Välkomna till vardagsrummet! Hälsar projektansvariga Gun Geisor och församlingsrådsmedlem Pia Öhman, som är glada åt ny verksamhet på en nygammal plats på församlingens område.
Välkomna till vardagsrummet! Hälsar projektansvariga Gun Geisor och församlingsrådsmedlem Pia Öhman, som är glada åt ny verksamhet på en nygammal plats på församlingens område.

Johannes församling öppnar vardagsrum i Mejlans

Helsingfors.

I dagens samhälle är verksamhet där olika generationer möts viktig, säger Pia Öhman, medlem i Johannes församlingsråd. Men sådana mötesplatser finns det inte många av. Där kan församlingen göra en stor insats.

22.1.2024 kl. 08:00

– Jag hoppas vi kommer att nå folk som behöver det, också dem som inte vet att de gör det. Och så hoppas jag på oväntade möten, säger Pia Öhman.

– Själv ser jag fram emot att komma hit på lunch.

Johannes vardagsrum är en ny verksamhetsform i församlingen, en kravlös mötesplats i Tomaskyrkan i Mejlans.

– Vi ska erbjuda livsnärhet. Gud är nära i praktiken, säger projektansvariga Gun Geisor, som tillsammans med diakon Viivi Suonto är verksamhetsledare i vardagsrumsprojektet. Församlingen får tilläggsfinansiering för projektet av Johannes diakonistiftelse, Stiftelsen Lugnet och Stiftelsen Fanny Wrede.

– Planen är ett vardagsrum där olika åldersgrupper ska kunna mötas, berättar Gun. Efter familjecaféet på förmiddagen kan familjerna stanna kvar och äta lunch med de andra besökarna. Programmet som sedan ordnas under eftermiddagen kan passa flera åldersgrupper.

Öppet tisdagar under vårterminen

Från och med den sjätte februari kommer vardagsrummet att vara öppet varje tisdag, men efter sommaren flera dagar i veckan. Gun och Viivi kommer att finnas på plats, liksom barnledare Oscar Storgårds, som leder familjecaféet.

– Johannes församlingsråd har önskat gå in för generationsöverskridande verksamhet i vardagen. Också i förfrågningar till medlemmar har det framkommit att man vill ha sådan verksamhet. Det är inte helt lätt, vi behöver hitta sätta som fungerar för alla. Men det är spännande att vara med om att utveckla det här, och mycket inspirerande att byta arbetsbild, säger Gun, som jobbat med ungdomar i många år.

– Jag tycker om att bygga nytt och det här känns meningsfullt. Särskilt brinner jag för att kyrkan ska vara delaktig i människors liv, vi ska inte vara något som sker där långt borta någonstans.

Tomaskyrkan bekant

Pia är extra glad åt att församlingen etablerar sig fysiskt i Mejlans.

– Det har saknats verksamhet i Mejlans och Tölö, och Tomaskyrkan är ju bekant för många medlemmar sedan tidigare, säger hon.

Tomaskyrkan hör för närvarande till Töölön seurakunta, men kommer troligen under 2024 att bli ett av Johannes församlings utrymmen.

Frivilliga ovärderliga

Pia hoppas att frivilliga ska kunna hjälpa till i vardagsrummet, till exempel med att promenera med seniorer och med andra vardagliga saker.

– Och vi hoppas att vardagsrumsbesökarna vill dela med sig av tankar och idéer för program. Kanske någon rentav erbjuder sig att själv hålla något litet program, säger Gun.

– Vi vill också samarbeta med andra aktörer som jobbar med frivillighet, med Petrus och Matteus församlingar och många andra, säger Pia.


Vardagsrummets program:

Tisdagar

Kl 9: Vardagsrummet öppnar. Fri samvaro.

Kl 9.30–11: Familjecafé i kyrksalen.

Kl 10–10.30: Musiklek i kyrksalen udda veckor.

Kl 11–13: Lunchservering, vegetarisk soppa, pris 2 euro. Lunchen tillreds av Practicums elever på cateringavdelningen.

