Förhandsröstningen avslutas lördagen den 12 november.
Förhandsröstningen avslutas lördagen den 12 november.

Stora variationer i hur många som förhandsröstade på första dagen

FÖRSAMLINGSVAL.

Igår började förhandsröstningen i församlingsvalet. Valdagen är den 20 november.

9.11.2022 kl. 12:21

Församlingsvalets förhandsröstning inleddes igår (8.11). I Ekenäs förhandsröstade dubbelt fler än vid valet 2018. I Borgå och Mariehamn var antalet förhandsröster färre än för fyra år sedan.

I Vasa svenska församling förhandsröstade 98 av församlingens egna medlemmar.

− Det är något fler än vid valet 2018. Då röstade 93 av våra medlemmar första valdagen. I församlingen finns 10 411 röstberättigade, kommenterar kommunikatör Johanna Backholm.

I Borgå svenska domkyrkoförsamling var antalet förhandsröster färre än för fyra år sedan.

− I Borgå använde 164 av församlingens medlemmar sin rösträtt. Därtill röstade tre personer som hörde till en annan församling. Det betyder att 1,6 procent röstade under förhandsröstningens första dag jämfört med dryga två procent 2018, hälsar informationssekreterare Gunvor Haddas.

Många röstade i Ekenäs – färre i Mariehamn

Församlingens informatör Yvonne Lindström i Ekenäs berättar att 213 personer röstade på tisdagen. Det är mer än dubbelt fler än vid förra valet. Då röstade 94 personer första dagen.

− Förutom pastorskansliet och Ekenäs gymnasium hade vi förhandsröstning i en market. Där röstade 111 personer jämfört med 50 personer vid valet 2018, berättar Lindström.

I Mariehamns församling påverkade platsen för förhandsröstning resultatet efter första dagen.

− I Mariehamn hade vi 72 personer som röstade på första dagen. Det är betydligt färre än för fyra år sedan då vi hade förhandsröstning även på Sittkoffs gallerian. I år fick vi inte vara där utan hade röstning endast på pastorskansliet, hälsar kyrkoherde Mari Puska.

Förhandsröstningen pågår till lördag 12.11

Förhandsröstningen i församlingsvalet ordnas 8-12.11.2022. Förhandsröstningsställen finns till exempel i butiker och köpcentrum, utbildningsanstalter, bibliotek och på pastorskanslierna. Förhandsröstningsställena och kandidaternas nummer finns på församlingarnas webbplatser och på den nationella sajten församlingsvalet.fi. Församlingsvalets valkompass hjälper dig att hitta en lämplig kandidat.

En röstberättigad kan rösta på vilket förhandsröstningsställe som helst i Finland oberoende av till vilken församling hen hör. Den som röstar måste kunna styrka sin identitet. Alla medlemmar i evangelisk-lutherska kyrkan som fyllt 16 år har rösträtt.

Förhandsröstningen avslutas på lördag 12.11. Församlingsvalets valdag är söndag 20.11.

Kyrklig Tidningstjänst


Patricia Högnabba arbetar redan som präst i Matteus.

kyrkoherdar. Har sina rötter i Matteus omfattande ungdomsarbete. Hon är enda sökande. 30.11.-0001 kl. 00:00

ungdomens kyrkodagar. Ungdomens Kyrkodagar är ett ungdomsparlament inom Borgå stift. Besluten från UK 2023 kan du läsa genom att klicka här. 30.11.-0001 kl. 00:00
Daniel Vuoristo, Karin Särs, Jamika Sandbäck i den bakre raden och Amanda Ahlgren och Mona Nurmi den främre.

ungdomens kyrkodagar. Jamika Sandbäck och hennes vänner har skickat in fem ärenden om ungdomar och unga vuxna i kyrkan till årets UK. 27.1.2023 kl. 16:05
För ett år sedan var Jakob Nylund   ordförande för UK och nu valdes han till vice ordförande.

ungdomens kyrkodagar. En bönestund under konfirmandlägret var av avgörande betydelse för Jakob Nylund. – Det var som om hon bad för mig med Jesu röst, säger han. 27.1.2023 kl. 15:10
Spåren av Luther gav oss de nordiska välfärds­ekonomierna, anser Sixten Korkman.

ekonomi. Ekonomigurun Sixten Korkman skrev en bok om allt det vi måste tro på om vi ska ha ett sunt ekonomiskt system. Utan Luther skulle vi inte vara där vi är i dag, skriver han. 25.1.2023 kl. 19:00
Tillgänglighet handlar ibland om detaljer, att inte kombinera en ramp med en hög tröskel, säger Elisabeth Hästbacka.

delaktighet. Elisabeth Hästbacka har doktorerat i socialpolitik på temat delaktighet i samhället för personer med funktionsvariationer. Numera jobbar hon med tillgänglighetsfrågor och har sett vad också kyrkan kunde jobba på. Hon har en hälsning till alla förtroendevalda. 25.1.2023 kl. 15:21
– Jag har alltid trivts på UK, säger Johannes Winé.

ungdomens kyrkodagar. Vem är du? Johannes Winé är med i planeringsgruppen för Ungdomens kyrkodagar. – Det är ett evenemang som alltid har fått mig att komma tillbaka. 25.1.2023 kl. 10:00
Hanna Klingenberg bor i Vasa och jobbar bland annat med programmet Himlaliv.

