Kira Nyman, Patrik Frisk, Kjell Lönnqvist och Camilla Ekholm i Sibbo hoppas på flera hundra besökare på församlingens välgörenhetskonsert för Nepal.
Kira Nyman, Patrik Frisk, Kjell Lönnqvist och Camilla Ekholm i Sibbo hoppas på flera hundra besökare på församlingens välgörenhetskonsert för Nepal.

Sibbo glömmer inte Nepal

sibbo svenska församling. Den kraftiga jordbävningen i Nepal i april uppskattas ha påverkat drygt 13 miljoner människors liv. Nu vill Sibbo svenska församling och Finska Missionssällskapet hjälpa de utsatta genom en välgörenhetsgala i sångens tecken. 16.10.2015 kl. 00:00

Den heter Forget Me Not, välgörenhetsgalan som ordnas i Sibbo kyrka den 21 november. Namnet syftar på den lilla blomman förgätmigej som satt och grät vid en bäck eftersom den trodde sig vara bortglömd av Gud.
– Med den berättelsen i åtanke tyckte vi att det skulle vara ett passande namn på en välgörenhetsgala, säger Patrik Frisk, som är en av dem som håller i trådarna för projektet.

Är det så att folk glömt bort Nepal och allt det som hänt där nu när det pågår så många andra hemskheter i världen?

– Jo, där finns nog lite den tanken med i bakgrunden. Vi fattade beslut om att ordna ett sådant här evenemang redan i våras och nu under hösten har vi funderat på hur det ska gå. Kommer vi alls att nå ut till folk mitt i den kaotiska situation som råder nu? Men vi gav oss in på den här vägen och vi är trogna uppgiften. Jag är övertygad om att det kommer att bära ända fram.

Vad kan den som kommer till Sibbo kyrka den 21 november förvänta sig av kvällen?

– Det bjuds bland annat på musik av Jennie Storbacka, Elna Romberg, Satin Circus, Paulina Biström och Maria Höglund. Dessutom har vi en större orkester på plats. Artisterna kommer inte bara att sjunga enskilt utan uppträder också med gemensamt material. De var alla väldigt glada över att bli tillfrågade och bläddrade ivrigt i sina kalendrar för att försöka hitta ett datum som passade alla.

Blir det bara musik eller bjuds det på något annat också?

– Vi kommer att ha en stor skärm i kyrkan och vi ska försöka få direktkontakt med våra missionärer i Nepal, Mia och Ben Westerling, så att vi kan skicka hälsningar i realtid. Deras dotter Frida Westerling som är väldigt insatt i läget i Nepal finns på plats i Sibbo och kommer att dela med sig av sina erfarenheter. Vi vill förmedla en upplevelse och en känsla, så att folk verkligen känner att de får vara med och hjälpa. Jag hoppas att det blir en empatisk kväll. Dessutom har vi varit i kontakt med en nepalesisk restaurang i Borgå så efter galan kommer det att finnas en möjlighet att äta nepalesisk streetfood som serveras utanför kyrkan.

Hur mycket kan en tillställning av den här typen hjälpa?

– Vi samlar förstås in pengar så gott det går och hoppas på att det kommer flera hundra personer, det ryms en hel del i Sibbo kyrka. Den förödelse som jordbävningen åstadkommit, dödsfall i familjerna, ödelagda hem och sinade matförråd är såklart en stor chock för invånarna och behovet av psykisk hjälp har varit och är fortfarande stort. Mia och Ben Westerling har på ort och ställe fått fundera kring var pengarna behövs mest. Svaret blev att de insamlade medlen kommer att gå via Finska Missionssällskapets katastroffond till Center for Mental Health and Counselling, CMC Nepal, som jobbar med psykosocialt stöd för de drabbade.

Hur kommer det sig att just Sibbo svenska församling ordnar det här evenemanget?

– Jag vet inte, det var bara en tanke som slog oss. Men jag tror att vi kanske har en förmåga att göra det där lilla extra. I Sibbo är vi välsignade för det finns så många här som vet, kan och vill så det känns inte oerhört svårt eller jobbigt att börja planera. Och så känns det förstås extra bra när man kan kombinera ett roligt evenemang med att göra gott.

