skulle något bli över är det saker som kommer till nytta också senare – behoven finns året runt.


Julkassarna delas ut
till behövande i olika livssituationer: barnfamiljer, ensamma, äldre. I huvudsak är de diakonins klienter.

– Ett visst samarbete med socialen har vi också, säger Hakala.

Diakonerna bjuder in de personer som finns på deras lista att komma och hämta en kasse en bestämd tid – eller kör ut den om de inte har möjlighet.

Också Kvevlax församling ordnar julinsamling. Den som vill bidra kan föra varor till pastorskansliet eller till församlingens sammankomster. Dessutom har församlingen samarbete med Röda korset – de samlar in varor i butikerna som delas ut via diakonins julutdelning – och Elimförsamlingen som engagerar sina barn och unga i insamlingen.

– Vi uppskattar stort att så många vill engagera sig ochhjälpa till på olika sätt, säger Nina Andrén.

INFORMATION

Korsholms insamling av julkassar

Insamlingsställen och datum:

30.11.2020 och 1.12.2020 kl. 12–19: Smedsby församlingshem (Niklasvägen 3 ingång C eller D)

30.11.2020 kl. 19–20: Karperö UF:s allaktivitetshus Strandlid (Karperövägen 526 Karperö. Ingång från baksidan.)

8.12.2020 kl. 16–20: UF-lokalen i Singsby (Singsbyvägen 431, 65710 Singsby)

Du kan donera: matvaror som inte behöver stå i kylskåp, textilier som handdukar, lakan, påslakan, hygien- och städprodukter, leksaker, böcker, pussel, presentkort

Har du frågor? Ta kontakt med Hanna-Maria Hakala 044 3226707 hanna-maria.hakala@evl.fi eller Sandra Mörk 044 3560530 sandra.mork@evl.fi

Replots julhjälp

Vill du skänka något eller hjälpa till, ta gärna kontakt. Diakoniarbetare Leif Galls: 044 352 0156.

Solfs julhjälp

Det går bra att ta kontakt med församlingens diakon Kristina Örn (050 541 4740) om du och din familj önskar få hjälp eller om du känner någon som skulle bli glad åt hjälp från församlingen.

Meddela före 2.12 så hinner vi organisera och distribuera hjälpen.

Kvevlax julinsamling

Donationer tas emot vid pastorskansliet och församlingens sammakomster, helst senast första veckan i december. För en lista på vad som kan doneras, se Korsholms ruta ovan.

Du kan ta kontakt med församlingen om du själv behöver hjälp, eller vet någon som kunde behöva julhjälp. Ta kontakt med diakonissan Nina Andrén tel. 044 0462312.

Emelie WikbladPäivi Räsänens står åtalad för hets mot folkgrupp.

RÄTTEGÅNG. Rättegången mot riksdagsledamot Päivi Räsänen inleddes idag i tingsrätten i Helsingfors. Hon står åtalad för hets mot folkgrupp på grund av offentliga inlägg om homosexualitet. – Jag skulle inte bli förvånad om hon blev dömd, säger professor emeritus Dan Frände. 24.1.2022 kl. 15:41
Niklas Wallis (t.v.) installerades på söndagen som kyrkoherde i Kronoby församling av kontraktsprost Mia Anderssén-Löf (t.h.).

kyrkoherdeinstallation. På söndagen installerades Niklas Wallis som kyrkoherde i Kronoby församling. Wallis valdes redan hösten 2020 och tillträdde tjänsten för ett år sedan men på grund av pandemin har installationen fått vänta. Och när den nu blev av fick det ske utan biskop Bo-Göran Åstrands närvaro då han satt i karantän. 23.1.2022 kl. 13:32
Att vara ute i naturen har varit helande för Janne Kütimaa.

utmattning. – Jag var som en julgran. Alla hängde mer och mer på mig, också jag själv. Och jag såg ju så fin ut, och hade inga ben att promenera därifrån med, säger Janne Kütimaa om att bli svårt utbränd. 21.1.2022 kl. 11:56
Boris Salo har tillsammans med Larsmo När-TV spelat in åtta avsnitt om Markusevangeliet avsedda för samtal inom smågrupper.

Larsmo. Då pandemin sköt upp en inplanerad kurs valde Boris Salo att spela in kursen i stället. Nu får flera församlingar glädje av den. 20.1.2022 kl. 14:00
Kommunistregimen i Sovjet klassade Bibeln som en sagobok. Varför var de så rädda för den, undrar Håkan Nitivuori.

Bibel. Som ung smugglade Håkan Nitovuori biblar till Sovjet. I en specialsydd underskjorta bar han iland biblarna i Tallinn. 20.1.2022 kl. 09:43
Jan-Erik Andelin har bland annat jobbat som Nordenkorrespondent för Hufvudstadsbladet.

journalist. Jan-Erik Andelin börjar jobba för Kyrkpressen i februari. De senaste tolv åren har han varit journalist vid HBL. 19.1.2022 kl. 17:25

europa. Via sitt arbete som Svenska Yles medarbetare i Baltikum har Gustaf Antell genom åren fått en god insikt i det politiska läget i Östeuropa. – Jag har ingen större passion för att berätta historier men älskar samtidigt att ge en röst åt dem som inte hörs. 20.1.2022 kl. 06:00
Terese Norrvik, Jona Granlund, Ingrid Björkskog, Eva-Maria Ilmoni och Nenne Lappalainen börjar som medarbetare i Borgå stift.