Personligt. – För mig var det en andlig upplevelse att vara utbränd. Som tonåring kändes de vuxnas kristendom som ett skal utan känsla, säger Hanna Klingenberg, redaktör för teve-programmet Himlaliv. 24.1.2023 kl. 18:00
Patrick Wingren,Tove Wingren och Rickard Slotte under en konsert i Nagu kyrka i höstas.

musik. Tove Wingren är skivaktuell med sina två musicerande släktingar Patrick Wingren och Rickard Slotte. – Samarbetet är glatt och fyllt av tacksamhet, säger Tove Wingren 23.1.2023 kl. 11:18

OVAN I KYRKAN. Efter gudstjänstens inledning följer oftast syndabekännelsen. För en del känns den som ett slag i ansiktet. Varför ska man säga att man är syndig om man inte alls känner sig så? 26.1.2023 kl. 00:00
Pedersöre församlings medlemmar får rösta i kyrkoherdeval igen.

KYRKOHERDETJÄNST. Nu ska Pedersöre få en ny kyrkoherde igen. Tjänsten förklaras ledig att sökas, och de sökande kommer att intervjuas av domkapitlet den 20 mars. Valet förrättas som ett direkt val, men valdagen är ännu inte fastslagen. 20.1.2023 kl. 11:05
Det är svårast att vara kristen i Nordkorea, Somalia, Jemen, Eritrea och Libyen.

FÖRFÖLJELSE. Kristna förföljs i 76 olika länder i värden, och i elva av dem utsätts de för extrem förföljelse. 360 miljoner kristna, det vill säga var sjunde kristen, upplever förföljelse. En av fem förföljs i Afrika och två av fem i Asien. 20.1.2023 kl. 10:35
Palestinafödda Sally Azar vigs till präst för lutherska kyrkan i Jordanien och Israel. 

jordanien. "Det känns fint och unikt att få assistera vid vigningen då kyrkorna i Mellanöstern får sin första präst som är kvinna." Det säger biskop Jari Jolkkonen. 18.1.2023 kl. 15:30
Just nu verkar Johannes församling huvudsakligen i Johanneskyrkan, som i framtiden blir väldigt dyr.

SPARMÅL. Johannes församling måste spara. Igår kväll hamnade de lokaler församlingen ska använda i framtiden på det nya församlingsrådets bord. – Nu är allt helt öppet, säger kyrkoherden. 17.1.2023 kl. 16:30
Att rå om sig själv innebär bland annat att Wolfgang Falk ibland kan jobba på distans från sommarstugan i Monäs.

KARRIÄRBYTE. Han har jobbat i kyrkliga sammanhang i stort sett hela arbetslivet. Först som pastor och sedan som ekonom. Wolfgang Falk ser det som ett liv i kyrkans hägn, men i olika roller. 13.1.2023 kl. 09:33

Patricia Högnabba arbetar redan som präst i Matteus.

kyrkoherdar. Har sina rötter i Matteus omfattande ungdomsarbete. Hon är enda sökande. 30.11.-0001 kl. 00:00

ungdomens kyrkodagar. Ungdomens Kyrkodagar är ett ungdomsparlament inom Borgå stift. Besluten från UK 2023 kan du läsa genom att klicka här. 30.11.-0001 kl. 00:00
Daniel Vuoristo, Karin Särs, Jamika Sandbäck i den bakre raden och Amanda Ahlgren och Mona Nurmi den främre.

ungdomens kyrkodagar. Jamika Sandbäck och hennes vänner har skickat in fem ärenden om ungdomar och unga vuxna i kyrkan till årets UK. 27.1.2023 kl. 16:05
För ett år sedan var Jakob Nylund   ordförande för UK och nu valdes han till vice ordförande.

ungdomens kyrkodagar. En bönestund under konfirmandlägret var av avgörande betydelse för Jakob Nylund. – Det var som om hon bad för mig med Jesu röst, säger han. 27.1.2023 kl. 15:10
Spåren av Luther gav oss de nordiska välfärds­ekonomierna, anser Sixten Korkman.

ekonomi. Ekonomigurun Sixten Korkman skrev en bok om allt det vi måste tro på om vi ska ha ett sunt ekonomiskt system. Utan Luther skulle vi inte vara där vi är i dag, skriver han. 25.1.2023 kl. 19:00