Prästen Olle är en kär kollega i Närpes församling.

Prästen Olle tröstar på skärmen – när dagklubben blev virtuell

Närpes.

Barnledarna saknade sina dagklubbsbarn, så tillsammans med prästen Olle kläckte de idén om en dagklubb i videoform.

22.4.2020 kl. 15:15

Prästen Olle har varit en del av medarbetarskaran i Närpes församling sedan januari. I dagklubben har han varit med på sångstunder och andakter, och haft en förrättning.

– Prästen Olle tycker om andakter och han tycker om att berätta, säger barnledare Carita Stenberg.

Han har sin egen karaktär och sin egna röst. Att han tagit formen av en nallebjörn handlar om den trygghetskänsla som nallen förknippas med.

– De flesta barn har någon gång haft en nalle som tröstekompis och kanske haft den med sig då de sover.

Dagklubbsbarnen tog honom snabbt till sig.

– Om vi råkade glömma så sa de: ”Men prästen Olle ska ju få säga någonting!” eller ”Vi ska sjunga prästen Olles sång!”

När alla grupper var tvungna att ställas in kom församlingens barnledare – och prästen Olle – på idén att starta en virtuell dagklubb.

– Vi följer programmet som barnledarna har planerat för våren, berättar Jenni Broo som är ansvarig för barn och familjeverksamheten. Vi filmar en helt vanlig andakt, tänder ljus och sjunger sånger som de haft i dagklubben.

Carita Stenberg berättar att de först prövade konceptet på sina egna barn och barnbarn. Responsen de fick sporrade dem att fortsätta.

Tanken är att lägga ut en video en till två gånger i veckan till slutet av maj, när terminen vanligtvis skulle avslutas. Under våren ska prästen Olle till exempel få hålla en utomhusandakt.

Vid sidan av andakterna kan man genom den virtuella dagklubben också bekanta sig med kyrkoherdens jobb; prästen Olle fått träffa och intervjua kyrkoherde Tom Ingvesgård.

Den virtuella dagklubben är ingen komplicerad produktion. Videon filmas med en vanlig mobilkamera.

– Omtagningar går ju att göra, men vanligtvis brukar vi ta det i ett. Om det blir lite fel så gör det ingenting. Det händer ju också annars för oss barnledare att vi kommer av oss i en andakt, säger Carita Stenberg.

Hon berättar att prästen Olle är väldigt engagerad i sitt jobb, han lär sig bibelberättelser och sjunger tillsammans med Anna Högbacka som sköter musiken – men han är också lite busig ibland.

Den virtuella dagklubben är ett sätt att hantera det abrupta avslut som drabbade alla församlingens grupper.

– Först och främst tänkte vi ju på våra egna dagklubbsbarn, att hålla kontakten med dem, säger Jenni Broo. Vi saknar dem och prästen Olle saknar dem.

Samtidigt ser de förstås gärna att den virtuella dagklubben når ut även till andra barn och vuxna. Prästen Olle hälsar till alla barn: Ta hand om er! Han hoppas att alla kollar in hans andakter, eller andra andakter som nu görs på sociala medier. Just nu behöver alla får höra att Gud är med dem.

Emelie Wikblad

malax. Malax, Petalax och Bergö församlingar föreslås gå samman från årsskiftet. ”Vi måste tänka på framtiden”, säger biskop Bo-Göran Åstrand. 30.3.2022 kl. 13:27

korsholm. Musikalen Jakten på den försvunna psalmskatten framförs i Replot och Korsholm. – Handlingen ligger inte så långt från verkligheten, säger kantor Michael Wargh. 31.3.2022 kl. 00:00

Kolumn. "Ett frö behöver omvårdnad och omtanke för att överleva." 31.3.2022 kl. 00:00

Solf. Patrik Vidjeskog är ny tf kantor i Solf. Han är utbildad i komposition men självlärd som kyrkomusiker. Nu bjuder han in till önskepsalmafton! 31.3.2022 kl. 00:00

BORGÅ. Skogen kallar oss att vårda och vörda – det är temat för ett seminarium och en diskussion i Borgå. Hur ska vi bruka skogen ansvarsfullt? Och finns det en helig dimension av skogen? 31.3.2022 kl. 00:00

Kolumn. "Finlandssvenskar är nästan småpratets mästare." 31.3.2022 kl. 00:00

sibbo. Hämtmat, vinterbad och massage – diakon Sara George i Sibbo är inte rädd för att testa nya idéer för att bidra till insamlingen Gemensamt Ansvar. 31.3.2022 kl. 00:00

Kolumn. Jag upplever mig inte generellt som en rädd människa, men förra veckan var jag med om en situation där jag drabbades av en stark, irrationell rädsla. Det berörde inget allvarligt, men min reaktion blev oväntat stark och jag ville bara fly bort från det som jag förväntades utföra. Jag påmindes om gamla sår och begränsningar och nuddade vid något som legat dolt – min rädsla. 23.3.2022 kl. 13:08

nykarleby. Musiken och gemenskapen är det Emma Sjölind uppskattar mest i församlingen. – Jag sprider gärna budskapet via sången, säger hon. 23.3.2022 kl. 13:05

nykarleby. Om det vill sig blir det två kyrkliga val i Nykarleby i år, kyrkoherdeval och församlingsval. Tommy Krokvik ser en utmaning i att hålla medlemmarnas intresse uppe för båda valen. 23.3.2022 kl. 12:53

vanda. Sini Aschan är ny ungdomspastor i Vanda. 18.3.2022 kl. 14:23

Kolumn. "Jag fortsätter limma ihop vårt uppståndelsekors." 18.3.2022 kl. 14:20

BORGÅ. Att skapa konst tar fram kreativiteten, lyckan och lugnet, konstaterar Nelli Nio. Hon leder Ateljé Eivor för konstnärer med specialbehov 18.3.2022 kl. 14:12

korsholm. Gemensamt Ansvar-insamlingen har inletts. Fokus är på att hjälpa barn och unga som har det svårt till följd av coronapandemin. 18.3.2022 kl. 12:45

Kolumn. "Han säger att vi ska lossa orättfärdiga bojor." 18.3.2022 kl. 12:40