Kl 14: Verksamhet av varierande slag i församlingssalen, fri samvaro i vardagsrummet.
I vardagsrummet kan man umgås, dricka kaffe, spela spel, sticka och läsa kaffebordsböcker,
som Tölö bibliotek lovat välja ut och tillhandahålla.

Kl 16: Vardagsrummet stänger. På sikt hoppas Gun kunna hålla kvällsöppet för vuxna med olika program och diskussion.

Så småningom ska vardagsrummet kunna erbjuda bland annat frisör- och fotvårdstjänster och praktisk hjälp med att fylla i blanketter och liknande.

Adress: Rönnvägen 16.

Text: Ulrika Lindblad


Tidigare kände sig Beni Karjalainen ensam. Idag har han goda vänner och en sambo. FOTO: PRIVAT

Helsingfors. Beni Karjalainen vet hur det är att vara ensam, men också hur det går att komma ur ensamheten. Årets Gemensamt ansvar-kampanj samlar in pengar för att motarbeta ungas ensamhet. 12.4.2024 kl. 18:56
Harry Holmberg finns i dag till för andra människor – i vården.

PRÄSTER. I Borgå stift är det på sina håll allvarlig brist på präster. Det som förr ofta blev ett livslångt kall är i dag ett yrke där många slutar och gör någonting annat. Forskningen antyder varför. 5.4.2024 kl. 11:23
Vid det här bordet fattar domkapitlets kollegium beslut om vem som blir herde i Petrus församling. Biskopen tycker det är trist att det gick så här.

kyrkoherdeval. Exceptionellt, jag tror inte det hänt förr i Borgå stift, säger biskop Bo-Göran Åstrand om det oavgjorda kyrkoherdevalet i Petrus församling i Helsingfors. Senast i maj blir det domkapitlet som fattar beslut om vem som blir kyrkoherde. 4.4.2024 kl. 09:56
Petruskyrkan söker ny herde – men vem det blir är fortfarande oklart.

kyrkoherdeval. Kyrkoherdevalet i Petrus församling oavgjort efter ett långt möte – församlingsrådets röster föll lika, 6/6. 3.4.2024 kl. 21:54
Rosanna Fellman vill komma vidare. ”Det Jakobstad ingen vill ha” är delvis en bearbetning, men boken är också ett sätt att ge andra som upplevt liknande utanförskap något att spegla sig i. Och som alltid då Rosanna Fellman är i farten är samhällskritiken genomgående.

litteratur. Då Rosanna Fellman var barn såg hon jämnåriga laestadianer få skit för sin tro. Samtidigt bad hon Gud om att inte längre behöva bli mobbad. I dag är hon motvilligt troende och aktuell med en ny bok. 3.4.2024 kl. 10:59
Ida-Maria Björkqvist är biträdande 
distriktsledare i baptistsamfundet.

profilen. Ida-Maria Björkqvist lämnade drömjobbet som journalist för att på heltid fundera på hur man ska locka personer under femtio till en kristen samling. 2.4.2024 kl. 10:00
Susann Stenberg blev ett viktigt stöd för Monica Björkell, som nyligen flyttat till Lovisa.

sorg. De har bearbetat varsin sorg. Monica Björkell har sörjt sitt drömbarn, Susann Stenberg mamman som valde att lämna sitt liv och sina barn. – Om vi inte jobbar med vår sorg ligger den därunder och äter upp våra batterier. 1.4.2024 kl. 19:30
För Johan Byggningsbacka är glädjen den känsla som fyller hans påsk.

PÅSKDAGEN. Påsksöndagens glädje kör förbi långfredagens sorg för pingstvännen Johan Byggningsbacka. – Glädjen har tagit över. 31.3.2024 kl. 08:00

BISKOPENS PÅSKHÄLSNING. På Långfredagen får Guds närvaro i lidandet ett ansikte. Jesus Kristus är med oss då vi har det svårt. Inför hans barmhärtiga blick får vi klaga, sörja och ifrågasätta Gud. Vi behöver inte förneka en endaste av våra smärtsamma erfarenheter. 29.3.2024 kl. 08:00
På påsken får man släppa sin glada mask och bara vara sorgsen, säger Jaana Kettunen från Kyrkslätt.

