För Helén Hägglund är församlingen en plats för stillhet, stabilitet och eftertanke.
För Helén Hägglund är församlingen en plats för stillhet, stabilitet och eftertanke.

”Församlingens betydelse har bara ökat för mig”

BORGÅ.

För Helén Hägglund är församlingslivet en motvikt till ekorrhjulet. – Man behöver inte prestera i församlingen, säger hon.

3.4.2024 kl. 11:24

Helén Hägglund är 41 år, Borgåbo och jobbar som internationell försäkringsmäklare. Hon är gift och har två barn som är åtta och elva år. Hon tycker om att vara ute i naturen, att vandra, cyklar och simma. Och så älskar hon godis.

Dessutom är hon aktiv i församlingen, inte som förtroendevald, men nog som deltagare och församlingsmedlem. Då vi pratar har hon så sent som helgen innan varit på en middag för föräldrar i församlingens regi tillsammans med sin man.

Har du alltid varit församlingsaktiv?

– Nej. Det var en lång paus från att jag gick i skriftskolan fram tills att vi fick barn. När vi flyttade från Esbo till Borgå hade jag inte så många bekanta i Borgå och jag tänkte att till församlingen får man komma som man är.

Helén Hägglund konstaterar att det är ganska vanligt att ha ett avbrott i församlingsengagemanget som ung och ung vuxen. Under studietiden är det mycket annat som händer, och så går åren.

– Man ändras ju som människa också. Ibland är man mer intresserad och ibland mindre. Men man blir aldrig för gammal och man är aldrig för ung för att vara med!

Vad betyder församlingen för dig i dag?

– Det är en trygg punkt. I församlingen kan jag hitta stillhet, ro, samvaro och acceptans. Jag skulle säga att församlingens betydelse bara har ökat för mig i och med världsläget.

Helén Hägglund har ett aktivt liv, precis som många andra i hennes ålder. Det är karriär, barn, hobbyer, och allt annat däremellan.

Hon konstaterar att många också har äldre föräldrar i behov av stöd samtidigt som barnen ännu är så pass små att de behöver mycket av en som förälder. Likväl tror hon inte att församlingsliv behöver vara ytterligare en stressfaktor.

– Om man söker lite tid för stillhet, stabilitet och eftertanke, om man känner att ekorrhjulet snurrar för snabbt – då kan församlingen vara en motvikt till det. Man behöver inte prestera i församlingen. Man får komma som man är.

Finns det någon viss typ av verksamhet som du skulle vilja se mer av i Borgå svenska domkyrkoförsamling eller som du saknar?

– Nej. Jag kan inte säga att jag saknar något. De är väldigt duktiga.

– Jag har varit med i många olika församlingar i och med att jag flyttat mycket, men jag får ge 10 plus till församlingen i Borgå. Vår församling lyssnar och skräddarsyr verksamheten utgående från resurser och möjlighet.

För henne är verksamheten för barn och unga särskilt viktigt. Det gäller både läger och annan löpande verksamhet. Själv deltar hon gärna i kvinnodagar som ordnats, familjeläger, utflykter och allt möjligt annat. Dessutom är insamlingen Gemensamt ansvar viktig för henne.

– Det är ett konkret sätt att försöka underlätta för mindre bemedlade. Det finns överlag många olika insamlingar, men Gemensamt ansvar synliggör problem i samhället på ett fint och positivt sätt genom olika evenemang.

– Man prackar inte på någon något, men man ger möjligheten att hjälpa.

Text: Rebecca Pettersson
Foto: Privat


Stiftsfullmäktige var oenigt om personval från de olika "partierna"

STIFTSFULLMÄKTIGE. Anita Ismark fortsätter leda stiftsfullmäktige. Missnöje med att den konservativare kandidatlistan blev illa representerad i personvalen. 30.5.2024 kl. 18:45
Anna Finell har deltagit i Kyrkans Ungdoms sommarläger cirka 35 gånger.

SOMMARLÄGER. – Arrangörerna får akta sig, för jag tror det kommer mer folk i år än ifjol då de som avvaktade får höra att lägret funkar bra i Nykarleby också, tror Anna Finell. 29.5.2024 kl. 20:04

sverige. I Arjeplog i Norrbotten i Sverige har det varit tradition att hålla högstadiets avslutning i kyrkan. Under pandemin föll den traditionen bort och skolan började fira avslutning i klassrummet i stället. 29.5.2024 kl. 19:38

Kolumn. Jag stiger ut genom den lilla dörröppningen på båten, sätter min fot på bryggan. Den gungar i de skvalpande vågorna, träet knarrar. Vidare, upp mot ön. Solen gassar, den säregna doften av träd blandat med grus möter mig. 29.5.2024 kl. 20:25
Då man ännu för tio år sedan öppet kunde arrangera kristna samlingar och samla tusentals åhörare, har tonen mot de kristna nu skärpts i Indien.

