Välkomna till vardagsrummet! Hälsar projektansvariga Gun Geisor och församlingsrådsmedlem Pia Öhman, som är glada åt ny verksamhet på en nygammal plats på församlingens område.
Välkomna till vardagsrummet! Hälsar projektansvariga Gun Geisor och församlingsrådsmedlem Pia Öhman, som är glada åt ny verksamhet på en nygammal plats på församlingens område.

Johannes församling öppnar vardagsrum i Mejlans

Helsingfors.

I dagens samhälle är verksamhet där olika generationer möts viktig, säger Pia Öhman, medlem i Johannes församlingsråd. Men sådana mötesplatser finns det inte många av. Där kan församlingen göra en stor insats.

22.1.2024 kl. 08:00

– Jag hoppas vi kommer att nå folk som behöver det, också dem som inte vet att de gör det. Och så hoppas jag på oväntade möten, säger Pia Öhman.

– Själv ser jag fram emot att komma hit på lunch.

Johannes vardagsrum är en ny verksamhetsform i församlingen, en kravlös mötesplats i Tomaskyrkan i Mejlans.

– Vi ska erbjuda livsnärhet. Gud är nära i praktiken, säger projektansvariga Gun Geisor, som tillsammans med diakon Viivi Suonto är verksamhetsledare i vardagsrumsprojektet. Församlingen får tilläggsfinansiering för projektet av Johannes diakonistiftelse, Stiftelsen Lugnet och Stiftelsen Fanny Wrede.

– Planen är ett vardagsrum där olika åldersgrupper ska kunna mötas, berättar Gun. Efter familjecaféet på förmiddagen kan familjerna stanna kvar och äta lunch med de andra besökarna. Programmet som sedan ordnas under eftermiddagen kan passa flera åldersgrupper.

Öppet tisdagar under vårterminen

Från och med den sjätte februari kommer vardagsrummet att vara öppet varje tisdag, men efter sommaren flera dagar i veckan. Gun och Viivi kommer att finnas på plats, liksom barnledare Oscar Storgårds, som leder familjecaféet.

– Johannes församlingsråd har önskat gå in för generationsöverskridande verksamhet i vardagen. Också i förfrågningar till medlemmar har det framkommit att man vill ha sådan verksamhet. Det är inte helt lätt, vi behöver hitta sätta som fungerar för alla. Men det är spännande att vara med om att utveckla det här, och mycket inspirerande att byta arbetsbild, säger Gun, som jobbat med ungdomar i många år.

– Jag tycker om att bygga nytt och det här känns meningsfullt. Särskilt brinner jag för att kyrkan ska vara delaktig i människors liv, vi ska inte vara något som sker där långt borta någonstans.

Tomaskyrkan bekant

Pia är extra glad åt att församlingen etablerar sig fysiskt i Mejlans.

– Det har saknats verksamhet i Mejlans och Tölö, och Tomaskyrkan är ju bekant för många medlemmar sedan tidigare, säger hon.

Tomaskyrkan hör för närvarande till Töölön seurakunta, men kommer troligen under 2024 att bli ett av Johannes församlings utrymmen.

Frivilliga ovärderliga

Pia hoppas att frivilliga ska kunna hjälpa till i vardagsrummet, till exempel med att promenera med seniorer och med andra vardagliga saker.

– Och vi hoppas att vardagsrumsbesökarna vill dela med sig av tankar och idéer för program. Kanske någon rentav erbjuder sig att själv hålla något litet program, säger Gun.

– Vi vill också samarbeta med andra aktörer som jobbar med frivillighet, med Petrus och Matteus församlingar och många andra, säger Pia.


Vardagsrummets program:

Tisdagar

Kl 9: Vardagsrummet öppnar. Fri samvaro.

Kl 9.30–11: Familjecafé i kyrksalen.

Kl 10–10.30: Musiklek i kyrksalen udda veckor.

Kl 11–13: Lunchservering, vegetarisk soppa, pris 2 euro. Lunchen tillreds av Practicums elever på cateringavdelningen.

Kl 14: Verksamhet av varierande slag i församlingssalen, fri samvaro i vardagsrummet.
I vardagsrummet kan man umgås, dricka kaffe, spela spel, sticka och läsa kaffebordsböcker,
som Tölö bibliotek lovat välja ut och tillhandahålla.

Kl 16: Vardagsrummet stänger. På sikt hoppas Gun kunna hålla kvällsöppet för vuxna med olika program och diskussion.

Så småningom ska vardagsrummet kunna erbjuda bland annat frisör- och fotvårdstjänster och praktisk hjälp med att fylla i blanketter och liknande.

Adress: Rönnvägen 16.

Text: Ulrika Lindblad


Hans Snellman hör till tyngre namn inom fridsföreningarna som tar avstånd från LFF-separatism.

laestadianer. Rapporten som skissar på att de laestadianska fridsföreningarna skulle ta ett större avstånd till folkkyrkan får intern kritik inom rörelsen. Kyrko- och SFP-politikern Hans Snellman tar till pennan i Kyrkpressen 1.3.2024 kl. 13:37

debatt. Läs insändaren i sin helhet här. 1.3.2024 kl. 14:06

ENKÄT. Vi på Kyrkpressen är intresserade av hur finlandssvenskar firar påsk – med liten tonvikt på den kristna delen av traditionen. Det tar 7–8 minuter att besvara frågorna. Svara gärna! 1.3.2024 kl. 11:09
Ett stenkast från tågstationen i Åbo driver ett gäng birgittinsystrar ett gästhem.

klosterliv. Om man älskar något måste man offra något. Så är det för alla, oberoende av om det är sin frihet, sin familj eller sin Gud man älskar. Det här säger birgittinnunnan och abbedissan syster Dia i Åbo. 20.2.2024 kl. 16:43
”Om palestinierna kan hata oss så, är det deras sak att bygga upp förtroendet på nytt”.

