Från vänster dagklubbsbiträde Sanna Huhta, barnledare Annika Lumme och diakoniarbetare Joanna Holm.
Från vänster dagklubbsbiträde Sanna Huhta, barnledare Annika Lumme och diakoniarbetare Joanna Holm.

Träffa tre nya!

Solf.

Tre nyanställda i Solfs församling fick svara på frågorna: 1. Vem är du? 2. På vilket sätt finns du till för församlingsborna / Vad vill du hälsa dem?

2.9.2021 kl. 11:37

Joanna Holm, diakoniarbetare

1. – Jag bor vid Söderfjärden i Solf tillsammans med min man, två barn och en katt. Jag är special- och klasslärare samt merkonom till utbildningen och har tidigare jobbat i skolvärlden, mest i Korsholm. Nu i augusti har jag börjat jobba som diakoniarbetare i Solfs församling men jag har varit med i församlingens verksamhet på många olika sätt ända sedan jag gick i dagklubben, så jag känner mig väldigt hemma här. På fritiden tycker jag om att vara ute i naturen och röra på mig, till exempel vandra, springa eller skida.

2. – Det viktigaste i mitt arbete är att finnas till för medmänniskor i alla åldrar, speciellt när livet känns svårt på olika sätt, till exempel vid plötslig livsförändring, sorg, ensamhet eller ekonomiska svårigheter. Diakonin kan erbjuda stöd genom samtal, hembesök och tillfällig ekonomisk hjälp.

– Jag tycker om bilden av diakonen som en medvandrare, och jag hoppas att tröskeln att ta kontakt är låg för församlingsborna. Kyrkan är också gemenskap och därför hoppas jag verkligen att församlingens olika grupper får komma igång i höst.

– Nytt för i år är att jag som diakoniarbetare ansvarar för föräldra-barnträffarna. Jag hoppas det kommer många nya och gamla med. Tanken är att det ska vara en kravlös mötesplats. Vi leker, sjunger och äter en sen frukost. De första gångerna i höst träffas vi i Tallbacksparken men sen börjar vi samlas i församlingshemmet. Välkommen med!

Annika Lumme, barnledare

1. – Jag är en sexbarnsmamma med vuxna barn, och barnbarn. Jag hade min första barngrupp inom kyrkan redan då jag var 12 år, och sedan dess har det fortsatt med arbete bland olika åldersgrupper inom kyrka och kommun.

– Havet är otroligt viktigt för mig, och jag har alltid bott nära vatten. Kanske beror det på att jag är född på Hangö udde. Jag tycker om att sjunga karaoke och att sjunga och spela gitarr med vänner. Gym, motionsdans och pardans är roliga motionsformer. Och jag älskar att resa och uppleva nya platser.

– Gudstron är en naturlig del av mitt liv. ”Allt är nåd” är mitt favorituttryck.

2. – Coronan har ställt till och ställer till mycket, men det är inte första gången som pandemier har slagit till i Finland. Människor har rest sig igen och livet har återgått till det vanliga. Så blir det också den här gången. Försök att ta vara på stunder för dig själv eller med barnen i naturen. Träna dig i tacksamhet över det du har. Lyssna på god musik. Kanske finns det tid för att sköta din andliga sida. Gå på någon konsert, delta i en gudstjänst eller något liknande och förnya din inre styrka.

Sanna Huhta, dagklubbsbiträde

1. Jag är trebarnsmamma och bor i Munsmo. På den lilla fritid jag har tycker jag om att gå på gym, ta långpromenader, lyssna på ljudböcker och hjälpa sambon med renovering av vårt hus, ett evighetsprojekt utan slut!

2. Jag tror att barnen kommer att märka att med mig går det att prata om vad som helst, jag har en trygg famn att sitta i, läsa saga eller sjunga ”Prästens lilla kråka” och på vintern kommer ni garanterat att se mig i pulkabacken!

Ulrika Hansson


Päivi Räsänens står åtalad för hets mot folkgrupp.

RÄTTEGÅNG. Rättegången mot riksdagsledamot Päivi Räsänen inleddes idag i tingsrätten i Helsingfors. Hon står åtalad för hets mot folkgrupp på grund av offentliga inlägg om homosexualitet. – Jag skulle inte bli förvånad om hon blev dömd, säger professor emeritus Dan Frände. 24.1.2022 kl. 15:41
Niklas Wallis (t.v.) installerades på söndagen som kyrkoherde i Kronoby församling av kontraktsprost Mia Anderssén-Löf (t.h.).

kyrkoherdeinstallation. På söndagen installerades Niklas Wallis som kyrkoherde i Kronoby församling. Wallis valdes redan hösten 2020 och tillträdde tjänsten för ett år sedan men på grund av pandemin har installationen fått vänta. Och när den nu blev av fick det ske utan biskop Bo-Göran Åstrands närvaro då han satt i karantän. 23.1.2022 kl. 13:32
Att vara ute i naturen har varit helande för Janne Kütimaa.

utmattning. – Jag var som en julgran. Alla hängde mer och mer på mig, också jag själv. Och jag såg ju så fin ut, och hade inga ben att promenera därifrån med, säger Janne Kütimaa om att bli svårt utbränd. 21.1.2022 kl. 11:56
Boris Salo har tillsammans med Larsmo När-TV spelat in åtta avsnitt om Markusevangeliet avsedda för samtal inom smågrupper.

Larsmo. Då pandemin sköt upp en inplanerad kurs valde Boris Salo att spela in kursen i stället. Nu får flera församlingar glädje av den. 20.1.2022 kl. 14:00
Kommunistregimen i Sovjet klassade Bibeln som en sagobok. Varför var de så rädda för den, undrar Håkan Nitivuori.

