Höstens grupper i kyrkan – hittar du något som passar dig?

Höstens grupper.

Församlingens gruppverksamhet för olika åldrar startar igen.

20.8.2020 kl. 15:47

KÖRER

Nytt körsamarbete: Från och med i höst samarbetar Furahakören med Johannes församling. Dirigenter är Fiona Chow och Anna Maria Böckerman. Kören har medlemmar i hela Borgå stift och är inriktad på mission. Det betyder att vi sjunger sånger från hela världen. Vi övar varannan lördag i Hörnan (Högbergsg. 10) kl. 10–14. Nya och återvändande sångare är välkomna med! Här är de planerade övningsdatumen: 26.9, 10.10, 24.10, 7.11, 21.11, 5.12. Utöver det tillkommer ett till två uppträdanden.

Lovsångsgrupp i Petrus: Lovsångsgrupper är med och sjunger under Förbön och Tack-kvällen. Kom med och delta ifall du gillar att sjunga. Lovsångsgruppen övar kl. 18 varannan tisdag samma kväll som förbönskvällarna i Munksnäs kyrka (Tegelst. 6).

Petrus Vokalensamble: Ifall du sjungit i kör tidigare är detta för dig. Onsdagar kl. 19 i Petruskyrkan (Skogsbäcksv. 15).

Matteus kyrkokör: Tisdagar kl. 18.30-21 i Matteuskyrkan (Åbohusvägen 3). Kören är en klassisk kyrkokör som sjunger de gamla klassiska kyrkomusikverken och även nyare, utmanande musik från vår egen tid. Erfarenhet av körsång är önskvärd.

Vår ton: Onsdagar kl. 15.45-16.30 i Matteuskyrkan (Åbohusvägen 3). Kören för dig som aldrig sjungit i kör eller tror dig inte kunna sjunga.

BARN OCH FAMILJER

Familjekväll: måndagar kl. 16.30–18.30 i Hörnan. Se nedan!

Öppen gemenskap: För barn i alla åldrar tillsammans med en vuxen onsdagar kl. 10–12, Heikasvägen 7, Drumsö. Kaffe, smörgås och varierande program beroende på gruppens önskan. Start 2.9 i de nya lokalerna, förutsatt att de är tillgängliga.

Babyrytmik: Tisdagar kl. 10–12 i Hörnan (Högbergsg. 10) tillsammans med en vuxen. Sångstund för de yngre barnen (2–8 mån) kl. 10 och för de äldre barnen (8–12 mån) kl. 11. Anmälan till heidi.aberg@evl.fi.

Musiklek: Tisdagar kl. 13.30 i Bokvillan (Tavastv. 125) för 0–3-åringar tillsammans med en vuxen. Ingen anmälan behövs.

Babyrytmik: Fredagar kl. 10 i Hörnan (Högbergsg. 10) för de allra minsta (ca 2–7 mån) tillsammans med en vuxen. Gruppen erbjuder lugn & trygghet för barnen. Anmälan till heidi.aberg@evl.fi. Deltagarantalet är begränsat.

Musiklek: Fredagar kl. 11 i Hörnan (Högbergsg. 10) för 1–5-åringar tillsammans med en vuxen. Ingen anmälan behövs.

Musiklek: Måndagar kl. 10 på Heikasvägen 7, Drumsö, för 0–3-åringar tillsammans med en vuxen. Start 31.8 förutsatt att de nya lokalerna är tillgängliga då. Se uppdateringar på Johannes församlings hemsida.

Baby- och knatterytmik: Tisdagar i Matteuskyrkan (Åbohusv. 3). Knatterytmik (1-4 år) Klapp & Klang kl. 10 Babyrytmik (0-1 år) Gung & Sjung kl. 11. Vi sjunger en halv timme och efteråt finns det möjlighet att umgås över en kopp kaffe. Ingen förhandsanmälan krävs!

Musiklek i Malms kyrka: (Kommunalv. 1), tisdag kl. 10 fr.o.m. 8.9 och Hagasalen (Vesperv. 12), torsdag kl. 10 fr.o.m. 10.9. Hör mer på Facebook i Petrus Kidz-gruppen som har roliga videor, andakter och tankar för barnfamiljer.

SAMTAL OCH GEMENSKAP

Samtalsgruppen Bibel, tro & tvivel: I Hörnan (Högbergsg. 10) måndagar kl. 18 är till för dig som vill läsa, diskutera och möta andra människor. Vi träffas fem gånger under höstterminen – 24.8, 14.9, 12.10, 9.11 och 1.12. Gruppen är öppen för alla och ingen förhandsanmälan behövs.

