Höstens grupper i kyrkan – hittar du något som passar dig?

Höstens grupper.

Församlingens gruppverksamhet för olika åldrar startar igen.

20.8.2020 kl. 15:47

KÖRER

Nytt körsamarbete: Från och med i höst samarbetar Furahakören med Johannes församling. Dirigenter är Fiona Chow och Anna Maria Böckerman. Kören har medlemmar i hela Borgå stift och är inriktad på mission. Det betyder att vi sjunger sånger från hela världen. Vi övar varannan lördag i Hörnan (Högbergsg. 10) kl. 10–14. Nya och återvändande sångare är välkomna med! Här är de planerade övningsdatumen: 26.9, 10.10, 24.10, 7.11, 21.11, 5.12. Utöver det tillkommer ett till två uppträdanden.

Lovsångsgrupp i Petrus: Lovsångsgrupper är med och sjunger under Förbön och Tack-kvällen. Kom med och delta ifall du gillar att sjunga. Lovsångsgruppen övar kl. 18 varannan tisdag samma kväll som förbönskvällarna i Munksnäs kyrka (Tegelst. 6).

Petrus Vokalensamble: Ifall du sjungit i kör tidigare är detta för dig. Onsdagar kl. 19 i Petruskyrkan (Skogsbäcksv. 15).

Matteus kyrkokör: Tisdagar kl. 18.30-21 i Matteuskyrkan (Åbohusvägen 3). Kören är en klassisk kyrkokör som sjunger de gamla klassiska kyrkomusikverken och även nyare, utmanande musik från vår egen tid. Erfarenhet av körsång är önskvärd.

Vår ton: Onsdagar kl. 15.45-16.30 i Matteuskyrkan (Åbohusvägen 3). Kören för dig som aldrig sjungit i kör eller tror dig inte kunna sjunga.

BARN OCH FAMILJER

Familjekväll: måndagar kl. 16.30–18.30 i Hörnan. Se nedan!

Öppen gemenskap: För barn i alla åldrar tillsammans med en vuxen onsdagar kl. 10–12, Heikasvägen 7, Drumsö. Kaffe, smörgås och varierande program beroende på gruppens önskan. Start 2.9 i de nya lokalerna, förutsatt att de är tillgängliga.

Babyrytmik: Tisdagar kl. 10–12 i Hörnan (Högbergsg. 10) tillsammans med en vuxen. Sångstund för de yngre barnen (2–8 mån) kl. 10 och för de äldre barnen (8–12 mån) kl. 11. Anmälan till heidi.aberg@evl.fi.

Musiklek: Tisdagar kl. 13.30 i Bokvillan (Tavastv. 125) för 0–3-åringar tillsammans med en vuxen. Ingen anmälan behövs.

Babyrytmik: Fredagar kl. 10 i Hörnan (Högbergsg. 10) för de allra minsta (ca 2–7 mån) tillsammans med en vuxen. Gruppen erbjuder lugn & trygghet för barnen. Anmälan till heidi.aberg@evl.fi. Deltagarantalet är begränsat.

Musiklek: Fredagar kl. 11 i Hörnan (Högbergsg. 10) för 1–5-åringar tillsammans med en vuxen. Ingen anmälan behövs.

Musiklek: Måndagar kl. 10 på Heikasvägen 7, Drumsö, för 0–3-åringar tillsammans med en vuxen. Start 31.8 förutsatt att de nya lokalerna är tillgängliga då. Se uppdateringar på Johannes församlings hemsida.

Baby- och knatterytmik: Tisdagar i Matteuskyrkan (Åbohusv. 3). Knatterytmik (1-4 år) Klapp & Klang kl. 10 Babyrytmik (0-1 år) Gung & Sjung kl. 11. Vi sjunger en halv timme och efteråt finns det möjlighet att umgås över en kopp kaffe. Ingen förhandsanmälan krävs!

Musiklek i Malms kyrka: (Kommunalv. 1), tisdag kl. 10 fr.o.m. 8.9 och Hagasalen (Vesperv. 12), torsdag kl. 10 fr.o.m. 10.9. Hör mer på Facebook i Petrus Kidz-gruppen som har roliga videor, andakter och tankar för barnfamiljer.

SAMTAL OCH GEMENSKAP

Samtalsgruppen Bibel, tro & tvivel: I Hörnan (Högbergsg. 10) måndagar kl. 18 är till för dig som vill läsa, diskutera och möta andra människor. Vi träffas fem gånger under höstterminen – 24.8, 14.9, 12.10, 9.11 och 1.12. Gruppen är öppen för alla och ingen förhandsanmälan behövs.

