Ingrid Björklöf tyckte om församlingens konfirmandläger, i höst konfirmeras hon i Åbo domkyrka.
Ingrid Björklöf tyckte om församlingens konfirmandläger, i höst konfirmeras hon i Åbo domkyrka.

”Det handlar om hur man behandlar andra människor”

konfirmand.

Ingrid Björklöf blir konfirmerad i Åbo svenska församling i år. – Konfirmandtiden har öppnat min syn på tro,
säger hon.

15.6.2023 kl. 19:00

Under sportlovet deltog Ingrid Björklöf i ett konfirmandläger, ordnat av Åbo svenska församling. I en vecka vistades ungdomarna vid lägerområdet Kuntenniemi i Nådendal. I Åbo ordnar man läger först, sedan följer det andra som hör konfirmandtiden till. I början av september konfirmeras Ingrid Björklöf i Åbo domkyrka.

Vad tyckte du om lägret?

–Det var jättekiva! Det var mycket snö och trevliga människor. Jag fick många nya kompisar, speciellt bland hjälpisarna. Det var ganska kaotiskt, men ett helt bra gäng.

– Vi hade snöbollskrig, lite undervisning med grundkunskap om Bibeln, vi pratade mycket om tron och livet, sjöng och lekte. Nu efteråt har vi haft träffar där vi haft en andakt, ätit, pratat, lekt lite och dramatiserat något stycke från Bibeln.

Vad tycker du att du lärt dig av den här tiden?

– Kanske att mycket det jag hört om en konservativ syn på kristendom och tro inte alltid stämmer. Jag tycker det har varit väldigt öppet, och det har öppnat min syn på tro. Vi har inte fått lära oss fasta regler; gör så här så kommer du till himlen!

Vad betyder tro för dig?

– Det handlar kanske om hur man behandlar andra människor, helt enkelt om att vara en god människa. Och så älskar jag jul, i jultid kommer jag att tänka mer på historien bakom nu.

Hurdan är Gud, tror du?

– Snäll, god och förlåtande. Men om du gjort något riktigt hemskt så är han inte bara så där: det är helt okej. Man får kanske lära sig något av det så man inte gör det på nytt.

Varför vill du konfirmera dig?

– För att få bli fadder, och för att få gå en hjälpisutbildning. Det är också en tradition i familjen.

Vad tänker du om själva konfirmationen i kyrkan, finns det något du spänner dig för?

– Jag tror det blir riktigt roligt, kanske lite pirrigt. Jag har tidigare varit med och planerat gudstjänster, så jag tycker det är jätteroligt att tåga in i kyrkan.

Hur kommer du att ordna konfirmandfest?

– Vi har bokat ett utrymme i en kyrka nära där vi bor. Det ryms bra med människor så där ordnar vi fest för släkt och vänner.

Har du varit intresserad av församlingens verksamhet redan före konfirmandtiden?

– Jag har alltid varit med i körer i församlingen, men inte varit speciellt aktiv annars. Nu går jag varje vecka till Ungdomshålan som Åbo svenska församling har. Där finns lite mat och så kan man hänga med kompisar och nya människor och spela brädspel, en vardagskväll i veckan.

Har du märkt någon uppdelning bland ungdomarna, att vissa tycker det är töntigt med kristendom medan andra är positiva?

– När jag frågat människor före jag själv blev konfirmand var det jättedelat. Några tyckte konfirmandtiden och lägret var roligt, andra att det var det värsta som hänt. Det beror så mycket på vilken inställning man har till det.

Finns det något i kristendomen du tycker speciellt mycket om?

– Traditioner! Och hur man träffar nya människor som man kan prata om tro och liv med. Alla kommer ganska bra överens i församlingen här.

Hurdan är en bra ungdomsledare eller -präst?

– Inte för sträng, men om någon inte alls klarar av att följa regler så kan den hålla ”kuri”. Sedan är det viktigt att kunna prata om nästan allt och att vara bra på att undervisa. Det är också viktigt att han eller hon är öppen för nya idéer, inte konservativ, så där som man trott som liten att präster är stränga.

INGRID BJÖRKLÖF

GÖR: Är konfirmand i Åbo svenska församling.
FAMILJ: Mamma, pappa och lillasyster.
INTRESSEN: Cheerleading. Dansar flamenco sedan tolv år tillbaka.

