Janne Strang laddar en vass salva i en krönika i helgens HBL. Temat är det senaste Mohammedbråket under rubriken Jaha, nu marscherar de igen ...
Han sammanfattar bara det som många attitydundersökningar visar. Att det finns bara en grupp som det upplysta folket i väst ogillar nästan lika mycket som muslimer: nämligen djupt religiösa människor överlag. Och att orsaken till att muslimerna fortfarande hamnar högst upp i ogillalistan är att de ännu inte lärt sig att ligga lågt, tiga och tåla. Att tolerans här i det upplysta samhället faktiskt kostar, därför att det inte finns någon genuin vördnad att vänta sig. På sin höjd kan den religiösa få samma överseende som ett fantiserande barn, noterar Strang.
Hårt men sant. Den europeiska synen på religion på 2000-talet är att den kan vara dålig (taleban) eller bra (Dalai Lama). Dålig religion hålls i schack genom att göra tro till en privatsak. Det goda som religionen har att ge kan man ta tillvara genom att troende blir religiöst socialiserade.
Britten David Voas sysslar med kvantitativ sociologi och har följt med hur de europeiska värderingarna har utvecklats under det senaste decenniet. Han redogör för hur vita britter ogillar muslimer (37 procent) och religiöst övertygade överlag (31 procent). I Nederländerna svarar 80 procent att människor med stark religiös övertygelse ofta är intoleranta mot andra. Över 70 procent anser i samma veva att religionen bör hållas utanför sociala och politiska debatter och att politiker faktiskt blir sämre om de har en religiös övertygelse.
Den heter tolerans den nya gyllene regeln. Men termen relativism passar bättre. Enligt Voas skapar den antagonism och ogillande mot specifika övertygelser och värderingar, misstänksamhet mot hängivenhet och ett samhällskontrakt om att religionen varken får eller ska synas. Voas talar om pluralismens paradox. Toleransen mot religiös mångfald har ökat – men toleransen mot religiös övertygelse har minskat. Därför är man beredd att reglera inte vad andra tror på – men nog hur mycket och hur detta syns. Det gäller också inskränkningar i yttrandefriheten, samtidigt som de hängivna religiösa inte kan förvänta sig en respekt för deras heliga värden i offentligheten. Tvärtom.
Hängivna kristna är nolltoleranta och humorbefriade fanatiker. De tar sin tro på alldeles för stort allvar och är ett tacksamt mål att provocera. För de enda heliga världen väst erkänner i dag är ”demokrati, mänskliga rättigheter och den vetenskapliga världsuppfattningen”. Är det så?
Eller för att låna slutklämmen mot en troende i en religionsdebatt på ett stort svenskt nätforum: ”Du är en lögnare och har IQ som ett barn vilket jag inte kommer att argumentera mot. ”
Glasklarare än så blir det inte.
Eller?
Tron får tåla allt
27.09.2012
”Muslimer är nolltoleranta och humorbefriade fanatiker.” ”Muslimer tar sin tro på alldeles för stort allvar och är ett tacksamt mål att provocera.” För de enda heliga värden väst erkänner i dag är demokrati, mänskliga rättigheter och den vetenskapliga världsuppfattningen.”
May Wikström
Mercy Ships: Kapten Tom Lindroos finaste resa – vid kaj i Sierra Leone
BISTÅNDSARBETE. Sjökapten Tom Lindroos gjorde en frivilliginsats på världens största civila sjukhusfartyg som drivs av kristna Mercy Ships. I Afrika förändrar en operation många människors vardag helt och hållet.
25.11.2025 kl. 20:00
Vad ska man göra av tomheten?
Personligt. Jonas Tallgård har försökt döva sin ångest i nästan hela sitt liv. Han har sökt i den osunda självkontrollen, i drogerna och i botten av många glas. 36 år gammal mötte han sin egen botten, och ett slags ljus. 25.11.2025 kl. 14:31
Åtta kyrkor och kapell kan avvecklas av kyrkan i Helsingfors – Petrus väjer tillfälligt
kyrkobyggnader. Säljas, hyras ut, byggas om eller rivas – kyrkorna i Alphyddan, Åggelby, Rönnbacka, Brobacka och Munkshöjden står inför att avvecklas som gudstjänstlokaler. 24.11.2025 kl. 14:33
Domstol: Pia Kummel-Myrskog får behålla Petrustjänsten – besvär förkastade
domkapitlet. Helsingfors förvaltningsdomstol ansåg att församlingsmedlemmar i Petrus församling inte hade besvärsrätt över domkapitlets beslut att utse kyrkoherde. 20.11.2025 kl. 10:03
”Jag är ingen glansbild – det ger större redskap och förståelse när jag möter andra”
NY DOMPROST. Camilla Ekholm är nyvald domprost i Borgå. Hon längtar efter en kyrka där alla känner sig välkomna och uppskattade.
19.11.2025 kl. 08:00
”Jag älskar att skapa nya färger och upplevelser i gudstjänsten”
musik. Johannes församlings nya kantor Senni Valtonen vill med musiken gå bredvid människor i vardagen och i deras största livshändelser. – Jag tycker om att stöda och hjälpa människor att uttrycka känslor på ett tryggt sätt. Det är den viktigaste delen av mitt jobb.
