Mats Fontell
Bloggen:
Mats Fontell
Mats "Matte" Fontell är  ungdomsarbetare och trubadur från Borgå. Vid sidan av visdagboken skriver han gärna texter med olika längd och innehåll. Som månadsbloggare bjuder han på en bukett tankar som landat i vardagen.

Om styrkan i svagheten

30.01.2012 11:54
”Tycker ni att jag talar konstigt?”
Ett lite försiktigt men unisont jakande svar ljuder i det fullsatta auditoriet.
”Det beror på att jag är svensk..”
Ett spontant skratt utbrister bland åhörarna som redan efter en minut tagit den cp-skadade ståuppkomikern och författaren Jonas Helgesson till sina hjärtan.
Jonas Helgesson var definitivt min, och många andras, största behållning från årets kyrkodagar i Vasa. Jonas livshistoria har varit sällsynt unik. Med navelsträngen virad kring halsen vid födseln gav läkarna inte mycket hopp åt föräldrarna.  Om han över huvudtaget överlever så kommer han aldrig att gå eller tala, var det dystra budet. Jonas fick en svår cp-skada p g a långvarig syrebrist vid den oerhört komplicerade förlossningen där både modern och sonen svävade i livsfara.
Idag, drygt 30 år senare, har Jonas med sin envisa kamp och ofattbara livsenergi gång på gång gett sannolikheterna en rejäl knäpp på näsan. Som tonåring fick han nog av alla stämplande handikapphjälpmedel och gjorde dem ett efter ett överflödiga. Rullstolshjulen behövdes till en lådbil och Jonas tog hellre smällarna än att använda skyddshjälm.
Jonas ville vara som sina kompisar och inte ständigt utpekas som den där cp-skadade stackaren som alla tycker synd om och som tanterna sticker godis åt.
Idag lever Jonas Helgesson mest ett helt normalt liv. Han är gift, kör bil, spelar golf, har universitetsexamen och ”säljer sig själv” som företagare. Säljer sig själv? Jo, det är Jonas eget uttryck för sin företagsidé. Som ståuppkomiker, föreläsare och författare handlar det om självförtroende, kommunikation, fördomar, tacksamhet, tro och andra centrala grundstenar i ett gott liv. Jonas Helgesson är det han talar om.
I Vasa köper jag en av hans böcker, ”Grabben i kuvösen bredvid”, en otrolig story där – för att använda en biblisk bild – David besegrar Goliat.
Under hemvägen från Vasa till Borgå sträckläser jag boken från pärm till pärm. Jag får många gånger bita ihop tänderna och blunda för att inte utbrista i gråt i den ganska fullsatta UK-bussen. Som svårt stammande barn och tonåring känner jag igen mig i rätt mycket av den oförståelse som Jonas mött och möter, även om våra handikapp självklart mäts i helt olika klasser.
Jonas Helgesson både pratar och skriver om att han hämtar sin kraft hos Gud. Han ser varje dag som en sällsam gåva som är full av nya möjligheter. Inget dåligt tips till någon av oss. Tack Jonas!
Ps.Kolla in Jonas Helgessons hemsida . Se också videon med Jonas från UK, som finns länkad på Kyrkpressens webbplats här.

I takt med att församlingarnas ekonomiska situation blir sämre försämras också Finska Missionssällskapets ekonomiska läge. 11.4.2012 kl. 09:16

Många finländare förband sig till att leva mer miljövänligt under fastan. 10.4.2012 kl. 10:40

Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00

Satu Kantola leder Finska Missionssällskapets inrikesarbete. 4.4.2012 kl. 12:54

relationer. När Jim Duhamel 2011 seglade 147-fotaren Visione till Jakobstad anade han inte vilka följder det skulle få. I Jakobstad fann han sin hustru Cia och en relation till Gud. 29.4.2021 kl. 10:14

teater. Hon tror inte på slumpen. Lilian Ruotsala har fått svar på att hon valde rätt när hon valde teatern, och gått från att leva på andras tro till att växa in sin egen. 28.4.2021 kl. 15:05

profilen. – Jag skulle gärna vara med och skapa framtidens folkkyrka, för jag tror att vi inte har något annat val, säger Kristian Willis som snart tar över som kyrkoherde i Vanda svenska församling. 27.4.2021 kl. 15:05

Kroppen. Hur talar du till din kropp? Vad tänker du om den? 28.4.2021 kl. 00:00

Valborg. Han känner sig taggad inför en annorlunda valborg även om det känns trist att behöva hålla distansen. 26.4.2021 kl. 14:31