Oratoriekören övar med Eric-Olof Söderström som dirigent.
Oratoriekören övar med Eric-Olof Söderström som dirigent.

Konserter levandegör påskens kärna

BORGÅ.

Oratoriekören i Borgå bjuder igen en gång på högklassiga konserter i påsktid: Nelsonmässan och Via Crucis. – Det är en upplevelse även om man inte alls skulle känna till klassisk musik, säger Eric-Olof Söderström.

22.3.2023 kl. 16:35

Borgå oratoriekör har verkat i 25 år. Åttio till hundra körsångare börjar öva i slutet av januari, vilket kulminerar i konserter kring påsk. Sedan skingras sångarna tills det är dags igen följande år.

– Vi har det positiva problemet att det kommer så många korister. Resten av året sjunger de bland annat i svenska och finska församlingens kammarkörer, säger Eric-Olof Söderström som är kantor i domkyrkoförsamlingen.

Han dirigerar Oratoriekören i år när de framför Joseph Haydns Nelsonmässa i samarbete med Kyrkslätts kammarorkester.

– Haydn har tolv mässor och många av dem har ett smeknamn. Nelson kommer från den brittiska kommendören som segrade i ett slag vid Suezkanalen. Mässan skrevs till hans ära.

Mässan har också ett annat namn: Missa in tempore belli, som översatts till Mässa i krigens eller ångestens tid. Man har försökt tolka namnet på olika sätt.

– Dels har man sett det som en följd av att det pågick många krig i Österrike och Frankrike just då. En annan tolkning är att regenten av ekonomiska skäl avskedade alla blåsinstrumentalister i den orkester där Haydn var hovkapellmästare.

Men musiken är allt annat än dyster.

– Den passar inte alls ihop med någon ångest, den är tvärtom ganska glättig.

Det är en trevlig utmaning att dirigera under en storsatsning.

– Det ska vara kompakt information jag ger som dirigent, när det gäller dirigeringsteknik men också verbalt. Allt ska vara tydligt, så hundra personer kan förstå vad jag gör eller säger.

All slags publik kan ha behållning av den majestätiska och glättiga musiken, tror Söderström.

– Det blir en upplevelse även om man inte skulle känna till klassisk musik alls.

Via Crucis blir konsert

Oratoriekören, i något mindre sammansättning, ger också konserten Via Crucis. Då är det Kaisa Sidoroff som håller i dirigentpinnen. Hon är kantor i finska församlingen i Borgå. Musiken till Via Crucis är specialskriven av tre Borgå­kantorer till passionsspelet Via Crucis, som blivit en tradition i Borgå. I år arrangeras inget passionsspel, så konserten fyller därför en viktig funktion.

– Konserten ger oss en möjlighet att ta del av långfredagens händelser och stilla oss inför Jesus lidande, säger Sidoroff.

– Vi lever i så osäkra tider och det finns så mycket lidande omkring oss just nu så jag hoppas att konserten också kan förmedla lite tröst och ljus under påsktiden.

Övningarna har gått fint.

– Det är härligt att få jobba med motiverade sångare. Många i kören är erfarna Via Crucis-sångare som kan verket utantill.

I Via Crucis finns ett brett känslospektrum.

– Det är känslor som går från hopplöshet och besvikelse till nåd, hopp och kärlek.

Både Eric-Olof Söderström och Kaisa Sidoroff är glada över hur väl samarbetet med oratoriekören över språkgräsen fungerar i Borgås församlingar.

– Det är inte så lätt på alla orter, men här har det fungerat bra i över 25 år. Kantorer är också konstnärer med egna åsikter, och det är inte alltid lätt att kommunicera, men här har det gått fint, säger Eric-Olof Söderström.

