Yvonne Terlinden välsignas av Bo-Göran Åstrand, Katri Grönroos, Anders Lindström, Annika Pråhl, Pentti Raunio och Iris Eriksson.

Sol och glädje när Karis-Pojo fick Yvonne Terlinden som kyrkoherde

kyrkoherdeinstallation.

När Yvonne Terlinden installerades till sin tjänst i Karis idag var den sol ute och sol inne. "Vi gratulerar församlingen till en vis och ödmjuk kyrkoherde", sa en gäst.

26.5.2024 kl. 16:31

Sankta Katarina kyrka i Karis var fylld med sommarklädda församlingsbor som brast ut i breda leenden när processionen med den nya kyrkoherden tågade in.

– Den här kyrkan har i över 500 år öppnat sina dörrar för människor som kommit i glädje och sorg och längtat efter barmhärtighet och hopp, sa biskop Bo-Göran Åstrand i sitt inledningstal.

– Den här traditionen bär också oss i detta ögonblick. Det är när traditioner och visioner vävs samman som församlingen är stark. Du har berättat att i din vision är att församlingen ett stort vi.

I sin predikan lyfte den nya kyrkoherden Yvonne Terlinden fram lärjungarnas förvirring efter Jesus död och uppståndelse.

– Jag tycker att det beskriver något allmänt, något om det mänskliga livets villkor. Någon gång händer det att allting förändras. Framtiden är inte längre självklar. Sådana brytningstiden kan man uppleva i sitt eget liv, men också på allmänt pan. Vår kyrka lever i en brytningstid.

När vi här i Karis-Pojo församling lever i de här brytningstiderna får vi, som i alla tider, leva med öppna frågor och vila i att löftet gäller också oss: jag är med er alla dagar intill tiden slut, sa Yvonne Terlinden i sin predikan.

Efteråt samlades församlingen till festlunch i församlingshemmet. Församlingsrådets viceordförande Annika Pråhl konstaterade att det känns bra att få "en äkta Karisflicka" som kyrkoherde.

Bland dem som gratulerade fanns också sådana som följt med Yvonne "Vonna" Terlinden sedan hon var aktiv församlingsungdom – en av dem var Lars-Henrik "Nanne" Höglund, pensionerad kyrkoherde från Kyrkslätt. Han jobbade på 80-talet som präst i Esbo.

– Vi gratulerar församlingen till en vis och ödmjuk kyrkoherde. Vår bekantskap började i början av 80-talet, då vi bodde mittemot varandra. Det var många fina minnen i Olars kyrka, Club Dominique och Mataskär. Du var så inspirerad och inspirerande i unga år att man kunde ana att det skulle bli en spännande karriär, sa han och överräckte en "ork-idé", en orkidé som klarar sig fint bara man "svimpar lite vatten" på den en gång i veckan.

– En orkidé klarar långa torrperioder. Man skvimpar vatten och skvimpar vatten, och inget händer. Men plötsligt blommar den.

Som en påminnelse om den liturgiska färgerna och att hon alltid kan lita på tro, hopp och kärlek fick Yvonne Terlinden ett par yllesockor i gåva av pensionerade Esboprästen Gunborg "Tusse" Lindqvist – och dem drog hon genast på sig (se foto på slutet).

Sofia Torvalds


Då Berit Simonsson talar på Våroasen i Jakobstad under veckoslutet bjuder hon in åhörarna till sitt köksbord. 24.3.2012 kl. 07:54

skola. Kyrkostyrelsen vill att timantalet i religion och livåskådningskunskap inte minskar. 23.3.2012 kl. 14:25

Insamlingen Gemensamt Ansvar som inleddes i februari riktar i år in sig på att förebygga överskuldsättning bland finländare. Många skuldsatta har tagit kontakt. 23.3.2012 kl. 11:11

Matteuspassionen Stabat Mater Lyran Akademen Jubilate Påsk. – Även om det är frågan om komplicerade verk så är musiken i sig inte svår. 22.3.2012 kl. 14:46

Ett privatägt flygfält riskerar att decimera antalet vindmöllor som planeras på Karleby kyrkliga samfällighets marker i Kannus. 22.3.2012 kl. 13:04

I dag firas den internationella vattendagen. Målet med dagen är påminna människor om att vatten är en viktig naturtillgång och att försvara deras rätt till rent vatten. 22.3.2012 kl. 07:00

Lillkyro församling ska bli självständig församling inom Vasa kyrkliga samfällighet vid kommunsammanslagningen. Det föreslår styrgruppen som förbereder strukturförändringen inom samfälligheten. 22.3.2012 kl. 07:33

Fasta ekonomi välja mat. Liisa Mendelin "fattigdomsfastar" 40 dagar på minimal ekonomi. 21.3.2012 kl. 15:49

Med en svensk påsk-app för smarttelefoner kan man följa Jesus under påsken. 20.3.2012 kl. 17:00

Teologie doktor Björn ”Nalle” Öhman valdes igår till ny kyrkoherde i Åbo svenska församling. 19.3.2012 kl. 12:59

Koptiska kyrkan Shenuda Egypten. Krävande uppgifter väntar kopternas nya ledare i post-Mubaraks Egypten. 19.3.2012 kl. 13:08

Brödsöndag Midfastosöndag. I dag är det brödförsäljning i många församlingar. 18.3.2012 kl. 00:00

st patrick Irland. I dag firar irländarna sitt helgon. 17.3.2012 kl. 00:00

Den anglikanska kyrkans andlige ledare Rowan Williams går tillbaka till katedern. 16.3.2012 kl. 17:43

Nelson Mandelas förtrogne. Kritikern med humor och hjärta. Rättvisans försvarare. 16.3.2012 kl. 16:47

dop. Dopet är en tradition – men det är också en länk till gemenskap med församlingen och med Gud. 28.4.2021 kl. 08:00

tänkare. Han blev nedslagen på gatan i Åbo för att hans sällskap talade svenska. Ännu femton år senare präglar händelsen Torbjörn Andersséns liv. 29.4.2021 kl. 10:43

relationer. När Jim Duhamel 2011 seglade 147-fotaren Visione till Jakobstad anade han inte vilka följder det skulle få. I Jakobstad fann han sin hustru Cia och en relation till Gud. 29.4.2021 kl. 10:14

teater. Hon tror inte på slumpen. Lilian Ruotsala har fått svar på att hon valde rätt när hon valde teatern, och gått från att leva på andras tro till att växa in sin egen. 28.4.2021 kl. 15:05

profilen. – Jag skulle gärna vara med och skapa framtidens folkkyrka, för jag tror att vi inte har något annat val, säger Kristian Willis som snart tar över som kyrkoherde i Vanda svenska församling. 27.4.2021 kl. 15:05