Mosaikkonst och skapande av marionetter har varit kurshelheter vid Ateljé Eivor.
Mosaikkonst och skapande av marionetter har varit kurshelheter vid Ateljé Eivor.

Konst är lycka och egenvärde

BORGÅ.

Att skapa konst tar fram kreativiteten, lyckan och lugnet, konstaterar Nelli Nio. Hon leder Ateljé Eivor för konstnärer med specialbehov

18.3.2022 kl. 14:12

Ateljé Eivor har haft verksamhet i Konstfabriken i Borgå i kring tre år. Det erbjuds kurser dag- och kvällstid för konstnärer med specialbehov. Det kan vara fråga om personer med någon typ av utvecklingsstörning, funktionshinder, autism eller psykiska utmaningar.

– Att ägna sig åt konst ger människor ett lugn och en känsla av egenvärde. Överaktiva personer blir ofta lugna när de skapar. Man kunde beskriva det som en slags allomfattande känsla av tillfredsställelse eller lycka, säger Nelli Nio som är konstnär och konstlärare.

– När det kommer någon som först säger att de inte brukar måla är det helt otroligt att se hur deras resurser och positivitet kommer fram när platsen och möjligheterna är de rätta. Jag har ännu inte stött på någon som inte skulle kunna skapa konst.

Glädjen hon möter bland kursdeltagarna hjälper också henne i skapandet.

– De försöker inte dölja sin positiva inställning, de är verkligen glada över det de själva gör, men också över det andra gör. De uttrycker också överraskning: Har jag faktiskt gjort det här? Den här positiva inställningen tar jag till mig i mitt eget skapande, det hjälper mig att inte se så kritiskt på det jag själv åstadkommer.

Olika konstformer

Vissa kursdeltagare väljer att alltid måla, medan andra vill pröva på olika saker.

– Det tar tid att hitta det som passar bäst för en själv. Vi har bland annat haft kurser i målning, keramik, marionettillverkning, mosaik och tygtryck.

Varje kurshelhet omfattar sex veckor och har ett eget tema.

– Vissa deltar dagtid varje vecka och är här från nio på morgonen till två på eftermiddagen. För andra passar det kanske bättre med en kvällskurs på tre timmar en gång i veckan. Numera har vi också en kvällskurs på svenska.

Att verksamheten ordnas i Konstfabriken har många fördelar.

– På det viset befinner vi oss mitt i konstfältet. Vi besöker ofta utställningar och olika konstnärers arbetsrum här i huset. Det är en inspirerande miljö!

Coronatiden satte många käppar i hjulet för deltagarna eftersom många befinner sig i riskgruppen.

– Men nu är vi igång och planerar utställningar. Vi kommer också att ha en kurs i landskapsmålning utomhus i början av juni.

Föreningen har fått sitt namn efter Eivor Bennert, som numera är avliden. Hon var Borgåbo, hade en utvecklingsstörning och ägnade en stor del av sin tid åt att skapa en stor boll av olika textilier.

– Hon använde alla typer av textilier hon kom över, så som tygstycken och snören. Bollen blev flera kilo tung och har varit med på flera utställningar utomlands. Jag vet tyvärr ganska lite om Eivor, trots efterforskningar, så om någon har mer information får de gärna kontakta mig, säger Nelli Nio.

ÄR DU INTRESSERAD?

  • Om du är intresserad av verksamheten kan du kontakta Nelli Nio på nelli@nellinio.com. Man får gärna hälsa på och pröva på!
  • Verksamheten startade 2018 som ett pilotprojekt men finansieras sedan 2019 via Centret för konstfrämjande, Borgå stad och Aktiastiftelsen.
  • Föreningen ordnar verksamhet i Konstfabriken i Borgå, Västra Alexandersgatan 1.
  • Grupperna har max sex deltagare åt gången för att alla ska få den hjälp de behöver. Det ordnas både dags- och kvällskurser.
Ulrika Hansson


Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00
– Jag värdesätter att rörelsen är driven mot gemenskap, säger Matti Aspvik.

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44
Kyrkan vinner på skattereformen, och det kommer på sina håll att leda till sänkt kyrkoskatt. Men antagligen inte på alla orter.

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41
Dennis Svenfelt och biskop Bo-Göran Åstrand.

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00
Mia Anderssén-Löf.

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29
Mats Lindgård har svårt att acceptera att en allt större bit av prästernas arbetstid går till byråkrati.

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02
Anne Holm-Haavisto har flyttat tillbaka till hembyn Vexala och har nu sin arbetsplats i Munsala kyrkby.

BÖNESVAR. En liten röst viskade i örat att hon inte ska återvända till Stockholm. Men Anne Holm-Haavisto lyssnade inte på rösten. Hennes längtan tillbaka var så stark. 9.6.2022 kl. 11:19
Åsa A Westerlund och Stefan Vikström har mycket gemensamt – men inte allt. När Stefan började i internatskola var han elva. Åsa var bara sju.

MISSIONÄRSBARN. Som barn till Afrikamissionärer bodde både Åsa A Westerlund och Stefan Vikström på internat i flera år då de växte upp. "Man blir slängd i sjön, och så måste man simma." Det har varit ett livsprojekt för båda att bearbeta vad de varit med om, och försonas med det. 8.6.2022 kl. 16:24
Många av dagens ledare inom kyrkan har haft Anna-Lisa Nylund-Nyström som sin ungdomsledare i Borgå. Men minnesplatsen över hennes arbete bland barn och unga kom att bli i en småstad, Viljandi i Estland.

BORGÅ. Hon var en legendarisk ungdomsledare för många årgångar av unga i Borgå. Inför sin död hade hon gett en gåva till människor i Estland – för vilka hon var helt okänd. 9.6.2022 kl. 10:46
Esbo svenska församling har egna utrymmen i Olars kyrka.

vigsel. Församlingsrådet i Esbo svenska församling öppnar sina lokaler för vigsel av personer som tillhör sexuella minoriteter. I går kväll fattade församlingsrådet beslutet med rösterna 12–3 att öppna upp kyrkor och övriga lokaler inom Esbo svenska församling för vigsel av samkönade par. Två avvikande meningar anmäldes. 8.6.2022 kl. 10:13
– Jag tror inte jag någon gång har sett mig som en laestadian, mera som en kristen människa, säger Ingrid Björkskog.

kallelse. Redan vid en skolgudstjänst då hon var elev i lågstadiet kände Ingrid Björkskog ett starkt kall att bli präst. Nu har Larsmo bytts ut mot Åland. – Jag känner mig oerhört buren. 8.6.2022 kl. 08:53

Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00