Christer Lönnqvist är en bekant syn bland hyllorna på Oravais Livsmedel. (foto: Johan Sandberg)

Arbetet som livsstil

christer lönnqvist. Han gör långa arbetsdagar från att butiken öppnar tills den stängs. Arbetet har blivit en livsstil för Christer Lönnqvist. Det är intresset som driver mig, säger han.
3.1.2013 kl. 09:34
Då familjen också är engagerad i företaget får Christer Lönnqvist ändå umgås med dem både på arbets- och fritiden.

– Familjen betyder mycket för mig. Jag skulle inte orka annars. Barnen avlöser mig en del kvällar, annars jobbar jag från öppning till stängning.
Den här hösten har varit speciellt arbetsintensiv. Sedan de två äldsta barnen återvände till studierna i Åbo och den yngsta gör sin värnplikt har han jobbat från morgon till kväll. Men i januari räknar Lönnqvist med att läget lättar lite när sonen blir civil.
 
För fyra år sedan kom Christer Lönnqvist till Oravais Livsmedel. Först som anställd, sedan som kompanjon – därefter tog han över hela verksamheten. Varje förändring skedde med ett års mellanrum. Numera är den äldsta sonen delägare i butiken, vilket gör honom till den tredje generationens handelsman.

Christer Lönnqvist är uppvuxen i en matbutik. Hans pappa var delägare i två butiker i Jakobstad.

– Jag fick butikslivet hemifrån och blev intresserad av det redan som barn.
 
Tillsammans med sin bror tog han över en av pappans butiker i november 1988. Några år senare köpte de verksamheten i den andra av pappans gamla butiker och stängde den första. De hade knappt flyttat in när butiken brann.

– Jag hade just lagt sista hyllan på plats. Trots undersökningarna fick vi aldrig riktigt reda på brandorsaken. Branden började i alla fall nära kassan. Försäkringen täckte skadorna och avbrottet.

Någon mening med branden ser Christer Lönnqvist inte.

– Även om man får vara arg på Gud så var jag det inte. Det var bara att ta det som det var. Inget annat hjälpte än att kavla upp ärmarna och börja om.

Den ofrivilliga stängningen varade i fyra månader medan butiken byggdes upp på nytt. Sedan kom nästa motgång. Sparkedjan såldes i september 2006 och den nya ägaren gav inte bröderna fortsatt hyreskontrakt.

– Jag tror att man lär sig något av motgångarna och att man växer av dem, säger han. I dagens läge har det kommit många nya butiker till Jakobstad så det var kanske bra att jag kom mig bort därifrån.
I det skedet gick bröderna skilda vägar. Christer Lönnqvist fick jobb på en av marketarna i staden och brodern inom livsmedelsproduktionen.

– Jag var mera intresserad av handel än min bror så jag tog över butiken i Ytteresse ett halvår senare. Den satsningen var ett misstag och den höll på att knäcka mig ekonomiskt. Jag var fem före konkurs. Då kunderna är för få och kostnaderna för stora tar pengarna slut. Det förstår ju vem som helst.
 
Arbete och fritid går ihop
Den första tiden i Oravais pendlade Lönnqvist mellan hemmet i Jakobstad och Oravais.
 
– Det blev långa arbetsresor. Jag pendlade i ett och ett halvt år innan jag skaffade lägenhet i Oravais. Jag är ganska bra på att koppla om tankarna, men arbetet och fritiden går nog för det mesta ihop. Det är en livsstil.

Lönnqvist tror att det finns en Guds ledning i att han kom till Oravais.

– Jag har fått tron hemifrån, säger han. Jag har en ganska enkel tro som jag inte för så mycket väsen om.

Tron syns också till en del i butiken. Bland utbudet finns en del CD-skivor med kristen musik och bland böckerna finns några andaktsböcker.

– Men jag har nog öppet på söndagarna. Jag tycker jag måste det då andra har det. Det styrs dessutom av butikskedjan.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Johan Sandberg



MÄNNISKOMÖTEN. Robin Nyman är som bäst på väg att baxa en bastu genom Europa för att nå Basel den 17 maj där humorgruppen KAJ från Vörå ska delta i Eurovisionen. 8.5.2025 kl. 13:26

kyrkostyrelsen. 57-årig kyrkoherde från Uleåborg med ovanligt mångsidig erfarenhet inom kyrkan blir ny högsta chef för Kyrkostyrelsen och dess 300 anställda. 7.5.2025 kl. 09:58

ESTLAND. Estland hör till Europas mest konfessionslösa länder. Endast 29 procent av Estlands befolkning har en religiös övertygelse, uppger Estlands statistikcentral. Bland estlandssvenskarna har kyrkan en etablerad ställning. 6.5.2025 kl. 14:15

Begravningsplatser. Staten betalar allt mindre för att den evangelisk-lutherska kyrka sköter gravväsendet i Finland. Men ett förslag om att välfärdsområdena skulle ta över begravningsplatserna röstades ner med klar majoritet. 6.5.2025 kl. 19:36

betraktat. Det slår mig ibland hur lätt det är att missa det goda hos någon. Inte för att det inte skulle finnas där, utan för att man ofta söker efter något större, något mer iögonfallande. Godhet skriker sällan. Den viskar. Den sitter i ett sätt att se på världen och i en närvaro som inte kräver så mycket eller något tillbaka. 6.5.2025 kl. 13:55

samer. Ärkebiskopen böjde sitt huvud tre gånger i den liturgiska ångergesten och bad på kyrkans vägnar det samiska folket om förlåtelse. Kyrkan har inte alltid handlat rätt i Sápmi. Med vad händer nu? 2.6.2025 kl. 10:00

SAMER I KYRKAN. Kyrkan vill ibland framstå som den största av syndare och berätta hemska historier om sig själv från förr. Men det som räknas är var kyrkan står inför samernas framtid, säger den samiska teologen Lovisa Mienna Sjöberg. 2.6.2025 kl. 10:00

den blomstertid. Har du någonsin undrat hur ”Den blomstertid nu kommer” skulle låta på Vörådialekt? Nu behöver du inte undra längre. 30.5.2025 kl. 14:52

Kolumn. Vår första bön i lidandet ska inte i första hand vara att Gud tar oss ur lidandet – utan att vi bjuder in honom att vandra med oss genom det. 30.5.2025 kl. 13:35

Replot. Hans Boije har i sommar hållit i rodret i Replot i nästan 1,5 år – nu är det dags att dra vidare och låta ny krafter ta över. 30.5.2025 kl. 13:17