Bernice Haglund-Wikström är församlingsfadder åt Leo Östman. Här träffades de under coronatiden tillsammans med Nina Vikman och Tanya Östman.
Bernice Haglund-Wikström är församlingsfadder åt Leo Östman. Här träffades de under coronatiden tillsammans med Nina Vikman och Tanya Östman.

Bernice Haglund-Wikström: ”Om vi säger att barnen är viktiga, då ska de finnas med i budgeten” 

jakobstad.

Bernice Haglund-Wikström har studerat akupunktur i Kina, varit reseledare och jobbat på barnavdelning. Nu går hon i pension från jobbet i församlingen. – Så fort det gick, säger hon.

3.4.2024 kl. 11:40

– Det här är en väldigt speciell tid. Jag njuter av varje arbetsdag, av uppgifterna jag har, av människorna jag möter, av miljön och kaffepauserna.

Det säger Bernice Haglund-Wikström som är tf ledare för familjeverksamheten i Jakobstads svenska församling. I praktiken betyder det att hon ansvarar för församlingens dagklubb, söndagsskola och församlingsfaddrar.

Men det ansvaret bär hon inte så länge till. Vid årsskiftet går hon i pension, och innan dess har hon semester att ta ut. I praktiken gör Bernice sin sista arbetsdag under försommaren.

– Så fort det gick, säger hon angående att vara i slutskedet av arbetslivet.

Vägen till församlingen

Sin första arbetsdag i församlingen gjorde hon den första september 2008. Det kom sig av en slump.

Samtidigt som Bernice var hemmamamma startade folkhögskolan i Nykarleby en barnledarutbildning. Utbildningen hade för få anmälda och Bernice blev tillfrågad om hon kunde anmäla sig till den. Knappast skulle de ändå bli tillräckligt många för att den skulle köra igång.

– Men naturligtvis blev den av, och då den var färdig tänkte jag att jag ju kan jobba med det då jag en gång gått utbildningen.

Från sjukskötare till reseledare

Innan livet förde Bernice till församlingen har hon dock hunnit med en hel del annat.

– I grunden är jag sjukskötare. Jag har jobbat på barnavdelning och på hälsohem, jag är utbildad guide och reseledare, och så har jag jobbat på skolhem och som rehabiliteringshandledare och synpedagog hos Förbundet Finlands svenska synskadade.

Dessutom är hon utbildad akupunktör. Det har fört henne till Kina i två omgångar, och under en praktikperiod i Kina gjorde hon ett arbetsprov i akupunktur. Läraren som bedömde hade tidigare varit läkare åt armén i Algeriet, och arbetsprovet gick på franska.

– Jag kan inte mycket franska, men åtminstone kan jag mer franska än kinesiska. Det har varit ett intressant arbetsliv!

Sitt eget och sina kollegors jobb i församlingen uppskattar hon högt. Det är meningsfullt.

– Särskilt då varken skola eller dagis ger kristen fostran. Vi ska ge barnen Jesus och finnas till för barn och familjer. Men vi behöver fundera på hur vi gör det i dag.

För en tid sedan slopade man söndagsskolan i Jakobstad. Det kom inte så många och det förstår Bernice. För många familjer är söndagen den dag då man får vara hemma och pusta ut.

Därför gäller det att vara kreativ, att hitta på nya verksamhetsformer och vara lyhörd inför barnfamiljernas behov. Men också, att prioritera barnen på riktigt.

– Virva Nyback sa en gång: om vi säger att barnen är viktiga och menar det, då ska de finnas med i budgeten.

Tid för tystnad

Bernice brinner också för retreatverksamhet. Hon har själv gått en retreatledarutbildning och håller regelbundet retreater i församlingens regi.

– Det skulle jag gärna fortsätta med efter pensionen. Retreaten är ett sätt att dra sig tillbaka från vardagens möda, att i avskildhet hitta sin egen djupa längtan.

Med det sagt ser Bernice fram emot att bli pensionär. På sin telefon har hon ett klistermärke där det står: ”Att vänta på en glädje är också en glädje”. Precis så känns det nu.