Bibel. Som ung smugglade Håkan Nitovuori biblar till Sovjet. I en specialsydd underskjorta bar han iland biblarna i Tallinn. 20.1.2022 kl. 09:43
Jan-Erik Andelin har bland annat jobbat som Nordenkorrespondent för Hufvudstadsbladet.

journalist. Jan-Erik Andelin börjar jobba för Kyrkpressen i februari. De senaste tolv åren har han varit journalist vid HBL. 19.1.2022 kl. 17:25

europa. Via sitt arbete som Svenska Yles medarbetare i Baltikum har Gustaf Antell genom åren fått en god insikt i det politiska läget i Östeuropa. – Jag har ingen större passion för att berätta historier men älskar samtidigt att ge en röst åt dem som inte hörs. 20.1.2022 kl. 06:00
Terese Norrvik, Jona Granlund, Ingrid Björkskog, Eva-Maria Ilmoni och Nenne Lappalainen börjar som medarbetare i Borgå stift.

BORGÅ STIFT. Borgå stift har fyra nya präster och en ny diakon. Vi ställde några frågor till dem. 19.1.2022 kl. 13:02

BORGÅ STIFT. På trettondagen vigdes fyra nya präster och en ny diakon i Borgå domkyrka. 11.1.2022 kl. 09:04

ungdomens kyrkodagar. Ungdomens Kyrkodagar (UK) som skulle ordnas i januari 2022 kommer på grund av rådande coronarestriktioner att flyttas fram och hålls istället 21-24 april på Lärkkulla i Raseborg. 10.1.2022 kl. 13:33
Patrica Strömbäck är tf kyrkoherde i Solf från årskiftet.

Profil. Patrica Strömbäck är ny tf kyrkoherde i Solf. – Solfborna tycker om och värnar om sin församling, tror jag. 5.1.2022 kl. 14:13
När grannens vedlider
gapar tomt rycker församlingen och Leif Galls ut med ved.

diakoni. Runebergs dikt om bonden Paavo och president Kyösti Kallios bön under vinterkriget formulerar den teologi som Leif Galls förespråkar. 4.1.2022 kl. 11:14
Efter att ha varit det yngre barnet blev Lotta Keskinen plötsligt ett endabarn.

FÖRLUST. Mitt under coronapandemin dog Lotta Keskinens syster. – När inser man att någon inte kommer tillbaka? Har jag insett det än? 2.1.2022 kl. 09:14
Hanna och hennes kollegor, en pingstpastor, en imam, en serbisk ortodox präst och en diakon, är de enda som får röra sig fritt på fängelset. Men det är många säkerhetsåtgärder att hålla i åtanke.

FÄNGELSEPRÄST. Hanna Backman har gjort resan från en frikyrka i Österbotten via journalistik i Helsingfors och kriminologstudier i England till jobbet som fängelsepräst i Stockholm. Hon har hittat sitt kall. – Det var som att något ploppade ner från huvudet till hjärtat – det här vill jag göra. 31.12.2021 kl. 15:40
Jan-Erik Andelin börjar jobba på Kyrkpressen i februari.

NYANSTÄLLNING. Från den 1 februari 2022 förstärker Kyrkpressen den redaktionella bemanningen då Jan-Erik Andelin ansluter till tidningen. Jan-Erik Andelin kommer närmast från KSF Media där han jobbat sedan 2004, bland annat som chefredaktör på Borgåbladet, på Hufvudstadsbladets ledaravdelning samt som tidningens korrespondent i Stockholm. 28.12.2021 kl. 19:34

Päivi Räsänens står åtalad för hets mot folkgrupp.

RÄTTEGÅNG. Rättegången mot riksdagsledamot Päivi Räsänen inleddes idag i tingsrätten i Helsingfors. Hon står åtalad för hets mot folkgrupp på grund av offentliga inlägg om homosexualitet. – Jag skulle inte bli förvånad om hon blev dömd, säger professor emeritus Dan Frände. 24.1.2022 kl. 15:41
Niklas Wallis (t.v.) installerades på söndagen som kyrkoherde i Kronoby församling av kontraktsprost Mia Anderssén-Löf (t.h.).

kyrkoherdeinstallation. På söndagen installerades Niklas Wallis som kyrkoherde i Kronoby församling. Wallis valdes redan hösten 2020 och tillträdde tjänsten för ett år sedan men på grund av pandemin har installationen fått vänta. Och när den nu blev av fick det ske utan biskop Bo-Göran Åstrands närvaro då han satt i karantän. 23.1.2022 kl. 13:32
Att vara ute i naturen har varit helande för Janne Kütimaa.

utmattning. – Jag var som en julgran. Alla hängde mer och mer på mig, också jag själv. Och jag såg ju så fin ut, och hade inga ben att promenera därifrån med, säger Janne Kütimaa om att bli svårt utbränd. 21.1.2022 kl. 11:56
Boris Salo har tillsammans med Larsmo När-TV spelat in åtta avsnitt om Markusevangeliet avsedda för samtal inom smågrupper.

Larsmo. Då pandemin sköt upp en inplanerad kurs valde Boris Salo att spela in kursen i stället. Nu får flera församlingar glädje av den. 20.1.2022 kl. 14:00
Kommunistregimen i Sovjet klassade Bibeln som en sagobok. Varför var de så rädda för den, undrar Håkan Nitivuori.

Bibel. Som ung smugglade Håkan Nitovuori biblar till Sovjet. I en specialsydd underskjorta bar han iland biblarna i Tallinn. 20.1.2022 kl. 09:43