Stickklubben: Varannan torsdag (udda veckor) kl. 11-13 i Matteuskyrkans Olavussal (Åbohusv. 3). Start 10.9. I Matteus stickklubb får man sticka eller virka, eller handarbeta det man vill. Vi stickar exempelvis babysockor åt församlingens nyfödda barn.

KURSER

Alpha: Alpha är ett tillfälle att utforska livet och tron under 10 kvällar med middag, videoföreläsning och samtal. Kursen är för alldeles vanliga människor, oberoende av tidigare kunskap eller bakgrund. Tisdagar kl. 18 i Petruskyrkan (Skogsbäcksv. 15), start 22.9. Anmälan till Petrus kansli, eller dyk upp på första träffen.

Sorgekursen – Vägen vidare: En sex kvällars kurs, varannan onsdag i Petruskyrkan (Skogsbäcksv. 15), för alla som förlorat någon, nyligen eller för lång tid sedan. En livskamrat, en förälder, en vän, ett barn. Vi börjar varje kväll med kaffe/te och tilltugg, ett kort föredrag och möjlighet till samtal i mindre grupper. Du är varmt välkommen med som du är. Kursen är baserad på kristna värderingar men passar bra för alla oberoende av åskådning och oberoende av var du bor. Kursen börjar onsdag 7.10 kl. 18.

Stanna hemma om du har symptom, även om de är lindriga. Kom ihåg handhygienen. Ändringar i programmet kan förekomma.

Erika RönngårdJohanna Evenson stortrivs hemma i hängmattan i Bovik. Ibland får hon besök av grannens kor.

Kulturer. Johanna Evenson växte upp på olika håll i Svenskfinland, bodde i USA i trettio år – och har nu återvänt till Åland. Varje gång hon stiger in i sitt arbetsrum – en 1400-talskyrka – tänker hon: Wow, tänk att jag får bo här! 22.7.2021 kl. 08:00
Att blir pappa var en större omställning än jag någonsin hade tänkt mig, säger Erik Abbor.

Papparoll. För Erik Abbor tog det flera år att landa i rollen som pappa. 21.7.2021 kl. 08:00
– Jag vill gärna fortsätta skriva musik och ge ut den, att folk lyssnar och blir berörda och får ut någonting av den.

musik. Musiken har funnits med Susanna Sandell hela livet. Hon har studerat musikpedagogik och har skrivit egen musik sedan tonåren. I maj släppte hon sin första egna singel och mer är på gång. 8.7.2021 kl. 08:00
Pamela Granskog bor i Haga där parkerna finns nära.

STADSBO. Pamela Granskog känner sig som helsingforsare i Österbotten och som österbottning i Helsingfors. Om hon skulle få bestämma skulle alla åka på utbyte till andra regioner. 22.7.2021 kl. 06:00
Mi Lassila önskar att alla vuxna som inte är på läger ber för lägren och konfirmanderna. –Det betyder otroligt mycket.

KONFIRMANDLÄGER. Mi Lassila har 80–90 konfirmandläger bakom sig. För henne är konfirmandlägret en plats där man kan inse att man är älskad. 7.7.2021 kl. 08:00
Johan Candelin och den andra styrelsemedlemmen från Martyrkyrkans vänner som stått åtalade för penninginsamlingsbrott frias också av Vasa hovrätt.

RÄTTEGÅNG. Vasa hovrätt gör samma bedömning som Mellersta Österbottens tingsrätt och friar Martyrkyrkans vänners ordförande Johan Candelin samt den styrelsemedlem som stått åtalade för penninginsamlingsbrott. Den springande punkten i åtalet har handlat om huruvida Martyrkyrkans vänner i sin insamling riktat sig till en på förhand bestämd och avgränsad grupp för vilket det inte krävs insamlingstillstånd eller om man riktat sig till en bredare allmänhet, vilket hade krävt ett insamlingstillstånd. 2.7.2021 kl. 15:21
Henrik Lindberg har inget eget arbetsrum, utan sitter där det finns en ledig stol.

ledarskap. Vad är en ledares viktigaste egenskap? Gott självförtroende, säger Henrik ”Henka” Lindberg, som leder produktionsbolaget Parad. Han vill skapa en arbetskultur där det är tryggt att misslyckas. 
– Först då kan kreativiteten flöda. 27.6.2021 kl. 13:42
Döden är en del av livet. Att inte blunda för den är livsviktigt i synnerhet för oss som är gamla, säger Patricia Tudor-
Sandahl.

