– Nu behövs kyrkan och församlingens gemenskap efter de här långa perioderna när man inte har kunnat träffas, säger Håkan Sandell.
– Nu behövs kyrkan och församlingens gemenskap efter de här långa perioderna när man inte har kunnat träffas, säger Håkan Sandell.

Håkan Sandell har arbetat med rymd och radiovågor – men återväxten i kyrkan, det är närapå raketvetenskap

vanda.

Håkan Sandell i Vanda är kyrkvärden som också har jobbat med världens stora rymdprojekt.

26.4.2022 kl. 15:34

– Jag tyckte församlingen hade gjort så mycket för mig, så jag ville ge någonting tillbaka.

Rymdforskaren, teknologen, administratören Håkan Sandell, 77, som bor i Friherrs i Vanda ser som emeritus tillbaka på en lång arbetskarriär inom radioteknik, rymdflygning och internationell teknisk administration.

Det är han som har fått sin radarfrekvens för diplomarbetet vid Tekniska högskolan stoppad på 60-talet av Sovjetunionen. Och som har vistats i Franska Guyana kring de europeiska raketprojekten. Och varit involverad i den nordiska Tele X-satelliten. Och i den internationella rymdstationen ISS. Och i det internationella arbetet för att övervaka hur teknik för missiler med massförstörelse­vapen sprids.

Men så är han också sedan flera år tillbaka kyrkvärd i Vanda svenska församling, missionsaktiv och förtroendevald – och ställer i höst igen upp i församlingsvalet.

När Håkan Sandell var teknologie studerande 1963 till 1969 landsteg människan på månen. Själv byggde han vid samma tider för sitt diplomarbete en radar med vilken man hade kunnat skanna månens yta.

"Jag har också varit med om att övervaka hur missiler med massförstörelsevapen sprids."

– Ett sju kilowatts klystronrör som sedan aldrig användes för det. Ryssarna behövde frekvensen 647 megahertz för sina radarsystem, minns han.

Hemma i Jeppo i Österbotten hade han redan som barn byggt elmätare och reparerat folks radioapparater, haft en tia i matematik och fysik i skolan.

Hemma i Måtas var föräldrarna aktiva i kyrkan, men också pingstvännerna hade tidvis möten i hans barndomshem.

I dag, många år senare i Vanda, oroas han över hur avlägsen församlingen blir för många unga.

– De har så mycket andra intressen. Det är ett dilemma vi måste jobba med, säger han.

I de senaste budgeterna i samfälligheten har den svenska verksamheten i väst­ra Vanda där Håkan Sandell bor dragits ner. Han som tillsammans med hustrun Sinikka har haft ett tvåspråkigt hem har för sin del rört sig över språkgränsen i staden.

Hämeenkylän seurakuntas kyrka i Tavastby är hemkyrka för grannarna i småhusområdet i Friherrs. I Vantaankosken seurakunta har Håkan Sandell också haft en Alphagrupp.

– Nu behövs kyrkan och församlingens gemenskap efter de här långa perioderna när man inte har kunnat träffas.

Sin långa internationella erfarenhet har Håkan Sandell också lagt in bakom missionen i församlingen, och besökt missionsprojekt i Senegal och Namibia. En nästa resa till vänförsamlingen i Opuwo i nordvästra Nambia ska bli av på sensommaren för att försenat fira 150 år av finländskt missionsarbete i landet.

– Sist jag räknade har jag besökt 52 länder.

Den här KP-intervjun är också gjord per whatsapp från Hawaii. Håkan Sandell besökte efter påsk sin bror Göran som har gjort en lång karriär som radioastronom inom amerikansk rymdforskning.

Jan-Erik Andelin


Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00
– Jag värdesätter att rörelsen är driven mot gemenskap, säger Matti Aspvik.

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44
Kyrkan vinner på skattereformen, och det kommer på sina håll att leda till sänkt kyrkoskatt. Men antagligen inte på alla orter.

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41
Dennis Svenfelt och biskop Bo-Göran Åstrand.

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00
Mia Anderssén-Löf.

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29
Mats Lindgård har svårt att acceptera att en allt större bit av prästernas arbetstid går till byråkrati.

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02
Anne Holm-Haavisto har flyttat tillbaka till hembyn Vexala och har nu sin arbetsplats i Munsala kyrkby.

BÖNESVAR. En liten röst viskade i örat att hon inte ska återvända till Stockholm. Men Anne Holm-Haavisto lyssnade inte på rösten. Hennes längtan tillbaka var så stark. 9.6.2022 kl. 11:19
Åsa A Westerlund och Stefan Vikström har mycket gemensamt – men inte allt. När Stefan började i internatskola var han elva. Åsa var bara sju.

MISSIONÄRSBARN. Som barn till Afrikamissionärer bodde både Åsa A Westerlund och Stefan Vikström på internat i flera år då de växte upp. "Man blir slängd i sjön, och så måste man simma." Det har varit ett livsprojekt för båda att bearbeta vad de varit med om, och försonas med det. 8.6.2022 kl. 16:24
Många av dagens ledare inom kyrkan har haft Anna-Lisa Nylund-Nyström som sin ungdomsledare i Borgå. Men minnesplatsen över hennes arbete bland barn och unga kom att bli i en småstad, Viljandi i Estland.

BORGÅ. Hon var en legendarisk ungdomsledare för många årgångar av unga i Borgå. Inför sin död hade hon gett en gåva till människor i Estland – för vilka hon var helt okänd. 9.6.2022 kl. 10:46
Esbo svenska församling har egna utrymmen i Olars kyrka.

vigsel. Församlingsrådet i Esbo svenska församling öppnar sina lokaler för vigsel av personer som tillhör sexuella minoriteter. I går kväll fattade församlingsrådet beslutet med rösterna 12–3 att öppna upp kyrkor och övriga lokaler inom Esbo svenska församling för vigsel av samkönade par. Två avvikande meningar anmäldes. 8.6.2022 kl. 10:13
– Jag tror inte jag någon gång har sett mig som en laestadian, mera som en kristen människa, säger Ingrid Björkskog.

kallelse. Redan vid en skolgudstjänst då hon var elev i lågstadiet kände Ingrid Björkskog ett starkt kall att bli präst. Nu har Larsmo bytts ut mot Åland. – Jag känner mig oerhört buren. 8.6.2022 kl. 08:53

Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00