5.11.2025 kl. 20:13
Magnus Riska ny ledare för missionsföreningen Såningsmannen
mission. Stiftsdekan och Israel- och Etiopienmissionär på sitt cv – nu blir han missionsdirektor för den Asienorienterade missionsrörelsen.
14.11.2025 kl. 13:35
Förr var jag yngst, nu äldst. När hände det?
ÅLDRANDE. Hur är det att åldras – på riktigt? Anna Paulina Eklöf tycker att det är hennes själ som oförändrad kikar ut genom ögonen. Per-Erik Lönnfors tänker att det går att acceptera förändringarna så länge man hittar en mening, kanske något så smått som att tömma diskmaskinen. 11.11.2025 kl. 11:00
Han skrev boken om gospelns guldår
gospel. Det var åren då den modernare kristna musiken tog sig in i Finland med Samuelssons och Treklangen. För kommersiellt, tyckte en del – fast det för det mesta var olönsamt. Nu har Dan Kronqvist skrivit om Jesuspopens guldålder på 70- och 80-talet. 11.11.2025 kl. 10:00
Från personalchef på Stockmann till chef i Ekenäsnejdens svenska församling
PERSOLIGT. Wille Westerholm hade i många år en dröm: att bli personaldirektör på Stockmanns varuhus. Han jobbade på varuhuset i hela 17 år. Sedan tog livet en ny vändning. I dag är han kyrkoherde i Ekenäsnejdens svenska församling. 25.11.2025 kl. 13:24
Berättelserna lever kvar i väggarna
INGÅ. Ingå kyrka förvandlade Erkki Päivärinta och fick diplomingenjören att bli intresserad av historia. – Dödsdansen i Ingå kyrka är den enda som har gjorts norr om Östersjön. 10.11.2025 kl. 15:32
Camilla Ekholm vald till domprost i Borgå
domprost. I valet vann kyrkoherden i Sibbo Camilla Ekholm över den enda motkandidaten Karl af Hällström. 9.11.2025 kl. 20:52
Kyrkomötet: Konservativa frågade efter väckelsernas rättsskydd i kyrkan
KYRKOMÖTET. Biskopsmötets frifräs i äktenskapsfrågan fick konservativa i kyrkomötet att kräva granskningsnämnd som i Sverige. 6.11.2025 kl. 15:32
Höstdagarna 2025: Gemenskap fortfarande det viktigaste
HÖSTDAGARNA. Årets tema för Höstdagarna var Gemenskap. När FKS styrelse, som arrangerar dagarna, valde temat lät de sig inspireras av Höstdagarnas långa historia och tittade lite i arkivet. 2.11.2025 kl. 20:30
Svenska enheten KCSA ser ut att överleva reformen vid Kyrkostyrelsen
kcsa. Kyrkostyrelsen och dess finskspråkiga avdelningar kommer att få en ny så kallad matrisorganisation 2027. Många av de nuvarande avdelningarna kommer att försvinna. Den svenska centralen KCSA ser däremot ut att få fortsätta som sin egen specialenhet. 30.10.2025 kl. 21:54
Mest läst
- Domstol: Pia Kummel-Myrskog får behålla Petrustjänsten – besvär förkastade
- När en ung människa tar sitt eget liv vill jag tända ett riktigt jäkla bål och höra elden ryta
- Förr var jag yngst, nu äldst. När hände det?
- Ni som vet vad som behöver göras – kör!
- Åtta kyrkor och kapell kan avvecklas av kyrkan i Helsingfors – Petrus väjer tillfälligt
Anna Hultin: ”Jag vill inte rynka på näsan åt vad det är att vara människa”
Personligt. – Jag tror att vår tid på jorden handlar om att lära oss att älska. Att vara så goda vi kan. Jag tycker att vi borde vara mer ödmjuka inför vad det innebär att vara människa, säger skådespelaren Anna Hultin.
18.2.2025 kl. 10:13
De två halvorna av splittrade Puls i Helsingfors söker sig nu nya vägar
PULS. Det har gått ett halvt år sedan de aktiva i det karismatiska lekmannakonceptet Puls lade ner i Petrus församling i Helsingfors och gick sin väg. Kyrkpressen tittar på vad som hände sedan. 17.2.2025 kl. 19:00
Barndomen går igen i nästan allt – ”Som om jag inte kan låta bli att gå dit och peta”
litteratur. Då Emma Ahlgren skriver fiktion är det roligt, absurt, vasst och mörkt. Men hon påminner om att det i verkligheten finns hjälp mot mörker. Det finns terapi och medicin. Och djur. Och ibland också Gud.
14.2.2025 kl. 13:37
”Människan hör absolut till naturen – vi borde bara börja bete oss som en lite mer nyttig art”
GRÖN OMSTÄLLNING. Nina Långstedt är den sjunde generationen som odlar jorden på Krämars i Svartå, Ingå. Hon vill göra allt hon kan för att rädda inte bara Krämars utan hela planeten för framtidens generationer. – Det är hopplöst, men vi måste göra det ändå. 13.2.2025 kl. 09:43
På Ungdomens kyrkodagar når man kompromisser i frågor som äldre vuxna går bet på
ungdomens kyrkodagar. – Det som var särskilt fint i år var att vi kom till att ingen ska pushas ut från församlingen bara för att vi har lite olika värderingar, säger Mona Nurmi.
12.2.2025 kl. 18:26
I samarbete med Kyrkans central för det svenska arbetet


