PÅSK. När Jaana Kettunen var barn var påsken den tråkigaste högtiden, idag är den bottenlöst sorglig och underbart glad. 28.3.2024 kl. 08:00
Annika Kuivalainen, som jobbar för Frälsningsarmén, ber varje dag att hon ska få vara till välsignelse för någon.

FÖRLÅTELSE. På påsken brukar frälsningssoldaten Annika Kuivalainen tänka på att hon fått mycket förlåtet och därför kan förlåta andra. 27.3.2024 kl. 08:00
Janne Saarikivi är språkforskare och författare.

PÅSK. Vad lär de kristna värderingarna oss, som inte dagens poserande och utstuderande ledare lär oss? frågar språkforskaren och författaren Janne Saarikivi i en essä till påsk. 22.3.2024 kl. 20:00
Ani Iivanainen skriver en bok om hur församlingar kan möta regnbågspersoner på ett rättvist sätt.

REGNBÅGSFRÅGOR. – Församlingarna måste bemöta sexuella minoriteter och könsminoriteter rättvist. Det kan handla om småsaker, men om man påverkas av dem varje dag är de inte längre småsaker, säger Ani Iivanainen som är diakoniarbetare i Esbo svenska församling och jobbar med en bok som ska handla om hur församlingsanställda ska bemöta regnbågspersoner. 22.3.2024 kl. 16:39
Kyrkvaktmästare Anders Granvik i Jakobstad bereder altaret till påsk

PÅSK. Livet och det goda segrar! I Kyrkpressens påsk­enkät vinner de ljusa och glada tonerna. Men traditionsforskaren Anne Bergman ser också spännande nya drag i vad som är viktigt i påsktid i gemenskapen kring kyrkan. 20.3.2024 kl. 20:00
Åtta väckelserörelsers ledare skrev på.

homosexualitet. Tjugo ledare inom några av kyrkans väckelserörelser säger nej till biskoparnas kompromiss i frågan om samkönat äktenskap. Uttalandet tar avstånd från homosexualitet helt och hållet. 21.3.2024 kl. 09:21

Tidigare kände sig Beni Karjalainen ensam. Idag har han goda vänner och en sambo. FOTO: PRIVAT

Helsingfors. Beni Karjalainen vet hur det är att vara ensam, men också hur det går att komma ur ensamheten. Årets Gemensamt ansvar-kampanj samlar in pengar för att motarbeta ungas ensamhet. 12.4.2024 kl. 18:56
Harry Holmberg finns i dag till för andra människor – i vården.

PRÄSTER. I Borgå stift är det på sina håll allvarlig brist på präster. Det som förr ofta blev ett livslångt kall är i dag ett yrke där många slutar och gör någonting annat. Forskningen antyder varför. 5.4.2024 kl. 11:23
Vid det här bordet fattar domkapitlets kollegium beslut om vem som blir herde i Petrus församling. Biskopen tycker det är trist att det gick så här.

kyrkoherdeval. Exceptionellt, jag tror inte det hänt förr i Borgå stift, säger biskop Bo-Göran Åstrand om det oavgjorda kyrkoherdevalet i Petrus församling i Helsingfors. Senast i maj blir det domkapitlet som fattar beslut om vem som blir kyrkoherde. 4.4.2024 kl. 09:56
Petruskyrkan söker ny herde – men vem det blir är fortfarande oklart.

kyrkoherdeval. Kyrkoherdevalet i Petrus församling oavgjort efter ett långt möte – församlingsrådets röster föll lika, 6/6. 3.4.2024 kl. 21:54
Rosanna Fellman vill komma vidare. ”Det Jakobstad ingen vill ha” är delvis en bearbetning, men boken är också ett sätt att ge andra som upplevt liknande utanförskap något att spegla sig i. Och som alltid då Rosanna Fellman är i farten är samhällskritiken genomgående.

litteratur. Då Rosanna Fellman var barn såg hon jämnåriga laestadianer få skit för sin tro. Samtidigt bad hon Gud om att inte längre behöva bli mobbad. I dag är hon motvilligt troende och aktuell med en ny bok. 3.4.2024 kl. 10:59