Långdragen debatt om äktenskapet – igen

Kyrkomötet. På onsdagskvällen tog kyrkomötet återigen upp frågan om samkönade par kan vigas i kyrkan. När debatten avbröts på torsdag eftermiddag stod många ännu i kö till talarstolen. Däremot kom kyrkomötet till ett beslut om att inte avstå kyrkans vigselrätt. 17.5.2018 kl. 15:58

Förra året lämnade en grupp kyrkomötesombud in ett initiativ om att kyrkans äktenskapsbegrepp skulle utvidgas så att även samkönade par kan vigas i kyrkan. Inför veckans kyrkomöte i Åbo hade konstitutionsutskottet gett ett femtio sidor långt betänkande.

Utskottets slutsats: låt initiativet förfalla, men ge biskoparna uppgiften att främja en respektfull diskussion om äktenskapet i kyrkan.

Ordförande biskop Matti Repo konstaterade att utskottet fört en lång och respektfull diskussion och behandlat argument för och emot.

Fem utskottsmedlemmar, biskop Björn Vikström bland dem, lämnade in en avvikande åsikt. Det motförslag Vikström presenterades för kyrkomötet är att ärendet förs vidare till biskopsmötet för beredning.

– Vi tycker att det är en förenklad bibeltolkning man använder i betänkandet, där man inte på allvar funderar på vad det betyder att det gått två–tretusen år – att allt det som har hänt i människors sätt att leva inte skulle ha någon betydelse, säger Vikström.

Skiljelinjerna i plenumdebatten – mellan dem som stöder initiativets tankar och dem som ser äktenskapet som något mellan man och kvinna – syntes bland annat i bibeltolkning och i synen på vad religionsfrihet och diskriminering innebär i den här fråga.

– Vi vill, om jag har tolkat det rätt, hålla fast vid enheten trots att det känns som att vår uppfattningar om Bibeln och kyrkans lära är lika långt från varandra som öst från väst, konstaterade ombudet Helena Paalanne.

Många anföranden i plenum var långa, en del även personliga och känslosamma.

Ville Auvinen noterade att majoriteten i talarstolen talade för förändring och förklarade varför han inte själv tänkte försvara sin traditionella äktenskapssyn i debatten.

– Jag tänker att diskussioner är ganska onödiga. Utskottet har gjort många timmars arbete, kanske till och med hundratals timmars arbete, men till samma omröstningsresultat kunde man ha kommit på fem minuter.

Alla argument för och emot att förändra äktenskapsbegreppet har presenterats många gånger redan.

Auvinen tror att åsiktsskillnaderna bottnar djupt i olika syn på Bibeln.

– Jag tror att vi har väldigt olika syn åtminstone på vad människan är, vad synd är, vad nåd och kärlek är, vad kyrka och teologi är – och slutligen också vem Gud är.

Regnbågsprästerna: Vi följer lagen och Jesus

En del av kritiken mot förslaget att förkasta initiativet menade att detta skulle vara att blunda för verkligheten och för att frågan lämnas utan lösning – samtidigt som det finns präster som redan nu viger samkönade par.

I dagsläget har några av dessa präster har fått varningar från sina domkapitel och fört ärendet vidare till domstol.

– Det finns ju en risk att förvaltningsdomstolens beslut kommer bli riktgivande för vad som är möjligt inom kyrkan, säger Björn Vikström. Naturligtvis tycker jag, och jag tror de flesta av oss, att det skulle vara viktigt att vi inom kyrkan själva tar ett beslut – som skulle kunna lämna utrymme för den åsiktsolikhet som finns i den här frågan och kommer att finnas länge och som behöver få finnas.

Längst bak i salen under kyrkomötesdebatten satt en grupp präster i t-skjortor med färggranna tryck: "Vi viger, vi välsignar”.

Regnbågsprästerna är på plats under kyrkomötet för att föra fram sin syn på de teologiska och juridiska sidorna av vigsel- och äktenskapsfrågan.

– Vi är här för att påminna om att Finland har en ny äktenskapslag som behandlar människor jämlikt, och att även kyrkan har skäl att behandla sina medlemmar jämlikt, säger Martti Muukkonen.

Han förklarar det juridiska argumentet bygger på att präster är tjänstemän och underställda finsk lag, medan det inte är fastställt i kyrkolagen att endast en kvinna och en man får vigas.

– Vår uppgift är att viga och välsigna då vi ombeds göra det.

Ge inte upp vigselrätten

På torsdagsförmiddagen röstade kyrkomötet i ett annat ärende rörande äktenskapet: frågan om att kyrkan skulle avstå från vigsel till äktenskap.

Rösterna föll 83–23 för konstitutionsutskottets förslag, enligt vilket kyrkomötet instämmer i att kyrkan ska hålla fast vid vigselrätten.

Motförslaget från ombudet Risto Tuori innehöll bland annat ett tillägg om att kyrkan är beredd att avstå vigselrätten i framtiden, ifall meningsskiljaktigheter inom kyrkan väsentligt förändrar omständigheterna och gör det aktuellt.