Vilka reaktioner har ni fått från omgivningen?
– Nu är det förstås ett tag kvar tills konserten ska äga rum, men jag tycker mig nog ha kunnat ana en liten wow-effekt. Jag hoppas att FORGET-ME-NOT lockar många lokala invånare som förhoppningsvis känner att det här kan vara deras sätt att hjälpa till.

Michaela Rosenback
Sini Peltomäki

Härskartekniker. En härskarteknik innebär alltid att köra över. Härskartekniker är uttryck för ett fult spel, där makt tas, inte delas, säger Malin Gustavsson. 15.7.2020 kl. 19:00
Camilla Lif är en svensk präst, radioprofil och skribent.

camilla Lif. Den svenska regeringen har tillsatt en kommission för att utvärdera Sveriges hantering av coronapandemin, skriver Kyrkans Tidning. Bland ledamöterna i kommissionen finns också prästen Camilla Lif, tillförordnad kyrkoherde i Katarina församling i Stockholm. 13.7.2020 kl. 08:00
Daniel Norrback kom till tro då han gick på tvåan i gymnasiet. Han konstaterar att hans tro har utvecklats från att ha varit ganska lagisk och pietistisk till att handla mer om Guds nåd.

profilen. Daniel Norrback berättar om de turbulenta veckorna som började med en ful kommentar om prideparader och kulminerade i en polisanmälan. Erfarenheten blev en viktig lärpeng och idag är Norrback försiktig med att ge sig in i teologiska diskussioner. 15.7.2020 kl. 16:00

boknyheter. Biskop emeritus Gustav Björkstrand ger ut självbiografin På avstånd ser man klarare på Fontana Media i höst. Också Kyrkpressens redaktör Christa Mickelsson är aktuell med en självbiografisk bok. 10.7.2020 kl. 14:07
St. Matthew’s International Lutheran Church är en del av Helsingfors kyrkliga samfällighets arbete. Man samlas till gudstjänst på engelska i Matteuskyrkan i Östra centrum.

Helsingfors . Kristian Willis växte upp med flera språk. Det har han nytta av när han varje söndag firar gudstjänst med människor från världens alla hörn i Östra Centrum i Helsingfors. 6.7.2020 kl. 14:54

diakoni. Är oron över hur ekonomin ska gå ihop ett stort mörkt moln på din sommarhimmel? Ta kontakt med diakonin – där får du både akuthjälp och stöd i att reda ut situationen på längre sikt. 6.7.2020 kl. 14:40
Semestern utmanar parrelationen. I ett parförhållande kan det vara så att den ena parten behöver mer avstånd än den andra.

parrelation. Under semestern blir problem i förhållandet synligare än vanligt. 2.7.2020 kl. 15:52
Morteza Naseri gick från Kabul till Helsingfors.

asylsökande. – Vi var 55 eller 60 personer i en niometers gummibåt. Vatten slog in hela tiden. Jag kunde inte simma. Morteza Naseris väg till Finland är en berättelse om utsatthet, orättvisa och en okuvlig vilja att leva. 1.7.2020 kl. 15:40
Bilden är tagen på de tvåspråkiga ekumeniska kyrkodagar i Åbo i maj 2017.

Kyrkodagar. – Jag hoppas att alla ska tänka: Wow, nu får vi äntligen träffas ansikte mot ansikte, säger direktor Sixten Ekstrand. 30.6.2020 kl. 21:16
Jean d’Amour Banyanga är född och uppvuxen i Rwanda. Bor nu i Eckerö prästgård. Gift och har två flickor och två pojkar i åldern 5 till 14 år.

profilen. Som tolvåring var rwandiern Jean d’Amour Banyanga med om en skakande upplevelse. Efter det ville han jobba för Gud och sina medmänniskor. – Jag är historisk, säger han, som den första mörkhyade prästen i Borgå stift. 30.6.2020 kl. 20:17
Slutet nått