Elias Edström är frilansande scenkonstnär som regisserar, skådespelar och undervisar.

”Att bli sviken av vänner och övergiven av Gud – det är ett absolut mörker”

Via crucis.

I sin gestaltning av Jesus har Elias Edström tänkt på manlig vänskap och hur den tar sig uttryck. Lärjungarna låg ju i famnen på Jesus. Det fanns en närhet.

14.4.2025 kl. 18:00

På långfredagen spelas den vandrande föreställningen Via Crucis i Borgå och direktsänds på Yle Arenan. Elias Edström som spelar Jesus ser det som en utmaning att inte bara försöka visa på smärtan, utan faktiskt gå in i den.


Hur är det att spela Jesus, kristendomens viktigaste person, konungarnas konung? Väldigt många har ju en egen föreställning om vem Jesus var, eller är.

– Jag försöker att inte tänka för mycket på vad andra ska tänka. Som med all konst måste människor få lägga in sina egna tolkningar utgående från sina egna erfarenheter.

– Jesus är en väldigt bekant karaktär också för mig. I kristen tro är han ju både sann gud och sann människa. Det är lite annorlunda mot andra karaktärer jag spelat. De har bara varit sanna människor.


Vad vill du ta fasta på i din gestaltning av Jesus, hurdan tror du att han var?

– För mig är Jesus en speciell karaktär i och med att jag tror att han också är en levande person.

– Då handlar det inte bara om att försöka sätta sig in i hans sinnesstämningar, utan också om att försöka låta sig själv fyllas av den karaktären. Lite så tänker man också i kinesisk teater.


Hur gör du det?

– Det är mycket bön och bibelläsning, meditation och kontemplation. Det handlar om tillit, att ge plats åt helig ande att göra sitt.

– Jag är ju bara en skådespelare, men jag vill gärna ge utrymme för något större än mig själv i konsten. Konst ger alltid en ny dimension av verkligheten, och det är som man brukar säga att verkligheten är bäst på teater.

– Själv är jag född i Esbo år 1988. Jag är begränsad i det, i mina erfarenheter och i min kropp. Men i teatern kan jag smaka på hur det är att leva i andra tider. Då får man kanske också en lite bredare förståelse av den mänskliga erfarenheten och livet.


Är det någon del av Via Crucis, eller någon aspekt av påskens händelser, som berör dig särskilt mycket?

– Jag tycker jättemycket om sättet som regissören Jermo Grundström behandlar relationen mellan Jesus och lärjungarna och därmed också vänskapsrelationer mellan män.

– Det här utspelar sig i en kultur väldigt särskild från vår kultur. I den kontexten fanns det en annan intimitet och närhet mellan män. De låg till bords och det står att lärjungarna lutade sig mot Jesus bröst.

Det här utspelar sig i en kultur väldigt särskild från vår kultur. I den kontexten fanns det en annan intimitet och närhet mellan män. De låg till bords och det står att lärjungarna lutade sig mot Jesus bröst.

– Det här är något som regissören valt att lyfta fram, och i det blir också Judas svek starkare. Fastän Jesus visste vad som skulle ske så upplever jag att han på något vis inte ville att det skulle ske genom Judas. Judas var en av de tolv, en av de närmaste i den inre kretsen … det måste ha gjort så ont.

– Påsken handlar inte heller bara om den fysiska smärtan, utan också om den sociala, psykologiska och andliga smärtan. Att bli sviken av vänner och övergiven av Gud. Det är ett absolut mörker.


Och hur är det att gå in i det mörkret?

– Förra gången vi gjorde korsfästelsen kunde jag förnimma en väldigt stark smärta. Utmaningen är kanske att låta smärtan komma. Att inte tänka ”nu ska jag visa smärtan” utan faktiskt gå in i den. Det är skrämmande, men också spännande som en utmaning.

Via Crucis i Borgå – och på Yle Arenan

Påskvandringen Via Crucis spelas fredagen den 18 april klockan 20 i Borgå, med start i Maren.

Via Crucis direktsänds i år också på Yle Arenan och kan ses på Arenan i en vecka efteråt.

Påskvandringen ordnas för femte gången och budgeten för vandringen är cirka 70 000 euro. Både som privatperson och samfund kan man understöda påskvandringen ekonomiskt.