Kyrkomötets beslut ligger i linje med biskopsmötet och den vigselutredning som professor Eila Helander gjort.
Emelie Wikblad



FOLKHÖGSKOLOR. Många kristna folkhögskolor är på fallrepet då regeringen möblerar om integrationsutbildningen. Den nya lagen om integration kan bli ett dråpslag för integrationen på svenska, anser Juhani Jäntti på Lärkkulla folkakademi. 26.2.2026 kl. 15:47

podd. I podcasten De sju dödssynderna går redaktören Hanna Klingenberg och prästen Jimmy Österbacka på djupet med den historiska bakgrunden men också den moderna förståelsen av de sju dödssynderna. 26.2.2026 kl. 11:03

FÖRSAMLINGSVAL. För ett år sedan åkte biskop Bo-Göran Åstrand och stiftsdekan Mia Anderssén-Löf stiftet runt och lanserade den nya strategin för Borgå stift. I år har man gjort en ny runda, men denna gång med fokus på höstens församlingsval. 25.2.2026 kl. 15:53

statistik. I fjol ökade gudstjänstbesöken i lutherska kyrkan i Finland till cirka 3,3 miljoner besök. Nattvardsgästerna ökade med cirka sex procent, meddelar Kyrklig tidningstjänst. 24.2.2026 kl. 13:42

kyrkomusik. Orgelbyggaren Veikko VIrtanen är död. Han avled natten till tisdag i hög ålder, uppger orgelverkstaden som bär hans namn. 18.2.2026 kl. 20:44

kyrkomusik. Byggs kanske upp på Ihamuotila-släktens gård i Esbo. 18.2.2026 kl. 17:12

FÖRETAGARE. Bröderna William och Jonatan Snellman har skapat ett koncept som slår hårt just nu. Aderton månader efter lansering har deras varumärke Savd växtvärk. Det är som om varken Jakobstadsregionen eller USA kan få nog av träningskläder med kristna budskap. – Jag tror det har att göra med en trend vi ser i världen överlag, säger Jonatan Snellman. 18.2.2026 kl. 15:29

fastan. Fastan är inte en späkningsövning utan en inbjudan till ett möte med Jesus, säger Magnus Tunehag, som skrivit en bok att läsa före påsk. – Jag hade inte kunnat skriva den här boken när jag var 25. 18.2.2026 kl. 09:30

FÖRSAMLINGAR. Kyrie och gloria är inte bara element i mässan borta i Åbo domkyrka. I Åbo svenska församling inleds jobbmöten också med kyrie, det som är svårt, och gloria, det som har gett glädje i vardagen. Galna idéer är dessutom välkomna. 17.2.2026 kl. 19:00

DRAMA PÅ ISEN. ”Jag höll fast i iskanten och ropade på hjälp, men det blev allt glesare mellan ropen”, berättar Roland Semskar om decemberdagen för drygt ett år sedan, då Kristoffer Sandbacka drog upp honom ur vaken på Larsmosjön. Nu möts de för första gången sedan dess på just den platsen. Det iskalla första mötet har utvecklats till en varm vänskap mellan dem. 17.2.2026 kl. 13:08

SEXUELLA ÖVERGREPP. Processen kommer till stora delar att vara hemligstämplad för att skydda offren, säger kriminalkommissarie Joanna Österblad vid polisen i Österbotten. 13.2.2026 kl. 10:45

LÄGEROMRÅDE. Evangeliföreningen har tecknat avtal om att bygga en ny stugby på lägerområdet Klippan i Monäs, Nykarleby. Avtalet omfattar åtta stugor som ska stå färdigbyggda inom april 2027. 12.2.2026 kl. 15:38

ANSVAR ATT STÅ UPP MOT RASISM. – Jag längtar efter ett forum där kyrkan och samhället kan mötas, och jag är mycket glad över att de här kvällarna har kommit i gång igen i Petruskyrkan, säger Pamela Granskog. 12.2.2026 kl. 14:52

kyrkostyrelsen. Kyrkostyrelsen stryker 36 jobb i Helsingfors, tre anställda vid den svenska centralen berörs. 9.2.2026 kl. 15:02

kaplansval. Kyrkorådet röstade med rösterna 7-2 för att lämna tjänsten obesatt tillsvidare. 6.2.2026 kl. 13:05

FOLKHÖGSKOLOR. Många kristna folkhögskolor är på fallrepet då regeringen möblerar om integrationsutbildningen. Den nya lagen om integration kan bli ett dråpslag för integrationen på svenska, anser Juhani Jäntti på Lärkkulla folkakademi. 26.2.2026 kl. 15:47

podd. I podcasten De sju dödssynderna går redaktören Hanna Klingenberg och prästen Jimmy Österbacka på djupet med den historiska bakgrunden men också den moderna förståelsen av de sju dödssynderna. 26.2.2026 kl. 11:03

FÖRSAMLINGSVAL. För ett år sedan åkte biskop Bo-Göran Åstrand och stiftsdekan Mia Anderssén-Löf stiftet runt och lanserade den nya strategin för Borgå stift. I år har man gjort en ny runda, men denna gång med fokus på höstens församlingsval. 25.2.2026 kl. 15:53

statistik. I fjol ökade gudstjänstbesöken i lutherska kyrkan i Finland till cirka 3,3 miljoner besök. Nattvardsgästerna ökade med cirka sex procent, meddelar Kyrklig tidningstjänst. 24.2.2026 kl. 13:42

kyrkomusik. Orgelbyggaren Veikko VIrtanen är död. Han avled natten till tisdag i hög ålder, uppger orgelverkstaden som bär hans namn. 18.2.2026 kl. 20:44