Eleverna från Eklöfska skolan i Borgå har tänkt ut en hel hatt full med frågor att ställa till biskopen.

Elever ställde biskopen mot väggen

helsingfors bokmässa.

Vad är Gud? Är abort fel? Finns helvetet? Biskop Bo-Göran Åstrand fick sitta i heta stolen på Helsingfors bokmässa. Elever från Eklöfska skolan i Borgå och Lovisavikens skola hade förberett frågor om allt från hans jobb till jämlikhet, klimatet och varför gudstjänster är så långa.

24.10.2019 kl. 17:11

I tur och ordning skakar eleverna hand med biskop Bo-Göran Åstrand. Någon passar på att ta en selfie med honom. I hatten som Lucas Snellman håller i finns frågor som eleverna velat ställa biskopen.

Bo-Göran Åstrand får berätta om varifrån han kommer, var han gick i skolan och vad han gör på fritiden. Husdjur? Labradoren Doris. Favoritfärg? Svart. Favoritmat? Spenatplättar. Drömjobb som liten? Lokförare.

Flera elever är intresserad av hur det är att vara biskop. Är lönen bra? Ja, ungefär som en stadsdirektörs. Trivs han i biskopsgården? Huset är stort och ett fint ställe att bo på, men lite gammalt. Är han rik? Ja, men inte i pengar utan tack vare människorna han har omkring sig.

Lucas Snellman sträcker fram hatten till nästa elev, som drar en frågelapp och läser upp frågan.


Vilka rättigheter, begränsningar och skyldigheter har en biskop?

– Jag får välja vad jag särskilt vill betona i mitt arbete. Min skyldighet är att finnas till för människorna i församlingarna.

Det finns ändå en hel del han måste. Allt som ska rymmas i kalendern håller hans sekreterare reda på.

– Det är skönt att någon håller reda på mig och säger vad jag ska göra.

Får du gå fritt överallt?

– Ja, det får jag. Jag behöver inte vara rädd när jag rör mig.

Ett undantag är om golvet där hemma just blivit tvättat, tillägger han.

Vad är din bästa upplevelse i livet?

– När jag blev kär i en tjej som heter Karin. Det var något stort och annorlunda jag inte varit med om tidigare. Den här tjejen är min fru idag.

Från klimat till jämlikhet

Biskopen får också frågor om aktuella och brännande teman – till exempel vad han själv gör för jämlikhet.

– I kyrkan har jag jobbat för att kvinnor ska ha möjlighet att vara präster på samma villkor som män.

Kön, sexuell läggning, ekonomi eller bakgrund ska inte göra någon skillnad för vilka möjligheter vi har i livet. Här tror tror han att det är viktig att hjälpas åt.

En annan fråga tar upp klimatet. Åstrand säger att han tycker det är bra med Greta Thunberg och andra som lyfter fram klimatfrågan. Och att det är viktigt att komma ihåg att vi kan göra mycket för att det ska bli bättre.

– Om vi hjälps åt tror jag att vi har en bra framtid.

Bakom biskopen pryds väggen av hoppets träd, där varje löv står för de saker någon hoppas på eller osm ger dem hopp.


Tycker du att abort är fel?

– Jag skulle säga att abort är något man ska använda som sista möjlighet – inte tänka att det är en lösning istället för preventivmedel. Men ibland hamnar man i en sån situation där det är enda möjligheten. Den som gjort abort ska inte behöva känna sig dömd eller uttittad av andra.

Varför har kyrkan ännu inte tillåtit vigsel för samkönade par?

– Här tycker jag precis som du som ställt frågan att alla ska ha rätt att gifta sig i kyrkan. Det här jobbar jag och många andra för att ska vara möjligt.

Åstrand berättar att alla inte tycker lika. Av de som sitter i kyrkans högsta beslutsfattande organ är det ännu en majoritet som inte vill att kyrkan ska viga par av samma kön.

Vad tycker du om dödsstraff?

– Jag är glad att vi inte har det i Finland. Hur illa en människa än har gjort ska man inte böta med sitt liv.

Den där Gud

Många har passat på att ställa frågor som handlar om Gud och tro till biskopen.

Vad är Gud?

– Gud är den som alltid är större, som tar hand om oss, som hör våra böner, svarar biskop Bo-Göran Åstrand.

Han tror på Gud för att det känns tryggt och bra. Tron fanns med redan när han växte upp.

– Men jag tror inte på Gud på samma sätt som när jag var liten.

Det finns också dagar – dagar då det händer jobbiga och tunga saker – då han också tvivlar på Gud.

Tror du på helvetet och djävulen?

– Jag tror på Gud och räknar med att Gud älskar oss. Men jag vet att det finns en sådan makt som river ner och förstör. Den ska vi kämpa mot tillsammans, med godhetens och kärlekens hjälp.

Vad betyder kyrkan för dig?

– Det som är bra med kyrkan är att den berättar att vi alltid får tro och lita på Gud. Och att vi ska ta hand om varandra och den här jorden vi bor på.

Vad tycker du om de som inte hör till kyrkan?

– Jag tycker de är precis lika bra som de som hör till kyrkan.

Vad tycker du om andra religioner?

– Alla religioner berättar något viktigt. De säger att det finns något mer än det vi kan uppfatta.

Tror du på andra gudar än den kristna?

– Jag tror att de som hör till andra religioner också söker Gud och uppfattar något av Gud. Men jag tror på kristendomens Gud.

