Anne Hätönen är glad över att hon som kantor verkligen har behövts i de svenska församlingarna.

Ny kantor: Det var det här jag ville göra

Borgå.

Hon är en musikälskare med trippelexamen, en nordist och språkälskare. Anne Hätönen är ny kantor i Borgå svenska domkyrkoförsamling.

19.5.2020 kl. 10:16

När Anne Hätönen får frågan om vem hon är svarar hon:

– Det är en svår fråga. Jag vet aldrig vad jag ska svara. Jag försöker ta reda på vem jag är.

Hon är musikpedagog, har en examen i musikvetenskap och i kyrkomusik. Hon är född i Huittinen i en helfinsk familj, men talar svenska flytande.

– När jag studerade musikvetenskap i Åbo bodde jag med två österbottningar, från Vasa och Närpes. Det var så jag lärde mig svenska, säger hon och skrattar.

– Jag bestämde mig redan i början för att jag vill lära mig. Man lär sig när man lyssnar och talar.

Under sina studier vikarierade hon som kantor ibland.

– Det var då jag kände att det egentligen är det här jag borde göra.

Hon har därför också en examen i kyrkomusik från Sibeliusakademin.

– Kantorsyrket är så mångsidigt, och det finns oändliga möjligheter att utveckla sig och lära sig något nytt. Det finns så många dimensioner både musikaliskt och i kyrkans tradition. Det upplever jag som det bästa med det här jobbet.

FOTO: TIIA SAARI

– Man spelar orgel i gudstjänster och under förrättningar, sjunger, leder körer och planerar konserter. Och i Borgå stift finns också många gemensamma satsningar, såsom kyrkomusikfester.

På svenskt håll finns också ett stort behov av kyrkomusiker.

– Jag känner att jag faktiskt behövs.


Erfarenhet från många församlingar

Anne Hätönen känner sig inte speciellt nervös inför sitt nya ordinarie jobb i Borgå svenska domkyrkoförsamling. Hon har vikarierat i ett tiotal församlingar i stiftet, däribland också en sommar i Borgå domkyrkoförsamling.

– Jag är så van vid att börja i en ny församling, så det känns inte nervöst. Jag vet ungefär hur det går till. Men det som förstås är krångligt är att börja nu när livet ser ut som det gör på grund av coronaviruset, det är väldigt speciella tider.

När körer och andakter inte hålls i vanlig ordning ser hon det som viktigt att hålla sig frisk för att kunna sköta de lagstadgade uppgifterna, att spela under gudstjänster och förrättningar.

– Det är också svårt att veta hur mycket alternativ verksamhet man ska starta när vi inte vet hur långvarig den här undantagstiden blir.

Musiken är både ett yrke och ett fritidsintresse för Anne Hätönen. Hon gillar att motionera, och hennes specialintresse är nordiska språk.

– Jag skulle gärna lära mig isländska. Min hemliga talang är att jag kan prata danska. Jag studerade en termin i Danmark och ville inte prata engelska. Det visade sig att de förstod finlandssvenska jättebra.

Ulrika Hansson

BORGÅ. Skogen kallar oss att vårda och vörda – det är temat för ett seminarium och en diskussion i Borgå. Hur ska vi bruka skogen ansvarsfullt? Och finns det en helig dimension av skogen? 31.3.2022 kl. 00:00

Kolumn. "Finlandssvenskar är nästan småpratets mästare." 31.3.2022 kl. 00:00

sibbo. Hämtmat, vinterbad och massage – diakon Sara George i Sibbo är inte rädd för att testa nya idéer för att bidra till insamlingen Gemensamt Ansvar. 31.3.2022 kl. 00:00

Kolumn. Jag upplever mig inte generellt som en rädd människa, men förra veckan var jag med om en situation där jag drabbades av en stark, irrationell rädsla. Det berörde inget allvarligt, men min reaktion blev oväntat stark och jag ville bara fly bort från det som jag förväntades utföra. Jag påmindes om gamla sår och begränsningar och nuddade vid något som legat dolt – min rädsla. 23.3.2022 kl. 13:08

nykarleby. Musiken och gemenskapen är det Emma Sjölind uppskattar mest i församlingen. – Jag sprider gärna budskapet via sången, säger hon. 23.3.2022 kl. 13:05

nykarleby. Om det vill sig blir det två kyrkliga val i Nykarleby i år, kyrkoherdeval och församlingsval. Tommy Krokvik ser en utmaning i att hålla medlemmarnas intresse uppe för båda valen. 23.3.2022 kl. 12:53

vanda. Sini Aschan är ny ungdomspastor i Vanda. 18.3.2022 kl. 14:23

Kolumn. "Jag fortsätter limma ihop vårt uppståndelsekors." 18.3.2022 kl. 14:20

BORGÅ. Att skapa konst tar fram kreativiteten, lyckan och lugnet, konstaterar Nelli Nio. Hon leder Ateljé Eivor för konstnärer med specialbehov 18.3.2022 kl. 14:12

korsholm. Gemensamt Ansvar-insamlingen har inletts. Fokus är på att hjälpa barn och unga som har det svårt till följd av coronapandemin. 18.3.2022 kl. 12:45

Kolumn. "Han säger att vi ska lossa orättfärdiga bojor." 18.3.2022 kl. 12:40

kvevlax. Anders Kronlund har komponerat orgelsonaten Kärlekens lov. Fröet till den såddes av privata orsaker. Nu uppförs sonaten i mässan i Kvevlax. 18.3.2022 kl. 12:37

Kolumn. I fastan avstår vi för att få rum för något bättre i stället. Vi byter ut slentrianen mot ett medvetet och genomtänkt sätt att leva. 17.3.2022 kl. 13:31

NÄRPES. Numera styr Ulla-Maj Wideroos fritt över sin kalender. Tre engagemang vill hon behålla: församlingen, pensionärsförbundet och kyrkomötet. 16.3.2022 kl. 17:15

Kristinestad. Bygga nytt, hyra eller köpa? Alla alternativ ska synas i sömmarna när ett nytt församlingshem planeras i Lappfjärd. 16.3.2022 kl. 16:54