Den klippta kopplingen mellan vissheten om vår egen dödlighet och imperativet att ta vara på dagen är ett resonemang ur boken Det ender godt, ja, själva upptakten till hela projektet. Boken består av ett samtal mellan Danmarks kändaste präst, författaren Johannes Møllehave, som mist sin hustru och själv drabbats av hjärtinfarkt mitt i ett hektiskt liv, och Kristeligt Dagblads chefredaktör Erik Bjerager.
Slutsatsen i den är att bara den som är medveten om sin egen dödlighet kan leva helt och fullt. Boken tränger också in i de svåra frågorna om hopp. Är hoppet att bli frisk? Eller är det, i ett visst skede, att få och våga hoppas på det som kommer sen när det definitiva mementot inte går att komma undan? När och om det kristna hoppet om evigt liv sopas undan alltmer för den allmänna uppfattningen att ”när det tar slut så är det slut” är det förståeligt att döden förtigs, menar Bjerager.
Det gäller ändå att trampa med varsamma skor i dödens väntrum. Den som inte är där kan inte veta hur det känns. Där finns oron, sorgen och ibland också den gudstystnad som Gösta nämner i KP:s reportage den här veckan. Då är det allra viktigaste att man har någon vid sin sida när man går mot döden.
Den schweitziske teologen och etikern Hanspeter Schmitt konstaterar i senaste nummer av katolska Signum att den moderna döden inte längre har ett socialt sammanhang där den omges av en slags solidiaritet. I stället präglas den av isolering och avskiljning. Schmitt ser det dels som ett resultat av att våra samhällsstrukturer har upplösts och bytts ut mot ett funktionalitetstänkande som går före allt annat, dels för att den kultur som värdesätter hälsa, skönhet, prestationsförmåga och ungdom känner olust inför svaghet, beroende, förfall, smärtor och död. Den hemsjukvård i livets slutskede som Österbottens cancerförening erbjuder är därför oerhört viktig. I senaste Kotimaa summerar också biskop Björn Vikström frågan om de svåra avgörandena kring liv och död med att kyrkans uppgift inte är att stifta lagar – utan att den kan vara en trovärdig profetisk röst bara om den vågar vandra med de döende, i sjukhussjälavården och i församlingsarbetet.
För det handlar om långt mer än mediciner, om att våga följa med ända till tröskeln som skiljer liv från död. De som går med dit är modiga, rakryggade och sanna människor.
Allt det här ska ta slut
01.11.2012
Förr i världen sade man Memento mori, Minns att du ska dö. Det kom i en självklar kombination med ett Carpe diem!, Grip dagen. Numera är det senare ett rumsrent pynt som passar som ett lämpligt citat på sjabbigt chica inredningsdetaljer. Men det första har vi medvetet förträngt. Dödens ofrånkomlighet är ett tabu som många har svårt att förhålla sig naturligt till i dag.
May Wikström
”Jag är ingen glansbild – det ger större redskap och förståelse när jag möter andra”
NY DOMPROST. Camilla Ekholm är nyvald domprost i Borgå. Hon längtar efter en kyrka där alla känner sig välkomna och uppskattade.
19.11.2025 kl. 08:00
”Jag älskar att skapa nya färger och upplevelser i gudstjänsten”
musik. Johannes församlings nya kantor Senni Valtonen vill med musiken gå bredvid människor i vardagen och i deras största livshändelser. – Jag tycker om att stöda och hjälpa människor att uttrycka känslor på ett tryggt sätt. Det är den viktigaste delen av mitt jobb.
5.11.2025 kl. 20:13
Magnus Riska ny ledare för missionsföreningen Såningsmannen
mission. Stiftsdekan och Israel- och Etiopienmissionär på sitt cv – nu blir han missionsdirektor för den Asienorienterade missionsrörelsen.
14.11.2025 kl. 13:35
Förr var jag yngst, nu äldst. När hände det?