Tror du på big bang?

– Ja, det är det bästa svaret vi hittills har på hur jorden blev till.

Han tror att det hände något stort när universum fick sin början. Det som är spännande är att när allt utvecklats under miljarder år har det lett till att vi människor nu sitter här och kan fundera om frågor som har med tro och Gud att göra.

Därför tror biskopen att Gud och big bang nog hänger ihop.

Emelie Wikblad



Nykarlebyborna stod i kö för att få rösta på söndagen. Under de två timmar S:ta Birgitta kyrka i Nykarleby var röstningplats fick valfunktionererna vara igång så gott som hela tiden. Först efter en och en halv timme kom den första pausen då Gurli Dumell passade på att massera Majlis Nyviks axlar. 11.11.2014 kl. 12:58

I Karleby svenska församling sker ingen drastisk förändring mellan de två listorna, Kristus i Centrum och Alla Gemensamt. I församlingsrådet ökade Kristus i Centrum med en plats på bekostnad av Alla Gemensamt. Fördelningen är då åtta mot fyra. 11.11.2014 kl. 12:10

Valaktiviteten i de blivande kapellförsamlingarna Pörtom och Övermark drog upp röstningsprocenten i Närpes. Aktiviteten gav också utdelning, Pörtom fick ett nytt mandat medan Övermark behöll sitt jämfört med de kvoterade platserna i den numera nedlagda samfällighetens gemensamma kyrkofullmäktige. 11.11.2014 kl. 12:03

val 2014. 40 år är medelåldern i det nya församlingsrådet i Pedersöre. Rådet har därmed den yngsta medelåldern i hela stiftet, kanske hela landet. 10.11.2014 kl. 14:40

val2014. Andelen kvinnor är störst i församlingsrådet i Esbo och lägst i församlingsrådet i Esse. 10.11.2014 kl. 14:07

Nyfiken på vem som valdes in i din församling? Kyrkpressen uppdaterar valresultaten under måndagen. 9.11.2014 kl. 20:00

val 2014. I huvudstadsregionen röstades det livligast på svenska i Grankulla. I Åboland var Kimitoöns församlingsmedlemmar aktiva. 9.11.2014 kl. 23:27

Petrus församling. Av tolv medlemmar i Petrus församlings råd är fem nya. 9.11.2014 kl. 22:49

val 2014 . Esse församling klår hela landets röstningsprocent med hästlängder. Även i Purmo och Larsmo var valdeltagandet betydligt högre än medeltalet. 9.11.2014 kl. 22:18

val 2014. I Matteus församling i Helsingfors var röstningsprocenten bland 16-17-åringarna högre än den totala röstningsprocenten. Också i Vanda svenska församling röstade de unga flitigt. 9.11.2014 kl. 22:16

Preliminär röstningsprocent för hela landet förutspår lägre valdeltagande än 2010. 9.11.2014 kl. 21:23

församlingsvalet. Finlands statsminister röstade i församlingsvalet kring 12-tiden i sin hemförsamling Esbo svenska. 9.11.2014 kl. 18:31

församlingsvalet. Du kan rösta i församlingsvalet fram till klockan 20 på söndagen. Kyrkpressen publicerar valresultaten i den takt de blir klara under kvällen. 9.11.2014 kl. 18:02

Kyrkomötet. Kyrkomötets framtidsutskott har tid på sig till maj nästa år att hitta medlemmar till den nya kommitté som ska utreda och ge förslag till ny organisations- och verksamhetsmodell för kyrkan. 6.11.2014 kl. 10:08

Kyrkomötet. Frågan om möjligheten att grunda personförsamlingar väckte diskussion i kyrkomötet men förslaget om att låta initiativet förfalla skedde utan omröstning. 6.11.2014 kl. 08:49

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Kyrkoherden i Matteus församling Stefan Forsén valdes hösten 2018 till direktör för det gemensamma församlingsarbetet vid samfälligheten i Helsingfors. Sedan dess har han varit tjänstledig från tjänsten som kyrkoherde i Matteus församling. Nu meddelar Forsén att han avgår från kyrkoherdetjänsten. Det här och en lång rad andra ärenden behandlade domkapitlet vid Borgå stift på sitt möte på torsdagen. 8.4.2022 kl. 14:45

BORGÅ DOMKAPITEL. Hon för in erfarenhet av över 20 år vid Röda Korset – och är nyvigd som präst. 8.4.2022 kl. 09:34

Ukraina. Det tog Olha Holubova över en vecka att ta sig från hemmet i Charkiv till tryggheten hos dottern Mariia Skog med familj i Korsholm. Kvar i Charkiv blev maken Yevhen. 8.4.2022 kl. 19:00

ORTODOXA KYRKAN I FINLAND. Vi har hundratals ryskspråkiga från Ryssland här, och redan innan flyktingarna kom hade vi ganska heta diskussioner efter gudstjänsterna. Jag är orolig. Det är så otroligt lätt att piska fram en het och krigisk atmosfär, säger Aleksej Sjöberg, ortodox kyrkoherde i Tammerfors. 30.11.-0001 kl. 08:21

Trakasserier. – Att andelen som upplevt trakasserier är så stor vittnar om att man pratar mer om trakasserier och vad man inte ska tolerera i arbetsgemenskapen, säger Veli-Matti Salminen, som är tf chef för Kyrkans forskning och utbildning. 6.4.2022 kl. 20:35