Trots att Ylva von Koskull, Tuomas Metsäranta och Ben Fernström befinner sig i olika skeden av livet så känner de alla att Bibeln hjälper dem att förstå sig själva bättre.

"Bibeln är som en kall glass en het dag, både superhäftig och konkret svalka"

Helsingfors.

Vad händer om man läser Bibeln varje dag under ett år?

9.2.2023 kl. 12:01

Ylva von Koskull är 16 år och med i ungdomsarbetet i Petrus församling. Hon läser Bibeln med konkret blick.

– Det finns bra tips i Bibeln på hur jag ska leva mitt liv, modeller och förebilder. Jag har läst om hur andra litat på Gud. Varför skulle inte då jag kunna lita på Honom?

För församlingspastor Tuomas Metsäranta är bibelläsning ett sätt att umgås med Gud.

– Jag får Guds perspektiv på mitt liv genom att läsa. Bland annat förlåtelse har jag lärt mig mycket om – att jag är förlåten men också om hur jag ska förlåta andra. Det har betytt mycket för mina relationer.

Ben Fernström, församlingsaktiv i Petrus församling, är bokstavligen uppväxt med Bibeln. Som liten bodde Fernström i Senegal där hans föräldrar arbetade med att översätta Bibeln till senegalspråket serere.

– Jag har alltid haft lätt att tro och satt relationen till Gud främst, och Bibeln har förstås varit med. Men att verkligen läsa Bibeln systematiskt har jag skjutit på framtiden. När jag väl gjorde det gick det en virvelvind genom mitt liv.

Ibland kan vi ana en andlig dimension i livet. Bibeln bekräftar den dimensionen och visar dessutom var du kan hitta den och hur den fungerar sunt. Texterna är både superandliga och väldigt jordnära samtidigt.

– Bibeln är som en kall glass en het dag, både superhäftig och konkret svalka, säger Fernström.


Läsande församling

Det här året finns det möjlighet att upptäcka Bibeln med hjälp av en läsplan som bland andra Tuomas Metsäranta och Ben Fernström sammanställt för Petrus församling.

– Bibelplanen är något vi funderat över en tid redan, det finns ett behov i församlingen av att lära känna Bibeln bättre, säger Metsäranta.

Planen delar in Bibeln i sju block. Vill du få en introduktion till det nya blocket kan du titta in på gudstjänsten i Petruskyrkan ungefär en söndag i månaden.

– Det är bra om någon kan belysa texterna lite och öppna upp dem eftersom Bibeln kan kännas svår, säger Fernström.

Han läser själv gärna lite varje dag, men det behöver inte vara långa stycken. Ibland blir det bara en vers.

– Jag lägger inte prestige i att läsa stora mängder och det är inte heller meningen med bibelplanen att mäta upp hur mycket man måste hinna med. Välj omfattning enligt din kapacitet och iver!

Som stöd för läsningen har han ett häfte där han antecknar de tankar som läsningen väcker.

– Ofta växer det fram nya saker ur anteckningarna och det blir likt ett samtal med bibeltexten. Med tiden blir det nästan så att Bibeln läser mig, då blir texten levande!

Också Ylva von Koskull gillar att skriva ner sina tankar när hon läser. Hon rekommenderar att man börjar läsa ett kort stycke per dag och sakta tränar upp sina läsmuskler.

– Med tiden klarar man mera och mera. Genom att läsa Bibeln har jag fått se mitt liv förändras helt och hållet.

Bibelplan 2023

– Ladda ner planen på adressen https://bit.ly/bibelplan2023 eller hämta en tryckt plan i Petruskyrkan.

– Introduktion till blocken 5.3, 9.4, 28.5, 20.8, 15.10, 26.11 kl. 15:30 i Petruskyrkan, Skogsbäcksv. 15 i Månsas.

– Orkar du inte läsa men vill hänga med ändå? Lyssna på audiobibeln eller titta videon på bibleproject.com.

Text: NINA ÖSTERHOLM 
FOTO: Sara Fagerholm


MÄNNISKOMÖTEN. Robin Nyman är som bäst på väg att baxa en bastu genom Europa för att nå Basel den 17 maj där humorgruppen KAJ från Vörå ska delta i Eurovisionen. 8.5.2025 kl. 13:26

kyrkostyrelsen. 57-årig kyrkoherde från Uleåborg med ovanligt mångsidig erfarenhet inom kyrkan blir ny högsta chef för Kyrkostyrelsen och dess 300 anställda. 7.5.2025 kl. 09:58

ESTLAND. Estland hör till Europas mest konfessionslösa länder. Endast 29 procent av Estlands befolkning har en religiös övertygelse, uppger Estlands statistikcentral. Bland estlandssvenskarna har kyrkan en etablerad ställning. 6.5.2025 kl. 14:15

Begravningsplatser. Staten betalar allt mindre för att den evangelisk-lutherska kyrka sköter gravväsendet i Finland. Men ett förslag om att välfärdsområdena skulle ta över begravningsplatserna röstades ner med klar majoritet. 6.5.2025 kl. 19:36

betraktat. Det slår mig ibland hur lätt det är att missa det goda hos någon. Inte för att det inte skulle finnas där, utan för att man ofta söker efter något större, något mer iögonfallande. Godhet skriker sällan. Den viskar. Den sitter i ett sätt att se på världen och i en närvaro som inte kräver så mycket eller något tillbaka. 6.5.2025 kl. 13:55

samer. Ärkebiskopen böjde sitt huvud tre gånger i den liturgiska ångergesten och bad på kyrkans vägnar det samiska folket om förlåtelse. Kyrkan har inte alltid handlat rätt i Sápmi. Med vad händer nu? 2.6.2025 kl. 10:00

SAMER I KYRKAN. Kyrkan vill ibland framstå som den största av syndare och berätta hemska historier om sig själv från förr. Men det som räknas är var kyrkan står inför samernas framtid, säger den samiska teologen Lovisa Mienna Sjöberg. 2.6.2025 kl. 10:00

den blomstertid. Har du någonsin undrat hur ”Den blomstertid nu kommer” skulle låta på Vörådialekt? Nu behöver du inte undra längre. 30.5.2025 kl. 14:52

Kolumn. Vår första bön i lidandet ska inte i första hand vara att Gud tar oss ur lidandet – utan att vi bjuder in honom att vandra med oss genom det. 30.5.2025 kl. 13:35

Replot. Hans Boije har i sommar hållit i rodret i Replot i nästan 1,5 år – nu är det dags att dra vidare och låta ny krafter ta över. 30.5.2025 kl. 13:17