Biskop Teemu Laajasalo intervjuade presidentkandidaterna.

Biskopens nio timmar med presidentkandidaterna

PRESIDENTVAL.

Helsingforsbiskopen Teemu Laajasalo intervjuade alla nio presidentkandidater på scen i sin domkyrka. ”De uttryckte alla hopp”, säger han nu efteråt.

22.1.2024 kl. 10:00

Domkyrkans rymliga krypta i Helsingfors lockar ofta inför val ledande politiker och partiledare att tala om sin politik för en publik inom kyrkan.

Inför presidentvalet lyckades Helsingforsbiskopen Tee­mu Laajasalo få alla nio presidentkandidaterna till ett entimmes samtal som videostreamades i samarbete med kvällstidningen Iltasanomat.

– De flesta kandidater talade väldigt fint om hopp. När jag hade utgått mera från problem, med klimat, ekonomi och krig, så talade de starkt för hoppet. Om att allt det här fortfarande kan sluta riktigt väl, säger Teemu Laajasalo till Kyrkpressen.

Tid för eftertanke

I samtalsserien får vi höra Hjallis Harkimo tala med biskopen om kärleken, eller att han är en lättrörd person som tårarna rinner på när han ser på sorgliga filmer. Li Andersson säger att hon upplever nåd när hennes familj står ut med hennes tidtabeller som politiker.

Alexander Stubb avslöjar att konfirmandön Lekholmen har blivit ett minne för livet för honom från uppväxttiden i Helsingfors och Olli Rehn minns rörd sin syster som dog i en trafikolycka.

Jussi Halla-Aho minns att kyrkans Kom alla-rörelse en gång bojkottade honom, och undrar om rörelsen borde heta ”Kom alla, utom Jussi Halla-Aho”. Pekka Haavisto minns hur han en gång med en befrielserörelseledare i Sudan debatterade på telefon om det är förenligt med islam att kidnappa människor.

"De hade bildade och avvägda svar och också mellan raderna ett slag boklig bildning de utgick från, fast utan börja föreläsa."

Kunniga kandidater

På domkapitlet på Bulevarden i Helsingfors reflekterar biskop Teemu Laajasalo nu efteråt hur i snitt pålästa och kunniga alla kandidater verkade vara.

– Jag var överraskad över hur smarta och bildade de var. De hade bildade och avvägda svar och också mellan raderna ett slag boklig bildning som de utgick från, fast utan börja föreläsa, säger han.

Teemu Laajasalo var också överraskad över hur många som ansåg att Finlands folk går att ena – och att de själva hade det som krävdes för det.

– Precis varenda en av dem, trots att vi just nu talar så mycket om polarisering! Det inser jag nu, att också det är fyllt av hopp. Jo, vi kan slåss om olika saker men det här folket går också att ena, säger Teemu Laajasalo.

Var hämtade de sitt hopp då, i sin ideologi, övertygelse, tro …?

– Det kom snarast ur att de förstod vår nationalitet och vårt folk. Av att vi har ett lite speciellt språk, att vi är som vi är, men det är här vi bor och allt här är på just vårt ansvar. Ur det kom ett slags hopp.

De nio presidentkandidaterna hade biskopen relativt lätt lyckats få att ställa upp på varsitt entimmessamtal på scen och inför streaming­kamerorna i kyrkan.

Eftersom så många uppenbart är överens om utrikespolitiken, och presidenten sedan inte ska blanda sig i inrikespolitiken, återstod mest bara att diskutera presidentens värderingar.

– Fast vad är värderingar? Det är lite på mode att tala om det just nu. Vad är värde, vad är dygd, vad är åsikt? Det blir lätt mest bara snubbelord och en analys av begrepp på ett fel sätt, eller reduceras lätt till små, smala frågor av typ ska vi ha abort, eutanasi eller kärnvapen – ja eller nej?

Så Teemu Laajasalo sökte ett annat format som mera skulle handla om presidentkandidaterna som personer, i ett längre, lugnt samtal om livets stora och viktiga frågor.

Vid himlens port

I frågor om kandidaternas personliga tro beslöt sig Teemu Laajasalo för att ”på lutherskt vis” inte vara påträngande. Som enda slutkläm skrev han in den kända Hollywoodintervjuaren James Liptons (1926–2020) standardfråga: ”Om Gud finns, vad önskar du han skulle säga till dig vid himmelens port.”

De svaren kommenterade han sedan aldrig, utan lätt dem stå för sig själva under slutapplåderna.

Också biskop Teemu Laajasalo röstar själv i presidentvalet på söndag. Men förändrade nio timmars samtal hur han själv tänker rösta?

– Jag gick nog in i samtalen öppen för det. Men samtalen förändrade inte till slut vem jag tänker rösta på.


– – –

En vacker dag vid pärleporten

I samtalen med presidentkandidaterna ställde biskop Teemu Laajasalo samma fråga som den amerikanske tv-intervjuaren James Lipton ställt till ett otal Holly­woodkändisar: ”Om det finns en Gud, vad önskar du att han ska säga dig vid himlens port?” Så här svarade presidentkandidaterna:

”Tack för att du försökte!”

– Li Andersson (Vf)

”Morjens Hjallis! Så du är här redan.”

– Hjallis Harkimo (Rörelse Nu)

”Hur tycker du, Alex, så där själv att det gick?”

– Alexander Stubb (Saml)

”Välkommen hem!”

– Jutta Urpilainen (SDP)

– Genom Natura- och al Hol-besluten har jag väl fått någon syndabörda. Gud får bestämma vad han vill säga om det.

