De virtuella allsångerna livas också upp av klipp och vyer utifrån – ungdomarna fick springa ut och kasta höstlöv som bildsättning till Carolas När löven faller.
De virtuella allsångerna livas också upp av klipp och vyer utifrån – ungdomarna fick springa ut och kasta höstlöv som bildsättning till Carolas När löven faller.

Delta i allsången hemifrån – tröst och gemenskap teman för virtuella psalmkvällar

korsholm.

När psalmsången begränsas av säkerhetsskäl får traditionella koncept bli digitala. Körer i alla åldrar leder virtuell allsång under två höstkvällar.

7.10.2020 kl. 08:55

Att psalmsång skulle vara en riskfylld sysselsättning hade varit svårt att tänka sig för ett år sedan. Nu hör allsången till de aktiviteter som begränsas i virusbekämpningens namn.

Sjunga får man ändå möjlighet att göra. Korsholms svenska församling bjuder i höst på virtuell allsång.

– Kom med och sjung tillsammans med våra körer! hälsar kyrkomusiker Susanne Westerlund.

Själva konceptet psalmÅsång föddes för några år sedan.

– Det är en gemenskap där man får sjunga de mesta älskade psalmerna, men också inspireras av nytt, säger Susanne Westerlund.

I samband med De vackraste julsångerna såg hon hur gärna människor samlades för att sjunga tillsammans. Dessutom har församlingen många körer i alla åldrar, för dem blev allsångskvällarna inför höstlov och sportlov en höjdpunkt mitt i terminen och en chans att dela med sig till varandra.

– Jag tycker om när olika generationer möts och ser och lär sig av varandra.

Höstens psalmÅsång delas på två kvällar. Den första virtuella sångstunden som har premiär torsdag 8 oktober har gemenskapen i fokus; den 5 november är temat tröst. Sångstunderna premiärvisas klockan 18.30 på församlingens Facebook och Youtube-kanal. Den som klickar sig in då kan titta, lyssna och sjunga i gemenskap med andra – men videorna finns också kvar att njuta av i efterhand.

"Vi varvar friskt med psalmerna, lär ut några lite nyare som våra korister tycker om, och naturligtvis några välkända."


Intensiva inspelningskvällar

Sångerna har bandats in i förväg i kyrkan, i samband med körernas egna övningar, med Susanne Westerlund som dirigent, Ann-Christine Nordqvist-Källström på instrumenten och ungdomsarbetsledare Tommy Rannanpää bakom kameran.

Det gäller att hålla säkerhetsavstånden, vilket även bjöd på bildmässiga utmaningar.

– Barnen är små och kyrkbänkarna är höga, ler Susanne.

Körskolan som har sångare i årskurs 1–4 fick sjunga från koret. På den första allsångskvällen medverkar också Korall-kören och Kör för alla. I november syns och hörs förutom vuxenkörerna även församlingens ungdomskörer Germivox och Adelcrantz vokalensemble i rutan.

Kör för alla.

Körerna leder psalmsången
och uppträder med egna sånger. Psalmerna textas i rutan när rättigheterna tillåter (annars får man plocka fram psalmboken) så att de som sitter hemma kan sjunga med.

– Vi varvar friskt med psalmerna, lär ut några lite nyare som våra korister tycker om, och naturligtvis några välkända.

Sångarna får tänka till om teman och texter och vad de förmedlar.

– Intensivt men roligt, beskriver Susanne inspelningskvällarna.

Korall-kören.

Samtidigt som innehållet
ska vara intressant för församlingsborna att ta del av, ska det vara meningsfullt och roligt för körerna som medverkar. Och roligt har det varit att få vara i kyrkan och sjunga tillsammans – nu när de vanliga gudstjänsterna innehåller mindre psalmsång än vanligt.

Susanne Westerlund berättar att församlingen också märkt ett uppsving för Körskolan i höst: om det är för att det helt enkelt råkar vara fler intresserade eller för att det ordnas mindre andra fritidsaktiviteter vet hon inte. Att öva i den stora kyrkan med yngre korister – ett sätt att hålla avstånden – trodde hon skulle bli utmanande, så det har glatt henne att se barnen bli bekanta med kyrkorummet och det blir en trygg plats.

Emelie Wikblad

Från och med nästa vecka får inte fler än tio personer närvara vid en gudstjänst – de anställda medräknade.

coronaepidemin. Från och med nästa vecka ska alla gudstjänster i Nyland förrättas i huvudsak utan att församlingsmedlemmar är med i kyrkorummet. 27.11.2020 kl. 18:40
De två senaste åren har varit påfrestande, säger Johan Candelin.

insamling. Rättegången mot Martyrkyrkans vänner, som misstänks för brott mot penninginsamlingslagen, är över. Domen faller den 7 december. – Försvaret vill visa att vi handlat i god tro, säger MKV:s ordförande Johan Candelin. 27.11.2020 kl. 13:59
Biskop Bo-Göran Åstrand, domkapitlets notarie Linus Stråhlman och stiftsfullmäktiges ordförande Anita Ismark (med via videolänk).

fastighetsstrategi. När stiftsfullmäktige samlades till distansmöte idag fanns det bara en fråga på agendan: kyrkans fastighetsstrategi, och framför allt planerna på att kyrkan ska göra sig av med det anrika domkapitelshuset i Borgå. – Stiftsfullmäktige i alla stift är samfällt eniga om att fastighetsstrategon bör förkastas, säger stiftsfullmäktiges ordförande Anita Ismark. 26.11.2020 kl. 16:14
– Vi tycks ha en inneboende törst efter helighet. Och dessutom ett sinnesorgan – i brist på bättre ord – som darrar när tillvarons bråddjup uppenbaras, säger Joel Halldorf.

Bok. – Vi människor beskriver oss gärna som ”homo sapiens”, den förnuftiga varelsen. Jag vill hävda att vi är den dyrkande varelsen, säger den svenska teologen och författaren Joel Halldorf. 26.11.2020 kl. 14:14

advent. Hurudan adventsperson är du? Är du adventskonservativ eller adventsnjutare – eller kanske adventsagnostiker? 26.11.2020 kl. 13:37

mission. Vad gör du? Hon är en av dem som leder utvecklingen när Finska Missionssällskapet förnyar sin organisation. 25.11.2020 kl. 19:18

förlossningsdepression. Nu, när depressionen börjat lätta, är hon inte samma Rebecka som tidigare. Det är inte en dålig sak. 25.11.2020 kl. 09:50

adventskalender. På grund av ett mänskligt misstag har de adventskalendrar som församlingarna i Helsingfors, Vanda och Grankulla delat ut med veckans nummer av Kyrkpressen fått finskspråkiga insidor. Kalendrarna som delas ut i Esbo är svenskspråkiga både på in- och utsidan. 25.11.2020 kl. 09:47

covid-19. Redan före de striktare restriktionerna beslöt man att inga julböner ordnas på vanligt sätt inomhus i Borgå i år, säger Mats Lindgård, kyrkoherde i Borgå svenska domkyrkoförsamling. 23.11.2020 kl. 09:24

covid-19. – Vi tänkte att det är tryggare att vara utomhus, även om det förstås är en liten risktagning när man inte vet något om vädret, säger Helene Liljeström som är tf kyrkoherde i Matteus församling. 23.11.2020 kl. 08:47
Slutet nått