Idag drömmer jag inte längre om att leva ett stort liv, jag drömmer om att leva ett litet liv på ett stort sätt

14.09.2020
Amanda Audas-Kass är modersmålslärare och för tillfället finlandssvensk läsambassadör.

Är du ungdomsledare här? frågar kvinnan som stiger in i min hall.

– Nej, inte ens nästan, svarar jag.

Och tackar tyst min skapare för att hon inte steg in fyrtio sekunder tidigare. Då hade jag nämligen vandrat omkring i samma hall i bara underkläder.

Det visar sig att kvinnan ska använda församlingens projektor och hon behöver hjälp med att få igång den. Hon gick – helt rimligen – in i prästgården där församlingens kansli finns, men hon gick samtidigt också in i den byggnad där min familjs hem finns. Och när hon öppnade ytterdörren möttes hon av ett hav av skor och ryggsäckar och tänkte – igen helt rimligen – att hon kommit till församlingens ungdomslokal. Och att personen som mötte henne var en ungdomsledare.

Jag tackar min skapare en gång till för de där fyrtio sekunderna. Fatta vilket märkligt möte det skulle ha blivit om kvinnan hade trott att hon befann sig i församlingens ungdomslokal och att ungdomsledaren vandrade omkring där i behå och trosor.

"Fatta vilket märkligt möte det skulle ha blivit om kvinnan hade trott att hon befann sig i församlingens ungdomslokal och att ungdomsledaren vandrade omkring där i behå och trosor."

Men havet av skor och ryggsäckar – det kan faktiskt lura mig själv ibland också. När jag vadar fram bland mina barns och deras kompisars skor och ryggsäckar och kepsar och jackor på eftermiddagarna så vet jag att det finns massor med liv i mitt hem och det var faktiskt allt jag någonsin drömde om när vi flyttade in i prästgården. Jag ville ha en prästgård mitt i byn, full av liv. Visst kostar det livet att brödet ibland tar slut snabbare än jag hade räknat med och ibland kostar det att någon har glömt ett smörpaket och/eller en ost på köksbordet. Och när jag för en stund sedan köpte äpplen så köpte jag fler än vi egentligen behövde så att en av våra stammisar inte ska bli utan när jag åker på arbetsresa i slutet av veckan.

En gång i tiden flyttade vi till Helsingfors med en stor dröm om en församling. En annan gång i tiden flyttade vi till en prästgård i en landsortsförsamling med en helt annan dröm. En dröm som stundvis har känts betydligt mindre än den första drömmen, och det har jag kämpat med. Får man välja en mindre dröm?

"Eller rättare sagt: de drömmar som jag någon gång drömde och tyckte att var stora har vittrat sönder och andra drömmar har blivit de jag faktiskt strävar efter."

Samtidigt har egentligen alla mina drömmar stadigt blivit allt mindre. Eller rättare sagt: de drömmar som jag någon gång drömde och tyckte att var stora har vittrat sönder och andra drömmar har blivit de jag faktiskt strävar efter. Idag drömmer jag inte längre om att leva ett stort liv, jag drömmer om att leva ett litet liv på ett stort sätt. Och när jag snavar över ett par skor utan att ha en aning om vems de är så vet jag att jag lever min dröm. Och just det tackar jag min skapare för. Ännu mer än för de där fyrtio sekunderna.

Amanda Audas-Kass
Från och med nästa vecka får inte fler än tio personer närvara vid en gudstjänst – de anställda medräknade.

coronaepidemin. Från och med nästa vecka ska alla gudstjänster i Nyland förrättas i huvudsak utan att församlingsmedlemmar är med i kyrkorummet. 27.11.2020 kl. 18:40
De två senaste åren har varit påfrestande, säger Johan Candelin.

insamling. Rättegången mot Martyrkyrkans vänner, som misstänks för brott mot penninginsamlingslagen, är över. Domen faller den 7 december. – Försvaret vill visa att vi handlat i god tro, säger MKV:s ordförande Johan Candelin. 27.11.2020 kl. 13:59
Biskop Bo-Göran Åstrand, domkapitlets notarie Linus Stråhlman och stiftsfullmäktiges ordförande Anita Ismark (med via videolänk).

fastighetsstrategi. När stiftsfullmäktige samlades till distansmöte idag fanns det bara en fråga på agendan: kyrkans fastighetsstrategi, och framför allt planerna på att kyrkan ska göra sig av med det anrika domkapitelshuset i Borgå. – Stiftsfullmäktige i alla stift är samfällt eniga om att fastighetsstrategon bör förkastas, säger stiftsfullmäktiges ordförande Anita Ismark. 26.11.2020 kl. 16:14
– Vi tycks ha en inneboende törst efter helighet. Och dessutom ett sinnesorgan – i brist på bättre ord – som darrar när tillvarons bråddjup uppenbaras, säger Joel Halldorf.

Bok. – Vi människor beskriver oss gärna som ”homo sapiens”, den förnuftiga varelsen. Jag vill hävda att vi är den dyrkande varelsen, säger den svenska teologen och författaren Joel Halldorf. 26.11.2020 kl. 14:14

advent. Hurudan adventsperson är du? Är du adventskonservativ eller adventsnjutare – eller kanske adventsagnostiker? 26.11.2020 kl. 13:37

mission. Vad gör du? Hon är en av dem som leder utvecklingen när Finska Missionssällskapet förnyar sin organisation. 25.11.2020 kl. 19:18

förlossningsdepression. Nu, när depressionen börjat lätta, är hon inte samma Rebecka som tidigare. Det är inte en dålig sak. 25.11.2020 kl. 09:50

adventskalender. På grund av ett mänskligt misstag har de adventskalendrar som församlingarna i Helsingfors, Vanda och Grankulla delat ut med veckans nummer av Kyrkpressen fått finskspråkiga insidor. Kalendrarna som delas ut i Esbo är svenskspråkiga både på in- och utsidan. 25.11.2020 kl. 09:47

covid-19. Redan före de striktare restriktionerna beslöt man att inga julböner ordnas på vanligt sätt inomhus i Borgå i år, säger Mats Lindgård, kyrkoherde i Borgå svenska domkyrkoförsamling. 23.11.2020 kl. 09:24

covid-19. – Vi tänkte att det är tryggare att vara utomhus, även om det förstås är en liten risktagning när man inte vet något om vädret, säger Helene Liljeström som är tf kyrkoherde i Matteus församling. 23.11.2020 kl. 08:47