– Pekka Haavisto (Gröna, valmansförening)

”Har du lyckats älska?”

– Mika Aaltola (valmansförening)

”Nåden räcker till.”

– Sari Essayah (KD)

”Det gick väl helt okej.”

– Jussi Halla-Aho (Sannf)

”Vi låter väl nåd gå före rätt.”

– Olli Rehn, (C, valmansförening)

Text och foto: Jan-Erik Andelin


Kolumn. Det här är en berättelse om en plastgran, och allt omkring den, som lärde mig att ytterligare sänka ribban inför julen. 14.12.2025 kl. 17:33

BORGÅ STIFT. Nyrekryteringarna vid domkapitlet i Borgå fortsätter. Nu söks en stiftssekreterare för att leda församlingsdiakonin i stiftet. 12.12.2025 kl. 10:50

mat. Tara Junker är matkreatör, och för henne är mat inte bara jobb utan det roligaste som finns. – På julen äter jag festmat, men inte traditionell julmat. 11.12.2025 kl. 18:00

BÖNEHUS. Det har funnits drygt 400 bönehus i Svenskfinland. Kjell Herberts har dokumenterat alla 250 som funnits i Österbotten de senaste 150 åren. Nu har kartläggningen med bild och fakta gett ut en färsk bok, En ton från himlen och en doft av kaffe – Österbottens bönehus. 9.12.2025 kl. 18:08

Personligt. När Janne Sironen var sju år tog hans pappa sitt liv. Idag har han själv en sjuårig son. – Att jag fick Peter var så stort. 9.12.2025 kl. 13:00

SPRÅK. Språkförbistringen väcker irritation vid flera svenska församlingar inom Borgå stift. På domkapitlet manar man till lugn. 8.12.2025 kl. 13:17

Helsingfors domkyrka. Päivi Vähäkangas, kyrkoherde i Munkkiniemen seurakunta i Munksnäs, blir ny domprost i Helsingfors. Hon valdes på söndagen med klar majoritet. 8.12.2025 kl. 16:31

EKUMENISKA RÅDET. Laura Häkli är ny generalsekreterare för Ekumeniska rådet i Finland. Hon ska göra praktikantveckor i alla elva medlems­kyrkor. 8.12.2025 kl. 10:00

GRAVFYND. Kvarlevor av tre personer som troligen levde på 1700-talet har fått sin sista viloplats i en grav på begravningsplatsen vid Esbo domkyrka. Kvarlevorna hittades i samband med grävarbeten, eftersom Esbo domkyrka för tillfället genomgår en omfattande renovering. 4.12.2025 kl. 11:49

julmusik. Kyrkorna fylls av ljus, gemenskap och välkända melodier när församlingarna runt om i Borgå stift bjuder in till De vackraste julsångerna. Kantorerna Diana Pandey och Mikaela Malmsten-Ahlsved i Pedersöre församling har valt årets svenskspråkiga sånger. Vi träffades för att tala om årets sångval, personliga favoriter och varför traditionen är så betydelsefull. 3.12.2025 kl. 14:45

julklappar. Hitta en trevlig burk. Börja leta efter uppmuntrande ord, tröstande poesi eller en tom lapp att teckna ner tacksamhet på. Så har du skapat en julklapp som kräver tid och omsorg men nästan inga pengar! 1.12.2025 kl. 14:35

Personligt. Wille Westerholm hade i många år en dröm: att bli personaldirektör på Stockmanns varuhus. Han jobbade på varuhuset i hela 17 år. Sedan tog livet en ny vändning. I dag är han kyrkoherde i Ekenäsnejdens svenska församling. 26.11.2025 kl. 13:24

ortodoxa kyrkan. Finlands ortodoxa kyrka har det ekonomiskt knappt. Nu utreds möjligheten att leda kyrkan genom att gå tillbaka till tiden då man hade bara två biskopsstift. 28.11.2025 kl. 11:32

HELSINGFORS SAMFÄLLIGHET. Prästen som leder landets största samfällighet, i Helsingfors, blir överdirektör vid Undervisnings- och kulturministeriet. 27.11.2025 kl. 16:40

BISTÅNDSARBETE. Sjökapten Tom Lindroos gjorde en frivilliginsats på världens största civila sjukhusfartyg som drivs av kristna Mercy Ships. I Afrika förändrar en operation många människors vardag helt och hållet. 25.11.2025 kl. 20:00

Kolumn. Det här är en berättelse om en plastgran, och allt omkring den, som lärde mig att ytterligare sänka ribban inför julen. 14.12.2025 kl. 17:33

BORGÅ STIFT. Nyrekryteringarna vid domkapitlet i Borgå fortsätter. Nu söks en stiftssekreterare för att leda församlingsdiakonin i stiftet. 12.12.2025 kl. 10:50

mat. Tara Junker är matkreatör, och för henne är mat inte bara jobb utan det roligaste som finns. – På julen äter jag festmat, men inte traditionell julmat. 11.12.2025 kl. 18:00

BÖNEHUS. Det har funnits drygt 400 bönehus i Svenskfinland. Kjell Herberts har dokumenterat alla 250 som funnits i Österbotten de senaste 150 åren. Nu har kartläggningen med bild och fakta gett ut en färsk bok, En ton från himlen och en doft av kaffe – Österbottens bönehus. 9.12.2025 kl. 18:08

Personligt. När Janne Sironen var sju år tog hans pappa sitt liv. Idag har han själv en sjuårig son. – Att jag fick Peter var så stort. 9.12.2025 kl. 13:00