BORGÅ STIFT. Borgå stift har fyra nya präster och en ny diakon. Vi ställde några frågor till dem. 19.1.2022 kl. 13:02

BORGÅ STIFT. På trettondagen vigdes fyra nya präster och en ny diakon i Borgå domkyrka. 11.1.2022 kl. 09:04

ungdomens kyrkodagar. Ungdomens Kyrkodagar (UK) som skulle ordnas i januari 2022 kommer på grund av rådande coronarestriktioner att flyttas fram och hålls istället 21-24 april på Lärkkulla i Raseborg. 10.1.2022 kl. 13:33
Patrica Strömbäck är tf kyrkoherde i Solf från årskiftet.

Profil. Patrica Strömbäck är ny tf kyrkoherde i Solf. – Solfborna tycker om och värnar om sin församling, tror jag. 5.1.2022 kl. 14:13
När grannens vedlider
gapar tomt rycker församlingen och Leif Galls ut med ved.

diakoni. Runebergs dikt om bonden Paavo och president Kyösti Kallios bön under vinterkriget formulerar den teologi som Leif Galls förespråkar. 4.1.2022 kl. 11:14
Efter att ha varit det yngre barnet blev Lotta Keskinen plötsligt ett endabarn.

FÖRLUST. Mitt under coronapandemin dog Lotta Keskinens syster. – När inser man att någon inte kommer tillbaka? Har jag insett det än? 2.1.2022 kl. 09:14
Hanna och hennes kollegor, en pingstpastor, en imam, en serbisk ortodox präst och en diakon, är de enda som får röra sig fritt på fängelset. Men det är många säkerhetsåtgärder att hålla i åtanke.

FÄNGELSEPRÄST. Hanna Backman har gjort resan från en frikyrka i Österbotten via journalistik i Helsingfors och kriminologstudier i England till jobbet som fängelsepräst i Stockholm. Hon har hittat sitt kall. – Det var som att något ploppade ner från huvudet till hjärtat – det här vill jag göra. 31.12.2021 kl. 15:40
Jan-Erik Andelin börjar jobba på Kyrkpressen i februari.

NYANSTÄLLNING. Från den 1 februari 2022 förstärker Kyrkpressen den redaktionella bemanningen då Jan-Erik Andelin ansluter till tidningen. Jan-Erik Andelin kommer närmast från KSF Media där han jobbat sedan 2004, bland annat som chefredaktör på Borgåbladet, på Hufvudstadsbladets ledaravdelning samt som tidningens korrespondent i Stockholm. 28.12.2021 kl. 19:34

Päivi Räsänens står åtalad för hets mot folkgrupp.

RÄTTEGÅNG. Rättegången mot riksdagsledamot Päivi Räsänen inleddes idag i tingsrätten i Helsingfors. Hon står åtalad för hets mot folkgrupp på grund av offentliga inlägg om homosexualitet. – Jag skulle inte bli förvånad om hon blev dömd, säger professor emeritus Dan Frände. 24.1.2022 kl. 15:41
Niklas Wallis (t.v.) installerades på söndagen som kyrkoherde i Kronoby församling av kontraktsprost Mia Anderssén-Löf (t.h.).

kyrkoherdeinstallation. På söndagen installerades Niklas Wallis som kyrkoherde i Kronoby församling. Wallis valdes redan hösten 2020 och tillträdde tjänsten för ett år sedan men på grund av pandemin har installationen fått vänta. Och när den nu blev av fick det ske utan biskop Bo-Göran Åstrands närvaro då han satt i karantän. 23.1.2022 kl. 13:32
Att vara ute i naturen har varit helande för Janne Kütimaa.

utmattning. – Jag var som en julgran. Alla hängde mer och mer på mig, också jag själv. Och jag såg ju så fin ut, och hade inga ben att promenera därifrån med, säger Janne Kütimaa om att bli svårt utbränd. 21.1.2022 kl. 11:56
Boris Salo har tillsammans med Larsmo När-TV spelat in åtta avsnitt om Markusevangeliet avsedda för samtal inom smågrupper.

Larsmo. Då pandemin sköt upp en inplanerad kurs valde Boris Salo att spela in kursen i stället. Nu får flera församlingar glädje av den. 20.1.2022 kl. 14:00
Kommunistregimen i Sovjet klassade Bibeln som en sagobok. Varför var de så rädda för den, undrar Håkan Nitivuori.

Bibel. Som ung smugglade Håkan Nitovuori biblar till Sovjet. I en specialsydd underskjorta bar han iland biblarna i Tallinn. 20.1.2022 kl. 09:43