– Det finns ju massor att göra!

I sommar ska hon bland annat fiska då vädret tillåter, utan något arbete som stör.Tyst retreat vid Merilä

Den 17 till 19 maj drar Bernice Haglund-Wikström och församlingens kantor Lisen Borgmästars en tyst retreat ute vid Merilä lägergård.

För mer info och anmälan: www.jakobstadssvenskaforsamling.fi

Text: Rebecca Pettersson
Foto: Arkiv/Johan Sandberg


Anna Finell har deltagit i Kyrkans Ungdoms sommarläger cirka 35 gånger.

SOMMARLÄGER. – Arrangörerna får akta sig, för jag tror det kommer mer folk i år än ifjol då de som avvaktade får höra att lägret funkar bra i Nykarleby också, tror Anna Finell. 29.5.2024 kl. 20:04

sverige. I Arjeplog i Norrbotten i Sverige har det varit tradition att hålla högstadiets avslutning i kyrkan. Under pandemin föll den traditionen bort och skolan började fira avslutning i klassrummet i stället. 29.5.2024 kl. 19:38

Kolumn. Jag stiger ut genom den lilla dörröppningen på båten, sätter min fot på bryggan. Den gungar i de skvalpande vågorna, träet knarrar. Vidare, upp mot ön. Solen gassar, den säregna doften av träd blandat med grus möter mig. 29.5.2024 kl. 20:25
Då man ännu för tio år sedan öppet kunde arrangera kristna samlingar och samla tusentals åhörare, har tonen mot de kristna nu skärpts i Indien.

Analys. I Indien har det hinduistiska religionsprogrammet ghar whapsi lett att förtrycket av landets över 100 miljoner kristna ökar, skriver Torsten Sandell i en analys. Han hade en unik möjlighet i februari att besöka den underjordiska kyrkan i Uttar Pradesh. 27.5.2024 kl. 10:51
Yvonne Terlinden välsignas av Bo-Göran Åstrand, Katri Grönroos, Anders Lindström, Annika Pråhl, Pentti Raunio och Iris Eriksson.

kyrkoherdeinstallation. När Yvonne Terlinden installerades till sin tjänst i Karis idag var den sol ute och sol inne. "Vi gratulerar församlingen till en vis och ödmjuk kyrkoherde", sa en gäst. 26.5.2024 kl. 16:31
Kollekter till Ryssland faller under EU-sanktionerna

INGERMANLANDS KYRKA. Kollekter till Ingermanlands kyrka i Ryssland är förbjudna, anser den finländska åklagarmyndigheten. Kyrkan har omkring 100 vänförsamlingar i Finland. 17.5.2024 kl. 19:00
Martina Harms-Aalto valdes in i Kyrkostyrelsens plenum.

kyrkostyrelsen. Martina Harms-Aalto från Helsingfors blir Borgå stifts nya ledamot i Kyrkostyrelsens plenum. 16.5.2024 kl. 16:23
Fem gamla kyrkor ger Kimitoön full pott av statspengar

STATSSTÖD. Kyrkan lägger om modellen för hur 124 miljoner euro i stöd från staten fördelas på annat sätt. Församlingar på Kimitoön, i Raseborg och Lovisa hör till vinnarna. 30.11.-0001 kl. 00:00
Prästombudet, stiftsdekan Mia Anderssén-Löf i debatten vid kyrkomötet

KYRKOMÖTET. Liberala storstadspräster öppnade debatten om samkönad vigsel i kyrkomötet. Biskoparnas kompromiss om dubbel äktenskapssyn fick stöd – men också kritik från både regnbågsfronten och de konservativa. 15.5.2024 kl. 10:35
17, 18 och 19 maj uppträder Taylor Swift i Stockholm. Där kommer många att ha armband med rader ur Swifts låtar.

musik. De närmaste dagarna många båten eller flyget till Sverige inför Taylor Swifts konserter i Stockholm. Varför börjar man lyssna till världens bästsäljande artist, Taylor Swift? Sofia Torvalds skriver om hur hon trillade ner i kaninhålet. 16.5.2024 kl. 11:51
Att laga mat handlar för Birgitta Udd om glädjen att skapa, men också alla tankar som processen väcker hos henne.