Ulrika Hansson


Marika Westerling förknippar julen med barndomens julgudstjänst i Nordsjö kyrka 
i Helsingfors.

GÅ I KYRKAN. I år bestämde skådespelaren och sångaren Marika Westerling att hon gör något alldeles nytt för att få tag på julstämningen: Hon börjar gå i kyrkan. 7.12.2023 kl. 08:00
Majla Ståhls följer noggrant med vad som händer i världen. ”Det är inte första gången vi haft problem med Ryssland", säger hon efter en nyhetssändning.

LIVSBERÄTTELSE. Majla Ståhls blir 90 år i januari. Hon minns när bomberna föll över Vasa, hon minns klasskamraterna som förlorade sina föräldrar och hon minns kärleken. Den stora och stillsamma. 7.12.2023 kl. 10:24
– Jag kände i många år att jag höll på med något som jag egentligen inte ska göra, säger Ester Rudnäs.

Personligt. Ester Rudnäs önskar att någon berättat för henne att det hör till att det kommer jobbiga perioder i ett äktenskap. Efter snart nio år som gift och sedan hon hittat rätt i yrkeslivet valde hon att berätta om utmaningarna för att hjälpa andra. 5.12.2023 kl. 18:00
 – Jag klarar mig utan julklappar. Det låter klyschigt att säga så, men det är faktiskt sant, säger Kajsa Sjöström.

jul. 19-åriga Kajsa Sjöström från Mariehamn älskar julen så mycket att hon lyssnar på julmusik året om och gläds över att den affär hon jobbar i inleder julen i oktober. 4.12.2023 kl. 14:29
FMS arbetar bland annat i Mauretanien.

FMS. Finska Missionssällskapets omställningsförhandlingar innebär att personalstyrkan minskar med 42 årsverken genom uppsägningar och pensioneringar. Den svenska verksamheten påverkas också, men det är ännu oklart i vilken mån. 1.12.2023 kl. 14:23
Emma Audas, Göran Stenlund, Gun Geisor, Stefan Myrskog och Jan-Erik Lindqvist har förlänats Mikael Agricola-medaljen.

MIKAEL AGRICOLA MEDALJEN. I samband med Borgå domkapitels jubileumssammanträde förlänade biskop Bo-Göran Åstrand Mikael Agricola-medaljen åt fem personer; Emma Audas, Gun Geisor, Jan-Erik Lindqvist, Stefan Myrskog och Göran Stenlund. Medaljen är avsedd att ges som hedersbetygelse och gåva åt personer som verkat i Mikael Agricolas anda. 1.12.2023 kl. 16:59
Vid det Borgå domkapitels första möte den 1 december år 1923 var det dåvarande biskopen Max von Bonsdorff som svingade ordförandeklubban. År 2023 var det nuvarande biskopen Bo-Göran Åstrand som skötte det uppdraget.

BORGÅ STIFT 100 ÅR. Borgå stift har sedan årsskiftet firat att det i år gått 100 år sedan stiftet grundades. Idag, den 1 december, är ändå det närmaste en officiell födelsedag man kan komma, eftersom det första domkapitelsmötet de facto hölls den 1 december år 1923. Dagen till ära hölls ett jubileumssammanträde i exakt samma rum där det första mötet gick av stapeln för 100 år sedan. 1.12.2023 kl. 16:31
Lucas Snellman tror valet blir spännande.

KYRKOMÖTET. Borgå stift har sex ombud i kyrkomötet: två präster, tre lekmän och ett ombud från Åland. Fyra av de tidigare ombuden ställer inte upp för omval. Det innebär ett spännande val för Borgå stift. 29.11.2023 kl. 16:48
Ifjol deltog 47 488 unga i konfirmandundervisningen.

