I den nya webbtjänsten kan församlingarna markera sina julsångstillfällen på en karta. På webbsidan går det också att rösta på sin favoritjulsång, beställa material och läsa berättelser från några av julinsamlingens målländer.
Nästa år har de vackraste julsångerna sjungits i Finland i 40 år. Nästan en miljon finländare sjunger årligen de vackraste julsångerna i församlingar och kyrkor runt om i landet. I år har Finska Missionssällskapet postat över 800 000 sånghäften till församlingar i Finland. Årets svenska sånger är valda av Mikael Heikius, Monica Heikius och Dan Andersson från Vasa svenska församling. Två nya sånger finns med: Joy to the World och Mary`s Boy Child.
Vid sångtillfällena bärs en kollekt upp till Finska Missionssällskapets julinsamling. Årets julinsamling stöder de fattigaste familjerna i u-länderna.

Julinsamlingen stöder de fattigaste familjerna i u-länderna.
(Foto:FMS)
De vackraste julsångerna nu på webben
de vackraste julsångerna julinsamling. Finska missionssällskapet har öppnat en webbsida för de vackraste julsångerna. Årets sånger valdes av kantorerna i Vasa församling.
29.11.2011 kl. 12:32
29.11.2011 kl. 12:32
Felix Westerén
(Foto: FMS)