Oratoriekörens konserter

  • Nelsonmässa 26.3 kl. 18 i Borgå domkyrka. Dirigent: Eric-Olof Söderström. Solister är Elina Rantamäki, Minna Grönthal, Niilo Erkkilä och Toni Hintsala.
  • Samma konsert ges 2.4 i Kyrkslätts kyrka. Solister då är Elina Rantamäki, Minna Grönthal, Aarne Mansikka och Olli Tikkanen.
  • Biljetter 25 € från netticket.fi och Luckan eller vid dörren om det inte är slutsålt.
  • Via Crucis 7.4 kl. 20 i Borgå domkyrka. Dirigent: Kaisa Sidoroff. Solist är Markku Pihlaja, organist Anne Hätönen. Borgå Brass Kollektiv medverkar.
  • Programblad kan köpas för 10 € vid dörren.


Lena Blomstedt jobbar som diakon i Sibbo svenska församling.

Kolumn. Lena Blomstedt önskar, hoppas och vill att våra församlingar har en stark diakonal profil. Att var och en som kommer till vår kyrka stiger in genom en öppen dörr till ett välkomnande rum där någon ser, lyssnar och bekräftar. 31.5.2023 kl. 16:29
På webbplatsen finns förslag på psalmer för bland annat livets stora fester.

psalmer. Med hjälp av webbplatsen psalmbok.fi i mobilen är det lätt att sjunga med också då det inte finns psalmböcker till hands. 2.6.2023 kl. 08:00
Enkäten besvarades av 7 356 finländare över 15 år.

UNDERSÖKNING. Hela 60 procent av kyrkans medlemmar uppgav att de mött församlingen via medier, som församlingstidningen, andra tidningar, tv:n och radion. Bland de som inte hör till kyrkan var siffran 33 procent. 1.6.2023 kl. 12:15
Helhetsbilden av förändringen är tydlig, menar forskare Kimmo Ketola.

ENKÄT. Församlingarnas empati- och imageundersökning visar att människor i stadsmiljö upplever att Evangelisk-lutherska kyrkans församlingar är mer närvarande än förr. 1.6.2023 kl. 12:22
Idag behöver marknadsföring inte kosta stora summor, bland annat tack vare sociala medier.

MARKNADSFÖRING. Min stilla vecka kändes allt annat än stilla, så jag gick på en aktläsning. Vet du vad det är? Det visste inte jag, men efteråt var jag en lite helare version av mig själv, åtminstone för en stund. Det ordnas mycket fint i kyrkan, men hur många vet om det? 1.6.2023 kl. 10:00
Kyrkan behåller netto från vårdreformen.

Kyrkskatt. Vårdreformen förändrade sättet att beräkna kyrkskatten. Du får mindre avdrag i år, men bara få församlingar som de i Raseborg kommer till mötes med att sänka din skatteprocent. 31.5.2023 kl. 15:10
Biskop Bo-Göran Åstrand fascineras av ChatGPT:s predikningar och tal – även om han känner att de saknar själ.

AI. En präst kan skriva ett halvbra doptal eller en medioker predikan med hjälp av artificiell intelligens. KP testade – och skickades resultatet till biskop Bo-Göran Åstrand. Märks det om det prästen säger inte är inspirerat av den heliga Anden utan en sammanfattning av ett ämne, skapat av en chattbott? 31.5.2023 kl. 10:00
– Kyrkoherden hamnar i en konstig roll om hen ska försvara sina beredningar, samla ihop åsikterna och samtidigt fatta beslut, säger Martina Harms-Aalto.

MÖTESORDFÖRANDE. – Jag ser bara fördelar för kyrkoherdarna med att övergå till det här systemet, säger Martina Harms-Aalto som leder ordet i Johannes församling i Helsingfors. 30.5.2023 kl. 10:00
– Vår förmåga att vara närvarande i våra egna liv går förlorad. Där tror jag att böckerna kan hjälpa oss, säger Joel Halldorf.