KONFIRMANDTIDEN. Ungefär 68 procent av unga som konfirmerades i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland under 2023 tycker att konfirmandtiden har påverkat deras psykiska välbefinnande på ett positivt sätt. Det här kommer fram i kyrkans nationella självutvärdering för konfirmander. 29.11.2023 kl. 08:00
Församlingsförbundets  verksamhetsledare Kalle Sällström, pristagaren Stefan Härus och biskop Bo-Göran Åstrand.

kulturpris. I trettio år var Stefan Härus redaktör för programmet Tack och lov i Yle Vega. Programmet presenterade andlig musik enligt lyssnarnas önskemål, och präglades starkt av Härus röst, personlighet, närvaro och kunskap. Dessa motiveringar lyftes fram när Stefan Härus fick Församlingsförbundets kulturpris år 2023. 28.11.2023 kl. 15:33

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Vem har sökt tjänsten som ledande kaplan i Väståbolands svenska församling? Vem blir citykaplan i Johannes församling? Läs mera i notisen från domkapitels senaste sammanträde. 28.11.2023 kl. 13:58
När Torsten Sandell tar emot gäster hemma i Helsingfors bjuder han ofta på turkiskt te.

KORANFORSKARE. Många muslimer upplever pressen från västvärlden som outhärdlig, säger Torsten Sandell, som bott länge i Turkiet och forskat i Koranen. 23.11.2023 kl. 08:00
För Mari Koli blev utmattningen och den påföljande pilgrimsvandringen den livsförändring hon behövde.

livskris. När hon var fem år hittade Mari Koli sin pappa död. Det är egentligen där berättelsen om krig, en utbränd vd och att vandra sig frisk börjar. – Jag hörde en röst som sa: Du måste gå till Santiago de Compostela. 22.11.2023 kl. 13:01
Mikael Nylund har hållit i trådarna för projektet från början, men hela församlingen har stått bakom projektet.

EKENÄS. I tider när kyrkobyggnader blir nattklubbar eller bostäder går Betesdaförsamlingen i Ekenäs mot strömmen. Frikyrkan har köpt och renoverar den mer än 150 år gamla träbyggnaden Ekenäs seminarium. 21.11.2023 kl. 18:19
Patrik Hagman är besviken efter sin senaste period som ombud.

KYRKOMÖTET. Ombuden Ulla-Maj Wideroos, Patrik Hagman och Rolf Steffansson har meddelat att de inte ställer upp för omval när ett nytt kyrkomöte ska väljas i februari. Kyrkpressen bad dem sammanfatta de senaste fyra åren och slutsatsen blev – det går kanske framåt, men framför allt går det långsamt. 20.11.2023 kl. 13:11

Marika Westerling förknippar julen med barndomens julgudstjänst i Nordsjö kyrka 
i Helsingfors.

GÅ I KYRKAN. I år bestämde skådespelaren och sångaren Marika Westerling att hon gör något alldeles nytt för att få tag på julstämningen: Hon börjar gå i kyrkan. 7.12.2023 kl. 08:00
Majla Ståhls följer noggrant med vad som händer i världen. ”Det är inte första gången vi haft problem med Ryssland", säger hon efter en nyhetssändning.

LIVSBERÄTTELSE. Majla Ståhls blir 90 år i januari. Hon minns när bomberna föll över Vasa, hon minns klasskamraterna som förlorade sina föräldrar och hon minns kärleken. Den stora och stillsamma. 7.12.2023 kl. 10:24
– Jag kände i många år att jag höll på med något som jag egentligen inte ska göra, säger Ester Rudnäs.

Personligt. Ester Rudnäs önskar att någon berättat för henne att det hör till att det kommer jobbiga perioder i ett äktenskap. Efter snart nio år som gift och sedan hon hittat rätt i yrkeslivet valde hon att berätta om utmaningarna för att hjälpa andra. 5.12.2023 kl. 18:00
 – Jag klarar mig utan julklappar. Det låter klyschigt att säga så, men det är faktiskt sant, säger Kajsa Sjöström.

jul. 19-åriga Kajsa Sjöström från Mariehamn älskar julen så mycket att hon lyssnar på julmusik året om och gläds över att den affär hon jobbar i inleder julen i oktober. 4.12.2023 kl. 14:29
FMS arbetar bland annat i Mauretanien.

FMS. Finska Missionssällskapets omställningsförhandlingar innebär att personalstyrkan minskar med 42 årsverken genom uppsägningar och pensioneringar. Den svenska verksamheten påverkas också, men det är ännu oklart i vilken mån. 1.12.2023 kl. 14:23