Bok. Våra kroppar behöver föda. Vi behöver också föda för vårt själsliga liv. Birgitta Udd kombinerade behoven och skrev boken "Det smakar liv – Vardagstankar och recept". 15.5.2024 kl. 15:27
Biskop Ivan Laptev - viger han präster i Sankt Petersburg för en utbrytarkyrka i Finland?

INGERMANLANDS KYRKA. Inom maj månad ska två av kyrkans missionsorganisationer förklara varför flera av deras anställda har prästvigts i en luthersk kyrka i Ryssland. Biskop Ivan Laptev i den ingermanländska kyrkan tycker ståhejet är märkligt. 14.5.2024 kl. 10:00
Nya kyrkomötet öppnades med gudstjänst i Åbo domkyrka.

KYRKOMÖTET. Många nya delegater i kyrkomötet. De tunga frågorna som samkönad vigsel eller organisationsreform i kyrkan kommer upp på onsdag. 13.5.2024 kl. 20:10
Verket ”Rebirth” av Kasper Dalkarl är inspirerat av ”Lemmikäinens moder” av Akseli Gallen-Kallela.

FOTOGRAFI. När fotografen Kasper Dalkarls pappa dog blev hans relation med mamma Åsa Dalkarl Gustavsson tätare. De började gå i bastu tillsammans, de blev vänner. Kaspers fotoutställning ”Mor och son” är deras gemensamma projekt. 13.5.2024 kl. 14:36
Jobbet som forskningschef för Stiftelsen för Åbo Akademi konstaterar Ruth Illman att har många likheter med motsvarande post vid SLS.

SVENSKA LITTERATURSÄLLSKAPET. Hon går från ett toppjobb till ett annat. Ruth Illman har gått i sina föräldrars fotspår, men motivationen kommer utan tvekan inifrån. Från och med september är hon ny forskningschef vid Svenska litteratursällskapet. 10.5.2024 kl. 19:52

Anna Finell har deltagit i Kyrkans Ungdoms sommarläger cirka 35 gånger.

SOMMARLÄGER. – Arrangörerna får akta sig, för jag tror det kommer mer folk i år än ifjol då de som avvaktade får höra att lägret funkar bra i Nykarleby också, tror Anna Finell. 29.5.2024 kl. 20:04

sverige. I Arjeplog i Norrbotten i Sverige har det varit tradition att hålla högstadiets avslutning i kyrkan. Under pandemin föll den traditionen bort och skolan började fira avslutning i klassrummet i stället. 29.5.2024 kl. 19:38

Kolumn. Jag stiger ut genom den lilla dörröppningen på båten, sätter min fot på bryggan. Den gungar i de skvalpande vågorna, träet knarrar. Vidare, upp mot ön. Solen gassar, den säregna doften av träd blandat med grus möter mig. 29.5.2024 kl. 20:25
Då man ännu för tio år sedan öppet kunde arrangera kristna samlingar och samla tusentals åhörare, har tonen mot de kristna nu skärpts i Indien.

Analys. I Indien har det hinduistiska religionsprogrammet ghar whapsi lett att förtrycket av landets över 100 miljoner kristna ökar, skriver Torsten Sandell i en analys. Han hade en unik möjlighet i februari att besöka den underjordiska kyrkan i Uttar Pradesh. 27.5.2024 kl. 10:51
Yvonne Terlinden välsignas av Bo-Göran Åstrand, Katri Grönroos, Anders Lindström, Annika Pråhl, Pentti Raunio och Iris Eriksson.

kyrkoherdeinstallation. När Yvonne Terlinden installerades till sin tjänst i Karis idag var den sol ute och sol inne. "Vi gratulerar församlingen till en vis och ödmjuk kyrkoherde", sa en gäst. 26.5.2024 kl. 16:31