LÄSNING. Vi lever inte längre i en galax som kretsar kring den tryckta boken. I stället strålar skärmen som vår nya sol, skriver Joel Halldorf. Revolutionen stöper om vår civilisation i grunden – hur och varför försöker han förklara i boken ”Bokens folk”. 29.5.2023 kl. 19:19

diakoner. Biskop Bo-Göran Åstrand vigde två diakoner och en diakonissa till diakoniämbetet på pingstdagen. 28.5.2023 kl. 21:48
Mari Parkkinen leder i biskopsvalet i St Michels stift

biskopar. Kyrkoherden i Imatra har varit både musikjournalist och missionär i Jerusalem. Nu kandiderar hon i en andra valomgång mot den förra fältbiskopen. 25.5.2023 kl. 17:57
Enkätresultaten visar att prästernas och kantorernas eget trosliv har en viktig roll som stöd för att orka i arbetet.

MEDLEMSENKÄT. Fastän majoriteten av prästerna och kantorerna fortsättningsvis upplever att de är nöjda med sitt arbete och känner ett starkt arbetsengagemang, har välbefinnandet i arbetet minskat enligt många olika mätare. 25.5.2023 kl. 09:00
Monica Heikel-Nyberg.

PRÄSTASSESSOR. Monica Heikel-Nyberg har enligt det premiminära valresultatet valts till prästassesor för perioden 1.9.2023-31.8.2026. 24.5.2023 kl. 15:58
– Som kyrkoherde vill jag kunna medge att det finns saker jag inte är bra på. Jag vill kunna be om hjälp i stället för att delegera, säger Patricia Högnabba.

MATTEUS FÖRSAMLING. – Jag tror att vår kärna alltid måste vara andlighet. Visst kan vi bjuda på brunch, men Fazers gör det bättre, säger Patricia Högnabba, som installeras som kyrkoherde i Matteus församling i september. 31.5.2023 kl. 19:31
– Kyrkan är unik både vad gäller kalkmålningar, struktur och arkitektur. Den har så mycket av allting kvar, säger Åsa Ringbom.

FINSTRÖM. Finströms kyrka är en av Finlands viktigaste kyrkor. Det säger konsthistoriker Åsa Ringbom som ägnat en stor del av sin karriär åt att forska i kyrkorna på Åland. Nu är hon aktuell med en bok om Finströms kyrka. 22.5.2023 kl. 18:33

Lena Blomstedt jobbar som diakon i Sibbo svenska församling.

Kolumn. Lena Blomstedt önskar, hoppas och vill att våra församlingar har en stark diakonal profil. Att var och en som kommer till vår kyrka stiger in genom en öppen dörr till ett välkomnande rum där någon ser, lyssnar och bekräftar. 31.5.2023 kl. 16:29
På webbplatsen finns förslag på psalmer för bland annat livets stora fester.

psalmer. Med hjälp av webbplatsen psalmbok.fi i mobilen är det lätt att sjunga med också då det inte finns psalmböcker till hands. 2.6.2023 kl. 08:00
Enkäten besvarades av 7 356 finländare över 15 år.

UNDERSÖKNING. Hela 60 procent av kyrkans medlemmar uppgav att de mött församlingen via medier, som församlingstidningen, andra tidningar, tv:n och radion. Bland de som inte hör till kyrkan var siffran 33 procent. 1.6.2023 kl. 12:15
Helhetsbilden av förändringen är tydlig, menar forskare Kimmo Ketola.

ENKÄT. Församlingarnas empati- och imageundersökning visar att människor i stadsmiljö upplever att Evangelisk-lutherska kyrkans församlingar är mer närvarande än förr. 1.6.2023 kl. 12:22
Idag behöver marknadsföring inte kosta stora summor, bland annat tack vare sociala medier.

MARKNADSFÖRING. Min stilla vecka kändes allt annat än stilla, så jag gick på en aktläsning. Vet du vad det är? Det visste inte jag, men efteråt var jag en lite helare version av mig själv, åtminstone för en stund. Det ordnas mycket fint i kyrkan, men hur många vet om det? 1.6.2023 kl. 10:00