ÅLDRANDE. Författaren och psykoterapeuten Patricia Tudor-Sandahl har skrivit en ny bok, ”Mer levande med åren”, om modet att åldras och bli sams med det paradoxala och motsägelsefulla som ryms inom oss. 24.6.2021 kl. 00:00
Jimmy är väldigt tacksam för sin familj. – Det är till stor del på grund av dem som jag orkat under de senaste åren.

FÖRLÅTELSE. Jimmy Sundström har levt med konstant värk i kroppen i femton år. Bakom värken ligger ett trauma – han var med om övergrepp när han var tolv år. – De senaste femton åren har inte varit lätta, men med Guds hjälp har jag kunnat förlåta och få frid. 23.6.2021 kl. 09:00
– Jag vill visa att kyrkan har mitt ansikte också, inte bara biskopens, säger Laura Leipakka.

GENERATION Y. – När man frågar millennialer vad de vill att kyrkan ska göra svarar många: Vi vill inte ha något av kyrkan, det räcker att kyrkan finns där. Vi kan komma om det är någon kris eller om vi vill gifta oss, säger Laura Leipakka. 8.7.2021 kl. 06:00
Johanneskyrkans norra torn och dess gargoyler väntar fortfarande på restaurering.

johanneskyrkan. Johanneskyrkans fasad med sina gargoyler, rosettfönster och fialer får en grundlig genomgång i samband med fasadrenoveringen. 23.6.2021 kl. 06:00
Daniela Hildén jobbar som familjearbetare.

FRIHET. "Varje sommar när vi åker iväg med vår fullastade båt fladdrar det en massa fjärilar i min mage." 23.6.2021 kl. 06:00

forskning. När Mikael Lindfelt och hans forskarkollegor började forska om attityder till vaccination för fem år sedan hade de ingen aning om hur aktuell deras forskning skulle komma att bli. 22.6.2021 kl. 09:00
Edgar Vickström kommer att jobba i Mariehamn, Heidi Juslin-Sandin i Kyrkslätt och Benjamin Häggblom i Åbo.

PRÄSTVIGNING. Vem är du? Varför ville du bli präst? Har du en hemlig talang? 21.6.2021 kl. 09:53
Kristian Willis blir tf kyrkoherde i Vanda i väntan på att förvaltningsdomstolen tar ställning till valet.

vanda. Kristian Willis blir tf kyrkoherde i Vanda svenska församling från första juli, bestämde domkapitlet vid sitt möte igår. 16.6.2021 kl. 11:09

Johanna Evenson stortrivs hemma i hängmattan i Bovik. Ibland får hon besök av grannens kor.

Kulturer. Johanna Evenson växte upp på olika håll i Svenskfinland, bodde i USA i trettio år – och har nu återvänt till Åland. Varje gång hon stiger in i sitt arbetsrum – en 1400-talskyrka – tänker hon: Wow, tänk att jag får bo här! 22.7.2021 kl. 08:00
Att blir pappa var en större omställning än jag någonsin hade tänkt mig, säger Erik Abbor.

Papparoll. För Erik Abbor tog det flera år att landa i rollen som pappa. 21.7.2021 kl. 08:00
– Jag vill gärna fortsätta skriva musik och ge ut den, att folk lyssnar och blir berörda och får ut någonting av den.

musik. Musiken har funnits med Susanna Sandell hela livet. Hon har studerat musikpedagogik och har skrivit egen musik sedan tonåren. I maj släppte hon sin första egna singel och mer är på gång. 8.7.2021 kl. 08:00
Pamela Granskog bor i Haga där parkerna finns nära.

STADSBO. Pamela Granskog känner sig som helsingforsare i Österbotten och som österbottning i Helsingfors. Om hon skulle få bestämma skulle alla åka på utbyte till andra regioner. 22.7.2021 kl. 06:00
Mi Lassila önskar att alla vuxna som inte är på läger ber för lägren och konfirmanderna. –Det betyder otroligt mycket.

KONFIRMANDLÄGER. Mi Lassila har 80–90 konfirmandläger bakom sig. För henne är konfirmandlägret en plats där man kan inse att man är älskad. 7.7.2021 kl. 08:00