ÅLDRANDE. Hur är det att åldras – på riktigt? Anna Paulina Eklöf tycker att det är hennes själ som oförändrad kikar ut genom ögonen. Per-Erik Lönnfors tänker att det går att acceptera förändringarna så länge man hittar en mening, kanske något så smått som att tömma diskmaskinen. 11.11.2025 kl. 11:00
Han skrev boken om gospelns guldår
gospel. Det var åren då den modernare kristna musiken tog sig in i Finland med Samuelssons och Treklangen. För kommersiellt, tyckte en del – fast det för det mesta var olönsamt. Nu har Dan Kronqvist skrivit om Jesuspopens guldålder på 70- och 80-talet. 11.11.2025 kl. 10:00
Berättelserna lever kvar i väggarna
INGÅ. Ingå kyrka förvandlade Erkki Päivärinta och fick diplomingenjören att bli intresserad av historia. – Dödsdansen i Ingå kyrka är den enda som har gjorts norr om Östersjön. 10.11.2025 kl. 15:32
Camilla Ekholm vald till domprost i Borgå
domprost. I valet vann kyrkoherden i Sibbo Camilla Ekholm över den enda motkandidaten Karl af Hällström. 9.11.2025 kl. 20:52
Kyrkomötet: Konservativa frågade efter väckelsernas rättsskydd i kyrkan
KYRKOMÖTET. Biskopsmötets frifräs i äktenskapsfrågan fick konservativa i kyrkomötet att kräva granskningsnämnd som i Sverige. 6.11.2025 kl. 15:32
Höstdagarna 2025: Gemenskap fortfarande det viktigaste
HÖSTDAGARNA. Årets tema för Höstdagarna var Gemenskap. När FKS styrelse, som arrangerar dagarna, valde temat lät de sig inspireras av Höstdagarnas långa historia och tittade lite i arkivet. 2.11.2025 kl. 20:30
Svenska enheten KCSA ser ut att överleva reformen vid Kyrkostyrelsen
kcsa. Kyrkostyrelsen och dess finskspråkiga avdelningar kommer att få en ny så kallad matrisorganisation 2027. Många av de nuvarande avdelningarna kommer att försvinna. Den svenska centralen KCSA ser däremot ut att få fortsätta som sin egen specialenhet. 30.10.2025 kl. 21:54
Lyssna på Susanna Sandells nyskrivna dopsånger på svenska
musik. Hon har gett ut två sånger på temat dop i höst och den tredje utkommer i november. Susanna Sandell ser gärna att sångerna sprids och sjungs. 30.10.2025 kl. 19:42
De förlorade sin dotter Laura – men mitt i det nattsvarta mörkret kom Jesus in i deras liv
sorg. År 2011 vändes Minna och Veli-Pekka Joki-Erkkiläs värld upp och ner när deras 17-åriga dotter Laura blev mördad. Efter Lauras död uppenbarades Jesus för dem. Gud har gett dem ett helt nytt liv och framför allt: förmågan att förlåta mördaren. 30.10.2025 kl. 19:18
Jakobstadsherde har sagt upp sig – ”Jag har fått en ny kallelse”
KYRKOHERDETJÄNST. Sen i våras har kyrkoherden Jockum Krokfors jobbat som verksamhetsledare. Det har han för avsikt att fortsätta med. 30.10.2025 kl. 13:22
”När vi försökte få henne till skolan kröp hon upp i sängen och försökte göra sig så liten som möjligt”
SKOLVÄGRAN. Måste man som förälder skicka sitt barn till skolan till vilket pris som helst? Minna Levälahti kände sig ensam och misslyckad som förälder när hennes dotter vägrade gå till skolan. Då hittade hon andra vars barn hade långvarig skolfrånvaro.
29.10.2025 kl. 13:20
Väckelserörelser åker ut – friare för församlingarna att styra kollekterna
KOLLEKTER. De stora missionsorganisationerna som FMS och KUA kasserar stort på stiftskollekterna. Väckelserörelser som laestadianerna åker ut ur huvudflödet av kollekter 2026. 28.10.2025 kl. 14:44
Patricia Tudor-Sandahl: "Det finns en inre väg där man möter sig själv"
Bok. När vår yttre värld förmörkas av krig och sjukdomar bringar den kristna psykologen och författaren Patricia Tudor-Sandahl bud om ett ljus som kan brinna inuti oss.
12.12.2023 kl. 13:55
Kyrkan stöder forskning om kyrka, religiöst liv och samhällsförändringar med 130 000 euro
forskning. Susanna Lundqvist fick 20 880 euro för forskning om evangelisk-lutherska kyrkans roll för tryggandet av Finlands försörjningsberedskap under vinterkriget. 12.12.2023 kl. 15:51
"Att gå i kyrkan är något som verkligen kräver något: det händer inte bara av sig självt"
GÅ I KYRKAN. I år bestämde skådespelaren och sångaren Marika Westerling att hon gör något alldeles nytt för att få tag på julstämningen: Hon börjar gå i kyrkan.
7.12.2023 kl. 08:00
Majla Ståhls, 89 år, om kriget, kamraterna och kärleken
LIVSBERÄTTELSE. Majla Ståhls blir 90 år i januari. Hon minns när bomberna föll över Vasa, hon minns klasskamraterna som förlorade sina föräldrar och hon minns kärleken. Den stora och stillsamma. 7.12.2023 kl. 10:24
Ester Rudnäs: "Att det är svårt betyder inte att vi inte är rätt för varandra"
Personligt. Ester Rudnäs önskar att någon berättat för henne att det hör till att det kommer jobbiga perioder i ett äktenskap. Efter snart nio år som gift och sedan hon hittat rätt i yrkeslivet valde hon att berätta om utmaningarna för att hjälpa andra.
5.12.2023 kl. 18:00
I samarbete med Kyrkans central för det svenska arbetet

























