Vänskapen i föreningen går inte att ta miste på.
Vänskapen i föreningen går inte att ta miste på.

De vill vara med och skapa ett samhälle för alla

JÄMSTÄLLDHET.

– Våra föreningsmedlemmar har lika stor rätt att vistas överallt som andra människor, säger Muluken Cederborg som jobbar som koordinator för DUV Mellersta Nyland. Föreningen fyller 50 år i år.

1.3.2022 kl. 11:00

Det är snöyra i Grankulla när verksamhetsledaren för DUV Mellersta Nyland Jon Jakobsson och hans medarbetare sätter upp ett stort vitt tält utanför föreningen DUV Mellersta Nylands nya lokal.

– Några medlemmer har redan meddelat att deras färdtjänsttaxi inte kör, på grund av snöovädret.

Daniela Frankenhaeuser är bland de första medlemmarna som dyker upp. Hon har nyfiket väntat på att se lokalen.

– Jag bor i Grankulla, så det känns väldigt trevligt att vi fått en ny medlemslokal just här.

Hon har varit aktiv i föreningen i många år. Medlemmarna har inte kunnat träffas så mycket på grund av coronaläget. Hon är aktiv i föreningens många klubbar.

– Jag tycker speciellt om IT- klubben. Jag tycker också om att promenera med medlemmarna och dricka kaffe efteråt.

Daniela Frankenhaeuser tycker att det bästa med föreningen DUV Mellersta Nyland är att få träffa kompisar och lära känna nya människor.

– Jag har fått många vänner här.


Daniela Frankenhaeuser.Service på svenska

Lisbeth Hemgård och hennes son Sebastian Hemgård är på plats för att se den nya lokalen.

– Jag är verksamhetsledare för förbundet FDUV och jag är väldigt glad över den nya lokalen. Många av medlemmarna i föreningen bor i Grankulla eller i närheten. Många finlandssvenskar flyttar hit när de får ett barn med funktionsnedsättning – här får man god service på svenska, säger Lisbeth Hemgård.

Sebastian Hemgård har inte en intellektuell funktionsvariation, men han har autism. Han jobbar på Grankulla stad och ibland besöker han föreningens evenemang.Samma rättigheter

Fler och fler medlemmar har trotsat snön och har gett sig ut för att bekanta sig med de nya utrymmena. I små grupper får medlemmarna gå in, och sedan får de dricka kaffe och äta runebergstårtor i tältet utanför lokalen.

Muluken Cederborg jobbar som koordinator för DUV Mellersta Nyland rf. Den ideella föreningen arbetar för att förbättra livskvaliteten för svenskspråkiga personer med intellektuell funktionsvariation och deras anhöriga.

– Föreningen grundades främst som avlastning för föräldrarna, men mer och mer blev det fokus på barnen och hur man kunde skapa meningsfull fritidsverksamhet.

I år fyller föreningen 50 år.

Vi hade planerat för en stor fest, men coronan kom i vägen.

I föreningens regi ordnas ungefär 15 klubbar.

– Den populäraste klubben är allsångsklubben. Öppet hus-konceptet är också mycket populärt. Medlemmarna får då testa på olika teman, allt från disco och kräftskiva till Halloween. Vi som koordinerar måste alltid utgå från medlemmarna.

Ibland ordnas det naturupplevelser, teater och konstutställningar.

– Alla våra medlemmar vill helt enkelt få vara där alla andra finns!

Föreningen anställer kunniga och engagerade ledare till klubbarna.

– Ledaren måste vara utbildad i ämnet. Det är också ett sätt att höja statusen för att jobba inom denna kategori. Människor som har en funktionsvariation är en väldigt utsatt grupp. Jag vill få de bästa ledarna att jobba för den här gruppen, för det är de värda.

En av föreningens mål är också att kunna bidra till att skapa ett samhälle där alla kan vara med.

– Den här målgruppen har lika stor rätt att vistas överallt. Vi gör det bara på vårt eget sätt. Några av oss kanske för mera ljud än andra, och kan uttrycka sig på ett annorlunda sätt. Det behöver vi normalisera.

Christa Mickelsson


Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00
– Jag värdesätter att rörelsen är driven mot gemenskap, säger Matti Aspvik.

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44
Kyrkan vinner på skattereformen, och det kommer på sina håll att leda till sänkt kyrkoskatt. Men antagligen inte på alla orter.

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41
Dennis Svenfelt och biskop Bo-Göran Åstrand.

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00
Mia Anderssén-Löf.

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29
Mats Lindgård har svårt att acceptera att en allt större bit av prästernas arbetstid går till byråkrati.

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02
Anne Holm-Haavisto har flyttat tillbaka till hembyn Vexala och har nu sin arbetsplats i Munsala kyrkby.

BÖNESVAR. En liten röst viskade i örat att hon inte ska återvända till Stockholm. Men Anne Holm-Haavisto lyssnade inte på rösten. Hennes längtan tillbaka var så stark. 9.6.2022 kl. 11:19
Åsa A Westerlund och Stefan Vikström har mycket gemensamt – men inte allt. När Stefan började i internatskola var han elva. Åsa var bara sju.

MISSIONÄRSBARN. Som barn till Afrikamissionärer bodde både Åsa A Westerlund och Stefan Vikström på internat i flera år då de växte upp. "Man blir slängd i sjön, och så måste man simma." Det har varit ett livsprojekt för båda att bearbeta vad de varit med om, och försonas med det. 8.6.2022 kl. 16:24
Många av dagens ledare inom kyrkan har haft Anna-Lisa Nylund-Nyström som sin ungdomsledare i Borgå. Men minnesplatsen över hennes arbete bland barn och unga kom att bli i en småstad, Viljandi i Estland.

BORGÅ. Hon var en legendarisk ungdomsledare för många årgångar av unga i Borgå. Inför sin död hade hon gett en gåva till människor i Estland – för vilka hon var helt okänd. 9.6.2022 kl. 10:46
Esbo svenska församling har egna utrymmen i Olars kyrka.

vigsel. Församlingsrådet i Esbo svenska församling öppnar sina lokaler för vigsel av personer som tillhör sexuella minoriteter. I går kväll fattade församlingsrådet beslutet med rösterna 12–3 att öppna upp kyrkor och övriga lokaler inom Esbo svenska församling för vigsel av samkönade par. Två avvikande meningar anmäldes. 8.6.2022 kl. 10:13
– Jag tror inte jag någon gång har sett mig som en laestadian, mera som en kristen människa, säger Ingrid Björkskog.

kallelse. Redan vid en skolgudstjänst då hon var elev i lågstadiet kände Ingrid Björkskog ett starkt kall att bli präst. Nu har Larsmo bytts ut mot Åland. – Jag känner mig oerhört buren. 8.6.2022 kl. 08:53
Thomas Rosenberg tror på Svenskfinland och dess institutioner. Han hoppas att stiftsledningen ska göra mera för att trygga Kyrkpressen.

FINLANDSSVENSKA MEDIER. Kyrkpressen har en stark ställning i Svenskfinland. Men kyrkans ekonomi ställer också tidningen inför utmaningar. Thomas Rosenberg, det svenska Finlands Herr Tidskrift, hoppas att Borgå stifts ledning ska ha mera klös för att trygga tidningens framtid. 6.6.2022 kl. 08:00

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00
– Jag värdesätter att rörelsen är driven mot gemenskap, säger Matti Aspvik.

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44