ISRAEL-PALESTINA. Noga Ronen från Israel ville i åratal lyssna till palestinierna och vara pacifist. Men fyra månader efter 7 oktober-massakern vet hon inte om hon vill det längre. 19.2.2024 kl. 13:29
Mohammed Nasser i Borgå ska aldrig ge upp sitt blåa palestinska flyktingspass.

ISRAEL-PALESTINA. Mohammed från Nasaret går här fram. Själv är han inte född i Jesus barndoms stad, utan i en före detta fransk armébarack i Syrien. Sedan över 30 år bor han i Borgå. Men sitt blåa palestinska flyktingpass ska han aldrig ge upp. 19.2.2024 kl. 13:55
Att vara ung har varit en del av Eva Kelas identitet.

UTSEENDE. Eva Kela blev förskräckt när hon plötsligt såg sig bli en ”medelålders tant” och gjorde ett tv-program om det som hon aldrig trodde skulle drabba henne själv. 19.2.2024 kl. 16:41
Lars Lundsten är docent och förtroendevald i Johannes församling.

Kolumn. Då jag skriver dessa ord är det några dagar kvar tills valet till kyrkomöte. Då du läser dessa ord är valet över och vi har fått en ny samling människor som får fatta beslut om kyrkans framtid. 19.2.2024 kl. 08:00
Mia Anderssén-Löf omvald; Torsten Sandell ny i kyrkomötet

KYRKOMÖTET. Mia Anderssén-Löf och Torsten Sandell blir prästombud i det nya kyrkomötet. De försvunna präströsterna från Åland dök upp under veckoslutet efter att ha varit borta i posten. 19.2.2024 kl. 11:56
Sven Grankulla är ordförande
för den arbetsgrupp som utrett framtidsalternativen
för de laestadianska bönehusföreningarna inom LFF.

Nattvard. Den möjlighet kyrkolagen ger att fira nattvard utanför kyrkorummet kan minskalaestadianernas behov att bilda egna församlingar. 16.2.2024 kl. 12:41
Tre av fyra lekmannaombud är nya: Martina Harms-Aalto, Anita Ismark och Olof Widén

KYRKOMÖTET. Tre av fyra lekmannaombud från Borgå stift är nya i kyrkomötet. Präströster efter tisdagens kyrkomötesval är borta – i posten – och valnämnden fick avbryta rösträkningen. 14.2.2024 kl. 18:44

KYRKOMÖTET. Expresspost från Åland var inte tillräckligt för att trygga valprocessen. De 22 röster som är borta avgör vem som blir prästombud i kyrkomötet. 15.2.2024 kl. 12:41

KYRKOMÖTET. Kvasten gick i kyrkomötet. Många av de sittande ombuden blev inte omvalda. Närmare två tredjedelar av plenisalen är nytt folk. Fortfarande finns inte kvalificerad majoritet i frågan om samkönade äktenskap 15.2.2024 kl. 12:14
Man kan skriva ut och sätta upp kalendern på väggen eller på kylskåpet, tipsar Emelie Wikblad.

fastan. Före påsken kommer en fyrtio dagar lång fasta. Den här tiden är en möjlighet att lämna bort och skala av för att hitta fokus inför påsken. 13.2.2024 kl. 14:19
Församlingen och körerna bidrar till att Alex Pollock trivs i Jakobstad.

PERSONEN. Han har varit lärare i engelska i fyra olika länder och lärt sig språket i tre av dem. Alasdair Pollock kom till Jakobstad för snart trettio år sedan. Språket, musiken, årstiderna, havet, skogen och människorna fick honom att stanna. – Jag har fått mycket mer än jag gett, säger han. 9.2.2024 kl. 09:58

Hans Snellman hör till tyngre namn inom fridsföreningarna som tar avstånd från LFF-separatism.

laestadianer. Rapporten som skissar på att de laestadianska fridsföreningarna skulle ta ett större avstånd till folkkyrkan får intern kritik inom rörelsen. Kyrko- och SFP-politikern Hans Snellman tar till pennan i Kyrkpressen 1.3.2024 kl. 13:37

debatt. Läs insändaren i sin helhet här. 1.3.2024 kl. 14:06

ENKÄT. Vi på Kyrkpressen är intresserade av hur finlandssvenskar firar påsk – med liten tonvikt på den kristna delen av traditionen. Det tar 7–8 minuter att besvara frågorna. Svara gärna! 1.3.2024 kl. 11:09
Ett stenkast från tågstationen i Åbo driver ett gäng birgittinsystrar ett gästhem.

klosterliv. Om man älskar något måste man offra något. Så är det för alla, oberoende av om det är sin frihet, sin familj eller sin Gud man älskar. Det här säger birgittinnunnan och abbedissan syster Dia i Åbo. 20.2.2024 kl. 16:43
”Om palestinierna kan hata oss så, är det deras sak att bygga upp förtroendet på nytt”.

ISRAEL-PALESTINA. Noga Ronen från Israel ville i åratal lyssna till palestinierna och vara pacifist. Men fyra månader efter 7 oktober-massakern vet hon inte om hon vill det längre. 19.2.2024 kl. 13:29