För Felicia Bodaxell känns Jakobstad redan som hennes stad. Hon har lärt känna staden genom människorna.

Felicia Bodaxell från Sverige hamnade i Finland: "Jag har som roligast med ungdomar"

UNGDOMAR I KYRKAN.

Felicia Bodaxell flyttade från Sverige till Jakobstad för att jobba med unga.
– Det jag fått ta emot vill jag ge vidare, säger hon.

4.12.2024 kl. 17:15

I början av september flyttade Felicia Bodaxell från Sverige till Finland för att jobba som tf församlingspedagog i Pedersöre församling. Ursprungligen kommer hon från Stockholm, men en missionsresa gjorde att hon hamnade i Finland.

Under den resan fick hon frågan om ifall hon ville börja jobba för Studentmissionen i Jakobstad. Nu gör hon det på 20 procent, vid sidan om jobbet i församlingen.


Hur känns din nya jobbsituation hittills?

– Det känns jättekul. Det känns också utmanande, men på ett bra sätt. Jag gillar äventyr och utmaningar som får mig att växa. Jag är en problemlösare, säger Felicia Bodaxell.

Hösten har varit något av en startsträcka som gått ut på att lära känna församlingen och att hitta sin plats. Nu känner hon att hon har landat och ser fram emot vårterminen.

Felicia hittar man bland annat på församlingens ungdomskvällar om fredagarna. Hur man ska organisera ungdomssamlingarna så att de blir bra och trygga för alla har varit en fråga i församlingen redan innan Felicia anslöt sig till kollegiet.

– Nu har vi landat i att vi alla tre ungdomsledare är på plats. Varannan vecka i Bennäs och varannan vecka i Esse.

I Esse är Felicia också med och drar en bönekurs för unga från 16 år och uppåt tillsammans med Christina Heikkilä. Däremellan hittas hon på hjälpledarskolningar, på kontoret och på sitt andra jobb, bland annat.


Vad vill du att de unga som kommer till församlingen ska med sig?

– Jag har ett hjärta för ungdomar och jag vill att de ska få känna Jesus i sina hjärtan. Att de ska få känna hans kärlek och nåd på riktigt.

– Det är något jag själv har fått uppleva. Jag är uppvuxen i en kristen familj, men först när jag personligen fick möta Jesus blev jag verkligt förvandlad. Det jag fått ta emot vill jag ge vidare.

Det bästa sättet att förmedla det här på tror hon är genom att leva som man lär, att själv söka Jesus. Mer konkret – det är i de små sammanhangen det händer. Det är där man bygger förtroende och äkthet.

Själv har hon alltid haft en kallelsevisshet. Hon har vetat att det är unga människor och tro som hon brinner för, men hon har inte alltid kunnat formulera vad hon känner sig kallad till.

– Jag vill att mitt liv ska få bli ett vittnesbörd. Sen har jag också som allra roligast med ungdomar. Det är då man får vara som mest galen, säger Felicia.

Text: Rebecca Pettersson


Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00

Satu Kantola leder Finska Missionssällskapets inrikesarbete. 4.4.2012 kl. 12:54

bibeln. Församlingarna i Esbo donerar 2 900 biblar till stadens grundskolor och gymnasier. 3.4.2012 kl. 11:29

I resten av Europa är det vanligare att kyrkobyggnader säljs och används till olika ändamål. I maj kan det bli möjligt i Finland. 3.4.2012 kl. 08:00

profilen. – Jag skulle gärna vara med och skapa framtidens folkkyrka, för jag tror att vi inte har något annat val, säger Kristian Willis som snart tar över som kyrkoherde i Vanda svenska församling. 27.4.2021 kl. 15:05

Kroppen. Hur talar du till din kropp? Vad tänker du om den? 28.4.2021 kl. 00:00

Valborg. Han känner sig taggad inför en annorlunda valborg även om det känns trist att behöva hålla distansen. 26.4.2021 kl. 14:31

Åbo akademi. Vem som har hand om undervisningen i praktisk teologi i höst är oklart. 23.4.2021 kl. 12:14

Kyrkpressen. Biskopen var tveksam, men han ville inte vara den som hindrade att Kyrkpressen startade. Om Borgar tar ansvar för innehållet och Boije för ekonomin så måste vi försöka, sade biskopen. Så blev det. (Den här texten publicerades i KP 1/2020. KP publicerar den i repris som en hyllning till Bjarne Boije, 100 år.) 21.4.2021 kl. 12:31