Stickklubben: Varannan torsdag (udda veckor) kl. 11-13 i Matteuskyrkans Olavussal (Åbohusv. 3). Start 10.9. I Matteus stickklubb får man sticka eller virka, eller handarbeta det man vill. Vi stickar exempelvis babysockor åt församlingens nyfödda barn.

KURSER

Alpha: Alpha är ett tillfälle att utforska livet och tron under 10 kvällar med middag, videoföreläsning och samtal. Kursen är för alldeles vanliga människor, oberoende av tidigare kunskap eller bakgrund. Tisdagar kl. 18 i Petruskyrkan (Skogsbäcksv. 15), start 22.9. Anmälan till Petrus kansli, eller dyk upp på första träffen.

Sorgekursen – Vägen vidare: En sex kvällars kurs, varannan onsdag i Petruskyrkan (Skogsbäcksv. 15), för alla som förlorat någon, nyligen eller för lång tid sedan. En livskamrat, en förälder, en vän, ett barn. Vi börjar varje kväll med kaffe/te och tilltugg, ett kort föredrag och möjlighet till samtal i mindre grupper. Du är varmt välkommen med som du är. Kursen är baserad på kristna värderingar men passar bra för alla oberoende av åskådning och oberoende av var du bor. Kursen börjar onsdag 7.10 kl. 18.

Stanna hemma om du har symptom, även om de är lindriga. Kom ihåg handhygienen. Ändringar i programmet kan förekomma.

Erika Rönngård

FDUV. Nalle Öhman tilldelas Sigfrid Törnqvist-priset för att han på ett banbrytande sätt utvecklat samspelet med personer med intellektuell funktionsnedsättning. Sigfrid Törnqvist-priset är instiftat av FDUV:s styrelse. 24.10.2020 kl. 11:00
Biskoparna är eniga om att varningar inte löser en fråga där det råder djup oenighet.

vigsel. Biskoparna är eniga om det att man utdelar varningar till präster som viger par av samma kön inte är rätt väg att gå. 22.10.2020 kl. 13:48
Linus Stråhlman, Harry S. Backström och Rune Johansson ser kaplansvalet från olika håll.

Kaplansval. Det uppskjutna kaplansvalet i Houtskär fortsätter att dela åsikterna. Ordföranden i kapellrådet betecknar det som en delseger. Kyrkoherden frågar sig om det är juridiskt hållbart. Och domkapitlet hänvisar till kyrkoordningen. 22.10.2020 kl. 12:21
Houtskär får igen en tf kaplan, bestämde domkapitlet idag.

domkapitlet. Kaplanstjänsten i Houtskärs kapellförsamling tillsätts inte utan ledigförklaras på nytt nästa år. Pastor Peter Blumenthal förordnas till tf. kaplan och sköter tjänsten fram till slutet av juni, meddelar domkapitlet idag. 20.10.2020 kl. 17:20
Rex Hartman och Jonas Nygård tycker om att röra på sig tillsammans.

vänskap. Alla förtjänar en kompis som ringer och frågar: Ska vi gå på kaffe? eller Kommer du med till gymmet? Vänverksamhet hjälper personer med funktionsnedsättning att hitta den kompisen. 16.10.2020 kl. 13:06
Emil Anton har skrivit en bok om sin fars familjs troshistoria.

historia. När Emil Anton började skriva om den kristna trons historia i Irak upptäckte han sina egna rötter. Men boken resulterade också i en kamp med Gud som nästan kostade honom hans tro. 15.10.2020 kl. 16:01

Nekrolog. Det sociala engagemanget för de svagaste i världen utgjorde den bärande linjen för Ulf Särs under flera årtionden. Hans frånfälle var helt oväntat. 15.10.2020 kl. 17:14
Mikaela Björk är prästfru, trebarnsmamma, teolog och kock.

Kolumn. Förr eller senare kommer vi alla att avlövas, skriver Mikaela Björk. 15.10.2020 kl. 16:20
Brenda Serralde Luna är född i Xochimilco som är en del av Mexico City. Namnet betyder platsen där det blommar.

Förändring. Brenda Serralde Luna föddes i Mexico City men bor i Borgå. Hon har upplevt en jordbävning, plötslig fattigdom och stor kärlek. Det svåraste var när hon förlorade sin mamma. 15.10.2020 kl. 15:33
Bakom försäljningen döljer sig många år av kämpande för att bevara det svenska församlingshemmet.

Försäljning. Efter många års kämpande för att bevara församlingshemmet, men utan gehör, ger man nu upp den tanken. – Vi måste kunna gå vidare och utreda andra alternativ, säger Mats Lindgård. 15.10.2020 kl. 15:04
Slutet nått