Telin-orgeln kan få plats på läktaren brevid Christentensorgeln från 1979. Skeppsbyggaren Anders Telin i Gamlakarleby byggde orgeln 1768.

Nykarleby kyrka behåller sin gamla Telin-orgel

nykarleby.

Telin-orgeln från 1768 flyttas inte från Nykarleby kyrka.

23.3.2021 kl. 15:38

– Att det uppstått debatt om orgeln handlar dels om att man pratat förbi varandra och dels om att det är komplicerade processer, säger kyrkoherde Mia Anderssén-Löf.

Orgeln, som är ospelbar, är historiskt värdefull. Nu står den i norra korset i kyrkan, men kan komma att flytta till läktaren.

Diskussionen i Nykarleby började då kyrkofullmäktige formulerade ansökan om renoveringsbidrag för kyrkan till Kyrkostyrelsen. I åtgärdsprogrammet på 25 punkter ingår att restaurera golvet och lägga in golvvärme.

– För att kunna göra det behöver vi flytta på Telin-orgeln, säger Mia Anderssén-Löf.

Fullmäktige skriver att orgeln varsamt ska monteras ner och flyttas till en annan plats i väntan på restaurering.

– Det är allmänt formulerat eftersom vi inte hade fått in alla utlåtanden från Museiverkets och Kyrkostyrelsens sakkunniga före mötet. Vi kunde inte heller påskynda utlåtandena eftersom pandemin begränsade experternas möjligheter att komma till Nykarleby. Vi tog beslutet för att hinna få in kompletterande handlingar till vår ansökan så att den skulle bli behandlad i mars.

Placeringen av orgeln har diskuterats. Där den nu står skymmer den delvis ett fönster och utrymmet kunde användas till annat ändamål.

– Det förslag som nu ligger bäst till är att den skulle få plats på orgelläktaren bredvid den nuvarande orgeln. Det skulle ju vara den naturliga platsen.

– Det finns en samstämmighet om att Telin-orgeln ska behållas i Nykarleby kyrka.

Restaureringen av orgeln ingår inte i den planerade renoveringen. 2010 fick man en offert på restaureringen av orgeln, en offert som gick på en miljon kronor ( cirka 100 000 euro) plus moms. Sedan dess har inget gjorts.

Hur och när renoveringen av kyrkan framskrider beror på Kyrkostyrelsen. Totalkostnaderna för det första skedet av renoveringen av kyrkan beräknas bli 1,2 miljoner euro, och det andra skedet, restaureringen av takmålningarna lika mycket till.

– De konkreta åtgärderna är en fråga vi återkommer till när vi fått finansiering.

Anderssén-Löf tror ändå att golvvärmen prioriteras.

– Nu värms kyrkan av direkt el som ger kraftiga växlingar i temperaturen och luftfuktigheten i kyrkan. Det sliter på väggmålningarna.

I bästa fall kan renoveringen börja i augusti.

Johan Sandberg


tvivel. I små stunder eller långa decennier av tvivel finns det något tröstande i frågan ”Min Gud, min Gud, varför har du övergivit mig?”. Det finns flera tolkningar av dessa Jesus ord på korset. En av dem är att till och med Jesus tvivlade. 7.3.2024 kl. 18:23

KÖKAR. Sommarens Franciskusfest på Kökar är här snabbare än du tror – med föda för både kropp och själ. 12.3.2024 kl. 11:46

KYRKOMÖTET. Senast den 12 maj ska sjökaptenen, medieföretagaren, kommunalrådet och koranforskaren lägga axeln till och börja jobba för det nya kyrko­mötet. Vi har talat med de fyra nyvalda ombuden från Borgå stift. 4.3.2024 kl. 16:23

PERSONEN. Emma Klingenberg är aktuell med musikalen och monologen Katrina. – Min yrkesidentitet handlar mycket om kärleken till hantverket, berättelserna – och kärleken till sången. 5.3.2024 kl. 19:01

laestadianer. Rapporten som skissar på att de laestadianska fridsföreningarna skulle ta ett större avstånd till folkkyrkan får intern kritik inom rörelsen. Kyrko- och SFP-politikern Hans Snellman tar till pennan i Kyrkpressen 1.3.2024 kl. 13:37

FINLANDSPRIS. Biskop emeritus Gustav Björkstrand har tilldelats Svenska Akademiens Finlandspris för år 2024. Prisbeloppet är 100 000 kronor. 14.1.2025 kl. 17:17

VÄGLEDNING. På torsdagskvällen hölls den första presentationen av den nya strategin för Borgå stift på Evangeliskt center i Vasa. Men biskop Bo-Göran Åstrand påpekade genast i inledningen att det inte är en strategi i traditionell mening arbetsgruppen tagit fram. 9.1.2025 kl. 22:02

ekonomi. Jonathan och Aron Vik från Åland har startat Sackaiosfonden – ett projekt som förenar ekonomi och tro. De vill bidra till kristen verksamhet och inspirera andra, samtidigt som de utforskar vad det innebär att tjäna Gud i sina framtida karriärer. 8.1.2025 kl. 18:32

SÅNG. Huvudgästen vid kantorsdagar i Vasa i februari är den skotske prästen och psalmskaparen John L Bell, känd för de så kallade Iona-sångerna. Inför detta slår jag upp hans bok The Singing Thing – a case for congregational song. Frågan är: Varför sjunger vi? Bokens innehållsförteckning är ett svar i 10 punkter på denna fråga: 28.1.2025 kl. 11:06

PRÄSTVIGNING. På trettondagen fick Borgå stift en ny präst när teologie magister Andrey Heikkilä vigdes till ämbetet i Borgå domkyrka. 7.1.2025 kl. 10:46