Ibland upplever vi något heligt när vi rör oss i skog och mark.
Ibland upplever vi något heligt när vi rör oss i skog och mark.

Skogen – Guds stora kyrka

BORGÅ.

Skogen kallar oss att vårda och vörda – det är temat för ett seminarium och en diskussion i Borgå. Hur ska vi bruka skogen ansvarsfullt? Och finns det en helig dimension av skogen?

31.3.2022 kl. 00:00

Den nationella ekofastakampanjen har i år fokus på vårt förhållande till skogen.

– Budskapet är att vi både ska kunna bruka skogen för att få vårt levebröd, samtidigt som vi ska göra det på ett hållbart sätt. De här sakerna ska inte behöva gå stick i stäv med varandra, säger Simon Lampenius som är kommunikationschef vid Borgå kyrkliga samfällighet.

Diskussionen, som modereras av journalisten Jan-Erik Andelin, tar sig an skogen från olika håll. En av deltagarna är exempelvis Anders Sirén som är miljöforskare och docent i förnybara naturresurser vid Turun Yliopisto.

Kyrkans klimatmål är att vara kolneutral år 2030, konstaterar Lampenius.

– Skogen har en viktig roll där. En växande skog suger upp kol, så det är bra att också ta bort gamla träd och låta ny skog växa upp, säger Gunvor Haddas, informationssekreterare i Borgå svenska domkyrkoförsamling.

Det finns också teologiska aspekter.

– Skogen kallar oss att stanna upp och ibland upplever vi det heliga när vi rör oss i skog och mark, säger Lampenius.

– Det blir Björn Vikströms roll att som teolog öppa upp det här, säger Gunvor Haddas.

– Vi ville också ha en skogsägares synvinkel, någon som livnär sig på sin skog, och därför deltar Beatrice Enroth, tillägger Haddas.

– Och ungdomsväsendet ville lyfta en ung röst, så studerande Ida Fellman medverkar också, säger Lampenius.

Samfälligheten i Borgå äger kring 60 hektar skog och enligt lag ska det finnas en skogsvårdsplan.

– Samtalet stöder på ett trevligt sätt vårt skogsvårdsarbete, påpekar Lampenius.

Vad betyder skogen för er personligen?

– Redan som liten gick jag alltid en promenad i skogen före morgonmålet. Och som vuxen går jag till Jonasbacken som finns mitt i stan här i Borgå, alla veckoslut och ibland före jobbet. Jag kramar också träd när jag är riktigt ledsen. Skogen betyder väldgit mycket för mig, säger Gunvor Haddas.

– Någon på Facebook skrev att det är skogsterapi att vara ute i skogen. Det kan jag känna igen. Jag blir så glad och nöjd när jag får gå i skogen en sväng, säger Simon Lampenius.

Gunvor Haddas far var skogsägare.

– Vi retades ibland med pappa om söndagarna, när han varit i skogen på jakt, och frågade: Nå, har du varit i kyrkan i dag? Då svarade han: Jo, jag har varit i Guds stora kyrka.

DISKUSSIONEN

  • Seminariet ordnas onsdag 6.4 kl. 18 i församlingshemmet på Lundagatan 5. Servering från kl. 17.30.
  • Medverkande: docent Anders Sirén, professor i systematisk teologi, Björn Vikström, studerande Ida Fellman och skogsägare Beatrice Enroth.
  • Moderator är Jan-Erik Andelin, redaktör för samhälle och opinion på Kyrkpressen. Kantor Anne Hätönen spelar musik av Jean Sibelius.
  • Diskussionen strömmas, länk på: domkyrkan.fi
  • Arrangör: Borgå svenska domkyrkoförsamling och Borgå kyrkliga samfällighet i samarbete med Kyrkpressen.
Ulrika Hansson


Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00
– Jag värdesätter att rörelsen är driven mot gemenskap, säger Matti Aspvik.

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44
Kyrkan vinner på skattereformen, och det kommer på sina håll att leda till sänkt kyrkoskatt. Men antagligen inte på alla orter.

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41
Dennis Svenfelt och biskop Bo-Göran Åstrand.

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00
Mia Anderssén-Löf.

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29
Mats Lindgård har svårt att acceptera att en allt större bit av prästernas arbetstid går till byråkrati.

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02
Anne Holm-Haavisto har flyttat tillbaka till hembyn Vexala och har nu sin arbetsplats i Munsala kyrkby.

BÖNESVAR. En liten röst viskade i örat att hon inte ska återvända till Stockholm. Men Anne Holm-Haavisto lyssnade inte på rösten. Hennes längtan tillbaka var så stark. 9.6.2022 kl. 11:19
Åsa A Westerlund och Stefan Vikström har mycket gemensamt – men inte allt. När Stefan började i internatskola var han elva. Åsa var bara sju.

MISSIONÄRSBARN. Som barn till Afrikamissionärer bodde både Åsa A Westerlund och Stefan Vikström på internat i flera år då de växte upp. "Man blir slängd i sjön, och så måste man simma." Det har varit ett livsprojekt för båda att bearbeta vad de varit med om, och försonas med det. 8.6.2022 kl. 16:24
Många av dagens ledare inom kyrkan har haft Anna-Lisa Nylund-Nyström som sin ungdomsledare i Borgå. Men minnesplatsen över hennes arbete bland barn och unga kom att bli i en småstad, Viljandi i Estland.

BORGÅ. Hon var en legendarisk ungdomsledare för många årgångar av unga i Borgå. Inför sin död hade hon gett en gåva till människor i Estland – för vilka hon var helt okänd. 9.6.2022 kl. 10:46
Esbo svenska församling har egna utrymmen i Olars kyrka.

vigsel. Församlingsrådet i Esbo svenska församling öppnar sina lokaler för vigsel av personer som tillhör sexuella minoriteter. I går kväll fattade församlingsrådet beslutet med rösterna 12–3 att öppna upp kyrkor och övriga lokaler inom Esbo svenska församling för vigsel av samkönade par. Två avvikande meningar anmäldes. 8.6.2022 kl. 10:13
– Jag tror inte jag någon gång har sett mig som en laestadian, mera som en kristen människa, säger Ingrid Björkskog.

kallelse. Redan vid en skolgudstjänst då hon var elev i lågstadiet kände Ingrid Björkskog ett starkt kall att bli präst. Nu har Larsmo bytts ut mot Åland. – Jag känner mig oerhört buren. 8.6.2022 kl. 08:53

Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00