Text: Rebecca Pettersson


eutanasi. Endast var sjätte läkare som arbetar med döende patienter är för eutanasi. 20.2.2017 kl. 10:08

kärlek. Kan kärlek vara något så oromantiskt som att bara stanna? 17.2.2017 kl. 21:35

gospel. Den som är nyfiken på att pröva på vad det egentligen är att sjunga gospel har sin chans i mars. 17.2.2017 kl. 10:22

Borgå stift. Stiftsfullmäktige i Borgå stift tillsatte vid sitt möte i Karleby på tisdagen (14.2.2017) en nämnd som har som uppgift att främja det kyrkliga arbetet och stöda församlingarnas utveckling på Åland. 15.2.2017 kl. 14:28

tro. – Tänk att jag får ha en relation till Gud i ett postsovjetiskt, sekulariserat Estland – det är nåd, säger Janne Kütimaa, som bor i Tallinn och på Åland. 15.2.2017 kl. 13:51

sjukdom. Gitte Laurell fick en cancerdiagnos i fjol, och noterade efter en tid att en del människor började undvika henne. Hon plitade därför ner fem råd för hur man kan bemöta människor med cancer i vardagen. 16.2.2017 kl. 00:00

statistik. Från årsskiftet ska församlingarna rapportera sina aktiviteter veckovis till kyrkostyrelsen. Nytt är att också de frivilligas insatser ska bokföras. 15.2.2017 kl. 01:00

film. I Martin Scorseses drama Silence baserar sig på Shûsaku Endôs roman från 1966 om den verkliga jesuitmunken Cristóvão Ferreira. 13.2.2017 kl. 16:08

domkapitlet i borgå. I framtida kyrkoherdeval ska alla som söker en kyrkoherdetjänst intervjuas av domkapitlet. 13.2.2017 kl. 12:13

Recension. På Svenska teatern blir Tove Jansson en konstnär som målar förvånansvärt lite. 9.2.2017 kl. 11:41

Teologi. Det är tveksamt om människor i dag vet vad de ska ha nåden till, säger teologen Patrik Hagman, som ifrågasätter Luther i en ny bok. 9.2.2017 kl. 00:00

kyrkoherdeval. Mikael Forslund, en av kandidaterna i kyrkoherdevalet i Vasa, är missnöjd med domkapitlets bedömning av kandidaternas meriter. 8.2.2017 kl. 16:53

pensionsfond. Avkastningen på Kyrkans pensionsfond överskred målet på sex procent i fjol. 8.2.2017 kl. 15:04

Norska kyrkan. Den första februari tog Norska kyrkan i bruk ett könsneutralt vigselformulär, där bland annat orden ”brud” och ”brudgum” tagits bort. 6.2.2017 kl. 12:27

Bok. Kyrkpressens redaktör Sofia Torvalds tilldelades i söndags, på Runebergsdagen, ett av Svenska litteratursällskapets litteraturpris. 6.2.2017 kl. 12:23

KYRKOHERDETJÄNST. Nu ska Pedersöre få en ny kyrkoherde igen. Tjänsten förklaras ledig att sökas, och de sökande kommer att intervjuas av domkapitlet den 20 mars. Valet förrättas som ett direkt val, men valdagen är ännu inte fastslagen. 20.1.2023 kl. 11:05

BROTTSMISSTANKE. Polisen har inte funnit några orsaker att misstänka brott i Vasaförsamlingarna. Det visar förutredningen som nu är klar. 30.11.-0001 kl. 00:00

ungdomens kyrkodagar. Ungdomens Kyrkodagar är ett ungdomsparlament inom Borgå stift. Besluten från UK 2023 kan du läsa genom att klicka här. 30.11.-0001 kl. 00:00

FÖRFÖLJELSE. Kristna förföljs i 76 olika länder i värden, och i elva av dem utsätts de för extrem förföljelse. 360 miljoner kristna, det vill säga var sjunde kristen, upplever förföljelse. En av fem förföljs i Afrika och två av fem i Asien. 20.1.2023 kl. 10:35

jordanien. "Det känns fint och unikt att få assistera vid vigningen då kyrkorna i Mellanöstern får sin första präst som är kvinna." Det säger biskop Jari Jolkkonen. 18.1.2023 kl. 15:30