Analys. I Indien har det hinduistiska religionsprogrammet ghar whapsi lett att förtrycket av landets över 100 miljoner kristna ökar, skriver Torsten Sandell i en analys. Han hade en unik möjlighet i februari att besöka den underjordiska kyrkan i Uttar Pradesh. 27.5.2024 kl. 10:51
Yvonne Terlinden välsignas av Bo-Göran Åstrand, Katri Grönroos, Anders Lindström, Annika Pråhl, Pentti Raunio och Iris Eriksson.

kyrkoherdeinstallation. När Yvonne Terlinden installerades till sin tjänst i Karis idag var den sol ute och sol inne. "Vi gratulerar församlingen till en vis och ödmjuk kyrkoherde", sa en gäst. 26.5.2024 kl. 16:31
Kollekter till Ryssland faller under EU-sanktionerna

INGERMANLANDS KYRKA. Kollekter till Ingermanlands kyrka i Ryssland är förbjudna, anser den finländska åklagarmyndigheten. Kyrkan har omkring 100 vänförsamlingar i Finland. 17.5.2024 kl. 19:00
Martina Harms-Aalto valdes in i Kyrkostyrelsens plenum.

kyrkostyrelsen. Martina Harms-Aalto från Helsingfors blir Borgå stifts nya ledamot i Kyrkostyrelsens plenum. 16.5.2024 kl. 16:23
Fem gamla kyrkor ger Kimitoön full pott av statspengar

STATSSTÖD. Kyrkan lägger om modellen för hur 124 miljoner euro i stöd från staten fördelas på annat sätt. Församlingar på Kimitoön, i Raseborg och Lovisa hör till vinnarna. 30.11.-0001 kl. 00:00
Prästombudet, stiftsdekan Mia Anderssén-Löf i debatten vid kyrkomötet

KYRKOMÖTET. Liberala storstadspräster öppnade debatten om samkönad vigsel i kyrkomötet. Biskoparnas kompromiss om dubbel äktenskapssyn fick stöd – men också kritik från både regnbågsfronten och de konservativa. 15.5.2024 kl. 10:35
17, 18 och 19 maj uppträder Taylor Swift i Stockholm. Där kommer många att ha armband med rader ur Swifts låtar.

musik. De närmaste dagarna många båten eller flyget till Sverige inför Taylor Swifts konserter i Stockholm. Varför börjar man lyssna till världens bästsäljande artist, Taylor Swift? Sofia Torvalds skriver om hur hon trillade ner i kaninhålet. 16.5.2024 kl. 11:51
Att laga mat handlar för Birgitta Udd om glädjen att skapa, men också alla tankar som processen väcker hos henne.

Bok. Våra kroppar behöver föda. Vi behöver också föda för vårt själsliga liv. Birgitta Udd kombinerade behoven och skrev boken "Det smakar liv – Vardagstankar och recept". 15.5.2024 kl. 15:27
Biskop Ivan Laptev - viger han präster i Sankt Petersburg för en utbrytarkyrka i Finland?

INGERMANLANDS KYRKA. Inom maj månad ska två av kyrkans missionsorganisationer förklara varför flera av deras anställda har prästvigts i en luthersk kyrka i Ryssland. Biskop Ivan Laptev i den ingermanländska kyrkan tycker ståhejet är märkligt. 14.5.2024 kl. 10:00
Nya kyrkomötet öppnades med gudstjänst i Åbo domkyrka.

KYRKOMÖTET. Många nya delegater i kyrkomötet. De tunga frågorna som samkönad vigsel eller organisationsreform i kyrkan kommer upp på onsdag. 13.5.2024 kl. 20:10
Verket ”Rebirth” av Kasper Dalkarl är inspirerat av ”Lemmikäinens moder” av Akseli Gallen-Kallela.

FOTOGRAFI. När fotografen Kasper Dalkarls pappa dog blev hans relation med mamma Åsa Dalkarl Gustavsson tätare. De började gå i bastu tillsammans, de blev vänner. Kaspers fotoutställning ”Mor och son” är deras gemensamma projekt. 13.5.2024 kl. 14:36

Stiftsfullmäktige var oenigt om personval från de olika "partierna"

STIFTSFULLMÄKTIGE. Anita Ismark fortsätter leda stiftsfullmäktige. Missnöje med att den konservativare kandidatlistan blev illa representerad i personvalen. 30.5.2024 kl. 18:45
Anna Finell har deltagit i Kyrkans Ungdoms sommarläger cirka 35 gånger.

SOMMARLÄGER. – Arrangörerna får akta sig, för jag tror det kommer mer folk i år än ifjol då de som avvaktade får höra att lägret funkar bra i Nykarleby också, tror Anna Finell. 29.5.2024 kl. 20:04

sverige. I Arjeplog i Norrbotten i Sverige har det varit tradition att hålla högstadiets avslutning i kyrkan. Under pandemin föll den traditionen bort och skolan började fira avslutning i klassrummet i stället. 29.5.2024 kl. 19:38

Kolumn. Jag stiger ut genom den lilla dörröppningen på båten, sätter min fot på bryggan. Den gungar i de skvalpande vågorna, träet knarrar. Vidare, upp mot ön. Solen gassar, den säregna doften av träd blandat med grus möter mig. 29.5.2024 kl. 20:25
Då man ännu för tio år sedan öppet kunde arrangera kristna samlingar och samla tusentals åhörare, har tonen mot de kristna nu skärpts i Indien.

Analys. I Indien har det hinduistiska religionsprogrammet ghar whapsi lett att förtrycket av landets över 100 miljoner kristna ökar, skriver Torsten Sandell i en analys. Han hade en unik möjlighet i februari att besöka den underjordiska kyrkan i Uttar Pradesh. 27.5.2024 kl. 10:51